asyan.org
добавить свой файл
1


Тема: Матеріали які використовуються для виготовлення ляльок.

Традиційні способи виготовлення ляльок (вузлові та шиті, з пап’є-маше та м’яких матеріалів, сухого зілля, трави, паперо-ляльки).

Мета уроку : ознайомити учнів із різними матеріалами, які використовуються для виготовлення ляльок, навчити деяким способам виготовлення ляльки, поглибити знання з традиційних способів виготовлення ляльок; розвивати мислення, творчі здібності; формувати комунікативні, соціальні компетентності, компетентності продуктивної творчої праці, виховувати естетичний смак.

Обладнання: зразки ляльок, м’які матеріали, сухе зілля, трави, папір.

^ Хід уроку.
І. Етап орієнтації

На попередніх уроках ми ознайомились і сьогодні повторили історію виникнення ляльки, конструктивні особливості, деякі функції ляльки.

А сьогодні ви дізнаєтесь традиційні способи виготовлення ляльок.

В Україні іграшки виробляли не тільки з твердих і пластичних матеріалів, а також із лози, соломи, рогози, довгої засушеної трави, тканини, кольорового паперу, картону.
Українська народна лялька є втіленням добра і лагідності. Це оберіг людської душі й долі, символ предків. Це символ Великої Матері, яка сотворила все суще і береже дотепер народжені нею душі.

ІІ. Етап цілепокладання

Будь-який народ повинен берегти традиції сво­їх предків, адже без цього, як відомо, не може бути майбутнього.

  1. Усне опитування по групах (учні діляться на 4 групи, кожній групі було завдання).

  1. група- Лялька як самобутнє явище?Легенди?

  2. група - Які конструкційні особливості ляльок?

  3. група -Магічні функції ляльок чи існують?

  4. група - Національні особливості відмінності та схожість ознак?

2. Бесіда

-З яких конструкційних матеріалів виготовляються ляльки?

  • Які властивості цих матеріалів?

  • Чим вони відрізняються між собою?

  1. Формулювання теми уроку

Вправа «Мої очікування»

У Вас на рабочих столах у кожного знаходиться аркуш з намальованою квіткою. Уважно розгляньте та виберіть:

Ваш настрій до початку уроку – поставте на пелюстці - І

Під кінець уроку - ІІ.



Фіолетова пелюстка - піднесений настрій

"Я" (як відчував себе до уроку , з яким настроєм працював)

червоний - захоплений настрій

помаранчевий - бадьорий настрій

жовтий - приємний настрій

зелений - спокійний настрій

блакитний - сумний настрій

чорний - поганий настрій

Ми "(чи комфортно було працювати в малій групі) - так

- Ні

- Якщо "ні", то чому?

"Практична" (досягли мети вчення, які труднощі виникли) - так

- Ні

- Труднощі:

а) у виборі матеріалів

б) недостатні навички в практичній роботі

в) інше (що саме?)

г) неякісні інструменти (погано ріжуть ножиці, інше)

д) знаю мало про історію народної іграшки

Для того щоб настрій покращився потрібно бути на уроці активним .

ІІІ. Етап проектування

1. Бесіда

  • Подумайте, які уміння і знання вам будуть потрібні для роботи?

2. Обговорення завдань уроку
IV. Етап виконання плану діяльності


  1. Розповідь вчителя

На території України прототипи іграшки виявлені в с. Мезин Коропського району Чернігівської області. Це були фігурки пташок, вовка чи собаки, виготовлені з мамонтового бивня приблизно 25 тисяч років тому. Мали вони обрядове значення.
Дитячі іграшки давніх слов’ян (дерев’яні коники, качечки) знайдені під час розкопок на Наддніпрянщині. Датовані вони приблизно Х – початком ХІІ ст. У той час побутували і так звані технічні іграшки: луки, мечі, дзиґи тощо.
^ У дохристиянський період іграшка переважно зображала священних тварин, птахів, фантастичних істот, що свідчить про їх зв’язок з язичницьким культом, народною міфологією.
^ Після прийняття християнства іграшки здебільшого використовували з ігровою та обереговою метою. Однак, навіть деякі з них зберегли ритуальний характер і дотепер (ялинкові прикраси до Нового року, святкові кульки тощо).
Виготовлені народні іграшки в основному з тканини, трави, деяких інших матеріалів.
Особлива роль відводилась іграшкам-«оберегам

У деяких регіонах України ляльку робили не з самої тканини, а й допомогою інших матеріалів: наприклад, голову могли вирізати з дерева або робити з макової голівки. Втім, останній випадок – це теж зразок обрядової магії, адже мак – це водночас і символ родючості, і могутній оберіг
Так, наприклад, лялька мотанка, вузлова. . Таку ляльку виготовляли образом зв'язування й накручування вузлів, без голки й ножиць. Тому вона й називається "вузлова лялька". Існувало ще поняття "мотанки" - ляльки візуально схожої з "вузловою", але виготовленої шляхом намотування окремих шматочків тканини на основу. Хрест на обличчі - символ веселки, тому він робиться з яскравих ниток. Обличчя - Солярний знак сонця. Усі вертикальні лінії - це чоловічий початок, усі горизонтальні лінії - жіноче Її можна виготовити по-різному, в залежності від того, що брати за основу. Лялька мотанка (центр голови) - за основу брали створення іграшки з голови, а лялька мотанка (вертикальна) – основа тулуб; лялька мотанка (горизонтальна) - основа руки, плечі і т.д.
^ Шиті ляльки-Як давно з'явилась шита лялька і звідки пішла? Де берете матеріал для їх виготовлення?
Шита лялька з'явилась десь у 19 ст., коли з розвитком науки і суспільства почали з'являтись дорогі фарфорові ляльки. Прості люди почали виготовляти дешевші, шиті, ляльки. Це були ляльки більш наближені до людей. Зазвичай риси обличчя просто пришивалися. Ляльки тоді шили з полотна вручну, напихали соломою.
Із ними ми детальніше ознайомимось на наступних уроках.

Як і в інших народів в українських в іграшку вкладали велике значення.

Все збереглося до наших часів і стало

Особливе місце мали ляльки виготовлені з природніх матеріалів.
Презентація

^ V. Закріплення нових знань

Запитання на закріплення.

1. З яких матеріалів можна виготовляти ляльки?

2. Яке значення мала обрядова лялька?

3. Призначення ігрової ляльки?

4. Значення оберега для людей?

5. Назвіть правила техніки безпеки?

VІ. Практична робота

  1. Вступний інструктаж.

  1. Правила користування інструкційною карткою.

  2. Показ прийомів

  3. Правила техніки безпеки під час роботи.

  4. Завдання для учнів.




  1. Виконання практичної роботи учнями.(Учитель стежить за дотриманням правил техніки безпеки, проводить демонстраційні інструктажі).

^ 3. Заключний інструктаж.

Підведення підсумків .

VІІ. Контрольно-оцінювальний етап

  1. Бесіда (Рефлексія)

VІІІ. прибирання робочих місць і приміщення майстерні черговими На сьогоднішньому уроці ви ознайомились із різними, але між собою подібними техніками виготовлення ляльок. Всі гарно попрацювали практично дехто і теоретично отримаєте різні оцінки і маленькі закладинки за активність.

1)Аналіз результатів проектної діяльності.

2) Аналіз характерних помилок, які допускали. Найбільшими помилками були:

3) Виставлення оцінок. Оцінки:

IX. Домашнє завдання

Замалювати ескіз ляльки

Прибирання робочих місць.