asyan.org
добавить свой файл
1

Донецька загальноосвітня школа № 30


Урок з читання у 2 класі

« Я хочу сказати своє слово» Сухомлинський В. О.


Вчитель 1 категорії : Ткаченко В. А.


М. Донецьк- 2013р.

Тема. Оповідання В. О. Сухомлинського «Я хочу сказати своє слово»

Мета: формувати навички правильного виразного читання; збага-

чувати словниковий запас учнів словами ввічливості, вчити

використовувати їх у своєму мовленні; розвивати мовленнєві

уміння, уяву, спостережливість, пам’ять; уміння слухати вчите-

ля , самостійно висловлювати свою думку, вчити добирати

слова, щоб передати красу природи; виховувати любов до рідно-

го слова.

Обладнання: портрет В. О. Сухомлинського, репродукція картин про осінь, за-

писи на дошці.


Хід уроку

  1. Організація класу

Цільове завдання: створити позитивний емоційний настрій уроку.

  • Якщо ви хочете бути добрими і розумними, погладьте себе і сусіда по голівці.

  • Якщо ви хочете допомагати один одному, простягніть руку товаришу.

  • Якщо ви хочете бути працелюбними, підніміть рученята вгору.

  • Якщо ви хочете бути дружними, візьміть одне одного за руки.

  • Якщо ви хочете бути веселими, здоровими, поплескайте в долоньки.



  1. Артикуляційні вправи

- Швидко вдихнути повітря через ніс (нюхаємо квітку), видихнути зі звуком «а»

-Витягнути губи трубочкою;

- посміхнутися;

- котик облизує сметанку

3 .Актуалізація опорних знань.

Інтерактивна вправа «Асоціативна павутинка»

  • Які види мовлення ви знаєте?

  • Де ми використовуємо усне мовлення, а де писемне?

  • Які ви знаєте правила культури мовлення?

  • Якщо ми будемо уважні до свого мовлення, то якою буде наша мова? Давайте складемо «асоціативну павутинку»



МОВА-…, …, …, …, ….

(мелодійна, багата, солов’їна, яскрава, милозвучна)


^ 4.Повідомлення теми та мети уроку


а) Слухання вірша

Віє, віє вітер, віє повіває

Листячко жовтеньке з дерева зриває.

І летять листочки зверху на доріжку,

Падають листочки, і тупотять ніжки.


б) Бесіда

- Яку пору року описано у вірші?

- Які засоби використовує поет, щоб описати осінь?

- Подивіться, як художники передали красу осені.( демонстрація репродукцій картин).


в) На дошці запис: «Яхочусказатисвоєслово»

- Прочитайте цей запис, роз’єднуючи слова.

( Учитель відкриває тему, записану на дошці:

В. О. Сухомлинський «Я хочу сказати своє слово»

^ 5. Вивчення нового матеріалу.

1) Вступна бесіда.

- Що ви знаєте про автора цього оповідання? ( демонструється портрет )

В. О. Сухомлинський був педагогом, який багато років присвятив вихованню та навчанню дітей. Тридцять два роки він вів свій педагогічний щоденник, а потім його роздуми у щоденнику стали книгами. Для наймолодших він написав понад 1500 казок, новел і легенд, і ми їх читаємо залюбки.



  • Які твори В. Сухомлинського ви вже читали у 2 класі? ( «По волосинці», «Сьома дочка», «Горбатенька дівчинка», «Як же все це було без мене?»)

  • Яка основна тема його оповідань?

  • Людина- частина природи, тому повинна її…( діти доповнюють речення)

  • Шо дає природа людині? А ми їй?

  • Сьогодні ми ознайомимося ще з одним оповіданням В. О. Сухомлинського, подумаємо, яку думку хотів нам передати автор.

  • Як на вашу думку, що ми повинні вміти на кінець уроку?

^ Отже, ми повинні: виразно читати, визначати головну думку, мислити, робити висновки.


2) Робота з текстом.

а) Читання оповідання вчителем. Бесіда.

- Коли відбувається подія, описана в оповіданні?

- Як звали вчительку?

- В який клас ходили діти?

б) Словникова робота.

Не бо си нє

Гра ло чис теє

Ди хало сум не

Ска зала голу бе

Трепе тало холо дне


3) Фізкультхвилинка

- Раз, два, три, чотири, п’ять-

Вже пора відпочивати.

Руки вгору піднімайте,

Ними добре помахайте,

Головою покрутіть,

Ніжками потупотіть.

Оберніться кругом себе.

Лінуватися не треба!

Стало легко й добре враз-

Відпочив увесь наш клас!

в) Читання оповідання «ланцюжком». Бесіда.

- В яку пору повела дітей в поле Катерина Іванівна?

- Що вчилися робити діти?

г) Аналіз змісту з елементами вибіркового читання.

- Знайдіть і прочитайте опис осіннього ранку.

- Чому в степу було сумно?

- Які слова з цього опису передають спокій, сум?

- Яке завдання поставила вчителька дітям?

- Як поставилися до завдання діти? Прочитайте.

- Чи можна сказати , що вчителька була задоволена відповідями дітей? Поясніть свою думку.

- Хто з школярів дібрав найвлучніше слово?

- Яким Валя побачила небо? Як вона про це сказала? Прочитайте.

- Який у неї був настрій?

д) Робота у групах.

Вправи на розвиток читацьких навичок.

1 група: навчитися читати розмову Валі і вчительки. Передати голосом запитальну інтонацію вчительки і замилування, ніжність, задумливість, радість дівчинки.


2 група: читати два останніх абзаци, передати голосом сум, тривогу, зажуру.

4) Розвиток зв’язного мовлення.

^ Бесіда.

  • Яким ви бачили небо, коли ішли до школи? Сірим чи синім?

  • А який воно мало «настрій»? Чому ви так вважаєте?

5) Визначення головної думки оповідання.

- Прочитайте мовчки останній абзац.

- Як ви зрозуміли його зміст? ( ці слова передають головну думку оповідання)

- Отже, треба бачити красу рідного краю, навколишньої природи, бути спостережливими.

- А як потрібно ставитися до природи?. (треба оберігати її, насаджувати дерева, квіти, не забруднювати навколишнє середовище).


^ 6. Підсумок уроку

- Чого хотів навчити нас автор?

- Чи тільки восени можна спостерігати за красою природи?

- Хто знає вірші про красу осені? Зачитайте їх.


7. Домашнє завдання.

Навчитися виразно читати текст ,підібрати виразні слова для опису осені.


Література:

  1. Нетрадиційні уроки в початковій школі. 2 клас Укладач Л. І. Нечволод.- Х.: Торсінг плюс,2006.

  2. Методична робота вчителя початкових класів, упоряд. О. Б. Полєвікова.-2-ге вид.- Х.: «Основа» 2012

  3. Початкова освіта- «Шкільний світ» № 20 , травень 2011