asyan.org
добавить свой файл
1 2 3 4
А

Абрис - (у поліграфії) - контурна лінія, що означає межі окремих фарб або тонів в кольоровому зображенні.

Авантитул - перша сторінка книжкового блоку, розташована перед титульним аркушем. Містить: видавничу марку, марку серії або епіграф, присвячення, девіз.

Авторський знак - знак, що підтверджує авторське право, використовується автором видання для підтвердження своїх виняткових майнових прав на видання. Знак друкується на кожному екземплярі видання і обов'язково складається з трьох елементів: 1. Латинська буква C в колі - ©. 2. Ім'я володаря майнових прав. 3. Рік першої публікації видання (твори).

Авторський лист - одиниця виміру об'єму друкованого видання, прийнята для обліку праці авторів, перекладачів, редакторів.

Акватипія - друкування зображень, водною знежиреною друкарською фарбою. Зображення схоже з аквареллю.

^ Альбомний спуск - спуск смуг, при якому смуги розміщуються короткою стороною до корінця (висота менше ширини).

Альбомний формат - формат, де ширина більше висоти.

Амбалаж - (від фр. emballage - упаковка) - щільний папір, в який упаковують рулон друкарською або іншого паперу.

^ Анілоксний фарбовий валик - циліндр з вигравійованою на його поверхні спеціальною растровою структурою з поглибленими осередками, які забирають фарбу з фарбового ящика і передають її стабільним і рівномірним шаром на друкуючі елементи друкарської форми.

^ Атлас кольорів - систематизований комплект (віяло) різноманітних зразків - кольорових еталонів. Використовується для точного визначення (специфікації, аналізу) відтінків кольору способом візуального порівняння їх з еталонними кольорами з віяла. Як правило, у віялі один і той же колір вказаний в декількох варіантах з урахуванням паперу (мат, глянець).

^ Ахроматична гамма - усі градації сірого кольору - від білого до чорного.

Б

Багатоколонне верстання - верстання смуг в дві, три і більше колонки.

Багатобарвний друк - в три і більше фарби.

^ Білизна паперу - візуальна властивість паперу, безпосередньо залежна від складу паперової маси (вміст біленої целюлози, деревної маси, барвників, наповнювачів та ін. компонентів).

^ Безфарбове тиснення - процес отримання рельєфних зображень за рахунок деформацій матеріалу під впливом тиску і нагрівання.

Безшвейове скріплення блоку - скріплення листів або зошитів в корінці не шляхом зшивання нитками або дротом, а за допомогою клею, замків або спіралі.

Біг - рубчик на картоні або обгортковому папері, завдяки якому обкладинка видання легше розкривається, а папір легше згинається (наприклад, у буклетах).

Біговка - процес нанесення на щільний папір або картон ліній згинів, що дозволяють надалі виробу відкриватися не ламаючи папір на лініях згину. Від фальцювання відрізняється чіткіше вираженою лінією згину і застосуванням для щільніших паперових матеріалів.

Бланк - паперовий лист, в основному формату А4, А3 і менше, що містить фірмові реквізити та ін. елементи фірмового стилю. Бланки бувають: листові несфальцьовані, сфальцьовані (але не зшиті) зошити, бланки типу (зшиті) брошури, книжкового типу в обкладинці і книжкового типу в палітурній кришці.

^ Бланки самокопіюючі - декілька листів паперу, виготовлених із спеціального самокопіюючого паперу і скріплених з одного боку за допомогою спеціального клею.

^ Блінтове тиснення - тиснення плоским штампом без фарби і фольги з нагрівом або без нього. Зазвичай використовується для оформлення щоденників, листівок, запрошень і іншої продукції.

^ Блок - комплект листів, скріплених в корінці, обрізаний з трьох сторін і підготовлений для брошурування.

Блокнот фірмовий - невеликий блок з чистими аркушами для записів, як правило, формату А6, А5 або А4, містить фірмові реквізити, має обкладинку і скріплений пружиною або клеєм.

^ Боргес - шрифт, кегль якого дорівнює 9 п. (~3,38 мм).

Бронзування - обробний поліграфічний процес, при якому поверх відбитку друкують грунтовий шар, а потім припудрюють його щонайтоншим шаром металевого порошку.

Брошура - неперіодичне текстове видання об'ємом понад 4, але не більше 48 сторінок, сполучених між собою за допомогою шитва скріпкою або ниткою.

Брошурування - виробничий поліграфічний процес, що дозволяє отримувати з віддрукованих листів паперу і картону готовий продукт (у вигляді зошитів, брошур, журналів, книг в обкладинці або палітурці та ін.). Включає такі процеси як: фальцювання, підбірка, шитво або термоперепліт, вставка обкладинки та ін.

^ Брошуровочно-палітурні процеси - комплекс виробничих поліграфічних процесів, що дозволяє на виході мати готовий поліграфічний виріб. Включає такі процеси як: фальцювання, підбірка, шитво або термопереплет, вставка обкладинки та ін.

Буклет - неперіодичне листове видання у вигляді одного листа друкарського матеріалу, сфальцьованого будь-яким способом.(гармошкою, дельтаподібний, з поперечним фальцем та ін.).

В

Відбиття - пропуск між набірними елементами, або між ними і іншими елементами смуги.

Відмарування - перетискування фарби, що погано закріпилася, з лицьового боку відбитку на зворотну сторону наступного листа, що накладається поверх нього, на виході.

^ Верже - високоякісний папір з водяними знаками у вигляді горизонтальних або вертикальних ліній, смуг.

Верстання - складова частина макетування. Процес розміщення текстових і ілюстративних блоків по полю формату з урахуванням дизайну макету і вимог правопису.

^ Верхня лінія шрифту - уявна горизонтальна лінія, що проходить через верхні закінчення букв, не враховуючи виносних елементів.

Візитна картка - листок щільного паперу або картону розміром 50х90 мм (рідше - інших розмірів), що містить відомості про конкретну людину, або рекламну інформацію про послуги, або фірму. Інформація на візитці може бути віддрукована з однієї, або двох сторін, кожна з яких може бути 1-кольоровою, 2-кольоровою, 3-кольоровою або повнокольоровою (4-кольоровий), що позначається сумою з двох чисел. Наприклад, 2+0 означає односторонню двоколірну візитку, а 4+2 - двосторонню візитку, одна сторона якої повнокольорова, а друга віддрукована в дві фарби. Залежно від способу виготовлення, візитки можуть бути офсетні, шокографічні, оперативні (виготовлені на принтері або ксероксі), такі, що ламінують, фольговані, пластикові (у вигляді пластикових карток) та ін.

Віньєтка - невеликий малюнок з орнаментальним рослинним мотивом (спочатку виноградною лозою), що використовується як заставка, кінцівка, прикраса на титульному аркуші, обкладинці, палітурці.

^ Висячий рядок - перший, абзацний рядок, розташований в кінці смуги, або кінцевий рядок абзацу, розташований на початку смуги. За правилами верстання не допускається.

^ Вкладко-швейно-різальний автомат (ВШРА) - лінія (агрегат), призначена для комплектування брошур, книг і журналів вкладкою разом з обкладинкою, прошивки їх дротом по згину, із загинанням ніжок скоб всередину блоку, і обрізання його з трьох сторін.

^ Вкладка - окремо надрукований і зброшурований невеликий (не багатосторінковий) додаток до видання, вкладений в нього.

Вклейка - конструктивний елемент видання, застосовується, коли зображення не поміщується на сторінку, або воно має бути надруковане іншою кількістю фарб, або на іншому папері.

^ Внутрішнє друкування (заливка) - темна фарба (зазвичай, сірого або синього кольору), малюнок (сітка, візерунок) на внутрішній поверхні конверта. Може використовуватися як захист поштового відправлення від читання на просвіт (перлюстрації).

Воблер - віддруковане на папері або картоні зображення, до якого прикріплена одним кінцем смужка прозорого тонкого пластику. При наклеюванні іншого кінця пластикової смужки до стіни (чи іншої конструкції) зображення легко коливається від руху повітря. Використовується як рекламний матеріал, є одним з елементів POS -матеріалів.

^ Водний лак - водний розчин смол, наприклад, на основі полівінілового спирту, застосований для нанесення на відбиток, безпосередньо в друкарській машині при друкуванні. Для цього використовують останню друкарську секцію листової офсетної машини, або спеціальну секцію для лакування, з додатковим сушарним пристроєм.

^ Водяний знак або філігрань - зображення всередині паперу, що виходить в процесі її виготовлення і яке видно на просвіт.

Врізання - текст, заверстаний окремим блоком в основний текст, і набраний іншим шрифтом, у відмінність основного тексту.

^ Втачку шитво - шитво блоку, скомплектованого підбіркою, дротами або нитками по корінцевому полю з невеликим, в 4-5 мм, з відступом від краю корінця крізь увесь блок.

^ Вибіркове лакування - лакування відбитку не по усій поверхні, а тільки на окремих його ділянках. Для вибіркового лакування використовують друкарські форми способів трафаретного, високого, або офсетного друку.

Виворітка - друк фону чорної, або кольоровими фарбами, при якій незапечатаним залишається тільки текст. Використовується як прийом оформлення.

Випуск - окреме видання, що має свій порядковий номер.

Висікання - вирубування друкованих видань за допомогою спеціально виготовленого гострозаточенного металевого штампу. Може бути будь-якої конфігурації. Зазвичай застосовується на невеликій пачці паперу або картону. Використовується для надання фігурної форми віддрукованим виробам (листівки, етикетки, ярлики, теки, упаковка та ін.), а також для пробивки в них отворів фігурної форми.

^ Високий друк - один з основних способів друку, при якому фарба передається на папір з друкарської форми, у якої друкуючі елементи розташовані вище за пропускні.

^ Вихідні відомості - комплекс елементів оформлення видання, які характеризують це видання і призначені для його оформлення, інформування споживачів, бібліографічної обробки і статистичного обліку. Основні елементи вихідних відомостей : відомості про авторів; відомості про інших осіб (що брали участь в створенні видання), заголовок видання, надзаголовочні, підзаголовочні дані, вихідні, випускні дані, класифікаційні індекси УДК і ББК, авторський знак, макет анотированої картки МАК, міжнародний стандартний номер книги ISBN, штрих-код, знак охорони авторського права, додаткові відомості про видання.

^ Видання листове - видання у вигляді одного або декількох листів друкарського матеріалу будь-якого формату без скріплення.

Видання факсимільне - видання, максимально точно відтворююче раніше випущене оригінальне видання, або рукопис, включаючи особливості шрифту, паперу і палітурки.

^ Видавнича система - комплекс, що складається з персональних комп'ютерів, скануючих, вивідних і фотовивідних пристроїв, програмного і мережевого забезпечення, використовуваний для набору і редагування тексту, створення і обробки зображень, верстання і виготовлення оригінал-макетів, фотоформ, кольоропроб (тобто для підготовки видання до друку на рівні додрукових процесів).

^ Видавничий оригінал - матеріал, що поступає в друкарське виробництво після редакційної підготовки і що підлягає відтворенню поліграфічними засобами. До нього відносяться текстові, ілюстраційні, змішані оригінали, оригінал-макети та ін.

Видання -  матеріал, в якому основну частину займає зображення мальовничого, графічного, скульптурного твору, фотографії та інші графічні роботи (креслення, діаграми, схеми).

Г

Гальванокліше - кліше, що є точною гальванокопією гравюри на дереві або цинкового кліше.

Гарнітура - комплект шрифтів одного малюнка, але різних розмірів (кеглів) і зображень, за кожною гарнітурою закріплена своя назва. Найбільш відомі - Таймс, Ариель, Балтика, Журнальна рубана, Академічна та ін.

Геліогравюра - спосіб виготовлення друкарської форми глибокого друку, сама ця форма і відбиток з неї.

Гільоши - безперервні вузькі лінії, що переплітаються, утворюючи складні геометричні фігури; використовуються як фон на відбитку. Засіб захисту від підробки банкнотів і цінних паперів.

^ Гліттер (glitter з англ. - блиск, блискітки) - спеціальні блискітки виготовлені на основі: дрібно нарізаної поліетилентерефталатної плівки ("стандартний" гліттер); алюмінієвої фольги (алюмінієвий гліттер); найдрібнішого скла (скляний забарвлений гліттер); синтетичних волокон, покритих оксидами металів (т.з. гліттерний пігмент). Використовується в поліграфії і різних декорах. Буває голографічний і звичайний.

^ Глибокий друк - один з основних способів друку, при якому рідка фарба передається на папір з друкарської форми, у якої друкуючі елементи поглиблені по відношенню до пропускних.

^ Глухе верстання - верстання ілюстрації всередині тексту, що закриває її з усіх боків.

Глухий корінець - корінець палітурної кришки, приклеєний до корінця блоку. Застосовується при виготовленні брошур або книг невеликого об'єму.

Гравірування - процес виготовлення друкарської форми, шляхом вирізування пропускних елементів форми високого друку, або друкуючих елементів форми глибокого друку.

Гравюра - відбиток з друкарської форми, виготовлений гравіруванням, друкарська форма, вигравірувана на якому-небудь матеріалі - дереві(ксилографія), лінолеумі (ліногравюра), металі (напр., різцева, або класична).

^ Градація сірого - різні сходи сірого - від білого до насиченого чорного.

Градація кольорового тону - поступовий перехід одного колірного тону від прозорості до непрозорості.

Градієнт - (у фотопроцесах) міра зміни (зростання або зниження) кривої характеристики фотоматеріалу, зображення на оригіналі, або відбитку на будь-якій її ділянці (при переміщенні на одну одиницю).

Д

Довідник - різновид каталогу, що містить інформацію однієї тематики (рубрики) - телефони, адреси і тому подібне.

^ Друкарська форма - поверхня, на якій формуються друкуючі (що дають фарбовий або безфарбовий відбиток) і пробільні (що не дають відбитку) елементи і яка служить для багатократної передачі фарбового або безфарбового зображення на папір, або який-небудь матеріал.

Друк - процес отримання зображення оригінал-макету на відбитку шляхом нанесення фарбового шару, або шарів різних фарб на запечатуваний матеріал (папір, картон, плівку, пластмасу та ін.) за допомогою друкарських форм.

^ Друк "по-сухому" - багатофарбний друк, при якому кожна подальша фарба наноситься на запечатуваний матеріал після висихання попередньої з новим прогоном матеріалу.

^ Друк "по-сирому" - багатофарбний друк, при якому усі фарби наносяться на запечатуваний матеріал за один його прогін.

Друк неповноколірний - друк в 1-3 фарби. Застосовується, як правило, для виготовлення бланків, листівок, візиток і тому подібне.

^ Друк оперативний - виготовлення друкарської продукції на друкарських машинах оперативного друку (принтерів, ксероксів, ризографів, ламінаторів, біндерів, різаків та ін. машин з малим фоматом листа (зазвичай до А3) і вкрай малим часом налаштування на нову друкарську роботу. У такий спосіб виготовляються візитки, бланки, етикетки, прайс-листи, листівки та ін. друкарська продукція невеликими накладами і за короткий строк.

^ Друк офсетний - спосіб друку, при якому барвисте зображення з плоскої друкарської форми передається на проміжну обгумувану поверхню за принципом змочуваності /незмочуваності, яке потім передається на папір. Залежно від типу машин спосіб дозволяє друкувати від 1 до 8 (12) фарб за один прохід паперового листа через машину.

^ Друк повнокольоровий - друк мінімум в 4 фарби (синя, жовта, чорна, пурпурна - CMYK або ін. система). Дозволяє відтворювати кольорові оригінали (наприклад фотографії, картини).следующая страница >>