asyan.org
добавить свой файл
1

Відділ освіти Конотопської міської ради Сумської області

загальноосвітня школа 1-ІІІ ступенів №5


Вправи і задачі на засвоєння таблиць множення і ділення. Задачі з буквеними даними


План-конспект уроку математики

у 3 класі

вчителя I категорії

Беспалої Ольги Віталіївни


2011 р.

Тема. Вправи і задачі на засвоєння таблиць множення і ділення. Задачі з буквеними даними

Мета: продовжити ознайомлення з задачами з буквеними даними, закріплювати знання таблиць множення і ділення чисел 2-8, ознайомити з грошовою одиницею України - гривнею, удосконалювати навички розв'язування задач на зведення до одиниці і на різницеве порівняння, формувати переконання в необхідності знання таблиць множення і ділення, виховувати людяність, милосердя, повагу до професії продавця.

^ Тип уроку: урок засвоєння знань

Методи і прийоми: бесіда, повідомлення, робота в парах, самостійна робота, пояснення, ілюстрування

^ Матеріали і обладнання: індивідуальні картки, плакат «Одна гривня», предметні малюнки, схема «Дерево цілей», картки для словника, олівці, лінійки

Хід уроку

I. Організаційна частина

II. Перевірка домашнього завдання

1.До дошки викликаються 2 учні.

1-й учень самостійно розв'язує задачу №376. 2-й учень самостійно творчо працює над задачею №376, замінивши кількість човнів.

^ 2. Перевірка виразів №377 - фронтально.

- Прочитайте вираз з найменшою відповіддю; з найбільшою відповіддю; де остання дія - віднімання; де перша дія - віднімання; де дільник виражений часткою чисел 8 і 2; де ділене - кругле число; де у відповіді 3 дес. 9 од..

^ 3. Перевірка самостійної роботи учнів на дошці, порівняння двох задач.

4. Каліграфічна хвилинка

Який зараз місяць? Який він по рахунку від початку року?

Охарактеризуйте число 11.

Запишіть відомі вам числа, в записі яких використовується цифра 1. Зачитайте. Охарактеризуйте число 100.

III Повідомлення теми, мети, завдань уроку, мотивація діяльності

Число 100 дуже цікаве не тільки з точки зору математики. Згадайте, що цікавого ви про нього знаєте зі свого досвіду (100 копійок в 1 гривні)

Сьогодні на уроці ми будемо говорити про гроші, адже з ними ви зустрічаєтесь мало не щодня. Але нам треба поставити перед собою чіткі цілі.

Робота з «Деревом цілей» Отже, сьогодні ми будемо:

Закріплювати знання вивчених таблиць множення і ділення;

Продовжити роботу над задачами з буквеними даними;

Розширити свій словниковий запас;

Вчитися мислити логічно, творчо, швидко.

IV Актуалізація опорних знань

^ 1. Повідомлення цікавих фактів з історії грошей

1-й учень. Гроші мають довгу і цікаву історію. Спочатку люди обмінювалися речами. Згодом це стало незручно і люди стали отримувати один від одного шматочки дорогоцінних металів. Їх називали «рублями», бо відрубували від великого шматка металу. Зараз це монети. Пізніше з'явилися паперові гроші-купюри.


2-й учень. Грошова одиниця України - гривня - вперше з'явилася ще за часів князя Володимира Великого. Пройшло багато років, гроші змінювалися, і в 1996 році в Україні знову була введена гривня, яка і є сучасною грошовою одиницею нашої країни.

^ 2. Усний рахунок

Гра «продавець-покупець».

На дошці 2 предметних малюнка - сік - за ціною 4 гривні і пляшка олії по ціні 6 гривень.

Робота в парах (діалог). Учні І варіанту – продавці, II варіанту – покупці. Покупці просять продавців обрахувати вартість покупки, продавці підраховують, покупці перевіряють правильність обчислень.

Хто з продавців допустив помилку?

Який найважчий приклад довелося обчислювати?

V. Вивчення нового матеріалу

Як би ви порахували вартість такої покупки: 2 пляшки олії по 6 грн. і пакет соку за 4 грн.?

Як треба записати цей вираз?

- Якби ви хотіли купити 3, 6, 7, 4 пляшки олії, як би ви записували цей вираз? Бачимо, що одне число постійно змінюється. В математиці число, що може змінюватися, заміняють буквою латинського алфавіту. А задачі, де є такі числа, називають задачами з буквеними даними.

Що означає в нашій задачі число а? (кількість пляшок олії) Що означає вираз

6 · а? (вартість олії)

Що означає вираз 6·а+4? (вартість покупки) Записати розв'язання задачі в зошити.

Чи можемо назвати, яке число є відповіддю задачі? Тому відповідь задачі така:

6·а+4

VI. Первинне застосування знань

Робота над задачею №382.

Про що мова в задачі?

Скільки надоїли молока від І корови? Від II корови?

Яке запитання задачі? Виберіть розв'язання задачі, яке є правильним

А) (а+3) ·2 Б) а- а·З В) а+(а+3)

Чому зробили такий вибір?

VІ. Фізкультхвилинка

Діти хором читають числа до 20. При називанні числа, що ділиться на 3 діти присідають, на 4 - підстрибують, на 5 - плескають в долоні (схема вивішується на дошці).

VII. Творче переосмислення знань

^ 1. Робота над задачею №380

Звідки в ваших сім'ях з'являються гроші?

Так, батьки працюють і отримують заробітну плату, або ж вони відкрили власну справу, яку ми називаємо «бізнес». Слово «бізнес» у перекладі з англійської «зайнятість справою».

Уявіть, що пройшло багато років, ви виросли і відкрили власну справу, наприклад, відкрили свою пекарню. Розв'яжемо задачу №380 і спробуємо себе у ролі власників пекарні.

Мовчазне читання задачі.

Скільки груп було в пекарні? Що відомо про І групу? Що відомо про II групу? Яке запитання задачі?

Прочитайте вказівку. Як знайти, скільки пиріжків спекла 1 дівчинка з першої групи? З II групи?

Як дізнатися, яка ж група працювала краще? Коментований запис задачі в зошити.

- Яку групу дівчаток ви взяли б на роботу в свою пекарню?

^ 2. Самостійна робота

Які ви знаєте професії, пов'язані з грошима?

Що робить продавець? Касир? Бухгалтер? Зрозуміло, що ці люди повинні дуже швидко і правильно вміти рахувати. Спробуємо себе в ролі людей цих професій. Попрацюємо самостійно.

Касири (завдання на індивідуальних картках) працюють самостійно

Встав знаки дій, щоб рівності були правильними

(10...4):2=7 (17...7):5=2

(12-3)...3=27 (23+4)...3=9

24...4x3=18 40-10...2=35

Бухгалтери (завдання на індивідуальних картках) працюють самостійно

Випиши вирази, значення яких ділиться на 4

4·4+10 (85-76)+19

(12-6)+3 (46-38) ·З

3·6+3 13-4·3

(51-44) ·4 (16+16):4

Продавці розв'язують кругові приклади №384 (перші 2 вирази фронтально, інші – самостійно)

Перевірка самостійної роботи здійснюється вчителем при перевірці зошитів

^ 3. Робота з геометричним матеріалом

Ширина прямокутника 6 см, а довжина - у 2 рази більша. Побудуйте

прямокутник у зошиті і знайдіть його периметр.

Що нам треба знати, щоб побудувати прямокутник? Як знайти його довжину? Учні самостійно обчислюють довжину прямокутника, будують його, називають кути буквами латинського алфавіту, обчислюють периметр.

Цей прямокутник показує нам розміри купюри вартістю 1 гривня. Якщо ви

прикладете до нього купюру, і їх розміри співпадуть, то прямокутник ви

побудували правильно.

VIII. Підсумок уроку

Здавна люди мріяли про те, щоб у них були гроші, які ніколи не закінчувалися. Уявіть собі, що у вас є 1 гривня, яку ви витрачаєте, а вона повертається до вас у гаманець. Як би ви розпорядилися цією гривнею?

А тепер давайте повернемось до нашого дерева цілей. Чи виконали ми

завдання, які поставили перед собою на початку уроку?

IX. Домашнє завдання

Продавці - №383, 386

Касири і бухгалтери - №385, 386

Спільне завдання: подумати і розказати, що в житті не можна купити за гроші.