asyan.org
добавить свой файл
1

Підготувала:

вчитель основ здоров’я

Технологічного багато профільного ліцею

м. Хмельницького

Юхимчук Тетяна Іванівна


Тема: Пожежна безпека

Мета: сформувати в учнів поняття про пожежну безпеку, навчити запобігати пожежі й викликати, якщо буде потреба, пожежну машину.

Обладнання та матеріали: схеми й плакати, які дають змогу демонструвати правила пожежної безпеки; мультимедійна презентація.

Базові поняття й терміни: пожежна безпека.

Тип уроку: комбінований.


Структура уроку

  1. Організаційний етап ……………………………1 хв

  2. Актуалізація опорних знань і мотивація навчальної діяльності……… 8 хв

III. Вивчення нового матеріалу …………………………….15 хв

  1. Як запобігти й не допустити пожежі.

  2. Стадії пожежі

  3. Правила протипожежної безпеки.

  4. Як викликати пожежну машину.

  5. Правила поведінки при пожежі.

IV. Узагальнення, систематизація і контроль знань та вмінь учнів… 10 хв

  1. Підведення підсумків уроку…………………………………………...4 хв

  2. Домашнє завдання……………………………………………………..2 хв


Хід уроку

  1. Організаційний етап

(Повідомлення теми та мети уроку)

На цьому уроці ми дізнаємось:

  • Про необхідність дотримання правил пожежної безпеки;

  • Про невідкладні дії під час пожежі;

  • Про першу допомогу потерпілому під час пожежі.

  1. Актуалізація опорних знань і мотивація навчальної діяльності

(Обговорення проблемного питання)

Як ви розумієте прислів'я «Диму без вогню не буває?»

^ III. Вивчення нового матеріалу

Пожежа – це неконтрольований процес горіння, який несе загрожу життю людей, тварин, знищує природні ресурси, матеріальні цінності.

  1. ^ Як запобігти й не допустити пожежі

(Розповідь учителя з елементами бесіди)

Якщо з'явився дим або вогонь — це може свідчити про поча­ток пожежі. Пожежа — небезпечний ворог. Вона виникає завжди раптово. Під час пожежі вогонь поширюється дуже швидко, і ми не можемо його контролювати. При цьому ушкоджуються великі ділянки приміщень, багато людей можуть одержати опіки. Крім того, при пожежі утворюється велика кількість диму, що може викликати отруєння чадним газом.

Боротися з пожежами іноді дуже складно — доводиться працю­вати кільком пожежним машинам. Саме тому й кажуть, що пожежі легше запобігти, ніж потім її гасити. Тим більше, що запобігти по­жежі здатна навіть маленька дитина.

^ 2. Стадії пожежі

У розвитку пожежі виділяють три стадії:

1. Початкова. Триває переважно від 15 до 30 хвилин. Для неї характерна невисока температура, полум'я і незначна швидкість поширення вогню. Якщо пожежу встигнуть загасити на цій стадії, вона заподіє найменші збитки.

  1. ^ Основна стадія. Триває переважно наступні 30 хвилин, температура полум'я може перевищувати 1000° С. Поже­жа швидко поширюється, загасити її дуже важко.

  2. Стадія закінчення. Вогонь згасає у міру догоряння матеріалів. Рятувати вже нічого.

3. Правила протипожежної безпеки

(Обговорення тематичного питання)

1) Чому виникають пожежі?

2) Які ви знаєте правила протипожежної безпеки?

  • Ідучи з дому, слід завжди вимикати нагрівальні електричні
    прилади;

  • не можна гратися із займистими предметами (сірниками,
    петардами, феєрверками, запальничками) у місцях, де мож­лива пожежа;

  • не можна підносити вогонь до займистих речовин;

— не можна залишати нагрівальні прилади напризволяще.
Крім цих простих правил, існують ще правила протипожежної безпеки, які можуть зменшити шкоду під час пожежі. Міс­ця, де збирається багато людей, повинні мати:

  • пожежну сигналізацію, щоб швидше повідомити про поже­жу;

  • вогнегасники й інші засоби для гасіння пожежі;

  • запасні виходи з позначенням шляху до них (цей шлях на­зивають шляхом евакуації), щоб людям легше було вийти з будинку;

— усі люди повинні знати, як поводитися при пожежі.
^ 4. Як викликати пожежну машину

(Обговорення проблемного питання з учнями)

Чи існують правила виклику пожежних команд?

Аби правильно погасити пожежу, треба обов'язково повідоми­ти про неї, щоб пожежна машина якнайшвидше прибула на місце пожежі. Для цього кожен мусить знати, що говорити черговому по пожежній частині, який приймає виклик.

Спробуймо викликати пожежну машину. Ти зателефонував за номером «101», і тобі відповіли: «Черговий по пожежній частині слухає». Що ж ти мусиш сказати насамперед?

По-перше, адресу, де сталася пожежа.

По-друге, на якому поверсі, в якому під'їзді, з якого боку будинку видно дим.

По-третє, як зручніше під'їхати до місця пожежі. Усе це потрібно для того, аби черговий міг швид­ше направити пожежну машину до місця пожежі.

Наприклад: «Пожежа за адресою вулиця Пушкінська, будинок шість, поверх другий, під'їзд перший, з боку двору видно клуби диму. У двір краще заїхати через арку. Повідомив Василь Карпенко. Буду чекати машину біля арки». Останні дві фрази казати не обов'язково.

Запам'ятайте! Основний шлях боротьби з пожежею — не допус­тити пожежі. При пожежі треба вміти викликати пожежників.

5. ^ Правила поведінки при пожежі

(Дискусія з учнями)

Отож, ти викликав пожежників і пожежна машина вже в дорозі. Але не можна марнувати ані хвилини. Треба негайно повідомити всіх сусідів про пожежу, щоб вони швидше покинули небезпечне місце. Чим більше людей вийде з місця пожежі — тим краще. Із собою слід узяти тільки найнеобхідніше — гроші й документи — не витрачати даремно часу на інші речі. Бажано зачинити у квартирі вікна й двері, щоб перешкодити розповсюдженню вогню.

Особливо небезпечним при пожежі є дим. Він знижує видимість, унаслідок чого людина втрачає орієнтацію й може почати рухатися в протилежному від виходу напрямку. Крім того, дим, що містить чадний газ, часто спричинює отруєння. При цьому людина може знепритомніти. Тому в задимленому приміщенні краще просувати­ся навпочіпки або пригнувшись, прикриваючи носа мокрою ткани­ною, що затримує дим.

^ Як гасять пожежу. Якщо пожежа невелика й є засоби для гасін­ня пожежі, то можна почати її гасити. Для цього використовують вогнегасники різних видів, воду, пісок, підручні засоби. Основне правило при гасінні пожежі — дотримання безпеки.

Невелику пожежу можна погасити, накривши місце горіння цупкою тканиною — старим пальтом, ковдрою, а також закидаючії вогонь піском. Часто пожежу гасять водою, заливаючи нею місце горіння. Однак варто пам'ятати, що не все можна гасити водою. Якщо заливати водою електричні прилади, то вас може вразити електричний струм. Отож, перш ніж гасити електричні прилади, їх слід обов'язково вимкнути.

Найбільш зручними для гасіння пожежі є вогнегасники. Вони бувають кількох типів: вуглекислотний — для гасіння електричних приладів, пінний і порошковий — для всіх видів пожеж.

Розрізнити їх легко: у назвах обов'язково є буква В — для вуглекислотного, ПП або ПХП — для пінного й буква П — для порош­кового. Будь-який вогнегасник має механізм для вмикання. Це або кран, або поворотний важіль, або пусковий важіль. Після вмикан­ня цих механізмів необхідно спрямувати струмінь на вогонь. Треба знати, що будь-який вогнегасник не можна тримати горизонтально, а тільки вертикально.

^ Пінному вогнегаснику вже близько 100 років. Його використову­ють для гасіння горючих матеріалів та легкозаймистих рідин. Але пінним вогнегасником не можна гасити електроприлади під напру­гою, та й речі, які загасили піною, доведеться викинути.

А от вуглекислотним чи порошковим вогнегасником можна зага­сити будь-яку пожежу.

Коли відкривається вентиль вуглекислотного вогнегасни­ка, з нього подається заморожений вуглекислий газ (у вигляді снігових пластівців). Намагайся не торкатися розтруба, тому що він охолоджується до - 70°С.

Використовуючи порошковий вогнегасник, слід затримати дихання, тому що порошковим пилом можна отруїтися.

На кожному вогнегаснику є інструкція, як ним користу­ватися. Якщо вдома або в школі є вогнегасник, обов'яз­ково прочитай інструкцію, адже під час пожежі не буде часу її вивчати.

При пожежі треба діяти швидко. Насамперед слід рятувати людей. Важливо правильно скористатися засобами для гасіння по­жежі.


IV. Узагальнення, систематизація і контроль знань та вмінь учнів

(Відповіді на запитання вчителя)

  1. Що таке пожежа?

  2. Чи всі пожежі можна гасити водою?

  3. Що є найзручнішим для гасіння пожежі?

  4. Як уникнути пожежі?

V. Підведення підсумків уроку

Учитель оцінює роботу учнів, виставляє оцінки, робить заува­ження щодо організації їхньої роботи.


VI.Домашнє завдання

Опрацювати § 21.