asyan.org
добавить свой файл
1
Інновації в бібліотечному обслуговуванні
Вільний доступ до інформації – право і потреба кожного члена суспільства. Надати можливість долучитись до інформаційних джерел – у всьому їх різноманітті – місія бібліотеки, як потужного інформаційного, освітнього і культурного центру. Час диктує свої вимоги, тому не викликає сумніву той факт, що досягти належного рівня у задоволенні інформаційних потреб користувачів можна лише за рахунок впровадження сучасних інформаційних технологій.

Тому, Іршавська ЦРБ взяла участь в конкурсі оголошеним відділом преси, освіти та культури Посольства США в Україні " Інтернет для читачів публічних бібліотек" і стала переможцем.

28 травня 2008 року увійшло в історію Іршавської ЦБС . В цей день було підписано угоду між Державним Департаментом США та центральною районною бібліотекою на одержання гранту.

Завдяки програмі «Бібліоміст» в 2010 р. бібліотека взяла участь у ІІ раунді конкурсу «Організація нових бібліотечних послуг з використанням вільного доступу до Інтернету», в якому стала одним із переможців.

Урочисте відкриття «Центру вільного доступу до мережі Інтернет» відбулося 4 вересня 2011 року в центральній районній бібліотеці та бібліотеках-філіях сіл: Великий Раковець, Чорний Потік, Загаття, Негрово, Ільниця.Та мета, що була покладена в основу роботи при створенні центру, залишиться такою і в майбутньому – в повній мірі забезпечити доступ усіх користувачів бібліотеки до всесвітньої мережі Інтернет, створити рівні можливості у пошуку інформації для різних соціальних верств населення, максимально сприяти зростанню рівня інформованості користувачів.

Організація роботи полягала у забезпеченні сервісного обслуговування користувачів (наданні робочого часу, запису та збереженні інформації на носіях, індивідуальних консультаціях, бесіди тощо). Для самостійної роботи в Інернет-центрі користувачам пропонується 7 станцій з часом роботи 1 година. Стабільно високими (з тенденцією до збільшення) були показники читацької активності. За всі роки функціонування Інтернет-центру кількість користувачів сягає на 2011 рік -1, 746, тобто за цей рік до центру вільного доступу до мережі Інтернет було залучено нових користувачів -296.

У 2011 році було обслужено 1,746 користувачів, кількість візитів до комп’ютерів - 3,498 користувачів.

Тематика запитів наших користувачів найрізноманітніша: це і добір матеріалу для навчання та розширення діапазону професійної діяльності (підвищення кваліфікації та перекваліфікація працівників), стан економіки, передвиборча політика, освіта, зайнятість населення, оплата праці, пошук роботи, підготовка до навчального процесу, туризм, новини, спорт, погода, пошук інформації дозвілевого характеру. Студенти та школярі використовують Інтернет для пошуку курсових, рефератів тощо. Слід відмітити й електронне спілкування, та значний інтерес до соціальних мереж («Вконтакте», «Однокласники»), тобто велась робота по наданню доступу до тієї  інформації, що охоплювала різні сфери людського життя і діяльності та сприяла інформаційному розвитку сучасного суспільства.

За допомогою працівників відділу бібліотечно-інформаційних технологій користувачі бібліотеки мають можливість:

  • здійснити комп'ютерне оформлення (графічний дизайн титульних аркушів, схем і таблиць, рефератів, курсових і дипломних робіт);

  • одержати інформацію з будь-якого питання: розглянути копії ілюстрацій, репродукцій картин, портретів поетів, письменників, необхідного матеріалу для навчання;

  • користуватися бібліотечною поштою, а також власною поштовою скринькою;

  • відвідати віртуальні екскурсії, лекції.

Інтернет-центр надає можливість безкоштовно працювати в Інтернет у режимі on-line, шукати інформацію в комп'ютерних мережах, отримати фактографічні, аналітичні та тематичні довідки, скористатись послугами електронної пошти , різним категоріям користувачів бібліотеки: учням ЗОШ, студентам, людям з обмеженими можливостями, дітям-сиротам, вчителям, робітникам бюджетної сфери, людям похилого віку .

Головна мета нашого відділу – найповніше задовольнити інформаційну потребу користувачів (мешканців міста Іршави, Іршавського району та гостей міста). Для її досягнення ми старанно навчаємо читачів бібліотеки навичкам роботи в мережі Інтернет, запрошуємо на екскурсії до себе тих, хто ще не знає про можливість користування безкоштовним доступом до мережі Інтернет.

У відділі бібліотечно-інформаційних технологій постійно проводяться всілякі заходи, такі як: «День Інтернет», круглі столи, навчальні та інформаційні семінари, а також екскурсії, віртуальні подорожі, уроки – практикуми активних користувачів та інші.

Успішно діє «Бібліотечна школа Інтернет» метою якої є навчання бібліотечних працівників та користувачів, навчити працювати з ПК та навичкам роботи в глобальній мережі.

Учнями бібліотечної школи стали 62 працівники бібліотечних установ, 14 – учителів, та 17 - користувачів.

Також проводяться щомісячно проф-хвилинка з колегами на тему- «Гранти, як додаткове джерело фінансування» .

До Всеукраїнського дня бібліотек працівниками Центру вільного доступу до мережі Інтернет , було підготовано відеоролики а саме:

відкриття Іршавського центру вільного доступу до мережі Інтернет;

відкриття пунктів вільного доступу до мережі Інтернет;

«Вітаємо наших колег»( Наші колеги на навчанні! )