asyan.org
добавить свой файл
1
Василівська сільська бібліотека Історія

Рік створення – 1967

Адреса: 56554, с. Василівка, вул. Перемоги, 1.

Клуби за інтересами: дозвілево-літературний клуб «Світлиця»

Завідуюча: Рабцун Людмила Іванівна.

Село Василівка створено в 1921 році за рахунок переселення жителів з с.Куйбишівка Єланецького району. В 1932 році поруч з селом було засновано бригаду (ІІ відділок радгоспу «Вознесенський»). В село почали прибувати нові люди, населення зросло до 500 чоловік. Та Велика Вітчизняна війна припинила розвиток села. Після перемоги село поступово починає повертатися до життя.

В історії будь-якої бібліотеки тісно переплітаються долі тих, хто в ній працював, з історією країни, не є винятком і Василівська сільська бібліотека. Розвиваючись разом з поколіннями своїх читачів, вона пройшла довгий шлях. Позаду - понад 45 років роботи. З чого ж все починалося?

 Василівська сільська бібліотека була відкрита в 1967 році. Перши книги в бібліотеку пожертвували селяни, потім фонд поповнювався – з обмінного фонду обласної бібліотеки, районної бібліотеки, Молосолонівської сільської бібліотеки та подарунків від людей. Під бібліотеку виділили одну кімнату 3х2 м. в приміщенні сільського клубу. Потім бібліотека була переведена в с. Шевченко, в приміщення сільського клубу, де зараз знаходиться дитячий садок. І довгі роки, починаючи з 1967 і по 1995 – називалась Шевченківська сільська бібліотека. Кожен житель села якось стикався з бібліотекою. Одні були читачами, інші приходили для спілкування, треті зі своїми бідами.

Перший працівник Чичул Роман Михайлович, який пропрацював лише два місяці, а потім зрозумів що це робота не чоловіча і звільнився.

В 1967 році на місце Романа Чичула прийшла Апостолова Валентина Павлівна, яка народилася в с. Василівка в сім’ї колгоспників Павла Марковича та Ганни Яківни. Тато її загинув на фронтах Великої Вітчизняної, залишилися мама з трьома дітьми. Було дуже тяжко, але всі діти вчилися і закінчили технікуми, одержали спеціальність. Валентина Апостолова одержала професію акушерки, повернулася в своє село працювати акушеркою.

В 1967 році в зв’язку з реформами в охороні здоров’я посаду акушерки скорочено і її перевели до Щербанівською лікарні, але Валентині Павлівні не хотілося кидати своє село і вона погодилася очолити Василівську сільську бібліотеку, де пропрацювала 41 рік, до 2008 року. Завжди з людьми, разом працювала, разом проводила різні заходи. Неодноразово обиралася депутатом сільської ради, головою сількому, пізніше очолила ветеранську організацію села.
В 60-70 роки бібліотекар В.П. Апостолова завжди в гущі виробничих буднів. Закінчувалися польові роботи, а Валентина Павлівна думала, які книги знадобляться в цей період механізаторам, намагалася донести до робітників радгоспу все нове, передове, що досягнуто наукою і практикою.

Вона з любов'ю оформляла виставки книжкових новинок, в практику її роботи міцно увійшло проведення масових заходів, спрямованих на підвищення трудової активності робітників радгоспу. «Курсом прискорення», «Партія дивиться в майбутнє», «Плани партії - плани народу» - ось кілька назв лекцій, бесід, оглядів, книжкових виставок, тематичних вечорів, які проводила В.П.Апостолова. Спираючись на допомогу громадськості, бібліотекар прагнула, щоб книга увійшла в кожну сім'ю, багатьом допомогла вибрати нову спеціальність, стати передовиками виробництва.

Умови, в яких розвиватиметься народне господарство у 80-ті роки, відводять важливу роль науково-технічному прогресу. Бібліотека с.Василівка накопичила добрий досвід інформування інженерно-технічних працівників, передових трудівників про досягнення в галузі науки і техніки.

В 1984 рік кореспондент газети «Радянська правда» пише про роботу Шевченківської сільської бібліотеки: «Кожного дня широко відкриває двері для трудівників колгоспу ім.Кірова, які живуть в Шевченковому, Шевченківська сільська бібліотека.

Актив бібліотеки працює в тісному контакті з партійною і комсомольською організаціями господарства, прагне, щоб робота бібліотеки сприяла повнішій мобілізації хліборобів і тваринників на високопродуктивну творчу працю. Сьогоднішній сільський читач – це людина, яка цікавиться життям свого господарства, свого району.

Б
^ 70-ті роки. Книжкова виставка.
ібліотека приймає участь в усіх масових заходах які проводяться в селі Василівка, приймає активну участь в розвитку села, господарства».

У 80-ті роки Василівська (Шевченківська) сільська бібліотека широко використовує таку форму роботи, як розшук земляків-героїв війни.

90-ті роки характеризуються змінами: розпад РСРС, проголошення незалежності України. Робота Василівської сільської бібліотеки спрямовується на популяризацію книг з питань історії України, народознавства, книг на допомогу учням у засвоєнні шкільної програми, творів Української та світової літератури. У бібліотеці створюється куток народознавства, що сприяло процесу відновлення традицій, звичаїв та обрядів нашого народу.

Майже до 1994 року бібліотека поповнювалася новими книжками щомісяця, а потім надходження книг і періодики зменшилось порівняно з 80-ми роками.

Незважаючи на всі складнощі життя, сільська бібліотека продовжує працювати, хоч у важких умовах, але йдуть люди до бібліотеки, а бібліотека до людей.

Нині Василівську сільську бібліотеку очолює Рабцун Людмила Іванівна, теж жителька села. На даний час бібліотека потребує ремонту, оскільки за браком коштів довгий час не проводились ніякі ремонти. Приміщення не опалюється, а тому існує загроза для зберігання книжкового фонду, є незручності і для читачів та їх обслуговування. Бібліотека знаходиться в типовому приміщенні. Займає дві кімнати, загальною площею 70 м. кв. За рік бібліотека обслуговує 120 читачів та видає 2750 примірників літератури.

Вся робота бібліотеки будується згідно річного та місячного планів роботи. В бібліотеці оформлено тематичні полички: «Стоп! На хвилинку зупинись, нові книги подивись», «Козацькому роду нема переводу», «Рідна Вознесенщина», «Про братів наших менших» та перегляд літератури «Національні символи України».

Для своїх користувачів бібліотекар проводить масові заходи: «Кохання - це здорово» (до дня Святого Валентина), «Лагідні руки мами» (до 8 березня), «Читачі нової літератури».

При бібліотеці працює клуб «Лікуємо книгу». Для організації дозвілля користувачів-жінок в бібліотеці створена група «Питне чаювання».

З початку 2000-х років бібліотека підписує періодичні видання тільки за рахунок спонсорських коштів: «Вісті Вознесенщини», «Здоровий образ жизни», «Люблю готовить», «Новини Вознесенщини», «Журавлик».

Місією Василівської сільської бібліотеки є налагодження ділових та творчих взаємозв'язків з усіма суб'єктами соціального партнерства, місцевою владою, громадськими організаціями, освітніми та культурно-мистецькими закладами; задоволення інформаційних потреб усіх категорій користувачів.

Завдяки координації роботи з всіма закладами та установами регіону Василівська сільська бібліотека спрямовує свою діяльність на виконання державних і місцевих цільових програм.

Пошук бібліотекою свого місця в житті села - процес творчий і безперервний, у результаті якого наша бібліотека має усі шанси стати центром спілкування та дозвілля. Для майбутнього Василівської сільської бібліотеки абсолютно необхідно стати затишним, зручним та яскравим центром, щоб користувачі сприймали свою бібліотеку, як  місце унікальної інформації і знань.

Основні показники діяльності на 01.01.2012:

- сукупний фонд: 8927 тис. прим.;

- кількість користувачів : 249 чол.;

- книговидача за рік: 6192тис. видань;

- відвідувань за рік: 2186.

Упорядники: Л.І. Рабцун - завідуюча Василівської сільської бібліотеки-філії,

Т.В. Шиляєва - бібліотекар читального залу

Використані джерела:

  1. Люди твої, Вознесенщина!: довідкове видання (друга книга із серії «Вознесенщина моя зоряна»). – м.Вознесенск.: Вознесенская типография, 2006. – 220с.

  2. Портрети бібліотек інформаційної доби: довідник .- Миколаїв . 2008

  3. Радянська правда: річна підшивка газет за 1984 рік

  4. Журнал обліку методичної роботи Вознесенської центральної районної бібліотеки 2003-2011р.

  5. Звіти про роботу бібліотеки: 1960-80-90 – 2000 – 2010 роки.

  6. Статистичний звіт Вознесенської ЦБС за 2011 рік