asyan.org
добавить свой файл
1

Знання

Чи повинна дитина вміти читати і рахувати, вступаючи до пер­шого класу? На це запитання відповідь однозначна — ні. Учителі не мають права вимагати від майбутнього першокласника вміння читати.

Усі діти, які досягай шкільного віку, зараховуються до першого класу загальноосвітньої установи незалежно від рівня їхньої під­готовки. Співбесіду вчителя з дитиною можна проводити у верес­ні з метою планування навчальної роботи з кожним учнем.

Але сформулюємо питання інакше: чи варто займатися з дити­ною читанням і математикою вдома?

Чи допоможе це їй у школі?

Тут усе залежить від самої дитини. Якщо ваш малюк сам праг­не до знань, якщо ваші заняття з ним легкі та приємні для обох, але в той же час ви передбачаєте, що у вашої дитини виникнуть проблеми з дисципліною, то, напевно, уміння читати і рахувати може стати для неї підмогою в її перші шкільні роки. І вона не витрачатиме сили на засвоєння шкільної програми і зможе зосе­редитися на тому, щоб навчитися контролювати свою поведінку, і вчитель ставитиметься до її витівок прихильніше.

З іншого боку, якщо ваші уроки закінчуються спільними сльо­зами і користі від них небагато — не мучте ані себе, ані дитину. Цілком імовірно, що вчителеві буде простіше самому пояснити вашій дитині, як складати літери в слова.

Але набагато важливіше для успішного навчання в школі житейський кругозір. Йдеться про елементарні речі, про які бать­ки часто про них забувають.

 

Ось приблизний список «житейських знань», який допоможе вашій дитині успішно зорієнтуватися в школі.

♦      Дитина повинна знати повністю своє ім'я, по батькові та прі­звище, імена, прізвища і по батькові батьків, номери їхніх те­лефонів, а також свою адресу, добре також, якщо вона знає напам'ять номер і адресу дитячого садка (школи), прізвище, ім'я, по батькові виховательки тощо.

♦      Дитина має знати, скільки їй років, добре також, якщо вона може відповісти, скільки років було минулого року, скільки буде через рік, через два.

♦      Дитина повинна добре знати послідовність пір року і вміти хоч трохи розповісти про те, що в цю пору року відбувається в природі, які свята святкують люди; добре, якщо вона матиме уявлення про те, скільки в році місяців, скільки днів у тижні, що таке ранок, день, вечір і ніч тощо.

♦      Дитина повинна мати уявлення про те, в якому місті вона живе, як називаються головна вулиця, головна площа у місті, які в ньому є визначні пам'ятки.

♦      Дитина повинна знати, як називається країна, в якій вона живе; добре, якщо вона має уявлення про те, які народи її населяють, якими мовами вони спілкуються, як виглядають прапор і герб країни1.

♦      Дитина повинна мати уявлення про те, які звірі та птахи меш­кають у лісі, в селі, в місті, в жарких країнах тощо.

♦      Дитина повинна мати уявлення про те, де працюють її батьки, які існують професії, для чого вони потрібні.

♦      Добре, якщо дитина вміє описати картинку, скласти по ній розповідь, розкласти 3—4 картинки в потрібній послідовності, розповісти, що на них відбувається (наприклад, хлопчик узяв санки — поїхав із гори, впав — піднявся і обтрушує сніг), якщо вона уміє знайти загальне слово для ряду предметів (чашка + + чайник + каструля = посуд), грати в «третій зайвий» («зайва» чашка тому, що в ній не кип'ятять воду; «зайвий» чайник, тому що в нього є носик, а у чашки і каструлі вони відсутні; «зайва» каструля, тому що вона не потрібна для чаювання) тощо.

♦      Добре, якщо дитина твердо знає, що таке «довше» і «корот­ше», «ширше» і «вужче», «тонше» і «товще», «швидше» і «по­вільніше» та ін., що означають «порівну», «більше на один», «менше на один», «спочатку» і потім» тощо.

1 Не можу не прорекламувати чудовий цикл мультфільмів «Гора само­цвітів», що розповідає про історію Росії, пронароди, які населяють її, та про їхні казки.Для визначення рівня інтелектуального розвитку дитини існує безліч тестів, і достовірними їх результати будуть тільки в тому випадку, якщо тестування проводить кваліфікований психолог.