asyan.org
добавить свой файл
  1 ... 7 8 9 10
На тьму хворіло, мов під суд страшний. - Парафраз із Євангелія (від Матвія, XXIV, 29), де пророкується, що в день страшного суду потьмяніють сонце й місяць.

С. 11. ^ Хай згубить Мене, та я дорогу перейду. - Існувало повір'я, що перейти дорогу привиду - накликати на себе згубу.

Завсіди мандрівна душа спішить В свої пороги. - Вважалося, що привиди мешкають в одній із першостихій чи першоелементів (у повітрі, землі, вогні чи воді).

С. 11-12. ...перед тими днями, Коли справляється Різдво Христове, Співець світанку піє всеньку ніч; Ніякий, кажуть, дух тоді блукати Не зважиться... - Існує версія, що цю легенду Шекспір запозичив у Ф. де Таона, автора нормандсько-французького бестіарія XII ст. До нього Шекспір звертався не раз, але найширше - саме у «Гамлеті».

С. 14. ^ Скинь барви ночі, Гамлете ласкавий, І дружнім оком глянь на короля. - Це перші слова королеви в п'єсі, а вони у Шекспіра, як правило, багатозначні, ними часто задається «партія персонажа», лад його почуттів і лінія поведінки.

С. 15. Віттенберг. - За часів Шекспіра Віттенберзький університет, заснований 1502 р. в Німеччині, став відомим у Європі центром освіти й культури. У Віттенберзі розігрувалася дія трагедії К. Марло «Доктор Фауст» (1588).

С. 16. Гіперіон - одне з імен бога сонця Геліоса. За іншими грецькими міфами - батько Геліоса.

^ Сатир - лісовий дух у давніх греків, напівлюдина-напівцап. У поетичній мові нового часу став символом лінощів і хтивості.

Ніобея (Ніоба, гр. міф.) - цариця Фів; коли бог Аполлон вразив стрілами її синів, а богиня Артеміда - дочок, вона обернулася на скелю, з якої точаться сльози.

^ Кровозмісне ложе - за стародавнім, а також римським законами шлюби із вдовами братів заборонялися.

С. 24. Пиятика ославила вже нас На всі народи заходу і сходу. - У тогочасній Європі датчани мали репутацію п'яниць.

С. 26. Немейський лев (гр. міф.) - жахливий лев з Немейської долини па Пелопоннесі, якого не вражала ніяка зброя; Геракл задушив його, загнавши в печеру.

С. 28. Лазар - біблійний персонаж, що вмер від прокази і був воскрешений Христом.

С. ЗО. ...Патріком клянусь! - Святий Патрік - небесний захисник Ірландії за католицькими уявленнями; йому ж нібито відкритий доступ у чистилище, де перебуває, як вважає Гамлет, душа його батька. Цим, очевидно, й зумовлена наведена клятва героя.

[650]

С. 36. ^ Розенкранц, Гільденстерн. - «Британська енциклопедія» (стаття «Denmark») зазначає, що в XV ст. родини Розенкранців і Гільденстернів належали до найвідоміших у Данії.

С. 38. ...похід лаштує проти Польщі... - Саксон Граматик у хроніці, з якої запозичено сюжет трагедії, говорить, що в XI ст. норвезькі королі часто робили походи на поморських слов'ян. Поморських слов'ян Шекспір замінив на Польщу, добре знану в тогочасній Західній Європі.

С. 41. ...ви торговець рибою. - В цьому вислові Гамлета, його полісемії, дослідники знаходять кілька натяків. «Торгувати рибою» в ті часи могло означати: 1) займатися розпустою; 2) торгувати товаром, який швидко псується і потребує особливо старанного зберігання; 3) торгувати «живим товаром», бути звідником; 4) вивідувати таємниці.

С. 45. ...останні новацтва наробили їм шкоди. - Випад Шекспіра проти прийнятого 1598 р. закону, за яким у Лондоні було дозволено залишитися двом театрам, інші трупи стали мандрівними.

^ Але завелось кубло дітвори... - дитяча трупа, переважно з півчих королівської капели, яка мала великий успіх у Лондоні па рубежі XVII ст. і становила серйозну конкуренцію для театрів.

...навіть Геркулеса з його ношею подужали. - На вивісці театру «Глобус» був зображений Геркулес з небесною сферою на плечах. Тут ідеться про те, що дитяча трупа потіснила й театр «Глобус».

С. 46. Росцій - Квінт Росцій Галл (пом. бл. 62 до н. е.), давньоримський актор.

^ Сенека - Луцій Анней Сенека (пом. 65 p.), давньоримський філософ і трагедійний драматург.

Плавт - Тіт Макцій Плавт (пом. бл. 184 р. до н. е.), знаменитий давньоримський комедіограф.

С. 47. ^ О Єфаю, судіє ізраїльський... - За біблійною легендою, Єфай, який приніс у жертву свою дочку. В ренесансній Англії існувала балада про Єфая, звідки Гамлет наводить чотири рядки.

^ Ба, моя панно, моя молода крале! - За часів Шекспіра жіночі ролі виконували юнаки, доки не втрачали дзвінкості голосу. Цим пояснюється подальше побажання Гамлета «панні». Вперше жінка з'явилася на сцені бл. 1660 р.

С. 48. ^ Пірр (інше ім'я Неопталем) - син ахейського героя Ахілла, після взяття Трої вбив її царя-старого Пріама.

Гірканський звір. - Гірканія, в давнину країна на південь від Каспійського моря, славилась тиграми.

С. 49. ^ Гекуба - троянська цариця, Пріамова дружина.

С. 57 Термагант - казковий сарацинський велетень в середньовічних виставах.

[651]

C. 60. Капітолій - один з 7 пагорбів, на Яких стояв давній Рим; тут був Капітолійський храм Юпітера, відбувалися засідання сенату.

С. 61. ...коника-стрибунця, якому епітафія: «Плач без кінця, забуто стрибунця!» - Одна з фігур вуличного театру, лялька коня, прикріплена до тулуба актора. Була заборонена під тиском пуритан, з приводу чого з'явилася балада, приспів з якої цитує Гамлет.

^ Це пролог чи напис на каблучці? - За тих часів існував звичай карбувати на каблучках віршовані вислови.

Церера (рим. міф.) - богиня полів.

С. 64. З вас добрий хор, принце. - В театрі часів Шекспіра хор - пояснювач дії, що не грав на сцені.

«І кряче ворон, кличучи до помсти» - неточна цитата із дошекспірівської п'єси «Справжня трагедія про Річарда III».

Геката - у давніх греків богиня підземного царства, повелителька духів і відьом.

С. 65. ...лісом пір'я на голові... - За часів Шекспіра актори носили плюмажі з довгим пір'ям та черевики з штучними трояндами.

Дамоне, друже без химер... - Гамлет цитує уривок із балади про Дамона і Фінтія (пор. баладу Ф. Шіллера «Зарука»).

С. 68. Нероновій душі ввійти в ці груди. - Римський імператор Нерон (37-68) убив свою матір Агріппіну.

С. 80. Ховайся, лисичко, поки не впіймали. - Слова з дитячої пісеньки.

С. 81. Черв'як - справжній імператор над усіма їствами й напоями. - В оригіналі гра слів: англ. worms (черв'яки) вимовляється так само, як назва німецького міста Вормс, де в XVI ст. збирався імперський сейм на чолі з імператором Священної Римської імперії.

...пошукайте в іншім місці самі - тобто в пеклі.

С. 82. Якщо, Англійцю, в тебе я в пошані, - А надає ваги їй міць моя, Бо в тебе ще багріє й нині шрам Від датського меча і нам данину Ще й досі платиш... - Тут Шекспір передає ситуацію, яка існувала за історичного Амлета, в IX ст., коли Англія, після датського завоювання, перебувала у залежності від датських королів.

С. 85. ^ Чи я милого твого Нині б не вгадала? - В одяг прочанина тоді нерідко рядилися закохані (згадаймо Ромео на балу в Капулетті).

С. 86. Кажуть, що сова - дочка пекаря. - За середньовічною легендою, дочка пекаря від кавалка тіста, з якого її мати мала спекти хліб для Христа, відділила частину. За цю скупість була обернена на сову.

^ На Валентина я прийду... - На Валентинів день (14 лютого), коли, за повір'ям, починають паруватися птахи, дівчата й парубки ворожили, обираючи собі судженого чи суджену.

[652]

С. 87. ^ Швейцарці де? - Із швейцарців, уже за часів Шекспіра, при монарших дворах Західної Європи формувалася варта.

С. 91. Без панцера, герба й меча над прахом - тобто без атрибутів лицарських похорон, які клалися на труну.

С. 97. ^ Там, де верба нависла над струмком... - Коли Вільямові Шекспіру було 15 років, дівчина із села Тіддінгтон поблизу Стретфорда втопилася в річці Ейвон - у тому місці, де над водою нависли верби.

^ Що грубі пастухи йменують бридко... - Пастухи називали орхідеї «повзучими вдовами».

С. 98. Хіба таку можна ховати по-християнськи, що самовільно шукає собі спасіння? - Християнська церква забороняла хоронити по обряду самовбивць.

^ Тут без «самонападу» не обійтися. - 1-й гробокоп каже «самонапад» замість «самозахист» (юридичний термін).

А він хіба ж був пан? - Далі в діалозі гробокопів обігрується відомий вислів: «Коли Адам орав, а Єва пряла, хто тоді був дворянином?», який став своєрідним паролем під час селянського повстання 1381 р.

С. 104. ^ А їй вінки, як нареченій, дано... - За давнім англійським звичаєм, на труну молодих дівчат клали вінки.

Пеліон - гора в Греції, згадується зокрема в міфах про гігантів, які намагалися згромадити на Пеліон сусідню гору Оссу, щоб штурмувати Олімп.

С. 105. Чи пити оцет? З'їсти крокодила? - Випади Шекспіра проти модної в ті часи афектації почуттів. Франти пили оцет, щоб здаватися блідими від кохання, і в ім'я любові присягалися з'їсти муляж крокодила, яким прикрашали вікна аптек.

С. 116. Я швидше римлянин, аніж датчанин. - У давньому Римі кодекс честі вимагав, щоб переможений заподіяв собі смерть.

[653]

Дмитро НАЛИВАЙКО

 © Aerius, 2004

 


<< предыдущая страница