asyan.org
добавить свой файл
1


НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ НАУК УКРАЇНИ

КИЇВСЬКИЙ УНІВЕРСИТЕТ ПРАВА
Кафедра гуманітарних дисциплін
ЗАЛІКОВА РОБОТА

Дисципліна: ІНФОРМАТИКА

Тема: «Порівняння можливостей різних

пошукових систем для отримання інформації з права»

Виконали:

студенти ІІ курсу групи МП - 22

         • Кузько Вадим Васильович

         • Майдан Андрій Олександрович

Київ-2011
План

Вступ

 1. Загальне поняття пошукової системи.

 2. Порівняння можливостей пошукових систем.

Висновок

Додаток

Список використаних джерел

Вступ

Поповнення інформаційних ресурсів Інтернету відбувається високими темпами, і знайти необхідну інформацію ставати дедалі важче. Різні друковані довідники застарівають ще до виходу в світ. Єдиним надійним способом пошуку інформації є використання різних пошукових систем, які постійно відстежують зміну інформації в мережі.

За час існування Інтернету робилися різні спроби організації пошукових засобів. Багато хто з цих спроб виявилися невдалими, інші ж привели до створення зручних засобів пошуку інформації. Найбільш вдалі проекти з'явилися в останні п'ять років. Ми розглянемо пошук інформації у Всесвітній павутині за допомогою декількох найбільш поширених систем пошуку. Усього ж у світі існують сотні різних пошукових систем, і вибір тієї чи іншої системи залежить тільки від ваших особистих пристрастей. Відзначимо, що пошукові системи часто називають пошуковими машинами або машинами пошуку.

^ 1.Загальне поняття пошукової системи.
Для організації пошуку інформації в мережі Iнтернет призначено пошукові сервери(пошукові системи). Використовуючи такі сервери, можна подати запит на пошук потрібної інформації, а сервер(система) видасть вам список посилань(адрес) на електронні джерела, при цьому кожна адреса відіграє роль гіперпосилання, активізуючи яке, можна одразу ж відкрити відповідну сторінку. За принципом дії пошукові сервери поділяються на пошукові каталоги і пошукові індекси. Пошукові каталоги дозволяють здійснювати тематичний пошук. Початкова сторінка таких серверів є тематичним рубрикатором верхнього рівня. Вибравши рубрику, підрубрику і т.д., можна поступово опускатися до переліку матеріалів, які присвячені досить вузькій темі. Пошукові індекси працюють як алфавітні вказівники. У них запит робиться в полі пошуку у вигляді послідовності ключових слів, які відповідають змісту шуканої інформації. У відповідь на такий запит буде видано список Web-сторінок, в яких зустрічаються вказані слова. Багато інформаційно-пошукових систем є одночасно і пошуковими каталогами, і пошуковими індексами. Відмітимо, що пошукові системи часто називають пошуковими машинами або машинами пошуку. Всього в світі існують сотні пошукових систем, і вибір якоїсь із них залежить від ваших власних уподобань. Відомими пошуковими серверами є: AltaVista, Yahoo, Rambler, Yandex, Aport, Мета Україна. Деякі з пошукових систем дозволяють шукати інформацію не тільки на Web-сторінках, але й у групах новин і в місцях, де зберігаються файли. Тому надалі будемо вживати замість терміна сторінка більш загальний термін - документ.

^ Порівняння можливостей пошукових систем.
Таблиця 1.1 – База пошукових запитів

Пошукова система

Кількість пошукових фраз

Запитів користувачів

Всього запитів

Частина від загального трафіку

Яндекс

703146

1405358

3336342

42%

Google

535193

939930

1748298

54%

Rambler

236194

582459

713634

81%

всі

1273889

4626081

9221258

51%

За даними компанії Net Applications у квітні 2010 року використання пошукових систем на Заході разподілилось наступним чином:

Міжнародні :

 1. Google

 2. Yahoo

 3. Alta Vista

 4. Alltheweb.com

 5. Excite

 6. HotBot

 7. Lycos

 8. InfoSeek

 9. The Internet Industry Portal

Російські :

 1. Апорт

 2. АУ

 3. Улітка

 4. LiNet

 5. List Ru

 6. Rambler

 7. VKD

 8. Яndex

Українськї :

 1. індекс-99

 2. Йохохо

 3. Куди піти

 4. Мета

 5. Шерлок Холмс

 6. Alpha Counter

 7. ANET

 8. Packet ISP search engine

 9. SESNA

Пошукова система ALTAVISTA (www.altavista.com )

Один із найбільших пошукових порталів, признаний лідер на пошуковому ринку, чемпіон по кількості пропонованих сервісів та ін.
Підтримується можливість важкого пошуку, із вказанням операторів І (AND) та НЕ (NOT), пошук за фразами, метасимвол „*”, який замінює від нуля до п’яти будь-яких букв. Можливий обмежений пошук в тексті ссилок, ссилках, назвах картинок, видимому тексті, заголовках і URL. Можливий пошук в групах новин. Можна вести пошук серед документів на заданій мові, але при цьому ви не побачите багатьох сторінок з неправильно визначеною мовою, а серед російських таких буває більше половини. Якщо ж ви задаєте пошук на будь-якій мові, формулюючи завдання по точніше, щоб набір символів не співпав з якими-небудь словами в іншій мові. Пошук в різних видах кодування дає різні результати. Можливий автоматичний переклад знайдених документів з англійської на французьку, німецьку, італійську, іспанську або португальську мову, а також переклад з цих мов на англійську.

^ Пошукова система GOOGLE (www.google.com )

Ця пошукова машина, основана на принципово новому алгоритмі пошуку, відрізняється гранично аскетичним інтерфейсом.... і прекрасними результатами пошуку, який відрізняється високою ступінню релевантності. На відміну від інших пошукових систем, в „першій десятці” результатів, виданих Google, ви не зустрінете ніякого інформаційного сміття і випадкових сайтів: місце сайта в списку напряму зв’язано з кількістю ссилок на нього з інших серверів аналогічної тематики. Цікавою особливістю Google є наявність другої кнопки поряд з стрічкою пошуку. Якщо перша кнопка запускає традиційний механізм. То друга кнопка одразу ж перекине користувача на сайт, який, на думку Google, максимально відповідає його запитам. Не так давно Google створив власний каталог, в якому вже присутня велика кількість російських ресурсів з описами на все тому ж „великому і могутньому”, освоїв пошук по групах новин... А найголовніше, в будь-якому випадку, для багатьох користувачів, нарешті заговорив російською.
Словом, розвиток Google йде повним ходом і, якщо його темп зберігатиметься й надалі, звання „пошукової системи номер один” закріпиться за цим сервером.

^ Пошукова система ЯNDEX (www.yandex.com )

Колись ця система ледве не знищила королівський титул знаменитого Ремблера, і сьогодні саме вона продовжує залишатись найпопулярнішою і модною пошуковою системою в російській Мережі. Зокрема, Яндекс – ледве не єдина пошукова система, здатна відшукати інформацію на сторінці, що проживає в якому-небудь „віртуальному місті” типу Narod.Ru. В пошуках інформації Яндекс не обмежує себе територією Росії: система з легкістю відшуковує сайти, розміщені в доменних зонах республік колишнього СРСР, а інколи – і зовсім за межами пострадянського простору.
Основною перевагою Яndex'а є здатність знаходити задані слова незалежно від форми, в якій вони використовуються в документах. Система підтримує логічні операції І, АБО та НЕ, логічні групи, пошук за фразами. Пошук можна вести як за всіма формами ключових слів, так і за конкретно заданою формою. Спеціальний пошук можна вести за заголовками документів і ссилками, що в них знаходяться. Окрім пошукової системи, в сімейство Яndex входить і „віртуальне місто” Narod.Ru, яке безкоштовно пропонує користувачам дисковий простір для розміщення власної www-сторінки, а також додаткову поштову скриньку.


^ Пошукова система RAMBLER (www.Rambler.com )

Rambler – типовий сервер типу „все в одному флаконі”. Тут ви знайдете велику кількість пошукових сервісів: і знаменитий каталог-рейтинг Rambler Top 100, і окремі каталоги по таких темах, як мережні магазини, подарунки, здоров’я, робота, право, комп’ютери і служби пошуку файлів, і відмінну довідкову систему по різних питаннях...
Щодо пошукових можливостей Rambler – вони все ще беззаперечні – але лише тоді, коли мова йде про перевірені часом сайти. Будучи істинним аристократом, Rambler з деякою відразою відноситься до невеликих сайтів і домашніх сторінок, інформацію на яких він здатен відшукати далеко не завжди. Але зате результати Rambler містять мінімальну кількість „сміття”, що в деяких випадках робить його більш зручним для користувача, ніж дотошний, але всеядний Яndex.
Система підтримує логічні операції І, АБО, НЕ, логічні групи, метасимволи „?” і „*”, які замінюють один символ або їх групу, а також дозволяє збільшувати і зменшувати значимість слів, що вводяться, за допомогою коефіцієнтів „+” і „-”. Є можливість пошуку документів „схожих” на потрібний серед знайдених, а також пошуку серед вже знайдених документів. Пошук в різних кодуваннях дає однаковий результат.

^ УКРАЇНСЬКІ ПОШУКОВІ СИСТЕМИ

Мета

Потужна повнотекстова пошукова система, має оригінальну базу даних. Підтримує розвинену мову запитів, пошук за окремими полями документів. Виконує пошук з урахуванням морфології української, російської та англійської мов. Посилання супроводжуються анотаціями. Зручний та швидкий перегляд результатів.


Uaport

Портал має потужні пошукові можливості у текстах документів в мережі Інтернет, архівах української преси, українських новинах, товарах та послугах. Пошук виконується не тільки українською, а й російською, англійською, французькою та іншими мовами.


Uaportal

Великий багаторівневий каталог українських ресурсів (тематична та регіональна класифікація), швидкий пошук за ключовими словами.


Ping


Каталог українських ресурсів з рейтингом сайтів та пошуковою системою. Має великий арсенал даних. Дозволяє шукати за фразами. Для зручності користувачів кожне знайдене слово із запиту виділяється червоним кольором.


Брама

Каталог інформаційних ресурсів і пошукова система.


Bigmir


Український інформаційний портал, каталог українських сайтів, пошук, новини, спорт, суспільство, пошта, радіо. Пошук виконується через Google або через Яндекс.


Холмс

Інформаційно-пошукова система та каталог.


Silver

Україна в Інтернеті. Тематичний каталог ресурсів. Пошук у рубриках.


360.com.ua

Глобальний мета-пошук інформації на пошукових серверах усього світу. Можливість пошуку інформації на музичних сайтах України та Росії.


UaList

Пошукова система і тематичний каталог українських сайтів.


Sesna

Пошукова система та каталог є однією з найсерйозніших розробок у сфері рубрикації української та україномовної частини Інтернету. Пошук виконується як за ключовими словами, так і за темами; в межах регіону або країни.


Ukrop

Український об'єднаний портал: інформація про Україну, останні новини, практично всі ресурси українського Інтернету, пошук необхідної інформації, каталог українських ресурсів.


Старт Украина

Інформаційно-розважальні та ділові ресурси. Фірми, організації, новини, об'яви, домени. Пошук у каталозі.


AtlasUa

Функціональний каталог українських сайтів. Має можливість пошуку товарів, послуг, новин, повнотекстових документів.


QS

Каталог сайтів та пошукова система. Посилання супроводжуються анотаціями. Також є прайс-листи, оголошення, курси валют, погода та ін.


Висновок

По-перше, визначитися з метою пошуку. При цьому потрібно концентруватися не лише на самій меті, але і на тому, що може її супроводжувати. У ідеалі процес пошуку повинен виглядати приблизно так. Спочатку робиться загальний запит, отримується відповідь з результатами пошуку, в якому потрібно виділити описи більш-менш відповідних посилань. Потім необхідно додати до запиту загальні ключові слова, які є в описі потрібних посилань і повторити процес. Якщо все робити правильно, то кожен запит повинен наближати до потрібної інформації. Користувач має бути своєрідним зворотним зв'язком, з кожним кроком зменшуючи невідповідність між потрібною інформацією і тим, що видає пошукова система. Щоб навчитися швидко і ефективно знаходити потрібну інформацію, просто скоректувати запит в більшості випадків недостатньо. Необхідно ще ознайомитися з декількома дуже корисними, а іноді просто незамінними операторами мови запитів пошукової системи. Ці оператори не тільки істотно полегшать роботу, але і допоможуть знаходити таку інформацію, яку за допомогою простих запитів знайти абсолютно неможливо.

Список використаних джерел

 1. http://ua.textreferat.com/referat-8070.html

 2. http://www.isearch.kiev.ua/index.php/ru/searchpracticeru/-searchengines-ru/10-systems

 3. http://myrefs.org.ua/index.php?view=article&id=246&titles=%D0%9F%D0%BE%D1%80%D1%96%D0%B2%D0%BD%D1%8F%D0%BD%D0%BD%D1%8F%20%D0%BC%D0%BE%D0%B6%D0%BB%D0%B8%D0%B2%D0%BE%D1%81%D1%82%D0%B5%D0%B9%20%D0%BF%D0%BE%D1%88%D1%83%D0%BA%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D1%85%20%D1%81%D0%B8%D1%81%D1%82%D0%B5%D0%BC

 4. http://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%9C%D0%BE%D0%BD%D1%96%D1%82%D0%BE%D1%80%D0%B8%D0%BD%D0%B3_%D0%86%D0%BD%D1%82%D0%B5%D1%80%D0%BD%D0%B5%D1%82%D1%83

 5. http://www.4p.ru/main/research/13138/

 6. http://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%9F%D0%BE%D1%88%D1%83%D0%BA%D0%BE%D0%B2%D0%B0_%D1%81%D0%B8%D1%81%D1%82%D0%B5%D0%BC%D0%B0

 7. Інформаційно-пошукові системи світу. – Львів, 1999.