asyan.org
добавить свой файл
  1 ... 2 3 4

Проспект - рекламне видання, яке характеризує (представляє) один або декілька товарів, або послуг, виділяючи їх привабливі якості. Зазвичай має спрощений дизайн і малу колірність.

^ Пунктирна лінійка - складальна лінійка, що дає відбиток у вигляді лінії з тонких або напівжирних штрихів, або точок.

Р

Розворот - дві сусідні сторінки розкритого видання, ліва і права.

^ Розгін набору - спосіб збільшити об'єм видання засобами верстання, без зміни тексту.

Розрядка - набір тексту з додатковими міжлітерними пропусками (пробілами).

Ракель - це тонкий ніж з пружної сталевої полоски, або з гуми, залежно від способу друку. За допомогою ракеля в глибокому друці знімають друкарську фарбу з проблемних елементів формового циліндра, а в трафаретному друці за допомогою ракеля продавлюють друкарську фарбу через отвори друкарської форми.

^ Рантова лінійка - складальна лінійка, що дає відбиток у вигляді тонкої і жирної (напівжирної) паралельних ліній.

Рапорт - елемент орнаменту, що ритмічно повторюється.

Растр - поле періодично (лінійний растр), або хаотично (стохастичний растр) повторюючихся точок різної величини, що створюють ілюзію плавних півтонових переходів; сітка з пересічних ліній, що розбиває півтонове зображення на мікроштрихові елементи - чим дрібніше точки, що утворюються лініями растру, тим більше градація тонів. Головною характеристикою растру є його лініатура, тобто число ліній що доводяться на 1 погонний см, - від 24 і вище.

Растрування - перетворення півтонових зображень в мікроштрихові за допомогою растру або електронних пристроїв.

^ Растрове зображення - що складається з мікроштрихових елементів (напр., точок різної площі з рівною відстанню між їх центрами), отриманих завдяки раструванню.

Різання - частина післядрукового процесу, яка включає підрізування (обрізання листового паперу або картону для створення двох взаємно-перпендикулярних "вірних" сторін і надання листам точних розмірів) і розрізання (розділення різанням відбитків, листів паперу або картону на певні частини). Різання листів може робитися з рулону, якщо друк ведеться на ролевій друкарській машині. При листовому друці здійснюється підрізування друкарських листів, або розрізання відбитків на екземпляри. У ряді випадків, наприклад, при виробництві упаковки або етикетки, застосовується висікання з паперового полотна.

^ Репринтне видання - повторне видання з друкарського оригіналу без повторення набору.

Ретуш - додаткова корекція зображення, що усуває дефекти і (чи) змінює його геометричні, градаційні колірні, або частотні характеристики.

Ригель - скоба для підвіски (календарна петля) - пристосування з дроту, або пластмаси для кріплення настінного календаря, або іншої подібної продукції.

Ризографія - процес тиражування друкарських листів, як правило, формату А4/А3 за допомогою копіювального апарату типу "ризограф" (фірм Riso, Duplo та ін.). Зовні ризограф схожий на великий ксерокс, але принципи перенесення зображення в них абсолютно різні. У ризографа оригінал друкарського листа спочатку сканується, потім пропалюється одноразова майстер-плівка - трафарет, через який здійснюється друк рідкою фарбою. Тиражування на ризографі вигідно при виконанні термінового друку накладами до 10000 листів окремими кольорами, тобто при друці, наприклад, в 2 фарби, спочатку проганяється один колір, а потім інший, і ці кольори не перекриваються. Для тиражування можна використовувати папір щільністю від 60 до 220 г/кв.м, білий і кольоровий, некрейдований і неглянсовий (матовий), оскільки фарба для ризографічного друку виготовлена на основі гліцерину, і висихає тільки на тому папері, в який добре вбирається. Вартість ризографії значно нижча, ніж ціна друку на принтері або ксероксі. Якістю копії на ризографі, природно, поступаються якості офсетного друку. Використовується при виготовленні прайс-листів, бланків, об'яв, брошур і тому подібне).

^ Ролевий папір або рулонний папір - що поступає з паперової фабрики в рулонах.

Ротапрінт - мала офсетна друкарська машина.

Ротаційна друкарська машина - у якої друкарська секція складається з циліндрів: друкарського і формового - у високому і глибокому друці, друкарського, формового і офсетного - в офсетній. Може бути рулонною і листовою.

^ Ротаційний стереотип - стереотип для друкування на ротаційній друкарській машині, зігнутий півколом для того, щоб його можна було закріпити на формовому циліндрі.

^ Рубані шрифти - шрифти без зарубок.

С

CMYK - при повнокольоровому друці - це позначення чотирьох основних кольорів, на які можна розділити усі кольорові зображення, - блакитний (Cyan), пурпурний (Magenta), жовтий (Yellow), чорний (Black, читається як Key - ключовий) - CMYK (читається "цмік").

^ Сигнальний екземпляр - перший екземпляр, для контролю за якістю.

Сигнатура - порядковий номер друкарського листа, що проставляється перед нормою в нижньому полі першої сторінки кожного друкарського листа і повторюваний на третій сторінці кожного листа. Сигнатура служить для контролю за правильністю комплектування зошитів в книжковий блок.

^ Символ - будь-який знак, пропуск і тому подібне.

Сканвініл - покривний палітурний матеріал на нетканій клеєній основі з полівінілхлоридним покриттям.

^ Сканер - пристрій для перекладу будь-якого зображення (слайду, фотографії і тому подібне) в електронний вигляд.

Сканування - процес отримання будь-якого зображення (слайду, фотографії і тому подібне) в електронному вигляді, придатному для подальшого макетування і кольороподілу. Здійснюється за допомогою спеціального пристрою - сканера.

Склеювання - один з поліграфічних процесів, чкий застосовується при виробництві тек, книг, коробок та ін., шляхом склеювання вручну за допомогою пресу або за допомогою спеціальних палітурних пристроїв (див. термоперепліт).

^ Спосіб друку - процес відтворення і тиражування видання. Розділяється за принципом створення друкуючих і пробільних елементів на друкарській формі і методом передачі фарби з друкарської форми на запечатуваний матеріал. Основні способи друку : висока (друкарська), глибока, плоска (основним видом якої є офсетний друк). Також трафаретний, флексографський друк, цифровий друк і змішані способи друку : типоофсет, глибокий офсетний друк та ін.

^ Спуск смуг - процес розставляння смуг в друкарській формі в такому порядку, щоб після друку і фальцювання вийшов зошит з послідовним розташуванням сторінок. Смуга - запечатана площа сторінки видання, на якій, як правило, розміщують набір тексту або ілюстрації.

Стеореотип - монолітна копія друкарської форми, отримана відливанням металу, гуми, пластмаси, або гальвановідложенням з матриці, відтисненою з оригінальної друкарської форми. Розрізняють гальваностереотип, гальванокліше, литий стереотип (відлитий із стереотипного сплаву), ротаційний стереотип, плоский стереотип (у вигляді плоскої пластини для плоскодрукарських і тигельних друкарських машин), зростовий стереотип (зріст якого дорівнює зросту шрифта).

^ Стікери - наклейки, надруковані на самоклеючихся матеріалах.

Сухий офсет, або типоофсет - спосіб друку, при якому фарба з друкуючих елементів форми високого друку передається на папір не прямо, а через еластичне полотно (офсетний циліндр).

Т

Тиснення - створення зображення на папері, картоні, або полімерному матеріалі тисненням штампом при нагріві, іноді з додатковим використанням фольги і фарби. Тиснення здійснюють в основному на палітурних кришках, листівках.

^ Тамподрук, або тампонний друк - спосіб друку, при якому фарба з фотополімерної форми глибокого друку передається на тампон з еластичного матеріалу; тампон опускається на поверхню запечатуваного предмета (склянка, авторучка і т. п.), набуваючи його форми і наносячи на нього зображення.

Термографія - обробний процес перетворення віддрукованих зображень під впливом теплового випромінювання в рельєфні.

Термоперепліт - скріплення документів в спеціальну папку-термообкладинку, верх якої - прозорий пластик, а низ - кольоровий, або білий картон. Виконується на апаратах, які називаються термобіндерами. Всередині корінця обкладинки закріплений щільний шар термоклею. У цю теку фіксується пачка сторінок, її торець злегка розпушується фрезою і корінець термообкладинки розігрівається до температури плавлення, просочуючи торець блоку паперу. Максимальна товщина проклеюваної стопи - 55 мм (500 листів). Незамінний для оформлення звітів, договорів, рекламних матеріалів та ін., забезпечуючи якісну палітурку впродовж 1 хвилини.

Тека - виріб з щільного паперу, картону, або інших матеріалів, призначений для зберігання невеликого числа листів паперу. В основному використовується як елемент фірмового стилю. Розрізняють декілька видів тек : а) цільнокройна - виготовляється з цілого листа матеріалу; б) з приклеєними кишенями - кишеня виготовляється і потім приклеюється; в) із замковим скріпленням - теку можна розкласти в площину, а потім зібрати знову, не розриваючи її; г) з клейовим кріпленням - теку не можна розкласти в площину, а потім зібрати знову, не розриваючи її.

Термопід'єм - обробний процес перетворення віддрукованих зображень в рельєфні (за допомогою спеціального складу).

^ Тигель - апарат для висікання, бігування і крою заготівель з паперу, картону, гофри, пластику, шкіри і гуми.

Тильда - знак ~.

Типометрия - друкарська система заходів для шрифтів і набірних матеріалів.

Типоофсет, або сухий офсет - спосіб друку, при якому фарба з друкуючих елементів форми високого друку передається на папір не прямо, а через 
еластичне полотно (офсетний циліндр).

^ Трафаретний друк - передача зображення з використанням друкарської форми, що є сіткою (трафарет), крізь отвори друкуючих елементів якої, за допомогою ракеля продавлюється друкарська фарба. Існують різновиди: класичний трафаретний і ротаторний друк. Зображення на друкарській формі - дзеркальне.

^ Тиснення конгревне - процес витискування за допомогою нагрітих штампів окремих ділянок поліграфічного матеріалу (папір, картон, шкіра, шкірзамінник та ін.) для створення рельєфного (опукло-увігнутого) зображення за допомогою спеціальних пристроїв.

^ Тиснення фольгою - процес приєднання фольги до паперу (картону) за допомогою спеціальних апаратів під високою температурою. Існує велика кількість сортів фольги, що розрізняються за кольором, інтенсивностю блиску та ін. Процес використовується при виготовленні візитних карток, щоденників, посвідчень, дипломів та ін.

^ Титульний аркуш - сторінка видання, на якій розміщуються вихідні відомості. Види титульного аркуша : одинарний, подвійний (розворот і розпашний).

Торширування або гренірування - безфарбове (конгревне, рельєфне) тиснення по усій поверхні матеріалу для того, щоб надати йому яку-небудь фактуру - імітувати шкіру, тканину і тому подібне.

У

Упаковка - підготовка друкарських виробів до відправки замовникові. Робиться в паперові і целофанові пакети, картонні коробки та ін.

^ Умовний друкарський лист - одиниця виміру об'єму друкованого видання, що використовується для перерахунку і зіставлення друкарських об'ємів видань різних форматів і рівна кількості друкарських листів формату 60х90 см (5400 кв.см). Використовується видавцем для підрахунку загального обсягу випуску видань різних форматів (за рік, квартал і тому подібне).

УФ-лак - лак ультрафіолетового затвердіння використовується для суцільного, або вибіркового лакування. Часто по естетичному ефекту УФ-лак здатний замінити більш дороге ламінування.

Ф

^ Фактура - характер поверхні матеріалу, що краще сприймається зором.

Фальц - згин листу, що утворюється при фальцюванні.

Фальцовка (фальцювання) - нанесення на аркуш паперу (щільністю до 170 г/кв. м) ліній згинів будь-яким способом за допомогою тупих дискових ножів 
з метою полегшення відкриття листу і запобігання зламу по лінії згину. Робиться на спеціальних машинах, або вручну.

^ Фацети - скошені краї растрового кліше з отворами для кріплення його цвяхами до підставки.

Фірмовий стиль - це сукупність графічних елементів, які фірма використовує у фірмових бланках, візитках, рекламних матеріалах, на конвертах, упаковці. За допомогою фірмових знаків, шрифтів, кольорів, клієнти і партнери ототожнюють Вашу продукцію або рекламні матеріали саме з Вашою фірмою, відрізняють Вас від конкурентів. Три основних правила фірмового стилю : він має бути таким, що запам'ятовується, впізнанним і масштабованим.

Флаер - повнокольорова листівка для розсилки в рекламних цілях. Незамінний для швидких рекламних кампаній. Найпопулярніший формат - 1/3 листи А4. Виготовляється на папері невисокої щільності.

^ Флатовий папір, або листовий - нарізується в листи паперовим підприємством.

Флексографский друк, або флексографія - різновид високого друку з еластичних друкарських форм малов'язкими швидкозакріплюючимися на не всмоктуючих матеріалах фарбами з леткими розчинниками.

^ Фоліант - видання великого формату.

Фольгування - покриття фольгою тексту, або малюнка, віддрукованого на лазерному принтері, або копіювальному апараті. Робиться на ламінаторі, або спеціальному фольгураторі при високій температурі. Пропонується великий вибір кольорів фольги. Використовується при виготовленні невеликих накладів візиток, дипломів, листівок, сертифікатів, поздоровлень, запрошень та ін.

Форзац - конструктивний елемент видання, що скріплює книжковий блок з передньою сторінкою палітурної кришки. Може бути у вигляді однозгинного аркуша паперу, або у виді конструкції з двох листів.

^ Форма друкарська - носій текстової і образотворчої інформації, що служить для багатократного отримання друкарських відбитків. - поверхня, на якій формуються друкуючі (що дають фарбовий або безфарбовий відбиток) і пробільні (що не дають відбитку) елементи і яка служить для багатократної передачі фарбового або безфарбового зображення на папір, або будь-який матеріал.

Формат - розмір листу поліграфічного матеріалу (довжина і ширина), розмір книги, розмір ілюстрації, смуги тексту та ін. елементів друкованого видання. У поліграфії існують наступні позначення основних форматів паперового листу : А0 - 840 х 1188 мм, А1 - 594 х 840 мм (= 8 А4), А2 - 420 х 594 мм (= 4 А4), А3 - 297 х 420 мм (= 2 А4), А4 - 210 х 297 мм, А5 - 148,5 х 210 мм, А6 - 105 х 148,5 мм. Формат видання - розмір готового видання по ширині і висоті.

Фотонабір - процес виготовлення плівок.

Фотографування цифрове - фотографування об'єктів за допомогою цифрових фотоапаратів з метою занесення зображення об'єкту у файл, використовуваний потім в поліграфічних процесах.

^ Фототипний офсетний друк - друк з гнучких фототипних друкарських форм на основі алюмінію, через офсетний передатний циліндр на офсетній друкарській машині, що дозволяє збільшити накладостійкість друкарських форм до 10 тисяч відбитків.

^ Фототипний друк - спосіб безрастрового плоского друку, заснований на зміні, під впливом світла, фізико-хімічних властивостей світлочутливого шару на основі желатину, нанесеного на формовий матеріал.

Фарбопрогон - одиниця об'єму друку, рівна кожному зіткненню паперу з друкарською формою, тобто одному відбитку фарбою.

^ Фарбований в масі папір (тонований в масі) - папір, що має кольоровий відтінок, який вводиться при иого виготовленні, що дає рівний тон.

Х

Хвиляста лінійка - складальна лінійка, малюнок якої нагадує хвилясту лінію.

^ Хрести або приладочні мітки - мітки для контролю за правильністю поєднання фарб.

Ц

Цінник - друковане видання, як правило, невеликого формату на щільному папері, або картоні, призначене для інформування покупця про найменування і вартість товару. Місце для ціни зазвичай друкується у вигляді трафарету. Може виготовлятися у вигляді "будиночка" з попередньою біговкою. Зазвичай покривається лаком, або ламінується.

Цинкографія - один з видів виготовлення репродукційних форм високого друку, при якому отримані з оригіналів негативи копіюють на покриту світлочутливим шаром цинкову пластину і потім труять кислотою незадублені при копіюванні пробільні елементи, поглиблюючи їх на зовнішній розмір і отримуючи цинкографське кліше.

^ Цифровий друк - комп'ютерний друк без плівок і форм.

Цицеро - шрифт, кегль якого дорівнює 12 п.(~4,51 мм).

Ш

Шапка - у виданнях і журналах заголовок, розташований вверху спускової смуги, другої за значимістю після шмуцтитула вид заголовка по розташуванню відносно тексту.

^ Шовкографія або трафаретний друк - спосіб друку, при якому фарба продавлюється спеціальним тупим ножем - ракелем, через друкуючі елементи друкарської форми (матрицю) з щонайтоншої металевої сітки на запечатуваний матеріал, а закриті пробільні елементи друкарської форми (матриці) не дають фарбі проникати на цей матеріал.

^ Ширина очка шрифту - показник, що визначає відстань між основними штрихами букв.

Шитво - скріплення окремих зошитів між собою за допомогою дроту, ниток або термониток.

Шитво внакидку - скріплення через корінцевий згин зошитів, скомплектованих вкладкою або накидкою.

^ Шитво втачку - скріплення дротом по корінцевому полю зошитів, скомплектованих підбіркою.

Шмуцтитул - права сторінка розвороту, на якій розміщується тільки заголовок твору або статті, що часто супроводжується зображенням.  Перший за значимістю вид заголовка по розташуванню відносно тексту.

Щільність паперу - одна з основних характеристик паперу і картону. Визначає відношення маси паперу до площі її поверхні, вимірюється в грамах на квадратний метр (г/кв. м).

Шрифт - комплект знаків, необхідний для відтворення тексту на якій-небудь мові.

Штанцювання або висікання - обробний процес для надання фігурної форми.

Штрихована лінійка - складальна лінійка, що дає відбиток у вигляді вертикальних штрихів.
<< предыдущая страница