asyan.org
добавить свой файл
1

Тема. Волокна рослинного походження. Властивості тканин.

Мета: сформувати уявлення про волокна рослинного похо­дження; познайомити із властивостями тканин, які виготовляються з цих волокон, пояснити вплив властивостей на вибір тканини для пошита виробу, навчити розпізнавати бавовняні та льняні тканини; поглибити знання про властивості і структуру тканини; розвивати увагу, уміння аналізувати й узагальнювати матеріал.

Обладнання: таблиця-схема «Натуральні волокна»; колекції «Бавовна», «Льон»; зразки бавовняних і льняних тканин; картки: «Бавовна», «Лыж»; таблиця «Властивості тканин»; картинки з ви­дам одягу; карпш для індивідуаштго опитування.

Тип уроку: комбінований.

Хід уроку

І. ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ

Перевірка відсутніх.

Підготовка до уроку. Для уроку необхідні: зошит, ручка, олівець, лінійка.

Повідомлений теми, мети, завдань уроку.

ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

Перед тим, як вивчати новий матеріал, давайте
уточнимо, що ми знаємо про конструкційні матеріали.

3 чого зшитий наш одяг?

— Навіть технологічний ланцюжок виготов­лення тканини.

^ На магнітній дошці картками оформляється схема: «тканина—нитки — пряжа—волокна — сировина».

  • З чого вроблена тканина?

  • З чого отримують нитки?

— Що служить основою для виробництва пря­жі на фабриці?

— З чого отримують волокна?

Висновок. Щоб отримати тканину, нам потрібна сировина.

Текстильні волокна отримують із різної сирови­ни. Залежно від початкової сировини, усі волокна можна розділити на дві великі групи. Назвіть їх.

— Які волокна називаємо натуральними?

  • А які — хімічними?

ІІІ. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Волокна рослинного походження

Розглянемо детальніше групу натуральних во­локон. Ми вивчимо волокна рослинного походження.

Сама назва підказує, що сировиною для цих тканин є рослини. Їх називають текстильні рос­лини.

Роздати картки-схемн «Натуральні волокна». — Які текстильні рослини ви знаєте? Оформлення на дошці картотеки: «Бавовна», «Льон» тощо.

Однією з рослин, із якої ткали перші полотна і яку ми знаємо за казкою Андерсена, була кропива. Волокно отримують зі стебла. Із нього роблять канати, мотузки. У стародавні часи з нього шили драп. Зараз інтерес до тканин із кропиви знову по­чинає рости. (Учні розглядають рослини па картці, рпочнюючи частини рослин, iз яких отримують рослинне волокно.)

Сировиною для грубих волокон можуть служи­ти коноплі. Перші джинси були зшиті з конопляної тканини. З неї шили грубі ковбойські сорочки, ві­трила. Коноплі добре ростуть у Середній Азії, За­хідному Сибіру, Поволжі. Це трав'яниста рослийа завдовжки 1-6 м, залежно від сорту. Волокно ко­нопель отримують із стебла.

Для отримання ппрядильного волокна використовують і тропічні рослини: джут, абаку.

Джут — напівчагарник. Використовують сте­бло. Поширений в Індії, Китаї, Бразилії.

Абака - це волокно з текстильного банаца. Батьківщина — Філліпінські острови. Для отри­мання волокна використовують стебло. 3 волокна абаки роблять канати, мотузки, папір для грошей, матраци для меблів тощо.

Агава називають «сизаль» і отри­мують його з листя. Поширена в Індії, Бразилії, Мадагаскарі. З волокна агави роблять канати, мотузки, мішки, килими і килимки, шпалери, меблеві тканици.

Кенаф -— висока травяниста рослина з товстим стеблом. Росте в Китаї, Таїланді, Південній Афри­ці, Єгипті, Мексиці. Волокно отримують зі стебел. З нього виготовляють папір, грубі тканини, мішко­вину, мотузки, килими, рогожі.

Розглянемо найпоширеніші волокна, які отри­мують із бавовни та льону.

^ Роздати картки «Бавовна».

БАВОВНа любить тепло. ЇЇ вміли вирощувати в Індії і Китаї ще в 3 тис. до н.е. Звідси бавовни­цтво розповсюдилося в сусідні країни. Зараз її ви­рощують у Бразилії, Казахстані, Киргизії, Азербай­джані, Вірменії. У нас її трохи вирощують у Криму. Бавовна любить теплий і вологий клімат.

Коли рослина відцвітає, з'являються плоди-коробочки. Дозріваючи, вони лопаються. Стає ви­дно, що всередині знаходиться білий пух із насін­ням. Це і є біле бавовняне волокно. Воно м'яке, коротеньке (30-60 мм) і тоненьке. Бавовну часто називають «білим золотом». Збирають коробочки з насінням уручну або спеціальними машинами. (Розповідь супроводжується показом ілюстрацій.)

Волокна бавовни-сирцю

На підприємствах первинної обробки бавовну-сирець заздалегідь очищають від домішок.

^ Попереднє очищення

Потім відокремлюють волокна від насіння.

Відділення волокон від насіння

Наприкінці первинної обробки відбувається пресування волокон у купи, для зручності переве­зення і подальшої обробки.

^ Пресування в купи

Бавовняні купи відвозять на прядильну фабри­ку.

Там виготовляють пряжу і тканину.

З пуху бавовни роблять медичну вату. Із насін­ня віджимають багате жирами бавовняне масло. Із бавовни виготовляють різноманітні тканини.

Учні розглядають зразки тканин. (Біла, однотонна, кольорова, із малюнком.)

Ткати з бавовняного волокна в нас, в Україні по­чали приблизно 200 років тому

  • Як же обходилися без. бавовни?

З якої пряжі ткали тканину? (Роздати карт­ки «Льон».)

Льон вирощували ще в Єгипті в 4-5 століттях до н.е. Уміли його обробляти і стародавні слов'яни. На відміну від бавовни льон любить прохолодний клімат. Сировиною для льняних тканин служить рослина льон-довгунець. На Україні льон вирощу­ють споконвіку, особливо багато його в Поліссі. У липні льон відцвітає блакитними квіточками. Коли дозріє насіння, його зривають. Із насіння льону отримують лікувальне льняне масло.

-Протягом століть льон оброблявся вручну, сьо­годні багато операцій виконують машини.

^ Стебла, а їх довжина від 60 до 120 см, висми­кують із землі з корінням. Чим довше стебло, тим. довше волокно, тому що льняне волокно отримують зі стебла льону. Волокна довгі, товсті, прямі й жор­сткі. Є шеціальні комбайни, які очищають стебла льону, в'яжуть льняну солому в снопи. Потім на­мочують у штучних водоймищах, щоб розм'якшити клей, яким скріплені волокна стебел. Далі їх про­сушують. Виходить треста.

- Тресту тріпають на спеціальному агрегаті, щоб очистити від деревини і розділити на волокна.

Тріпання льону

На прядильній фабриці тріпаний льон прочісу­ють гребенями, відокремлюючи довге волокно від короткого.

^ Виробництво такого волокна трудомісткий процес (Роздати зразки тканин.)

Із льняної пряжі виготовляють різноманітні' тканини — для скатертин, серветок, рушників, для постільної білизни (простирадла), костюмів (для лйяього одягу). З очосів роблять мішковину. Грубі полотна із товстих льняних ниток. З найгрубіших роблять парусину. Якщо її обробити водовідштовхувальним розчином, то отримують брезент.

2. ^ Осмислення вивченого матеріалу

Назвіть текстильні рослини.

Назвіть рослини, у яких сировиною для ; отримання волокон є плід, стебло.

Чи можна відразу, зірвавши рослину, отри­мати з неї волокно? (Ні. Рослина проходить первин­ну обробку.)

  • Лабораторна робота. Порівнняння властивостей тканим

(Робота з роздатковим матеріалом. Картки: «Бавовна», «Льон», набори тканин.)

Волокна бавовни й льону відрізняються один від одного.

Яке водокно довше й чому?

  • У якої рослини волокно товстіше, тонше?

  • У якої рослини волокно цупкіше, м'якше?

Завдання 1. Перевір себе (самостійно). (Робота за картками, див. додаток.)

Позначте знаком «+» правильні та «-» непра­вильні твердження.

1. Бавовняне волокно тонке і звивисте.

2. Льняне волокно довге і.'міцне,

3.Льняне волокно зовсім не міцне.

4. Бавовняне волокно м'яке й, пухнасте.

5.Бавовняне волокно в основному сірого кольору, а льняне білого.

6. Волокна льону міцніші, ніж у бавовни.

Перевірка

- Зачитати твердження, де поставили «-».

Обвести цифру, якщо відповідь неправильна. Порахувати тільки правильні відповіді,.поставити кількість балів.

Залежно від якості волокон, тканина має різні властивості.

3. ^ Властивості тканин

На уроці ви дізналися, що волокна можуть мати різні властивості. Тканини мають різну міц­ність, по-різному зминаються, укладаються або не укладаються в заломи. Це характеристика власти­вості тканини. Властивості тканини залежать від волокнистого складу, від структури й особливостей обробки.

^ Ми розглянемо 4 групи основних властивостей тканини. (Оформлення таблиці картками на маг­нітній дошці.) .
Властивості тканин

Оптичні

Механічні

Гігієнічні

Технологічні













^ Розглянемо першу групу властивостей.

Тканини бувають матовими або блискучими, кольоровими, однотонними або з різноманітними забарвленнями. Ці властивості називають оптич­ними.

Оптичні

Блиск — здатність відображати світло.

Колір — співвідношення кольорів». .

Розглянемо другу групу.

Механічні: здатність тканини витримувати на­вантаження (міцність); здатність тканини після жмакання від­новлювати свій вигляд (зминальність); здатність тканини утворю­вати складки (драпірувальність); здатність тканини розтягуватися.(розтяжність) .

^ Одна тканина нас може зігріти, інша пропускає або не пропускає повітря,вбирає або відштовхує вологу. Це гігієнічні властивості.

Гігієнічні.

Гігроскопічність - здатність тканини вбирати вологу.

Теплоємність — здатність тканини зберігати тепло.

Повітропроникність здатність тканини пропускати повітря.

Пилоємність здатність тканини вбирати пил.

Тканина прання може зменшуватися в розмірі (усадка), зріз тканини по-різному обсипається (обсипальність). Ці властивості називають технологічними.

Технологічні: зменшення розмірів тканини у вологому стані; обсипання тканини на зрізах.

^ IV. ЗАКРІПЛЕННЯ

  • Ншів основні властивості тканини.

  • Назвіть механічні властивості тканин.

Що означають поняття гігроскопічність, те­плоємність, повітропроникність?

Як називають ці властивості?

Завдання 2. Запиши правильну відповідь (са­мостійно).

(Робота карткою, див. додаток.)

1. Здатність тканини вбирати вологу

(гігроскопічність)

  1. Здатність тканини зменшувати розмір у воло­гому стані (усадка)

  2. Здатність тканини витримувати навантаження (міцність)

  3. Здатність тканини зберігати тепло

(теплоємність)

5. Здатність тханини утворювати заломи

(драпірувальність)

  1. Здатність тканини після жмакання відновлюва­ти свій вигляд (зминальність)

  2. Здатність тканини до обсипання на зрізах

(обсипальність)

Перевірка. Виставлення балів за кількістю пра­вильних відповідей

Завдання. Вкажи потрібну властивість. (Робо­та з класом.)

На дошці картинки: спортивний костюм, дитяча сукня, пуло­вер, куртка, піжама, теніска.

Дня яких виробів повітропроникність, те­плоємність, драпірувальність, гігроскопічність є найважливішими властивостями?

Узагальнення відповідей.

Завдання. Міні-ательє. (Робота в групах.)

  1. ательє отримало завдання: пошити дитячу сукню.

  2. ательє отримало завдання: пошити пляжну сумку.

Кожне ательє повинне вибрати тканину: льняну або бавовняну, з якої мають бути зшиті вказані вироби. Вибір обґрунтувати.

За правильні відповіді ставляться додаткові бали.

Відповіді учнів. Узагальнення.

^ V. РЕФЛЕКСІЯ

Ми так багато сьогодні з вами вивчили, що я забула, а яка ж у нас тема уроку?

  • Що нового ви дізналися на уроці?

  • Назвіть текстильні рослини.

  • Яка тканина тонша: бавовняна чи льняна, і чому?

  • Як за зовнішнім виглядом визначити бавов­няну і льняну тканини? (Колір, товщина ниток цупкість.)

  • Назвіть 4 основних властивості тканин. Для чого потрібно враховувати властивості тканин?

^ VI. ВИСТАВЛЕННЯ І МОТИВАЦІЯ ОЦІНОК

Підрахунок балів у картці.

  • Більше 13 балів у картці оцінка 11 балів,

  • 11-12 — 10 балів,

  • 10 — 9 балів,

  • 9 — 8 балів,

  • 8 — 7 балів,

  • 7 — 6 балів.



ДОДАТОК

Картка для індивідуального опитування

П. І

►► Завдання 1

Перевір себе. Позначте знаком «+» правильні твердження і «—» неправильні.

__1. Бавовняне волокно тонке і звивисте.

__ 2.Льняне волокно довге і міцне.

__ 3. Льняне волокно зовсім не міцне.

__ 4. Бавовняне волокно м'яке і пухнасте.

__ 5. Бавовняне волокно в основному сірого ко­льору, а льняне білого

__ 6. Волокна льону міцніші, ніж у бавовни.
►► Завдання 2

Запиши правильну відповідь.

  1. Здатність тканини вбирати вологу

  2. Здатність тканини зменшувати розмір у воло­гому стані

  3. Здатність тканини витримувати навантажен­ня

  4. Здатність тканини зберігати тепло

  5. Здатність тканини утворювати заломи

  6. Здатність тканини після жмакання відновлювати свій вигляд

  7. Здатність тканини до осипання на зрізах