asyan.org
добавить свой файл
1



Урок критичного мислення

3 клас

Тема:

В. О. Сухомлинський «Звичайна людина»


Підготувала учитель початкових класів Донецького багатопрофільного ліцею №37

Скляр О. П.


2012

Звичайна людина.

Є в сухому степу колодязь. Біля колодязя - хатка. В ній живуть дідусь із внуком.

Біля колодязя на довгій вірьовці відро. Ідуть подорожні, заїжджають до колодязя, п’ють воду,дякують дідусеві.

Стерлася вірьовка, перервалась, упало відро в глибокий колодязь. Немає в дідуся другого відра. Нічим води витягти, щоб попити.

День не п’ють води дідусь із онуком, два дні не п’ють. Мучаться від спраги.

На третій день уранці приїжджає повз дідусеву хатину подорожній з настороженими очима. На возі в нього побачив дідусь відро під соломою.

Глянув подорожній з настороженими очима на колодязь, глянув на дідуся з онуком, ударив коней батогом і поїхав.

- Що це за людина?- питає онук дідуся.

- Це не людина,- відповідає дідусь.

Опівдні проїжджає повз дідусеву хатину подорожній з байдужими очима. Дістав з воза відро, прив’язав до вірьовки, витяг води, напився, дав попити дідусеві й онукові, решту води вилив у сухий пісок,відро забрав і поїхав.

- Що це за людина?- питає діда онук.

- Це не людина,- відповідає дідусь

Увечері проїжджає повз дідусеву хатину подорожній з добрими очима. Дістав з воза відро, прив’язав до вірьовки, витяг води, напився й поїхав, а відро так і стоїть на цямрині.

- Що це за людина?- питає онук.

- Звичайна людина,- відповідає дідусь.

В. Сухомлинський

^ Тема: В. О. Сухомлинський «Звичайна людина»

Мета: продовжити формувати навички читання та критичного мислення, вчити оцінювати вчинки людини,аналізувати, робити висновки,розвивати активність, мовлення, виховувати почуття людяності, прагнення робити гарні вчинки.

Обладнання: фотографія В. Сухомлинського, малюнки з зображенням колодязю, степу.

Хід уроку:

І. Організація класу:

Продзвонив уже дзвінок,

Час почати наш урок.

Отож часу ми не гаймо

Урок читання починаймо.

  • Сьогодні у нас урок читання та критичного мислення. Ми будемо вчитися читати, міркувати, задавати питання та відповідати на них. Для того щоб урок був цікавим та продуктивним якими ви повинні бути? (Активними,працьовитими, розумними, уважними, вихованими.)

ІІ. Евокація:

1.Робота з прислів’ями.

  • Тему уроку ви мені скажете самі, коли складете прислів’я. (Робота в групах. Скласти та пояснити деформовані прислів’я).

  1. Не одяг прикрашає людину, а добрі діла.

  2. Погано тому, хто добра не робить нікому.

  3. Людина красна не словами, а добрими ділами.

  4. Добрий вчинок ніколи не пропаде.

  5. Дивись, не забудь, людиною будь.

  • Як ви думаєте, про що ми будемо сьогодні говорити?

  • Так про добро, людину,її вчинки. А допоможе нам в цьому оповідання великого педагога, мудрої людини В. О. Сухомлинського « Звичайна людина».

2. Асоціювання:

  • Але перш ніж читати оповідання, ми засвітимо сонячні промінчики про те, якою людиною повинна буди людина.

скромна добра весела


чемна Людина працьовита


чесна

3. Складання передбаченнь:

  • А тепер уявіть, що ви письменники і вам треба скласти оповідання «Звичайна людина», використовуючи назву та опорні слова. (Робота в групах.)

Опорні слова:

  • в степу колодязь; (малюнок степу, колодязя).

  • дід з онуком;

  • дякують дідусеві;

  • відро впало;

  • проїхав далі;

  • відро сховав;

  • залишив відро.

Слухання передбачень.

ІІІ. Стадія засвоєння:

- Будемо читати оповідання по частинах, але не заглядати в текст наперед.

Словник: подорожній, цямрина, батіг.

1частина

  • Де стояв колодязь?

  • Хто проїжджав повз нього?

  • Чому подорожні дякували?

  • Що сталося? Як би ви вчинили?

( Взаємозапитання)

  • Що буде далі?

2 частина

  • Здійснилися передбачення?

  • Що вас схвилювало?( здивувало?)

  • Які очі були у подорожнього? Чому?

  • Погано чи добре він вчинив?

( Взаємозапитання)

  • Що буде далі?

3 частина

  • Чиї передбачення збулись?

  • Які очі були в другого подорожнього?

  • Що це значить?

  • Як він вчинив? Добре чи погано?

  • Що буде далі?

4 частина

  • Збулось передбачення?

  • Що зробив третій подорожній?

  • Які очі в нього були?Чому?

Фізкультхвилинка.

Якщо добрий ти посміхнись,

Руку другу простягни

В танці разом покружляйте

Побажайте всім добра

До роботи всім пора.

ІV. Стадія міркування:

  • Сподобалось вам оповідання?

  • Чиї передбачення збулись?

  • Як би ви вчинили на місці подорожнього? Дідуся?

  • Як назвав дідусь І і ІІ подорожнього? Чому?

  • Чому він назвав ІІІ подорожнього звичайною людиною?

  • Що це значить в розумінні діда?

  • Що спонукало дідуся зробити такий висновок?

  • А можна сказати, що такою звичайною людиною може бути кожна людина?

  • Що для цього потрібно?(Робити добрі вчинки).

Складання сенкану

Що? Вчинок.

Який? Добрий, чесний, благородний.

Що робить? Піднімає настрій, приносить радість, творить добро.

Слово- синонім. Діло.

V. Рефлексія:

  • Сподобався вам урок?

  • Що сподобалось?

Технологія « Мікрофон».(Закінчи речення)

  • Мені було цікаво…

  • Я сьогодні зрозумів…

  • Мені було важко…

  • Завтра на уроці...

  • Я хочу закінчити наш урок віршем:

Живи, добро звершай,

Та нагороди за це не вимагай.

Хай оживає істина одна:

Людина починається з добра.

VІІ. Д/З.На вибір.

1.Прочитати оповідання В. Сухомлинського.

2.Скласти правила доброї людини.