asyan.org
добавить свой файл
1

Урок 2

Тема: Земля – планета Сонячної системи.

Мета: сформувати уявлення про форму Землі;

дати елементарне поняття про глобус як зменшену модель Землі;

ознайомити з екватором, Північним та Південним полюсами, півкулями;

виховувати бережне ставлення до природи;

розвивати спостережливість, логічне мислення;

виховувати інтерес до вивчення природничих наук, бережливе ставлення до природи.

Обладнання: демонстраційні слайди, комп’ютер, глобус, яблуко, тонка металева спиця, лінійка, стрічка.

Хід уроку

І. Підсумок фенологічних спостережень.

ІІ. Перевірка домашнього завдання.

ІІІ. Актуалізація опорних знань.

Океан і континенти,

Гори й ліс, міста й поля

Це, малюк, твоя планета,

Називається .....(Земля) (слайд № 1)



  1. Розповідь учителя.

  • Вам усім відомо, що ми живемо на планеті, ім’я якій – Земля. Вона має форму кулі. Але це побачити неможливо. Тому раніше люди думали, що Земля – це плоский або опуклий круг, який тримається на підпорах. ( слайд № 2 ).






  • Одні думали, що Землю тримають чотири слони, які стоять на величезній черепасі. Інші вважали, що Землю тримають великі-превеликі три кити.

- Формою Землі цікавились усі. Старовинні книги пишуть: Земля нерухома і знаходиться у центрі всього світу, тобто Всесвіту, а Сонце і зірки рухаються навколо неї. Інші вчені здогадалися, що Земля має форму кулі, і не Сонце рухається навколо Землі, а, навпаки, Земля рухається навколо Сонця. Уявлення людей про те, що Земля має форму кулі, складалися протягом довгого часу. Люди давно помітили: якщо опинитися на рівній місцевості ( в степу, у полі), то поверхня цієї місцевості проглядається у вигляді круга. Те саме вони бачили, коли перебували на кораблі у відкритому морі. Як же це пояснити? Нарешті зрозуміли: так буває тому, що Земля має форму кулі.

  1. Розгадування кросворда. (слайд № 3 ).

- Розв’яжіть кросворд і ви прочитаєте прізвище відомого мандрівника, який вперше здійснив кругосвітню подорож і довів, що Земля – куля.



  1. Назва планети Сонячної системи, названої на честь бога війни. ( Марс )

  2. Що вкриває більшу частину поверхні землі? ( Вода )

  3. Модель Землі. ( Глобус )

  4. Планета, яка є другою за відстанню від Сонця. ( Венера )

  5. Роздивитися мікроб,

Допоможе мікроскоп,

А вивчати зорі щоб,

Треба мати … ( телескоп ).

  1. Меркурій, Венера, Земля, марс тощо. Загальна назва. ( Планета )

  2. Шлях, яким рухаються навколо Сонця всі планети. ( Орбіта )

  3. Остання планета Сонячної системи. ( Нептун )

( Слово по вертикалі – Магеллан. ), ( слайд № 4 )




ІV. Повідомлення теми і мети уроку. ( слайд № 5)




  • Про все це и дізнаєтеся на сьогоднішньому уроці. Тема уроку – « Земля – планета Сонячної системи ». ( слайд № 6 )





V. Сприймання та усвідомлення навчального матеріалу.

1. Розповідь учителя.

- Ви уже неодноразово чули, що Земля – це планета.

- Чи велика наша планета? Як ви думаєте?

- Щоб уявити її, давайте подумки прокопаємо колодязь зі шкільного двору до центра земної кулі. Глибина такого колодязя буде близько 6380 км. Людина може подолати таку відстань протягом двох місяців, рухаючись без відпочинку.

- Як називається природний супутник землі? ( слайд № 7 )




  • Багато фантазій породжують спостереження за Місяцем. Коли ми дивимося на нього, то бачимо якісь зображення, уявляємо, що там є життя. ( слайд № 8 )



  • У телескоп можна роздивитися його поверхню – це гори, западини. На Місяці немає повітря, тому немає і життя. Відстань від нього до Землі – 384 тис. км.

  • Нам здається, що Місяць такого ж розміру, що й Сонце. Але насправді це не так. Він набагато менший не тільки Сонця, а й від Землі.

  • Подумайте. Чому ми не бачимо такої великої різниці у розмірах Сонця і Місяця?

  • - Місяць – природний супутник землі. Але людина створила і штучні супутники. (слайд № 9 )




Вони рухаються своїми орбітами на різних відстанях від Землі і предають різні відомості про погоду, транслюють телевізійні програми на великі відстані, з їх допомогою створюють точні географічні та інші карти.

2. Робота з глобусом


SSSSSSVI. Рефлексия

У. За что можете себя похвалить?