asyan.org
добавить свой файл
1
Темперамент дитини і її навчання в школі

Індивідуальний підхід до навчання і виховання дитини передбачає обов'язкове урахування особливостей її темпераменту. Знання цих особливостей допоможе Вам, шановні батьки, уникнути багатьох помилок при взаємодії з сином або дочкою, в тому числі і при початку систематичного навчання в школі.

Поняттям «темперамент» вчені, педагоги і психологи позначають індивідуальні особливості людини, які визначаються властивостями вищої нервової діяльності (ВНД) її головного мозку. В залежності від різних поєднань на світ з'являються сангвініки, холерики, меланхоліки або флегматики.

Необхідно пам'ятати, що темперамент характеризує тільки вроджені особливості людини: емоційність, чутливість, активність, енергійність. Від нього не залежать захоплення, погляди, вихованість і соціальна орієнтація. Разом з тим тип темпераменту визначає манеру поведінки і образ дій особистості в навколишньому середовищі, особливості пізнавальної діяльності.

Риси того чи іншого темпераменту виявляються в поведінці вашого чада в колективі, а також у тому, як він вчиться і грає, переживає і радіє. (Тільки пам'ятайте, що не варто звалювати на темперамент невихованість, хамство, безвідповідальність та інші недоліки виховання.)

За допомогою нескладних тестів пропоную Вам визначити, до якого типу темпераменту відноситься ваше чадо, а потім познайомиться з особливостями та рекомендаціями, які оптимізують його навчальну діяльність і позитивно позначаться на особистості в цілому.

^ Тест на визначення темпераменту у дитини

Накресліть на листку горизонтальну вісь і напишіть у лівого її кінця «замкнутість», а у правого - «товариськість», поставте в центрі нульову точку і відзначте на цій осі місце, яке ваш син або дочка, на вашу ж думку, на ній займає ( з урахуванням того, що в лівого кінця осі знаходяться дійсно замкнуті діти, а у правого - дуже відкриті і товариські, а центр - це статистична норма).

Потім проведіть через центр горизонтальній осі вертикальну. Напишіть у нижнього її кінця «емоційна стабільність», а у верхнього - «невротизм» і поставте на цій осі точку, відповідну вашому уявленню про емоції і душевний стан дитини (з урахуванням того, що внизу знаходяться спокійні, емоційно стійкі діти, а вгорі - діти з підвищеною нервозністю і нестійкими емоціями).

Тепер залишилося провести перпендикуляри від точок на осях до їхнього перетину і визначити, який же тип темпераменту переважає у вашої дитини.
Точка перетину перпендикулярів, що опинилася в лівому верхньому секторі, свідчить про меланхолійний темперамент, її потрапляння в правий верхній сектор - про холеричний; якщо вона виявилася в лівому нижньому секторі, це говорить про флегматичний тип, а якщо опинилася в правому нижньому - про сангвінічний.

Даний тест досить схематично і наближено визначає тип темпераменту. Пам'ятайте, що часто зустрічаються змішані типи.

^ Вивчення темпераменту дитини за допомогою спостереження

Нижче описані ситуації і можливі варіанти поведінки, реакції на них. Виберете ті, які є найбільш характерними для вашого сина чи дочки.

1. Як поводиться дитина в ситуації, коли необхідно швидко діяти?

А) легко включається в роботу;

Б) активно діє;

В) діє спокійно, без зайвих слів;

Г) робко, непевно.

2. Як реагує дитина на зауваження батьків, дорослих?

А) говорить, що більше так не буде, але все одно робить так само;

Б) не слухає або вчиняє по-своєму;

В) вислуховує мовчки;

Г) мовчить, ображений, переживає.

3. Як розмовляє з іншими дітьми в значущих для дитини ситуаціях?

А) швидко, з жаром, але прислухається до висловлювань інших;

Б) швидко, з пристрастю, але не слухає;

В) повільно, спокійно, але впевнено;

Г) з великою невпевненістю.

4. Як веде себе в незвичній обстановці?

А) легко орієнтується в незвичній обстановці;

Б) активний, проявляє підвищену збудливість;

В) спокійно розглядає оточуючих;

Г) боязкий, розгублений.

Якщо Ви виявите, що в більшості випадків для дитини характерні реакції типу А, то можна говорити про переважання у нього рис сангвініка, Б - холерика, В - флегматика, Г - меланхоліка.

А ось як бачить чотири типи темпераменту відомий бельгійський карикатурист Х. Бідструп. Звичайно, представлені художником реакції утрируванні, але очевидно, що їм точно помічені властива холерикам запальність, флегматикам - врівноваженість, меланхолікам - вразливість, а сангвінікам – життєрадісність.
Сангвінік

Дитина - сангвінік легко пристосовується до нових умов життя, товариський. Як правило, процес адаптації до шкільного режиму, колективу, вимогам вчителя протікає у нього благополучно. Сангвініка легко захопити новою справою, в тому числі і роботою по новим барвистим зошитам. Він швидко включається в діяльність, швидко відповідає на питання дорослого і реагує на інструкції, що змінилися.
Небажана для учня - сангвініка монотонна робота. А оскільки переключення з одного виду діяльності на інший відбувається для нього безболісно, ​​краще урізноманітнити заняття з ним. В арсеналі батьків, які готують таку дитину до школи, мають бути цікаві ігри, головоломки, завдання й вправи. У перервах між заняттями з сангвініком корисно пограти в рухливі ігри, використовувати фізхвилинки.

Сангвініки часто не доводять до кінця розпочату ними справу, якщо вона їм набридає. Нецікава, одноманітна робота наводить на них нудьгу, і вони намагаються скоріше позбавитися від неї. Тому таких дітей необхідно контролювати і перевіряти. Батьки повинні робити основний упор в заняттях на вмінні зосереджуватись на виконуваній роботі і доводити її до логічного завершення. Конструктори, пазли, рукоділля, конструювання моделей та інші ігри, які вимагають уваги і ретельності, допоможуть розвинути зібраність і акуратність. З сангвініками можна бути вимогливим і, звичайно, не слід перегинати при цьому палку. Ви цілком можете попросити його переробити заново роботу і оцінити самому результат.

Не варто підтримувати сангвініка в його прагненні до частої зміни діяльності. Допоможіть йому глибше вивчити предмет, яким він зайнявся. Дуже важливо заохочувати наполегливість таких дітей, старанність і цілеспрямованість і поступово підвищувати планку вимог, домагаючись стійкості та результативності.
Не дозволяйте йому занадто часто пропускати заняття, якщо він відвідує гурток, стежте за тим, щоб він не забував про "дрібниці" в роботі, вказуйте йому, наскільки неохайно і ненадійно виглядає його виріб, якщо він виконаний без дотримання "непотрібних", на думку дитини, правил, терпляче вчите її оформляти домашнє завдання або малюнок. І, звичайно, хваліть його, радійте його успіхам, дивуйтеся результатами і розповідайте, як цікаво буде потім, коли він ще більше просунеться в своїх заняттях.

Холерик

Для дитини - холерика характерна велика життєва енергія, надмірна рухливість та імпульсивність. Головне - повернути її шалену енергію в потрібне русло. Холерикам особливо рекомендується займатися рухливими видами спорту - це дасть вихід прагненню до лідерства, тренування навчать контролювати свої рухи, розраховувати сили.

Холерики працюють швидко, але недбало, не помічають допущених помилок і неточностей. Вони часто приступають до виконання роботи, не дослухавши пояснення до кінця. Ці риси поведінки, закріпившись, можуть стати серйозною перешкодою для успішного навчання в школі.

Щоб компенсувати зайву квапливість і неуважність, допоможіть дитині усвідомити, що часто якість набагато важливіше швидкості. Ваш девіз - краще менше, та краще! Для зміцнення гальмівних процесів нервової системи юного холерика займайтеся з ним конструюванням, малюванням, ручною працею, рукоділлям.

Пам'ятайте, що вам доведеться постійно стежити за тим, щоб він перевіряв свою роботу і доробляв її до кінця. Всіляко заохочуйте будь-який прояв старанності і терпіння. Вивчайте його промовляти спочатку вголос, потім про себе етапи роботи і слідувати своїм планом. Корисним виявляється прийом, який ставить дитину в позицію повчального: «Розкажи й покажи мені, як склеїти будинок» або «Навчи мене будувати міст, у тебе добре виходить».

Оскільки для холерика будь-яка діяльність, пов'язана з плавними, спокійними рухами в повільному темпі, є скрутною, не слід вимагати від нього довгого сидіння за прописами та бездоганного написання елементів букв і цифр. Вимоги переписати (іноді не один раз) може викликати у запального холерика негативну реакцію: крик, сльози, грубість.

У період підготовки до школи необхідно приділити особливу увагу соціальному аспекту: пояснювати і відпрацьовувати навички взаємодії з дітьми і дорослими. Адже в школі їм найважче буде навчитися відповідати тільки на прохання вчителя, не сваритися з сусідом по парті, дотримуватися правил поведінки на уроці та перерві.
Дитина-холерик любить читати про героїчні подвиги та пригоди - захоплюйтеся витримкою, терпінням і далекоглядністю його улюблених персонажів, купуйте книги, де герої перемагають саме за рахунок сили волі і вміння ладнати з оточуючими людьми.

Флегматик

Дитина - флегматик зазвичай спокійний, працьовитий, працює сумлінно. Прагнення дотримуватися традиції, економність і розрахунок, стратегія і небагатослівність флегматика часто приводять до успіху. Але коливання і довгі роздуми там, де необхідна швидка і чітка реакція, часто зводять його досягнення до нуля.

 Дорослі, неспівпадаючі з ним за типом темпераменту, часто обурюються і переживають з приводу повільності малюка, намагаються у що б то не стало збільшити темп його діяльності. Але постійні прохання, зауваження і вказівки робити що-небудь швидше тільки погіршують становище: тимчасові обмеження (виконати всі за 5 хвилин, наприклад) вибивають флегматика з колії, знижуючи його працездатність. Не можна вимагати від таких дітей миттєвої відповіді на поставлене питання дорослого, їм необхідно більше часу для обдумування, ніж іншим дітям.
Дитина - флегматик губиться в новій обстановці, тому процес звикання до нових умов, шкільного оточення займає у нього більше часу, ніж у представників інших типів темпераменту. Постарайтеся на перших порах не чекати від флегматика успіхів, так як головне для нього - фізіологічна і соціальна адаптація. В іншому випадку дитина може замкнутися в собі, що призведе до того, що він не проявить себе повною мірою і буде зазнавати труднощів у навчанні та спілкуванні.

Ще до вступу до школи розкажіть своєму синові або доньці про прийнятих в ній правила поведінки, про те чого від нього чекають оточуючі. Корисно організувати неодноразові екскурсії по будівлі навчального закладу, показати «стратегічно важливі» місця.

При підготовці флегматика до систематичного навчання, а також в подальшому використовуйте прийоми випереджаючого впливу, тобто завчасно нагадуйте дитині про необхідність підготуватися до занять, про наближення строків виконання роботи, про майбутню діяльність. Такі вказівки допомагають йому вчасно мобілізуватися і переключитися на нову справу.

Намагаючись переконати у чомусь дітей з цим типом темпераменту, найкраще оперувати фактами, конкретними доказами; емоційний вплив навряд чи допоможе вам домогтися від них згоди виконувати ту чи іншу справу.

Меланхолік

Меланхоліки - ранимі, часто невпевнені в собі і дуже образливі персони. Однак їх підвищена емоційна чутливість і здатність реагувати на незначні емоційні подразники допомагають домагатися успіхів у музиці, живописі, літературі, в професіях, що вимагають великої уваги, душевної тонкості.

В обстановці жорсткої вимогливості, категоричності, строгості діти описуваного типу темпераменту губляться, виявляють скутість, їх активність загальмовується. Враховуючи ці дані, постарайтеся, щоб перший учитель вашої дитини - меланхоліка віддавав перевагу м'якому, спокійному, доброзичливому стилю взаємодії.

Учні - меланхоліки губляться при виконанні контрольних, перевірочних завдань, менш працездатні, швидко втомлюються, надмірно емоційно реагують на труднощі. Однак вони більш акуратно виконують доручену їм роботу, легше переносять монотонну діяльність, характерну для початкової стадії навчання, із задоволенням повторюють вже знайомі дії. Щоб підвищити їх ефективність, необхідно компенсувати швидку стомлюваність перервами в роботі і розумною організацією навчання, виконанням домашніх завдань. Подбайте про те, щоб дитина - меланхолік не відчував емоційних перевантажень. Займаючись з ним, дорослому протипоказано «заражати» такого учня сильними емоціями, які зроблять практично неможливим засвоєння навчального матеріалу.

Якщо необхідно зазначити недоліки роботи або небажану поведінку меланхоліка, краще зробити це у відсутності свідків. Навчіть його сприймати помилку як підказку до майбутніх успіхів, спокійно розберіть без негативних оцінок, у чому була невдача, і обговоріть, як діяти в наступний раз. Доручайте дитині справи, з якими він напевно впорається і результат яких зможе оцінити якомога більше оточуючих. Якщо він малює, зробіть з ним смішну стінгазету для шкільного свята, грає - вивчите з ним популярну пісню; попросіть вчительку прочитати перед усім класом його кращий твір, якщо він добре пише ... Це допоможе йому набратися впевненості для вирішення більш складних завдань.