asyan.org
добавить свой файл
1


Матеріали до загальнообласного

Дня інформування населення

25 грудня 2007 року
Підсумки проведення в Україні Року української книги
Книга була і залишається важливою складовою суспільної свідомості, джерелом мудрості і знань, своєрідним показником рівня національної та політичної культури. У наш час, незважаючи на домінування електронних ЗМІ в інформаційному просторі країни, друковане слово, книга, видавнича справа залишаються одним із визначальних чинників формування національної ідентичності українців.

З метою збереження та примноження духовного і культурного надбання українського народу, створення сприятливих умов для видання та популяризації вітчизняної книги Президент України своїм Указом проголосив 2007 рік Роком української книги.

Для забезпечення виконання цього Указу Кабінет Міністрів України утворив Оргкомітет за участю представників наукових установ і громадських організацій, затвердив план загальнодержавних заходів щодо пропаганди читання та поширення україномовних видань. На проведених упродовж року міжнародних і всеукраїнських конференціях обговорювалися стан, проблеми та перспективи наповнення споживчого ринку вітчизняною книговидавничою продукцією. Творчі конкурси, виставки, презентації, що відбулися, сприяли популяризації серед населення кращих творів писемної культури українського народу та сучасної книги.

Серед намічених заходів – підготовка і випуск у 2007-2015 роках багатотомного видання „Українська національна енциклопедія”, серії „Словники України”. Відповідно до затвердженої Держкомтелерадіо програми „Українська книга” у нинішньому році за бюджетні кошти (20 млн. грн.) буде надруковано 141 видання загальним накладом майже 650 тисяч примірників. Це – література для дітей та юнацтва, українська та зарубіжна класика, науково-популярні, довідкові видання. Виготовлення книжок здійснюють 56 державних і приватних видавництв у 13 областях.

Беручи до уваги той факт, що національна книга є одним із важливих чинників формування позитивного іміджу країни на міжнародній арені, українські видавці у 2007 році взяли участь у пріоритетних зарубіжних книжкових ярмарках і виставках-ярмарках, зокрема, у Варшаві, Франкфурті-на-Майні та Москві.

Важливим набутком вітчизняної видавничої галузі стало проведення спеціалізованих виставок „Книжковий сад” і „Поліграфія” в Києві, регіональних книжкових виставок-ярмарків у Харкові, Одесі, Львові, Донецьку, Луцьку.
Згідно з обласними заходами, присвяченими проведенню Року української книги, у населених пунктах Рівненщини відбулися свята української книги, виставки, тематичні вечори, відкриті уроки, перегляди літератури у бібліотечних і загальноосвітніх закладах тощо.

Рік української книги на Рівненщині урочисто відкрито 25 січня 2007 року в обласній державній бібліотеці. В рамках заходу проведено творчу зустріч із письменниками та журналістами міста, перегляд книжкової виставки „Українська книга в українській державі”, де були представлені найкращі книги з фондів бібліотеки, видані Україні за останні 5 років. Також презентовано нові твори місцевих авторів.

У лютому на базі Рівненського будинку вчених відбулося урочисте відкриття та освячення музею Уласа Самчука, який є окремим відділом обласного краєзнавчого музею.

Для популяризації української книги, підтримки місцевих авторів в області у 2007 році проведено:

 • низку літературно-мистецьких заходів до 193-ї річниці від дня народження Т.Г.Шевченка;

 • обласне свято української писемності і Першокниги;

 • літературно-мистецьке свято „Встане правда! Встане воля!” у с.Пересопниця Рівненського району;

 • Всеукраїнський тиждень дитячої та юнацької книги;

 • Всеукраїнський конкурс „Най­кращий читач України-2007”;

 • Всеукраїнський літературно-мистецький фестиваль „Лауреат Нобельської премії” у с.Нобель Зарічненського району;

 • літературно-мистецькі вечори до 100-річчя від дня народження О.Ольжича;

 • обласне літературно-мистецьке свято „Дерманський світильник” у с.Дермань Здолбунівського району;

 • урочистості до 100-річчя від дня народження українського письменника Валер’яна Поліщука у смт Демидівка;

 • обласний конкурс „Перло многоцінне” та ін.


Знаковою подією в мистецькому житті України стало проведення в області Асамблеї лауреатів Національної премії України імені Тараса Шевченка. В рамках Асамблеї за участю лауреатів Шевченківської премії проведено низку цікавих заходів:

 • у МЕГУ ім. академіка С.Дем’янчука – засідання „круглого столу” на теми: „Духовність і культура українського народу: сучасні виміри”, „Українська музика ХХІ століття”, „Сучасна література і книговидавництво”;

 • у НУВГП – творчі зустрічі архітекторів-лауреатів із студентами;

 • в обласному академічному українському музично-драматичному театрі – зустріч студентів рівненських вузів із композитором, народною артисткою України Л.Дичко;

 • у Здолбунівському районі, містах Острог і Дубно – зустрічі письменників, художників, архітекторів, драматургів і кінорежисерів-лауреатів з керівниками місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, представниками місцевої творчої інтелігенції, студентами та учнями навчальних закладів, громадськістю.

Для забезпечення розповсюдження української книги обласним комунальним підприємством „Рівнекнига” організовано тематичні виставки-продажі літератури під час проведення Асамблеї лауреатів Національної премії України імені Тараса Шевченка (травень), заходів із вшанування пам’яті козаків і селян, що загинули в битві під Берестечком 1651 року (червень) та відзначення 16-ї річниці незалежності України (серпень).

Обласною бібліотекою для юнацтва розроблено комплексну програму підтримки читання та створення мультимедійного середовища для молоді на 2007-2008 роки „Бібліотека - Книга – Інтелект”.
У 2007 році на Рівненщині відбулося більше 60 презентацій нових книг місцевих авторів. Так, в обласній державній бібліотеці пройшли презентації книг Гаврила Шила, Петра Велесика, Миколи Берези, Валерія Войновича, Ростислава Шикули, Анатолія Данкова, Миколи Поровського, Віктора Мазаного, Бориса Боровця, Миколи Рудницького та ін. Крім того, у грудні тут відбулася презентація книги „Роман Шухевич у документах радянських органів державної безпеки (1940-1950)”, в якій взяв участь голова правління Інституту національного державознавства М.Ратушний.

У м.Дубно з ініціативи районної організації Національної спілки письменників України відбулась презентація чергового видання незалежного політико-просвітянського альманаху „Український вісник”, присвяченого 10-річчю видавничій діяльності Громадського фонду ім. І.Фещенка-Чопівського „Джерело” та річниці Помаранчевої революції в Україні.

Справжнім святом для ма­леньких рівнян стала презентація книг рівненських письменників Любові Пшеничної, Миколи Тимчака, Ростислава Солоневського, Анни Лимич (Войнарович) та Ле­оніда Куліша-Зінькова в обласному театрі ля­льок.

У жовтні цього року у дошкільних, позашкільних та загальноосвітніх навчальних закладах Рівненщини проведено презентації творів дитячої тематики місцевих авторів: „Колискова для матусі” Л.Куліша-Зіньківа, „Комусь живому” С.Гулі, „Зайчикова читанка” Л.Пшеничної, „Абетка” А.Лимич, „Магазин правого черевика” Ю.Берези.
Одним із важелів підтримки вітчизняного книговидання в області є бюджетне фінансування. Починаючи з 2003 року, в області розробляються програми підтримки видання творів місцевих авторів за рахунок коштів обласного бюджету. Так, у 2003-2006 роках з обласного бюджету виділено 440 тис. грн., або в середньому 110 тис. грн. на рік, які спрямовано на фінансову підтримку видання майже 100 творів місцевих авторів. У 2007 році на книгодрукування в обласному бюджеті передбачено використати 199 тис. грн., що свідчить про посилення уваги обласної влади до розвитку видавничої справи.

Упродовж січня-грудня 2007 року на теренах області видано близько 250 назв книг, з них майже 95 % українською мовою. Загальний тираж виданих книг сягнув 120 тис. примірників. За попередніми підрахунками випуск книжкових видань за кількістю і тиражами збільшиться порівняно з 2006 роком на 25 назв і 7,5 тис. примірників. Простежується тенденція до збільшення випуску навчальної, художньої та дитячої літератури, наукових видань. Серед книг, що вийшли в світ у 2007 році варто виокремити україномовне видання Острозької Біблії, колективну монографію „Острозька Біблія в контексті української та європейської культури”, монографію „Мелетій Смотрицький і українське духовно-культурне Відродження кінця XVI- XVII століття”, наукову енциклопедію „Острозька академія в контексті української історії”.

Рішенням обласної ради від 25 травня 2007 року № 307 „Про стан розвитку книговидавничої справи, сприяння виданню та розповсюдженню вітчизняних книг на Рівненщині з нагоди Року української книги” передбачено збільшити видатки з обласного бюджету на розвиток книговидання, органам місцевого самоврядування доручено вирішити питання передачі в користування обласному комунальному підприємству „Рівнекнига” додаткових площ у будівлях соціального призначення для організації торгівлі українською книгою, встановити пільгові ставки орендної плати.
^ Проголошення 2007 року Роком української книги в Україні сприяло:

- збільшенню асигнувань в обласному бюджеті на книговидання та виділенню коштів з місцевих бюджетів на підтримку випуску книжкових творів авторів Рівненщини. Зокрема, в Костопільському районі – 10 тис. грн., Млинівському – 14 тис. грн., м.Рівне – 50 тис. грн.;

- поліпшенню забезпечення населення вітчизняною книгою через фонди бібліотек. Бібліотечні заклади області комплектуються літературою видавництв України, книговидача у порівнянні з 2006 роком зросла майже на 120 тис. прим., і становить біля 1740 тис. прим. Згідно з Державною програмою розвитку і функціонування української мови та Програмою „Українська книга” до бібліотек області протягом 2007 року надійшло 7363 примірники творів друку на суму 234,2 тис. грн.;

- зростанню мережі книжкової торгівлі. У м.Рівне відкрито книжковий супермаркет „Буква Тор”, у м.Здолбунів – приватна книгарня, 6 книжкових відділів в універсальних магазинах і маркетах системи споживчої кооперації;

- активізації виїзної книжкової торгівлі, проведенню презентацій книг місцевих авторів, книжкових виставок;

- залученню дітей і молоді до систематичного читання української книги, що засвідчило проведення на теренах області Всеукраїнського конкурсу „Найкращий читач України – 2007”.
2007 рік наближається до завершення. Але календарним кінцем року Рік української книги не повинен завершитися. Адже все виразнішою стає зміна ставлення українського суспільства до освіти, культури й науки, і, як наслідок, до книжки.

Президент України Віктор Ющенко висловлюється за значне збільшення фінансування програм підтримки розвитку української мови й українського книговидання наступного року. „У бюджеті 2008 року через консолідацію політичних сил ми маємо все зробити для того, щоб радикально, у кілька разів..., збільшити обсяг фінансування, забезпечити новий фіскальний механізм, який би забезпечив розвиток національного книжкового ринку. Я бачу триразове збільшення програм підтримки національної книги й триразове збільшення програм підтримки українського книговидавця й перегляд податкової моделі”, – заявив В.Ющенко під час прямого ефіру телемосту „Освічена молодь – інвестиція для України”.