asyan.org
добавить свой файл
1

Бесіда на тему:

Правила поведінки під час грози та блискавки

Мета:

Розвивати у дітей уміння захистити себе від грози та блискавки. Виховувати у учнів почуття відповідальності за своє життя.

Учитель:

Опинившись у грозу на відкритому місці, не слід ховатися під дерево. Особливо небезпечно шукати захисту під дубом, бо його коріння глибоко проникає у грунт. Знову, згідно зі статистичними даними, із 158 випадків блискавка вдарила: у дуб - 54 рази, у тополю - 24, у в'яз - 14, у горіх - 11 разів, у ялину - 10, у клен та березу - жодного разу.

Вода притягує блискавки, тому не стійте під час грози біля ручаїв, не переходьте вбрід ріки. „Любить вона і дим, бо саме він добре проводить електроенергію. Із цієї причини блискавка може влучити у літак поблизу грозової хмари, у трубу, що димить. Спеціалісти радять під час грози загасити вогнище, розведене на галявині, закрити заслінку в печі. Якщо довелося опинитися на відкритій місцині, присядьте навшпиньки і пригніть голову до колін - це так звана „поза ембріона", вона - найбезпечніша. Не поспішайте рухатися - перечекайте, поки гроза відійде подалі. Якщо негода застала вас у салоні автомобіля, не торкайтеся металевих предметів, скажімо, ручок дверей. Не користуйтеся стільниковими телефонами - в грозу через мобільник у руках можна отримати звуковий удар. Але і в помешканні не можна вважати себе у цілковитій безпеці. І тут треба бути подалі від води: не мити посуд, не приймати душ. Краще не торкатися того, що має зв'язок із зовнішнім світом - телефону, антени.

Блискавка може вбити, не торкнувшись одягу, вона може роздягнути догола, не ушкодивши тіла. Вона може сплавити у гаманці в один злиток усі монети, не спаливши паперових грошей. Вона може „поцупити" надітий на шию медальйон, залишивши на тілі його власника відмітину на довгі роки...

„Стріли Бога" із сліпучим плазмовим слідом вибирають шлях найменшого супроти-ву і б'ють у найближчу від них ціль. Більше шансів „упіймати блискавку" має той, хто стоїть на відкритій місцині із металевим предметом у руках - косою, пилкою тощо. Дивно, та згідно зі статистикою, від „небесної електрики" гине у чотири рази більше чоловіків, ніж жінок.
Якщо у когось поряд із вами влучила блискавка, не бійтеся доторкнутися до нього - електричного заряду у тілі постражда-лого не залишається. Ні в якому разі не закопуйте постраждалого у землю (для зняття заряду) - йому, навпаки, потрібне повітря. Зробіть людині штучне дихання „рот в рот", масаж серця, дайте знеболювальні засоби. 80 відсотків уражених блискавкою виживають. Та з іншого боку 70 відсотків із них переживають серйозні тривалі порушення здоров'я. Тож будьте обережні і під час грози пам'ятайте про правила безпеки.


^ НЕ КОРИСТУЙТЕСЯ МОБІЛЬНИКОМ У ГРОЗУ. Самі по собі стільникові телефони під час грози небезпеки не являють Але тільки в тому випадку, коли трубка в кишені. Адже блискавка, долаючи відстань в кілька кілометрів, прагне до найбільш електростатично зарядженого місця. Чим вище воно і чим краще проводить електричний струм, тим більше шансів, що блискавиця потрапить саме туди. В ролі цієї мішені і виступають мобільні апарати в руці на рівні голови! До того ж, власники допотопних телефонів, що містять у собі металеві деталі, у грозу ризикують значно більше, ніж ті, хто має новеньку модель.

Та у будь-якому випадку випробовувати долю не варто. Досить не діставати під час грози апарат з кишень і сумок. Якщо вже не терпиться поговорити, можна скористатися гарнітурою hands-free. Але тільки не навушниками! Дроти, які тягнуться до вух, теж проводять електричний струм, так що вірогідність попадання в них блискавки така ж, як і при використанні телефону. А ось вимикати стільниковий чи ні - не принципово. Хоча краще вимкнути - гроза ж ненадовго, а безпеки - більше.