asyan.org
добавить свой файл
1

Сучасні підходи до розвитку мовлення дітей

На кінець шостого року життя:

  • словник дитини має складати 2,5- 3тисячі слів (дорослого 5 – 6 тисяч) ;

  • він суттєво збагачується синонімами, антонімами, прикметниками, різними складними займенниками;

  • діти самостійно можуть складати розповідь;

  • не пропускають і не переставляють склади в словах;

  • у мовленні дошкільника з’являються складні речення;

  • значно покращується звуковимова. Більшість дітей вже правильно вимовляють шиплячі звуки ш, ж, ч та р, рь.

Якщо ви помітили, що мова і мовлення дитини не відповідають цим критеріям потрібно звернутися до логопеда. Він дасть Вам спеціальні рекомендації і завдання для корекції вад мовлення.

Але є прості поради яких слід дотримуватися кожному:

- Пам’ятайте, що мова дитині не передається по спадковості, дитина нею оволодіває, тому мовлення дорослих повинно бути зразком для дитини. Воно має бути правильним.

- Розмовляйте з дитиною завжди (під час гри, прогулянки, одягання, виконання хатніх справ).

- Цікавтеся справами дитини, задавайте їй розгорнуті чіткі запитання. Давайте час на обдумування відповідей.

- Головне. Завжди майте терпіння вислухати дитину.

- Для покращення звуковимови тренуйте м’язи язика, щік і щелеп - давайте дитині жувати скоринки хліба, сухарики, сушені фрукти, тверді фрукти і овочі, шматочки вареного м'яса.

Якщо у суперечці «дозволяти чи не дозволяти дошкільникам користуватися комп’ютером і Інтернетом» Ви обрали «золоту середину» або обставини змушують Вас зробити вибір на користь «комп’ютерної няні»,то скористайтеся такими порадами:

- в просторі Інтернету можна знайти не тільки ігри-стрілялки або мультфільми про монстрів, там багато навчального відео, як то пальчикова і артикуляційна гімнастика, «Уроки тітоньки, Сови», «Весела абетка», набули популярності веселі логопедичні презентації. Переглядаючи їх дитина весело і з користю може провести час.

  • Звичайна веб-камера допоможе дитині відчути себе справжнім актором або диктором. Сидячи перед нею, дитина бачить своє зображення на моніторі комп’ютера і залюбки може розповідати свої улюблені вірші або новини з власного життя. Така гра розвиватиме інтонацію, монологічне мовлення і додасть йому емоційного забарвлення. Також такий прийом може замінити дзеркало при виконанні артикуляційної гімнастики і на перший погляд монотонна справа перетвориться на цікаву гру.

  • За допомогою комп’ютерного мікрофона можна записати мовлення дитини. Такий запис не тільки залишиться Вам на згадку, а й при прослуховуванні дитина зможе сама почути недоліки свого мовлення і намагатиметься виправити їх .

  • Зараз небагато, але існують комп ’ютерні програми для корекції вад мовлення. Хочу Вас познайомити з корекційною програмою «Ігри для Тигри». Створена вона у доступній і цікавій формі, дитину всю гру супроводжує веселе Тигреня, воно дає завдання і об’єктивно оцінює результат роботи. дитини. «Ігри для Тигри» є одночасно і грою (в даному випадку фактично роботою) і заохоченням до вдосконалення мови і мовлення.

Ця програма спрямована на розвиток мовного дихання , ритмічної сторони мовлення, розвиває фонематичний слух, увагу, поповнює словник дитини.

Детальну інформацію про цю гру і інші корисні посилання ви зможете знайти на сайті нашого дошкільного закладу на сторінці логопеда.

Закінчити свій виступ мені хочеться народною мудрістю. Пам ’ятайте - птаха впізнають по пір'ю, а людину по мові.


Підготувала логопед ДНЗ № 39 Бондаренко О.В.