asyan.org | 1 Відділ освіти Борщівської районної державної адміністрації Комунальна установа «Борщівський районний методичний кабінет» Борщівська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №1 „Природно-територіальні комплекси” (УРОК У 8 КЛАСІ) Автор: Борщівський В.С. вчитель географії Борщівської ЗОШ І-ІІІ ст. №1 Борщівського району Тернопільської області 2012 ТЕМА: Природно-територіальні комплекси. МЕТА:
^ ТИП УРОКУ: урок засвоєння нових знань. ОСНОВНІ ПОНЯТТЯ І ТЕРМІНИ: природні комплекси, природні компоненти, фізико-географічні процеси, природно-територіальні комплекси /ПТК/, природно-акваторіальні комплекси /ПАК/, чинники ПТК, природний ландшафт, фація, урочище, місцевість, антропогенні ландшафти. ОБЛАДНАННЯ: навчальна карта „Ландшафти України”, навчальні атласи, підручники, дидактичний матеріал, робочі зошити, фотографії. Хід уроку: І. Оргмомент. 1. Привітання. 2. Підготовка учнів до уроку. ІІ. Оголошення теми, мети і завдань уроку. Сьогодні, учні, ми будемо вивчати тему „Природно-територіальні комплекси”. Метою уроку є сформувати у вас знання про умови розвитку та характерні риси, класифікацію природно-територіальних комплексів та взаємодію чинників і компонентів, що формують ПТК, а завданням − навчити вас правильно встановлювати взаємозв'язки між чинниками, компонентами та фізико-географічними процесами в межах ПТК, здійснювати класифікацію ПТК. ІІІ. Актуалізація і корекція опорних знань. У 6-му класі ви, учні, уже знайомились із поняттям ПК, компонентами ПК, природними зонами як ПК, а у 7-му класі – із закономірностями формування і розвитку географічної оболонки як найбільшого ПК Землі, зональними та азональними ПК. Тож давайте пригадаємо найважливіші поняття і терміни, які ви уже вивчили. Форма проведення: робота в парах.
IV. Мотивація учіння школярів. Отримані знання на сьогоднішньому уроці, учні, ви зможете використати під час навчальної практики, а також навчаючись на географічних спеціальностях ВНЗ чи працюючи ландшофтознавцем. ^ V. Сприймання і усвідомлення учнями фактичного матеріалу, осмислення зв'язків і залежностей між елементами виучуваного. 1. Поняття про природно-територіальні комплекси. Отже, географічна оболонка є найбільшим ПК Землі, результатом взаємодії верхнього шару літосфери, нижнього шару атмосфери, гідросфери і біосфери. Географічна оболонка є неоднорідною. В результаті цієї неоднорідності формуються різноманітні ПК. Таким чином, у межах географічної оболонки виділяють більш чи менш відносно однорідні частини – природно-територіальні та природно-акваторіальні /у водних басейнах/ комплекси. Характерні риси ПТК і ПАК: Форма проведення: конспектування.
ПТК – результат взаємодії гірських порід, води, повітря, грунтів, мікроорганізмів, рослинного і тваринного світу. 2. Особливості взаємодії чинників і компонентів природно-територіального комплексу. Форма проведення: робота з дидактичним матеріалом (схемою). ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() Теплообмін Вологообмін Обмін мінеральних речовин Обмін органічних речовин ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() Рис. 1. Схема взаємодії чинників і компонентів природно-територіального комплексу. 3. Ландшафти та їх класифікація. А. Поняття про ландшафт. Природний ландшафт – ПК найнижчого територіального рівня. Природний ландшафт – однорідна за походженням ділянка географічної оболонки, яка має єдиний геологічний фундамент, однотипні рельєф, кліматичний і гідрологічний режими, своєрідне поєднання грунтово-рослинного покриву і тваринного світу. Складові частини ландшафту: фація, урочище, місцевість. Визначення понять: фація, урочище, місцевість. Форма проведення: робота в групах (редагування тексту з помилками).
2. Урочище
3. Місцевість
Б. Розвиток ландшафтів. Форма проведення: розповідь вчителя. Про розвиток ландшафтів в антропогеновому періоді. Зміна льодовикових ландшафтів міжльодовиковими. Сучасні ландшафти. В. Класифікація ландшафтів. Форма проведення: робота з навчальними атласами та фотографіями. Географічні ландшафти поділяють на групи за певними ознаками:
Г. Антропогенні ландшафти. Антропогенні ландшафти – це ПТК, змінені під впливом господарської діяльності людини. Форма проведення: бесіда.
Види антропогенних ландшафтів: сельбищні, сільськогосподарські, лісогосподарські, водогосподарські, промислові, рекреаційні. ^ VI. Узагальнення і систематизація знань. Форма проведення: доповнення тексту необхідними поняттями. Внаслідок закономірного поєднання природних компонентів виникають природно-територіальні комплекси. Компонентами ПТК є гірські породи, вода, повітря, грунти, мікроорганізми, флора і фауна. Чинниками їх виникнення є сонячна радіація, внутрішня енергія Землі, поверхня літосфери і гідросфери, циркуляція атмосфери. В межах ПТК постійно відбуваються такі фізико-географічні процеси: теплообмін, вологообмін, обмін мінеральними та органічними речовинами. Природним комплексом найнижчого територіального рівня є природний ландшафт. Складовими природного ландшафту є фації, урочища, місцевості. Найпростішим ландшафтом є фація. Взаємопов'язана група фацій складає урочище. Просторове поєднання спільних за походженням урочищ утворює місцевість. Ландшафти поділяють на два класи: рівнинні та гірські. ПТК, змінені під впливом господарської діяльності людини називають антропогенними. IV. Повідомлення домашнього завдання.
|