asyan.org
добавить свой файл
1 2


І.В. Поримська

Їжа – джерело тепла, росту, енергії та здоров’я людини

Головне управління освіти і науки

Київської обласної державної адміністрації

Богуславська спеціалізована школа №1 –

загальноосвітній навчальний заклад І-ІІІ ступенів

з поглибленим вивченням окремих предметів

І.В. Поримська

^ Їжа – джерело тепла, росту, енергії та здоров’я людини

Збірник завдань

м. Богуслав

2009
І. В. Поримська. – Їжа – джерело тепла, росту, енергії та здоров’я людини, 3-є вид., Богуслав, 2008 - 44с.
І. В. Поримська – вчитель початкових класів, спеціаліст вищої категорії, старший вчитель.

Збірник завдань стане у пригоді учням для засвоєння знань, умінь і навичок, що необхідні кожній людині для збереження здоров’я. Буде корисний для підготовки уроків з української мови, читання, основ здоров’я.

Містить прислів’я, загадки, казки, цікавий матеріал, які об’єднані тематикою харчування.

Рекомендовано для вчителів початкових класів, студентів педагогічних навчальних закладів, вихователів та батьків.
Зміст

Вступ ………………………………………………………………….. 6

Життя без їжі не можливе……………………………………………. 7

Історичні традиції української національної кухні ………………… 12

Казки …………………………………………………………………... 15

Зелена аптека …………………………………………………………. 21

Здоров’я і харчування ………………………………………………... 25

Вірші …………………………………………………………………... 29

Загадки ………………………………………………………………… 31

Інформаційно-пізнавальна година …………………………………… 35

Пам’ятки ………………………………………………………………. 41

Література …………………………………………………………….. 43

Вступ
Збереження і зміцнення здоров’я молодого покоління – найважливіша функція шкільної освіти.

Здоров’я – найперша необхідна умова успішного розвитку кожної людини, її навчання, праці. Від ставлення людини до здоров’я багато в чому залежить його збереження і зміцнення.

Навчити дітей берегти і зміцнювати своє здоров’я – одне з найважливіших завдань сучасної школи, яке реалізується в предметі «Основи здоров’я». Розділ «Фізична складова здоров’я» вивчається в 1-4 класах.

Раціональне харчування необхідно розглядати як одну з найголовніших складових здорового способу життя. Їжа повинна бути простою, смачною, різноманітною і повноцінною. Від того, яку їжу ми споживаємо, залежить наше здоров’я. Щоб бути здоровим, потрібно знати правила харчування. Правильне харчування оберігає людину від хвороб. Отже, їсти потрібно для того, щоб жити і бути здоровим.
^ Життя без їжі неможливе
Харчування – необхідна умова нашого життя. Без їжі людина не може жити. З їжею ми отримуємо поживні речовини, необхідні для роботи мозку, серця, легенів, м’язів. Їжа забезпечує наш організм енергією, яка міститься в продуктах харчування. До складу продуктів харчування входять білки, жири, вуглеводи, вітаміни, мінеральні речовини, вода.
Білки

Білки - це органічні речовини, без яких неможливі життя і розвиток організму. Вони потрібні для побудови тканин тіла і відновлення клітин, що відмирають. У рослинах і в організмі тварин білки перебувають у трьох станах: рідкому (молоко, кров), напіврідкому (яйця), твердому (шерсть, нігті). Харчова цінність білків залежить від амінокислотного складу та їх фізико-хімічних властивостей.

За походженням білки бувають рослинні і тваринні. Поєднання цих білків підвищує цінність білкового харчування. Тому у харчуванні людини доцільно поєднувати білки зернових культур з білками молока і м’яса. Білки містяться в м’ясі, рибі, яйцях, молоці, кефірі, горосі, квасолі. Людині на добу потрібно 80-110г білків, у тому числі 50г тваринних. Вміст білків у продуктах харчування: м’ясо-21,4%, риба-22%, молоко-2,8%, яйця-12,7%, овочі-6,5%.

Білки є будівельним матеріалом для організму. З них утворюються і ростуть нові клітини, завдяки чому людина росте.

Пам’ятайте: надлишок білка в організмі людини призводить до збудження центральної нервової системи, відкладання жиру в печінці.


Жири
Жири - це складні ефіри трьохатомного спирту гліцерину і жирних кислот. Роль жирів у харчуванні визначається їх високою калорійністю й участю у процесах обміну. Жир входить до складу клітин і тканин як пластичний матеріал і використовується як джерело енергії. З жирами в організм надходять необхідні для життєдіяльності речовини: вітаміни А, Д, Е. Жири в організмі можуть утворюватися з вуглеводів і білків, але ними не замінюються.

За походженням розрізняють жири тваринні, які добувають з жирової тканини тваринних продуктів і рослинні – з насіння рослин і плодів.

На добу людині потрібно80-100г жиру, в тому числі рослинних жирів 20-25г. Вміст жирів: масло - 82,5%, олія - 99,9%, молоко - 3,2%, м’ясо - 4,9%, риба - 3,3%.

Жири відновлюють витрати теплової енергії.

Пам’ятай: надлишок жиру в організмі негативно впливає на стан здоров’я людини - порушуються функції печінки, серця, розвивається атеросклероз.
Вуглеводи

Вуглеводи – це органічні речовини, до складу яких входять вуглець, водень, кисень. Вуглеводи основні постачальники енергії організму людини, на їхню частку припадає 70% добового раціону людини. Вони входять до складу клітин і тканин, містяться у крові і в печінці.

Джерелом постачання організму вуглеводів є рослинні продукти. Людині потрібно на добу 400-500г вуглеводів.

Вуглеводи витрачаються на роботу м’язів.

^ Мінеральні речовини
Мінеральні речовини – незмінний складник їжі. Значення цих речовин для організму людини полягає в тому, що вони беруть участь у побудові тканин (кісток), нормалізують водно –сольовий обмін, діяльність центральної нервової системи, входять до складу крові.

До мінеральних речовин належать:

^ Кальцій – побудова кісток, зубів, нормальна діяльність нервової системи і серця (молочні продукти, жовтки яєць, риба, салат).

Фосфор – впливає на функції центральної нервової системи, бере участь в обміні білків, жирів ( м’ясо, риба, бобові, хліб).

^ Залізо – утворення гемоглобіну в крові (печінка, яйця, виноград, суниця, яблуко).

Калій – регулює водний обмін в організмі, поліпшує роботу серця (курага, чорнослив, горох, квасоля, крупи).

^ Йод – поліпшує діяльність щитовидної залози (морська вода, капуста, риба, цибуля, салат).

Фтор – формування кісткового скелету (питна вода).

Мідь – бере участь у кровотворенні (печінка, риба, буряк, морква, картопля).

Загальна добова потреба організму людини в мінеральних речовинах 21г. Кількість мінеральних речовин у продуктах: манна крупа – 0,5%, молока – 0,7%, яйця – 1%, м’ясо – 1,2%.
Вода

Вода має велике значення для організму людини. Вона є середовищем, в якому живуть клітини і підтримується зв’язок між ними, а також є основою всіх рідин в організмі ( крові, лімфи, травних соків).

Вода бере участь в обміні речовин, виводить з організму непотрібні і шкідливі продукти. На добу людині потрібно – 2,5 – 3л

Продукти харчування містять різну кількість води: овочі і фрукти -65-95%, м’ясо-71%, риба – 84%, молоко – 90%.

Питна вода повинна бути прозорою, безбарвною, приємною на смак, без запаху, мати освіжаючі властивості. Смак, запах, твердість води залежать від наявності в ній різних солей. Для приготування страв необхідно використовувати воду пониженої твердості, оскільки у твердій воді погано розм’якшуються бобові, овочі, м’ясо, така вода погіршує і колір чаю.

^ Вода – основа життя. В тілі людини її близько 70%.
Вітаміни

Вітаміни – це органічні сполуки, що регулюють процес обміну речовин у живих організмах. Вони не синтезуються організмом людини, а надходять з продуктами харчування. Відсутність вітамінів у їжі спричинює захворювання авітаміноз.

Вітаміни містяться майже в усіх продуктах харчування. Для зручності їх називають буквами латинського алфавіту: A, B, C, D.

Вітамін А впливає на ріст дитячого організму, підвищує його стійкість до інфекційних захворювань (вершки, масло, яєчні жовтки, печінка, морква, помідор, абрикос, апельсин).

Вітамін В впливає на перебіг багатьох процесів обміну речовин і діяльності нервової системи (боби, соя, квасоля, крупи, хліб, капуста).

Вітамін С відіграє важливу роль у житті організму. Він підтримує міцність дрібних кровоносних судин, запобігає збудникам хвороб

(квасоля, шипшина, цибуля, смородина, перець, томати, капуста, суниця, малина).

Вітамін D сприяє росту і формуванню кісток і зубів (масло, молоко, жовтки яєць, морська риба). Надлишкове надходження вітаміну D може спричинити отруєння.

Людина постійно витрачає енергію на діяльність внутрішніх органів, теплообмін, фізичну працю. Джерелом енергії є їжа. За добу людина повинна одержати 2400 кілокалорій:

Сніданок – 720 ккал., обід – 1200 ккал., вечеря – 480 ккал.
Смачного!
Пам’ятай!:


  1. Харчові продукти мають містити білки, жири, вуглеводи, вітаміни, мінеральні речовини, воду.

  2. При кожному прийомі їжі слід вживати продукти з чотирьох груп їжі.

  3. Кількість їжі має бути достатньою.

  4. Не слід переїдати.

  5. Необхідно уникати штучних напоїв.

  6. Їжа має бути якісною і свіжою.


Історичні традиції української національної кухні
Праця українців завжди була пов’язана із землею. Люди трудилися від світання до смерку і мали потребу у ситній їжі. Традиційні страви української кухні давали силу орачам і пастухам.

Українці жартома кажуть про свою кухню: “У нас просто: борщ, каша, третя кваша”.

Кожному регіонові України властиві свої особливості кухні, зумовлені географічними умовами і національними традиціями.
^ Наші предки знали, що споживали
1. Найпоширенішими стравами в Україні були ті, які виготовлялися з рослинних складників.

2. Каші становили більшу частину народної їжі. Вони готувалися з гречки, ячменю, вівса, кукурудзи, проса.

3. Найулюбленіші – овочеві страви: борщ, капусняк, печений гарбуз, огірки, часник, цибуля, перець, хрін.

4. Наші предки готували різноманітні страви з картоплі: деруни, галушки, оладки.

5. М’ясні страви були рідкістю, натомість споживали багато сала.

6. Страви з птиці готували лише в неділю. Яйця споживали на свята. Молочні страви вживали частіше.

7. В давнину українці очищали свій організм – постилися. Перед великими святами завжди є піст. Постили також у середу та п’ятницю щотижня. У ці дні люди не вживали м’ясної і молочної їжі.


^ Національна їжа і здоров’я
Українська кухня багата і різноманітна. Деякі її страви, зокрема борщ, вареники, галушки, відомі у всьому світі. Значна кількість страв зумовлена не лише розмаїттям продуктів, а й використанням різних способів їх кулінарної обробки.

Найпопулярнішою релігією в Україні є християнська, яка передбачає чергування скоромних і пісних періодів, що сприяє своєчасному очищенню організму від шлаків.

Історично склалося так, що майже під час кожного з християнських свят накривають стіл, для якого готують спеціальні страви. На Різдво – це кутя; на масляну (останній тиждень перед Великим Постом) – вареники з сиром і сметаною та гречані млинці, смажені на маслі чи на смальці; на Великдень – паска і крашені яйця; на Спаса – яблука з медом; на свято Петра і Павла – мандрики (пампушки з пшеничного тіста, яєць та сиру).
Пости
У дні посту людський організм виводить шкідливі речовини – очищується.

Перед великими святами завжди є піст. Постять також у середу і п’ятницю щотижня. У ці дні люди не вживають м’ясну і молочну їжу.

Кожна господиня знає, що борщ і без м’яса може бути дуже смачний і поживний, як і каші заправлені олією. Замість молока корисно пити узвар – відвар із сушених яблук, груш, вишень.
^ Святковий стіл
Українці дуже гостинні й у свята на стіл виставляють десятки різних страв.

На Різдво головна страва - кутя, на Великдень – паска і крашанки. Жодне свято не обходиться без пирогів і вареників. У свята люди веселяться і танцюють. Витрати енергії компенсуються щедрим частуванням.

Свята дають заряд позитивних емоцій, що дуже корисно для здоров’я.
^ Щоденна їжа
1. Сало – один з улюблених продуктів харчування українців. У помірній кількості воно корисне для здоров’я.

За традицією українці їдять сало із часником, цибулею і чорним хлібом. Це сприяє кращому засвоєнню їжі.

Свій добробут українці завжди пов’язують із салом.

«Живу добре – сало їм, на салі сплю, салом укриваюся».

“Нема рибини краще за свинину”.

Сало містить багато вітамінів і корисних речовин, які зміцнюють імунітет і знижують чутливість організму до радіації.

2. Борщ – універсальна страва у будь-яку пору року, в будень і свято (червоний борщ, холодний борщ, зелений борщ).

Всі люблять борщ, він корисний і дуже смачний, особливо коли його їсти із пампушками з часником.

3. Каша – традиційна друга страва українців.

Клітини твого організму дуже люблять кашу. У ній дуже багато вуглеводів – їхньої основної їжі.
Запам’ятай:

1. Традиції української кухні складалися з урахуванням важкої праці рільників і скотарів.

2. Чергування пісних і скоромних днів дає організмові змогу очищуватися від шкідливих речовин.

3. Щоденна їжа українців – сало, борщ, каша – смачна і корисна.

^ Казки

Подорож у Невидимий світ
Одного ранку діти вирушили подорожувати. Погода була чудова. Та невдовзі зголодніли і дуже зраділи, побачивши на перехресті камінь з надписом: “Праворуч підеш – пісного поїси, ліворуч – скоромного, прямо – святкового.”

- Підемо прямо, - запропонувала Марійка.

- Але ж сьогодні пісний день – п’ятниця, - заперечила Галинка.

- То й що?

- У такий день можна їсти лише рослинну їжу – кашу, пісний борщ, хліб, узвар, картоплю, капусту, яблука.

- Ні, цього я не їстиму, - насупилася Марійка.

- Як собі хочеш, а ми з Михайликом підемо направо. Потім зустрінемося. – І діти помахали їм руками на прощання.

- Послухай, Марійко, нам також треба йти з ними.

- Я хочу їсти, але не те, що вони сказали. Отже, я піду прямо. А ви?

- Саму ми тебе не відпустимо, пішли разом.

Незабаром на своєму шляху вони побачили святково сервірований стіл. На ньому були тарілки з пирогами, варениками, галушками, м’ясом, холодцем і ще з різною смакотою. У Марійки аж слина потекла. Вона підбігла до столу, поклала собі усього потрошку і вже збиралася їсти, як раптом хтось закричав:

- Біда. Марійко, у твоєму організмі біда! Тобі негайно треба звернутися до лікаря і дізнатися, що сталося.

- Але ж як ми його знайдемо, адже тут нікого немає.

За хвилину перед ними з’явився лікар із Невидимого світу.

- Я допоможу вам. – У вашому розпорядженні буде тридцять хвилин, а після цього ви знову повернетеся. І махнувши рукою, мовив: - Один, два, три – світ Невидимий, прийми.

Марійка та Іванко опинилися посеред натовпу клітин свого організму. Ще трішки – і не минути лиха, кричали клітини навперебій.

- Послухай Марійко що ти робиш, - з натовпу виступила клітина в кухарському ковпаку.

- Мало того, що нам доводиться увесь час відбивати напади мікробів та вірусів, так ти ще й допомагаєш їм! То ледве канцерогенів не наїлася, то постійно вживаєш таку їжу, що ми не встигаємо виводити шлаки. Ти що, захворіти хочеш?

- Звичайно ж, ні, але що я такого зробила? – здивувалася Марійка.

- Ходімо, я покажу тобі.

Клітина – кухар повела дівчинку на кухню. Там уже лежали підноси з їжею. Їх забирали й розносили по всьому організму клітини кровоносної системи. Кухарка показала Марійці їжу, в якій було повно каміння, що його називають шлаками. Цього каміння клітини не споживають, вони його викидають. Але коли цих камінців стає дуже багато, вони накопичуються в кістках і тканинах. Ось тобі і хвороба.

- Пісні дні необхідні, щоб очистити весь організм від шкідливих речовин. Цьому сприяють рослинна їжа та олія. Вони дуже поживні й корисні для організму – сказала клітина.

- Вибачте, будь ласка, тепер я розумію, чому Галинка і Михайлик пішли в інший бік.

Марійка почувалася винною і розгубленою.

- Та гаразд, що було те було, заспокоїв лікар. Але більше так не роби. Маєш пам’ятати, що народні звичаї допомагають зберегти здоров’я. Тому намагайся їх дотримуватися.

- Нам уже час, мій біологічний годинник підказує, що тридцять хвилин минуло, - нагадав лікар, і вони вмить повернулися до реального життя.

Потім друзі відшукали камінь на перехресті й пішли направо. Біля скромно накритого столу побачили Галинку і Михайлика. Їжа виявилася на диво смачною. Марійці особливо посмакували борщ з грибами, каша з олією та узвар.

- А завтра також пісний день? – запитала вона у дітей.

- Ні, завтра скоромний. Можна їсти і м'ясо, і сало, і масло.

- А мені борщ і каша дуже до смаку. Я їла б їх щодня.

- І на здоров’я! Борщ і каша - це наша щоденна їжа. Скоромні дні борщ варять з м’ясом, а кашу заправляють салом чи маслом. Це також дуже смачно, - сказала Галинка, а Михайлик додав:

- Навіть загадка така є: “Увесь вік їси – не проїсться , і завжди добре.” Як ти гадаєш, що це?

- Борщ і каша, - здогадалася Марійка.

- “Борщ і каша – їжа наша.” Шановні діти, чергування пісних і скоромних днів дає організмові змогу очищатися від шкідливих речовин. Тож, дотримуйтесь традицій української кухні.
^ Суперечка друзів
В одному надзвичайному царстві, у казковій державі жили – були нерозлучні друзі – Білок, Жирок та Вуглеводик.

Якось друзі посперечалися між собою: хто з них найважливіший. “Я найважливіший. Я потрібен як будівельний матеріал для організму, - гордо сказав Білок. – Без мене не утворюються нові клітини, а коли немає росту – немає життя”.

“Я теж потрібен організму – сказав Жирок. – Якщо мене немає, організм не отримає тепла, вистигне і помре”.

“Все в світі створено руками людини: одяг і взуття, їжа і телевізор – все зроблено її працею, - сказав Вуглеводик. – І якщо мене не буде, організм не рухатиметься, людина не буде жити”.

Почув це Організм і сказав: “Будинок складається з блоків і перекриттів, цементу і цегли, віконних і дверних рам, і якщо не буде хоч однієї деталі, будинок зруйнується. Ось так і я. Всі ви для мене важливі, всі ви дуже мені потрібні: і Білок, і Жирок, і Вуглеводик. Завдяки вам я живу, росту, працюю і навчаюсь.”
^ Ріпка мутант
(Сцена поділена на дві частини – хатка, город – стоїть грибок, під ним столик, вивіска бар “ Революція”. На сцену виходить сучасний дідусь, ставить магнітофон і під музику В. Сердючки “Абрикос” виконує вправи ранкової зарядки, потім копає город, садить насінину, поливає і стомлений іде відпочивати.)

Ведуча. Рано вранці на город

Вийшов старенький дідок.

Поклонився, помолився

І навколо подивився.

(Біля ніг дідуся з’явилася величезна ріпка, дід дивується і розглядає ріпку.)

Ведуча. Дід відскочив, перехрестився

Та і ще раз помолився.

Дід. Що ж робити? Як же бути?

Треба бабу запросити.

В неї розуму багато.

Зможе щось і підказати.

Бабо, бабо, появись.

І на диво подивись.

(На сцену виходить баба в сучасному одязі під музику А. Гроссу “Бджілка”, видивляється в дзеркало, поправляє зачіску і перечіпається через ріпку.)

Баба. А це що за мутант?

Це ж не ріпка, а гігант!

(до діда) Це усе твій дихлофос –

Ти ж травив не тільки ос!

Нам не вирвати удвох

Крикнемо внучку, підождемо –

І разом її зірвемо.

Внучка, внучка, появись,

І на диво подивись.

(На сцену виходить модна внучка під музику В Сердючки “Всё будет хорошо”.)

Внучка. А це що тут за редиска?

Ні цукерка, ні сосиска…

А навіщо час свій тратить,

Краще ляжу і посплю.

Або Іванка запрошу,

В бар “Революція” сходжу.

(Показує на бар “Революція”, за столиком сидять хлопці, п’ють напої.)

Ріпка - діло не для нас

Жужа, Мура - оце клас!

Жужа, Мура – появіться

І на диво подивіться.

(Внучка під музику іде в бар.)

(На сцену виходять собака і кішка взявшись за руки, підходять до ріпки, смикають її з різних сторін, стомлені співають.)

А це не для нас.

А це не для нас.

Ріпка – це для нас,

Зовсім не їда.

І сили в нас нема.

І спати нам пора,

Ми не поміч вам,

Мишка – оце да!

Мишка сіра появись,

І на диво подивись.

(На сцену під музику В. Сердючки “А я у гай ходила” вибігає мишка, підбігає до столу в барі, хапає кусочок сиру і гризе, її лякає кішка, перелякане мишеня біжить геть, перечіпається через ріпку, розглядає і починає виривати.)

Мишеня. Ану всі швиденько підтягнись!

І в шеренгу по – порядку розберись!

Якщо виріс урожай –

Не лінись, а виривай!

(Всі герої казки беруться один за одного під команду миші один, два, три тягнуть ріпку, з третього разу ріпку виривають, радіють підстрибують.)

Ріпка. Доброго дня, діти, ви і я –

Ми тепер одна сім’я.

Ви не смійтеся із мене.

Що ви творите з землею?

Тут у вас одні нітрати,

Пестициди і сульфати.

Була б ріпка не урод,

Якби чистим був город

А я ріпка незвичайна,

Я – танцівниця дуже оригінальна.

Якщо дуже вже захочу,

Танцювати вас навчу!

Один! Два! Три! Чотири! П’ять!

Починаєм танцювать!

(Загальний танець. Всі герої повторюють рухи за ріпкою під музику

В. Сердючки “Абрикос”.)

^ Зелена аптека
Призначення рослин дарувати всім радість.

У нас в Україні волошка вважається символом кохання, безсмертник – це символ сонця, ромашка – символ чистоти, калина – символ краси, мак – символ скорботи.

А ще одне призначення рослин – дарувати здоров’я людині, бо всі вони мають цілющі властивості. Їх називають “Зеленою аптекою.”

Аптека зелена, зелена аптека

Від тебе й від мене вона недалеко.

Зелена аптека лежить навкруги

Зелені горби і зелені луги.

Зелена аптека, що бачимо навкруг, -

Це наш помічник і хороший наш друг.

1. Ромашка використовується від простуди, п’ють з неї чай, полощуть горло, купають в ній малюків, миють волосся.

2. Кульбабку вважають еліксиром життя. Вона покращує травлення, апетит людини, підвищує імунітет, регулює обмін речовин організму.

3. Листя подорожника використовують при пораненнях, як кровоспинний та протигнійний засіб.

4. Чай з шипшини покращує діяльність серця, має протизапальну дію. Масло шипшини швидко заживляє рани.

5. Калина – лікарська рослина від застуди, розладу нервів, тиску.

6. Береза. Настоєм листя берези змазують уражені місця при хворобах шкіри, миють голову, щоб зменшити випадання волосся.

7. Дуб. Відвари кори дуба допомагають при запаленні ясен, при ангінах та опіках.

8. Настій кори верби нормалізує температуру, застосовується при застуді, головному болю, розладах шлунка.

9. Пийте липовий чай! Це чудовий засіб проти нежиті і найкращий потогінний засіб.

10. В кожній аптеці можна знайти ліки, які виготовлені з сосни. Це хвойні лікувальні зубні пасти, мило, хвойні екстракти для ванн. Хвоя сосни містить багато вітамінів, особливо вітаміну С. У тяжкі роки війни вітамінний напій із сосни врятував життя тисячам людей.

Поради:

- Збирати лікарські рослини треба на початку цвітіння, корені – восени, кору – навесні, коли сік іде.

- Збирають рослини в суху погоду, як зійде роса, але не опівдні. Сушать під дахом, але не на сонці.

Користуйтесь дарами матінки–природи, але не зловживайте її щедрістю. Беріть рівно стільки, скільки вам потрібно.

Зелену аптеку слід кожному знати:

Крушина, фіалка, конвалія, м’ята,

Вільха, деревій, бузина, кам’яниця,

Черемха і пижмо, шипшина й суниця…

Зелені сади і ліси, і поля –

Усе наша рідна квітуча земля!
^ Лісова комора
Лісова комора здавна рятувала людей від голоду. І лобода, і щириця, і кропива не були для наших пращурів бур’яном. Вони були цілком їстівними, тому й поширені вони поблизу людських селищ.

З дикорослих їстівних рослин від ранньої весни і до пізньої осені можна готувати салати, супи, бульйони, холодні борщі. Для салатів збирають молоді частини рослин – листя, пагінці, проростки, кореневища, квіткові бруньки.

Салати з кількох рослин набагато смачніші, поживніші.

Багато рослин можна варити, солити, квасити, маринувати.

^ Цілющий чай
Запашний і цілющий чай можна приготувати з листя, квітів та інших частин суниці, черниці, чебрецю, малини, ожини, м’яти, іван – чаю, смородини, горобини, глоду, липи.

Справжніми лісовими ласощами є березовий сік, горіхи ліщини, різноманітні ягоди. У липні достигають суниця, малина, ожина, чорниця, черемха.

У серпні відходить суниця, але з’являються брусниця, глід, горобина, кизил, шипшина. У вересні та жовтні збирають брусницю, калину, обліпиху, горобину, шипшину, терен. Від вересня і до квітня наступного року можна збирати журавлину.
^ У похід по цілющі трави
Відцвіли польові й лісові трави. Прийшла пора збирати плоди і коріння лікарських рослин.

У багатьох плодах і ягодах є велика кількість лікувальних речовин. Це плоди глоду, крушини, шипшини, ялівцю.

Чітко дотримуйтесь правил збирання, сушіння і зберігання лікарських рослин, тільки так можна зберегти цінні властивості плодів.

Ягоди збирають лише зрілі. Сушать їх під залізною покрівлею, або в печі.

Восени викопують і кореневища. Цінні лікувальні властивості мають у собі коріння аїру, алтею валеріани, алану. Збирайте лікарські рослини.
^ Лікар Подорожник
Старий лікар Подорожник жив недалеко від дороги. Бджілки, метелики, зверталися до нього по допомогу. Кому крильце підлікує, кому хвостик. Одного ранку метелик засліпив свої гарні очі.

Лікар промив їх краплями прохолодної роси.

Метелик одужав.

Якось Коник стрибав, посковзнувся, поранив ніжку. Подорожник посадив його на один із своїх листочків, приготував із соку ліки.

Вона загоїлась. Коник був дуже вдячний лікареві і на прощання зіграв для Подорожника на скрипці.
^ Ромашка запашна
Ми так до неї звикли, що не віриться, що ромашка родом з Америки. Завезли її до нас в минулому столітті. Стала квіточка для всіх близькою і рідною. Бо тільки народиться дитина, мати кладе в її купіль ромашку, щоб маля було здорове, бадьоре і рум’яне. Тому ромашку запашну у нас ще називають рум’янкою.
^ Допоможуть весняні бруньки
Ой, як потрібні вам усім навесні вітаміни! Та не кваптесь до аптеки, а краще до лісу підіть і наберіть їх там. У весняних бруньках вітамінів та мікроелементів у кілька разів більше, ніж у листі. Візьміть 1 столову ложку бруньок осики чи її кори з молодих гілочок, залийте півлітрою окропу, варіть 15 хвилин на слабкому вогні.

Вкутайте – хай настояться упродовж трьох годин.

Пийте протягом дня. Осика очистить організм, збагатить його мікроелементами.

А ці ліки ще й смачні. У півлітрі кип’яченої води розведіть ложечку меду, сік одного лимона та сік з одного кілограма моркви.

Випийте протягом дня.


^ Здоров’я і харчування
Гігієна харчування
Харчування - неодмінна умова твого життя. Без їжі людина не може жити. З їжею ти отримуєш поживні речовини, необхідні для роботи мозку, серця, легенів, м’язів.

Від того, яку їжу ти вживаєш, залежить твоє здоров’я. Отже, щоб бути здоровим, потрібно знати правила харчування.
^ Їжа повинна бути різноманітною
Корисно їсти молочні продукти, м'ясо, рибу, багато овочів і фруктів. Овочі і фрукти треба вживати лише добре вимитими. Не захоплюйтесь надмірно солодощами, мучними виробами, жирною і солоною їжею.
^ Правильно харчуйся
Правильне харчування – це одна з умов збереження здоров’я. А тому наша їжа повинна бути простою, смачною, різноманітною і повноцінною.

Харчуйтесь правильно. Стежте за складом їжі і дотримуйтесь режиму харчування.
^ Національна їжа
Українська кухня багата і різноманітна. Деякі її страви, зокрема борщ, вареники, галушки, відомі в усьому світі. Борщ – універсальна страва у будь-яку пору року, в будень і свято. Ми любимо борщ, він корисний і дуже смачний, особливо, коли їсти його з пампушками з часником.

^ Український борщ
Хто їсть борщ, той буде здоровий. Коли мама варить борщ, то кладе в горщик картопельку, шматочок яловичини або свинини, капусточку, квасольку або молоді стручки з квасолею, помідорчик, петрушку, кріп, лавровий лист, перчик. Засмажує сальцем із цибулькою, а то ще й сметанки вкине. І поставить горщик до жару умлівати. Бо найсмачніший борщ з печі.

Борщ і каша – їжа наша.
^ Організму потрібні вітаміни
Є чимало овочів, багатих на вітаміни. Серед них капуста, морква.

Морква дуже смачна і корисна з олією, сметаною, медом, яблуками, чорносливом.

А капуста? Свіжа капуста, з’їдена на ніч, поглиблює сон, заспокоює нервову систему.

Ну хто відмовиться від смачних салатів, у яких є морква, капуста?
Наша їжа
Їжа – це білки, вуглеводи, жири, вітаміни, мінеральні речовини, вода.

Білки – будівельний матеріал нашого організму (м'ясо, риба, сир, горіхи, яйця).

Вуглеводи – основні виробники енергії (крупи, хліб, овочі, фрукти, цукор).

Жири – продовольчі склади (масло, олія, горіхи, сало, жир).

^ Чи потрібні вітаміни?
Якщо вітамінів не вистачає, людина тяжко хворіє. Вітаміни потрібні для нормального росту і розвитку дитячого організму.

В організм вітаміни потрапляють з їжею.
^ Вітаміни – корисні для людини
Вітамін А – сприяє росту, допомагає зберегти нормальний зір. Багато в моркві, маслі, сирі, яйцях, помідорах, зеленій цибулі, гарбузі.

Вітамін В – дуже потрібний для розумової і фізичної праці, поліпшення травлення. Шукайте мене в житньому хлібі, у горосі, квасолі, печінці, м’ясі.

Вітамін С – запобігає застуді, поліпшує кровообіг, сприяє росту.

Мене багато в капусті, картоплі, помідорах, цибулі, щавлі, часнику, лимоні, чорній смородині.

Вітамін D – зміцнює кістки. Живе в молоці, печінці, житньому хлібі.
^ Українська кухня
Праця українців завжди була пов’язана із землею. Люди трудилися від світанку до смерку і мали потребу у ситній їжі.

Традиційні страви української кухні давали силу орачам і пастухам.
^ Про те, що не завжди корисне
Правильне харчування оберігає людину від хвороб, а неправильне спричиняє хвороби. Це – цукор, жир, сіль. Від надмірного вживання солодощів люди повнішають, у них псуються зуби. Люди, які вживають багато продуктів, що містять жир, більше хворіють. Надлишок солі в їжі також може стати причиною захворювань.
Вітаміни
Вітаміни завжди потрібні, тож їжте моркву і картоплю, житній хліб і помідори. Щоб усе було ситно і смачно, дружіть з молоком і маслом.

Вітаміни – речовини, необхідні для життя, росту, розвитку.
^ Комора вітамінів
Декілька тисяч років тому людина познайомилася з морквою. Наші предки помітили, що коли жувати моркву, то зуби стають білими та міцними. Набираючись сили від землі і сонця, морква стала солодкою і червоною. Той, хто вживає моркву, мало хворіє, краще бачить, має гарні шкіру й волосся. Тож їжте моркву і будьте здоровими!


Вірші

Хто дружить з вітамінами буде,

Всі незгоди позабуде.

Виросте міцним, здоровим,

Переможе всі хвороби.
Акровірш

Мати доні молодій

Огородик наділила.

Розкошує доня мила,

Каже неньці – тісно їй:

В земляній сиджу коморі,

А коса моя надворі
^ На зеленому городі

На зеленому городі, -

ну дива тобі та й годі;

на зеленому городі

заблукали ми сьогодні.
Заблукали я й Петрусь,

а знайшов нас наш дідусь.

Він за руки нас узяв,

весь город нам показав.


  • А то що кучеряве?

  • То морквиця нам на славу.

Заховалася вона, -

бо солодка та смачна.
Ось часник, а он цибулька.

Що за горді та сердиті!

Золотими кожушками

аж по саму шийку вкриті.
А отут вам хто лежить, -

причаївся і мовчить?

- Це ж зелений огірок

заховався під листок!

- А отут зручненько сіла

капустина кругла, біла,

загорнулась в сто хусток,

а корінчик весь промок!

О. Журлива
Забавлянки

Ой чук, чуки, чук

Наварив дід щук.

А то були карасі

Он сидять вони всі
Гу-ту-ту, гу-ту-ту

Вари кашку круту,

Підсипай молочка

Підгодовуй козачка.
^ Лічилка

На столі стоїть

Вода, сіль і паляниця,

Нам прийдеться скуштувати,

А тобі жмуриться.
Скоромовка

Їв лелека кашу з глека,

Хоч дістать її нелегко,

Та в лелеки довга шия,

Він із глека їсти вміє.

Загадки
Він схожий на квасолю –

Поживний і смачний,

Красується на полі.

Вгадайте, хто такий?

(Біб)
Морква, біб і цибулина

Бурячок і капустина,

Ще й картопля – шусть у горщик.

Ну й смачний ми зварим…

(Борщик)
Хоч і цукровим звуть мене,

Та від дощів я не розм’як.

Солодкий дуже я на смак ,

І усі звуть мене…

(Буряк)
Я кругленький хлопчик,

Як у мишки хвостик.

Червоненький я на вроду,

Хочу в борщик із городу.

(Буряк)
Жовтобокий карапуз

Йшов городом та й загруз,

Бо насіння стільки має,

Що аж боки розпирає,

Через те й загруз…

(Гарбуз)
Розкололась хатинка

На дві половинки,

І посипались у жменьку

Зелені дробинки.

(Горох)
Коли був я молодий

Набрався лиха і біди.

Всяк любив мене, кусав,

Коли повз ішов, щипав.

А коли я став старим

Хтось окропом обварив.

(Горох)
Хто сидить на білій ніжці

Біля шляху під листочком?

Встала шапка з-під трави,

Та немає голови.

(Гриб)
В теплий дощик народився,

Парасолькою накрився,

Може б з лісу пострибав,

Якби другу ногу мав.

(Гриб)
Проти сонечка я грію

Черевце смугасте, повне.

І потрошку червонію –

Із середини, не ззовні.
Круглий, як сонце,

Смугастий, бокатий,

Дуже солодкий

І трішки хвостатий.

(Кавун)
Солодка, жовта, соковита,

Дощем і росами омита.

В городі, наче господиня.

Така поважна тітка…

(Диня)
Сидить баба, одягнулась,

В сто сорочок загорнулась,

Ціле літо достигає,

До нас в борщик поспішає.

(Цибуля)
В нашої Іванки

На вибір одяганки:

І свитини, й сорочини,

І тоненькі спідничини.

Як почнем усі знімати,

Можна гору наскладати.

(Капуста)

Я росла в темній темниці,

Як зросла, взяли в світлиці.

З мене шкуру всі деруть.

Мене варять, мене труть.

Пироги з мене печуть.

Відгадайте. Хто я є?

Чи ви знаєте мене?

(Картопля)
Сидить панна у світлиці

Молода червонолиця.

Хто до неї завітає –

Вітамінами вгощає.

(Морква)
Хвостиком прив’язаний

Довгий і зелений.

Гарбузовий він синок,

Дуже добрий…

(Огірок)
Що у нашому городі

Стає першим у пригоді,

Виростає щодоби,

Як у лісі ті гриби?

(Огірки)
Увесь вік їсть - не проїсть, і завжди добре.

(Борщ і каша)
Виноград,

помідор,

капуста,

гарбуз,

морква,

огірок,

часник,

абрикос.

(Дізнайся, що містять у собі ці продукти.)
Не вогонь, а обпікає.

Не борець, а силу має.

І якщо зачепиш ти,

Може добре допекти.

(Перець)

Червоненькі кругляшки

Почіплялись на гілки.

Позбираю всі підряд,

Буде добрий з них салат.

(Помідори)
Приправа ця до страв корисна,

Хоча самого складно з‘їсти.

З очей враз сльози пустить він,

Такий їдкий, пекучий . . .

(Хрін)
Я гірка і завжди свіжа,

Всім подобаюсь. Одначе,

Хто мене ножем уріже,

Неодмінно сам заплаче.

(Цибуля)
Я кожній господині

Стала у пригоді

Та хто мене роздягає,

Сльози проливає.

(Цибуля)


Інформаційно – пізнавальна годинаследующая страница >>