asyan.org
добавить свой файл
  1 2 3 4

^ Друк струменевий, широкоформатний друк - безконтактний з матеріалом друк, при якому зображення наноситься на запечатуваний матеріал наприскуванням спеціальних фарб з сопел малого діаметру на широкоформатних плотерах (принтерах).

^ Друк тампонний - друк з використанням пружно-еластичного тампону для перенесення зображення з друкарської форми на запечатувану поверхню, як правило, не гладку. Використовується при виготовленні фірмових ручок, запальничок і іншої фірмової і сувенірної продукції.

^ Друк трафаретний (те ж, що і шовкографія) - спосіб друку, при якому фарба продавлюється через отвори в спеціальній (шовковій або іншого матеріалу) сітці за допомогою ракеля, що рухається і розганяє фарбу по поверхні. Дозволяє наносити елементи за допомогою стійких до зовнішніх дій нітроцелюлозних, алкідних та інших синтетичних фарб.

^ Друк термографічний - в цьому процесі для нанесення фарби на папір використовується принцип ксерографії (прилипання сухих часток фарби до електростатично заряджених ділянок матеріалу) з подальшою термічною обробкою для закріплення зображення. Зображення виходить більш опуклим.

^ Друк флексографічний - різновид високого друку з використанням гнучких фотополімерних друкарських форм. Дозволяє робити повнокольоровий друк на полімерних плівках, товстому картоні, у тому числі гофрокартоні.

^ Друк цифровий - технологія отримання відбитків в друкарській машині з використанням змінної друкарської форми, змінами в якій при кожному циклі управляє комп'ютер видавничої системи. Цей вид техніки використовується для малотиражних рекламних, або комерційних видань, в які мають бути внесені зміни в процесі виготовлення накладу. У деяких машинах можливе внесення змін після друкування навіть одного екземпляра.Зберігає усі сильні сторони традиційного офсетного друку - точне перенесення кольорів, гнучкість форматів та ін.

^ Діамант - шрифт, кегль якого дорівнює 3 п. (~1,13 мм).

Двосторонній друк - друк на двох сторонах (аркушу, полотна) запечатуваного матеріалу (паперу, картону, плівки та ін.) за один прогін листа в друкарській машині.

Денситометр - прилад, призначений для виміру оптичної щільності при відображенні (на відбитках і фотографіях) і при пропусканні світла (на негативах і діапозитивах). Конструктивно розрізняють денситометри, працюючі тільки у відбитому світлі, тільки у світлі, що проходить, і універсальні. Денситометри можуть бути настільними або переносними (кишенькові).

Діапозитив - позитивне чорно-біле або кольорове зображення, створене на прозорій основі. Наприклад, в поліграфії - комплект кольороподілених растрових діапозитивів використовують як фотоформи при виготовленні друкарських форм. Кольорові діапозитиви використовують як оригінали.

^ Динамічний діапазон - діапазон оптичної щільності - показник технічних можливостей сканерів, характеризуючий інтервал оптичної щільності, який сприймається сканером.

^ Доля листка - частина віддрукованого листка, що утворюється при його згинанні (фальцюванню) у декілька разів і що визначає розмір сторінки - формат видання.

^ Додрукове устаткування - устаткування, призначене для виконання процесів підготовки видання до друку, до виготовлення друкарської форми включно.

Додруковий процес - в сучасній поліграфії - усі стадії поліграфічної технології, пов'язані з підготовкою видання до друку. У це поняття, як правило, входять: набір тексту, макетування, дизайн, сканування, кольороподіл, обробка тексту і зображення, верстання смуг видання, монтаж і розкладка смуг на друкарському листі, виведення фотоформ і виготовлення друкарських форм.

Е

Екстензо - перелік основних тем, або внутрішніх заголовків розділу (іншого підрозділу), поміщений перед її текстом після заголовку.

^ Естамп - листове видання, віддруковане з оригінальної друкарської форми, виготовленої самим художником.

Етикетка - листок спеціального (етикеточного) паперу невеликого формату, що містить відомості про товар, або продукцію і супроводжуючий її; припускає клейовий спосіб кріплення.

^ Ж

Жирна лінійка - лінійка, що дає відбиток у вигляді жирної лінії різної товщини (до 20 п.). Її друкуюча частина практично співпадає з її кеглем.

Жирне зображення шрифту - зображення, яке виділяється по насиченості очка знаків.

Журнал - періодичне друковане видання, брошуроване, зазвичай має постійні рубрики (розділи) і містить статті з різних питань, літературні твори, ілюстровані і текстові матеріали і тому подібне.

^ З

Заливка (те ж, що і плашка) - суцільне покриття друкарською фарбою поверхні запечатуваного матеріалу в тих випадках, коли відносна площа друкуючих елементів, як і запечатана площа матеріалу, складають 100% (S^= 100).

^ Зарубки або серіфи - графічно виділені нижні і верхні закінчення штрихів у буквах і знаках.

Зоровий центр сторінки, або оптичний центр сторінки - точка на сторінці, яка знаходиться вище за її геометричний центр, але створює у глядача враження, що поставлене на її місці зображення ділить сторінку навпіл.

Запрошення - важливі події відбуваються в житті будь-якої компанії і будь-якої окремо взятої людини. Для організації корпоративного або приватного свята потрібне своєчасне сповіщення бажаних і потрібних людей. Зрозуміло, що набагато приємніше отримати барвисте запрошення з Вашим ім'ям, ніж просто почути його на словах. Воно також послужить нагадуванням про саму подію, конкретний час і місце проведення свята.При виготовленні запрошень зазвичай використовується елітний дизайнерський картон, складні вирубування, ламінування, фольгування.

^ Звичайні шрифти - група шрифтів, в яку входять гарнітури шрифтів з контрастними штрихами і довгими тонкими зарубками, що з'єднуються з основними штрихами під прямим кутом, іноді з легким закругленням.

^ Зворотній абзацний відступ - втяжка в абзаці усіх рядків, окрім повноформатного першого рядка, на 1-2 кеглях.

І

Іллюміновка - надання контурному зображенню, або його ділянці об'ємності за допомогою тону в півтоновому оригіналі, або за допомогою штрихів і заливок в штриховому.

Ілюстрація - будь-яке графічне зображення: креслення, малюнок, фотознімок, репродукція з картини і тому подібне, що є складовою частиною видання і сприяє розкриттю його змісту.

Інкрустація - (у поліграфії) - обробний процес, при якому на палітурній кришці отримують зображення врізанням і приклеюванням матеріалу іншого кольору, ніж колір покривного палітурного матеріалу.

Ін-кварто - формат видання в 1/4 частку листа, отриманий при його 2-зигнутому фальцюванні. У листі 8 с.

Ін-октаво - формат видання в 1/8 частку листа, отримуваний при його 3-зигнутому фальцюванні. У листі 16 с.

Ін-фоліо - формат видання в 1/2 частку листа, отримуваний при його 1-зигнутому фальцюванні. У листі 4 с.

К

Кадрування - виділення частини зображення (кадру) при підготовці видавничого оригіналу. Використовується для приведення частини зображення до заданого формату, а також при комп'ютерній обробці окремих деталей зображення.

^ Каландрований папір - папір високої міри гладкості.

Календарна сітка - віддруковані на папері, або картоні буквено-числові таблиці, що служать для визначення днів тижня в деякому році імісяці. Призначені для виготовлення календарів. Одна така таблиця може містити інформацію про одне, двох, або трьох місяцях року.

Календар - друковане видання, яке складається з календарної сітки і рекламної інформації про фірму, послуги, товари та ін.

^ Календар кишеньковий - календар формату 70х100, 60х90 (рідше за інших) мм з нанесеним зображенням з одного боку і календарною сіткою - з іншою. Може бути виготовлений з округленням кутів, лакуванням, ламінуванням.

^ Календар квартальний - набір листів з календарною сіткою (по 3 місяці на кожному листі). Зверху таких листів зазвичай розташовується рекламна інформація, віддрукована на щільному картоні і скріплена з листами металевою пружиною. Календар кріпиться на стіну за допомогою отвору у верхній частині календаря, або за допомогою ригелю. Дорожчий різновид календаря - на трьох пружинах.

^ Календар настінний - зазвичай використовуються два види таких календарів : однолистовий календар формату від А4 до А1, найчастіше портретній орієнтації, друкується на крейдованому папері 130-200 г/кв.м.; перекидний настінний календар. Зазвичай це 12-, 13 - або 14-листове видання з форматом смуги від А4 до А2, вгорі скріплене пружиною.

Календар-будиночок - зазвичай використовуються два види таких календарів : однолистовий календар формату до А4, на щільному папері або картоні з біговкою. Після складання скріплюється скотчем або скріпкою; перекидний календар. Зазвичай є 7 або 14-листове видання з форматом смуги до А4, з підставкою з картону, вгорі скріплюється пружиною.

^ Калька - прозорий високоякісний папір, для надання прозорості просочена розчином жирів, смолами, воском і тому подібне.

Кишеня - відкритий конверт, наклеєний на внутрішню сторону видання, щоб можна було покласти вкладку.

Картон - поліграфічний матеріал завтовшки від 0,3 до 5 мм, який виготовляється, подібно до паперу, з волокнистої маси. Сировиною для виготовлення картону є деревна маса, целюлоза, макулатура, а також синтетичні і мінеральні волокна.

^ Картуш - орнаментальний круг або овал, віньєтка з порожнім простором посередині, залишена для напису, цифр, емблем.

Каталог - друковане видання у вигляді брошури або книги, що містить інформацію про продукцію або послуги фірми. Каталог товарів і послуг допоможе представити інформацію Вашої компанії в зручному структурованому виді. Типові параметри при виготовленні каталогу : формат - А4; блок - папір крейдований, 115 г/кв.м., друк 4+4; обкладинка - папір крейдований, 170 г/кв.м., друк 4+4; зшивання на скоби. Можливе виготовлення каталогу і інших розмірів і колірності, як на папері іншої щільності, так і на спеціальних видах паперів.

Кашировка - процес приклеювання по усій площі плакату до жорсткої основи з будь-якого виду картону.

^ Кегль (кегель) - висота букви або знаку в рядку.

Кіпсек - розкішно оформлена книга або альбом.

Клапан - частина конверту з нанесеним клейовим шаром для запечатування конверта. Може мати різну форму і розташовуватися уздовж довгої сторони (конверт) або короткої (вузької) сторони.

^ Клейовий шар - клей, нанесений на клапан для запечатування конверта. Розрізняють: Декстрин - це традиційний клейовий шар. Для заклеювання конверта треба "володіти язиком", або змочити клей вологою губкою, Латекс - на клапан і задню сторону конверта нанесені смужки клею. Щоб заклеїти конверт, потрібно закрити клапан і притиснути одну смужку до іншої і Силікон - клейовий шар, захищений силіконовою стрічкою (смужкою спеціального паперу). Для того, щоб заклеїти конверт, треба зняти цю смужку, закрити клапан і притиснути його до задньої сторони конверта. 
Такі конверти іноді називають "конверти із стрипом" або "з відривною смугою".

Кліше - рельєфна металева пластина, використовувана для тиснення фольгою і конгревного тиснення. Використовується при виготовленні щоденників, візиток, тек та ін.

^ Книга - неперіодичне текстове книжкове видання об'ємом понад 48 сторінок. Може виготовлятися в м'якій, або твердій палітурці.

Коленкор - покривний палітурний матеріал на тканинній основі із спеціальним покривним шаром.

^ Колаж - зображення, що складається з окремих елементів, що утворюють при сприйнятті як єдине ціле.

Конверт фірмовий - один з видів носія фірмового стилю. Існує велика різноманітність видів конвертів. Найбільш поширений - "євростандарт" з вікном, тобто конверт розміром 11х22 см з прозорою вставкою для адреси. Виготовляється шляхом нанесення на готові конверти логотипу і інших реквізитів фірми з метою пересилки в них листів та ін. інформації.

^ Конгревне тиснення - безфарбове або фарбове тиснення штампами, що створює опукле зображення, схоже на барельєф.

Контртитул - лицьова сторінка титульного аркуша розвороту, на якій наводяться відомості про видання в цілому, або відтворюється титульний аркуш видання, що слугувало оригіналом для перекладу.

Коректура - сукупність процесів виправлення помилок і порушень технічних правил в авторському оригіналі друкованого видання ("вичитування"), а також у відбитках набору і пробних відбитках віддрукованих оригіналів видання. В процесі коректури усуваються авторські і видавничі помилки, технічні недоліки набору і верстання (друкарська правка). Коректуру правлять автор, редактор, коректор, технічний і художній редактори.

^ Корпус - шрифт, кегль якого дорівнює 10 п. (3,76 мм).

Кольороподіл - процес розділення кольорового зображення на 4 основні кольори (при повнокольоровому друці) - блакитні (Cyan), пурпурні (Magenta), жовті (Yellow), чорні (BlacK) - CMYK.

Колірність - кількість фарб, в які запечатується виріб. Зазвичай прийнято означати за допомогою цифр: 4+0, 1+1 і так далі. Перша цифра - кількість фарб на лицьовій стороні, друга - на звороті.

^ Колірний простір (CMYK) - 4 основні кольори (при повнокольоровому друці), на які діляться усі зображення, - блакитний (Cyan), пурпурний (Magenta), жовтий (Yellow), чорний (Black) - CMYK.

Кольоропроба - отримання повнокольорового зображення на матеріалі, способом тиражування, для контролю за якістю кольороподілу і перенесення 
кольорів з готового файлу.

Ксерокопіювання - процес отримання чорно-білої копії друкарського листа формату А4/А3 на офісних копіювальних пристроях.

Кубарик - стопка паперу невеликого формату, проклеєна з одного боку для легкості відриву. Використовується для оперативних записів. Як правило, несе елементи фірмового стилю.

^ Курсив - похилий шрифт.

Конгревное тиснення - отримання рельєфного зображення без фарби і фольги при локальному стискуванні палітурної кришки, листівки між нагрітими штампом і контрштампом (відповідно, пунсоном і матрицею). Виконується в спеціальних пресах, або в друкарських машинах тиглів. Є ефектним прийомом оформлення палітурної кришки.

Л

Лігатура - буква, утворена злиттям елементів двох букв.

Лініатура - щільність поліграфічного растру. Вимірюється в "лініях на дюйм" (lpi) - за міжнародною шкалою або в "лініях на сантиметр" - по вітчизняній. Перевідний коефіцієнт - 2,54 (150 lpi = 59 л/см). Лініатура растру - число прозорих або непрозорих ліній на 1 погонний см растру. Це число складає від 24 лін./см. до 160 лін./см., і вибір растру по лініатурі залежить від способу друку, гладкості паперу, машини і інших умов. Чим вище лініатура, тим менш помітні мікроточки, на які розбито півтонове зображення.

^ Лініатура растру - число прозорих або непрозорих ліній на 1 погонний см растру. Це число складає від 24 лін./см. до 160 лін./см., і вибір растру по лініатурі залежить від способу друку, гладкості паперу, машини і інших умов. Чим вище лініатура, тим менш помітні мікроточки, на які розбито півтонове зображення.

^ Лінія шрифту - уявна горизонтальна лінія, на якій базуються усі нижні частини прямокутних рядкових і прописних букв і знаків, і якій зорово підпорядковані також нижні частини округлих букв, що фактично дещо звисають.

^ Листовий папір, або флатовий - нарізується в листи паперовим підприємством, на відміну від рулонного, або ролевого.

Листівка - паперовий лист, як правило формату А4, запечатаний з однієї, або обох сторін, в одну, або декілька фарб, рекламного або інформаційного змісту. Припускає дещо більш високу якість поліграфічного виконання, чім у бланка.<< предыдущая страница   следующая страница >>