asyan.org
добавить свой файл
1
БІЛЯЧЕНКО ОЛЬГА ВАСИЛІВНА, учитель-методист,

Скандинавська гімназія, м. Київ
УКРАЇНСЬКА МОВА

2 КЛАС

ТЕМА. Практичні вправи у вимовлянні і написанні слів із дзвінкими і глухими приголосними.
МЕТА. Розвивати в учнів навички літературної вимови та грамотного написання слів із дзвінкими приголосними звуками в кінці слова і складу. Розвивати зв’язне мовлення учнів. Виховувати любов до живої природи, дбайливе ставлення до неї.
ОБЛАДНАННЯ. Презентація.

ХІД УРОКУ




  1. ^ ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ

Пролунав дзвінок –

Починаємо урок.

Працюватимемо старанно,

Щоб почути наприкінці,

Що у нашім другім класі

Діти – просто молодці.
^ 2. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

А) Проблемна ситуація

Відгадування загадки.

- Сьогодні на уроці ми повторимо вивчений матеріал, познайомимось із цікавим життям дуже працьовитої комахи. З якою саме – ви дізнаєтесь, коли відгадаєте загадку.

Із одним вікном хатина.

Роботяща в ній родина.

По квітках усі літають,

Мед пахучий добувають.

- Як ви відгадали загадку?

- Які слова вам допомогли?

- Доберіть спільнокореневі слова до слів: ХАТИНА (хатка, хата, хатинонька, хатній) ,

ЛІТАЮТЬ ( політ, літак, льотчик, літаючий).

- Визначити корінь у словах.
^ 3. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ УРОКУ ТА ОЧІКУВАННЯ НАВЧАЛЬНИХ РЕЗУЛЬТАТІВ

А) Оголошення теми уроку

- Сьогодні на уроці ми повторимо вивчений матеріал, будемо вправлятися у написанні і вимовлянні дзвінких і глухих приголосних.

Ми помандруємо з вами в цей чарівний бджолиний світ і подивимось, що воно буде. Дійсно, це лише на перший погляд у вулику спокій, тиша й сон. А насправді, цікаве життя продовжується.

(Фрагмент мультфільму).
Б) Хвилинка - цікавинка. ( Виступи учнів)
Бджола за день запилює 7000 квіток.

Щосекунди бджола робить 200 змахів крилами.

Щоб принести 1кг меду, бджолі треба облетіти 10 мільйонів квіток.

Бджоли навіть у темряві можуть відчувати, де сонце.
В) Гра “Павутинка”

- Обснуйте нашу бджілку павутинкою, добираючи слова, що асоціюються зі словом “бджілка”.

^ БДЖІЛКА


Мед, вулик, пасіка, віск, рій, квітуче поле, праця.

- Поясніть слова вулик, пасіка, рій.
Г) Робота за тлумачними словниками

- Розгорніть тлумачні словники на с.13, прочитайте мовчки тлумачення слова БДЖОЛА. Читання вголос.

- Яка це комаха? Що вона робить?

- Де мешкає бджола?
Ґ) Хвилина каліграфії

ДЖ ДЗ Б Д Ж З

- Що ви можете сказати про звуки, які позначені буквами з хвилини каліграфії? Які вони?

- Придумайте слова, які б починалися цими буквами: джем, дзвоник, білка, дуб, жолудь, зима.

- Підберіть слова, які б закінчувалися б буквами б, д, з, ж.

(Дуб, гриб, дід, ніж, віз). Правильно вимовляйте останній звук.

- Яке правило ми повинні знати?

- Придумайте слово, яке б мало три букви з цього рядка.

- Пропишіть слово БДЖОЛА.

- Придумайте речення про бджолу.

-Записуємо: ^ Бджоли живуть у вулику. (З книги на с. 84.)

- Розібрати за членами речення, визначити пари слів.
Д) Фонетичний аналіз слова

- Бджола Жу-жу принесла багато цікавої і повчальної інформації. Бджоли – трудівниці, тож і ми попрацюємо.

^ Робота в парах: звуко - буквений аналіз слова БДЖОЛА.

(Один учень працює на дошці, повний аналіз, перевірка робіт на місцях.)

-А може хтось згадає скоромовки про бджіл?

Бджоли, бджоли, бджоленята, вилітайте погуляти.
Женя з бджільми не дружив –

завжди Женя бджіл дражнив.

Женю бджоли не жаліли –

та дражнила нажалили!

  • Знай!


ФІЗПАУЗА
^ 4. ПІЗНАВАЛЬНА ДІЯЛЬНІСТЬ

А) Творча робота над складанням зв’язного тексту

за вправою 202 на с. 84.

Самостійно записати текст.

- Який заголовок можна придумати?

Край молодого садка – пасіка. На високих ніжках стоять рівними рядами будиночки – вулики. У них живуть бджоли.

- Підкресліть склади, що закінчуються на дзвінкий приголосний.
^ 5. ІНТЕРАКТИВНІ ВПРАВИ

А) Диктант відгадок

1. Розгадування загадок з підказками за посібником „Планета міркувань”

на с. 85-87. (Загадки 10, 11, 21, 29).

Є шапка, та голови нема, є нога, та нема черевика. (Г...б)

Горбатий мішок на чотирьох стовпах стоїть. (В...д)

Тато без шапки, а діти – в шапках. (Д...б, ж...дь)

Упаде з неба – не розіб’ється,

Впаде у воду – розпливеться. (С...г)
2. Усна робота над картками-відгадками: визначення дзвінких і глухих звуків.
Стоїть хлопчик під пеньком,

Накрив голову брильком. (Гриб)
У бабусі на городі

Дивина росте та й годі.

Круглобока, наче м’ячик,

Та чомусь вона не скаче. (Гарбуз)
В золотий клубочок

Сховався дубочок. (Жолудь)
Серед трав, кущів, калюж

Не плазує і не йде –

Та усіх кудись веде. (Стежка)
Б) Розвиток мовлення за вправою 203 на с. 84-85

- Прочитайте самостійно, подумайте, швидко чи повільно будете читати. Чому саме так? Читаючи вголос, чітко вимовляйте звуки, позначені виділеними буквами.
В) Перевірка сприйняття прочитаного

- Як треба читати? Чому?

- Що це за гість завітав на пасіку? Як ви його впізнали?

- Записати слово ВЕДМІДЬ. Який ненаголошений в корені? Чи можна його перевірити? Правильно, це слово треба запам’ятати.

- Яку ілюстрацію можна намалювати до тексту?

- Яка відмінність між словами іде і суне, їсть і ласує?
Г) Вибіркове письмо за вправою 203

Виписати слова, близькі за значенням.

Наближається – суне, валить – давить.
Ґ) Робота в парах за посібником на с. 40-41

(Завдання 3, 5, 2, 6).

- Серед слів, що під рискою, вибери те, яке найточніше пояснює слово над рискою.

Хліб

Масло, батон, пекарня, ніж, обід, їжа
Ведмідь

Лев, звір, ліс, мед, зима, барліг
- Серед слів, що під рискою, вибери те, яке найбільше відповідає слову, що над рискою.

Велосипед

Свисток, фари, мотор, педаль, візок
Поїзд

Море, вагон, матрос, зустріч, бензин

При перевірці роботи в парах слідкуємо за правильною вимовою слів.
^ 6. ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
А) Вправа 204 – робота в парах

Перевірка: визначити дзвінкі однією рискою, глухі – хвилькою.
Б) Вправа 205, вибіркове письмо

- Виразне читання загадки, відгадування. (Цвях).

- Виписати виділені слова, навчитися читати правильно.

- Яке правило ви згадали, коли виконували вправу?
7. ПІДСУМОК УРОКУ, РЕФЛЕКСІЯ

- Чого ви навчились на уроці?

- Яке правило ми використовували?

- З життям якої комахи познайомились?

- А що цікавого ви дізнались про ведмедя?

- Що вам більше всього сподобалось?
8. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Повторити правило на с. 82.

За бажанням скласти вдома 4 рядки вірша про бджолу і ведмедя.