asyan.org
добавить свой файл
1

Урок № 21 образ. мист. 2 клас

Тема. Гуцульська Кераміка.

Творче завдання. Прикрасимо посуд


Мета:ознайомити учнів з виробами українського гончарства (на елементарному рівні); формувати поняття про рослинний та геометричний узори ; розвивати початкові навички розпису посуду, образне, логічне, просторове мислення; формувати вміння аналізувати; навчати міркувати; стимулювати розвиток допитливості; виховувати в учнів уважність, акуратність.

Обладнання: альбом для малювання; простий і кольорові олівці; гумка; фарби; пензлі ; ємність для води; серветки для витирання рук і пензлів; палітра.

Тип: комбінований урок.

^ ХІД УРОКУ:

І. Організаційний момент

Продзвенів уже дзвінок, всіх покликав на урок.

То ж і ми часу не гаймо, до роботи приступаймо. (слайд 1)

ІІ. Актуалізація опорних знань і вмінь. Гра «Домалюй предмет».

  • Давайте ще раз перевіримо, чи все готове у нас до уроку.

  • Діти, сьогодні до нас на урок завітав гість – це Барвінок. І він приніс нам завдання. Допоможемо йому? (слайд 2)

Роздаються аркуші, на кожному з яких намальовано коло діаметром 4 сантиметри. Діти на уроці працюють простими і кольоровими олівцями. Вчитель сповіщає дітям, що до них на урок завітав гість Це – Барвінок. Він пропонує цікаву гру.

Барвінок. Діти, зараз я покажу вам свій малюнок. Це коло. Спробуйте відгадати, що я хотів намалювати за допомогою цього кола, і відтворіть це на своїх листках. Тільки не можна збільшувати і зменшувати це коло. (час роботи до 2хв.)

Діти домальовують коло. Не всі відразу здогадуються, як потрібно зображати предмет, використовуючи готову форму кола, бувають і помилки. І тоді Барвінок вказує на помилки, допомагає переробити роботу. Коли малюнки майже готові, він підбиває підсумки: «Правильно, все це я й хотів намалювати!». Малюнки у всіх вийшли різні, але всі вони чудові. Барвінок додає: «Просто я такий хитрий, що одного кола мені було мало».

Підсумок - (слайд 2)

^ III. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми і мети уроку.

  • Діти, порівняйте цей посуд (один розмальований, а інший – ні.) (слайд 3)

  • Чим схожі вони між собою, чим відрізняються?

  • З давніх - давен люди виготовляли предмети побуту з найрізноманітніших (слайд 4) матеріалів: дерева, глини, пряжі, шкіри, металу тощо. І для того щоб ці предмети були не лише зручними і корисними, а ще й милували око, майстри намагалися їх якось прикрасити – це і вишивка на рушниках та одязі, вирізьблення малюнків на дерев’яних виробах, розпис будинків як зовні так і в середині ну і звичайно розпис посуду.

  • Такі вироби супроводжують щоденне життя людини, роблять її побут зручним, красивим. Тому художньо виконані та оздоблені предмети побуту (одяг, посуд, меблі, килими тощо), які мають не тільки практичне, а й естетичне значення, називають предметами декоративно-прикладного мистецтва.

  • На сьогоднішньому уроці ми з вами спробуємо побути майстрами –художниками, які оздоблюють посуд і будемо створювати візерунок для макітри чи тарілки.

^ IV. Викладення нового навчального матеріалу

Розповідь учителя

(слайд 5 ) Найбільше майстрів декоративно-прикладного мистецтва проживало на західній частині нашої Батьківщини – Гуцульщині, а зокрема дуже відомі роботи майстрів із міста Косів, що на Івано-Франківщині.

Гуцульщина — серце Карпат, дивовижний і неповторний край. Здавна тут жили хлібороби, пастухи, лісоруби, плотарі, гончарі. Ці люди не вважали себе художниками, вони просто жили і працювали, але речі, які вони створювали, були справжніми творами мистецтва. Вишивка та аплікація, різьблення і гравірування по дереву, кістці, металу, розпис по кераміці і пічних кахлях, ткацтво, іграшки — ці твори народних майстрів Гуцульщини сьогодні є гордістю багатьох музеїв світу.

(слайд 6) Але найбільше на косівській кераміці геометричних і рослинних орнаментів: гірлянди з квітів, листя і трави прикрашають верхню частину глеків і ваз; на шийці чергуються кола та ромби, арки або закрутки, покриті легкими штрихами.

- Орнамент, який складається з геометричних фігур, ліній, смуг, називають геометричним.

- Орнамент, який складається з квітів, листя, гілочок, стеблин, називають, рослинним. (розгляд ілюстрацій у альбомі-посібнику) (слайд 7)

^ V. Актуалізація вивченого матеріалу

Творче завдання. Пояснення до творчого завдання

  • Сьогодні ми з вами придумаємо власний варіант розпису макітри чи тарілки. (слайд 8)

На макітрі можна розташувати стрічковий орнамент, на тарілці орнамент може йти по колу або розміщуватися в центрі.

  • А для того,щоб ваша робота була яскравішою і привабливішою, я рекомендую виконувати розпис фарбами. Тому давайте зараз повторимо правила роботи з ними:

(слайд 9)

1) акварель потрібно розвести і, перш ніж малювати, перевірити колір на папері;

2) кольори не повинні перекривати один одного, інакше буде бруд;

3) якщо малювати аквареллю, де поряд є ще фарба, яка не просохла, фарба розтечеться;

4) потрібно знати правила змішування кольорів: червоний і синій кольори дають при злитті фіолетовий, червоний і жовтий – оранжевий, синій і жовтий – зелений.

^ ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА (музична) (слайд 10)


- А зараз давайте розглянемо послідовність виконання роботи. (слайд11,12,13)

(слайд 14) - Ось такі приклади робіт ви побачили, а тепер пропоную створити вам свій власний малюнок. Що будете розписувати - ви обираєте самі – це може бути макітра або ж тарілка.

- Ну а надихати вас на творчість буде ще один вид мистецтва – музичний. Під час виконання роботи ми будемо слухати музику.

- Тож я бажаю всім натхнення і творчої уяви при виконанні роботи.

(Індивідуальна робота за творчим завданням

Учні виконують спочатку навчальні вправи, а потім розписують макітру і тарілки під керівництвом учителя.)


VI. Підбиття підсумків. Обговорення учнівських робіт.

Після завершення роботи відбувається обговорення дитячих малюнків.

  • Що найбільше сподобалося вам на нашому уроці?

  • А що цікавого ви запам’ятали?

  • Я дякую вам за урок.

(слайд 15)


Відкритий урок з образотворчого мистецтва

у 2 класі на тему:


«Гуцульська Кераміка.

Творче завдання.

Прикрасимо посуд»


Підготувала вчитель

початкових класів

Матяш Н.І.


2013р.