asyan.org
добавить свой файл
1

Клас 6

Урок № 10

Тема: Як пов’язані довкілля і здоров’я людини.

Задачі уроку:

а) вчити фізичному та духовному здоров'ю людини;

пояснити необхідність дотримання правил особистої гігієни та занять фізичною культурою у формуванні здорового способу життя;

назвати шкідливі звички і характеризувати їх з позицій фізичного та морального здоров'я людини,

б) розвивати навики роботи з підручником, вміння аналізувати вплив шкідливих звичок на здоров'я людини.

в) виховувати екологію душі.

г) формувати життєву компетентність

^ Ключові поняття: здоров’я; здоровий спосіб життя, шкідливі звички.

Обладнання: підручник, зошит, комп’ютер, проектор, презентація № 10.

Тип уроку: інтерактивний.

Хід уроку:

І. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ.

На попередньому уроці ми говорили про те, що треба бережливо ставитися до природи.

Питання і завдання. сл № 1

1.Приведіть докази того, що людина є частиною природи.

2.Що таке довкілля?

3.Назвіть правила, котрі обов'язково повинна дотримуватись культурна людина у своєму відношенні до природи.

4.Що означає вислів "берегти природу"? сл № 2

5.Природу України вважають одним з головних багатств усього нашого народу. Поясніть, як необхідно відноситися до природи України, чтоб наші нащадки мали можливість любоваться її красою.


Вибірково перевірити домашнє завдання у зошиті з теми :

«Якими є моральні правила відносин між людиною і природою».

ІІ. МОТИВАЦІЯ. сл № 3

• Як ви розумієте українське прислів’я «Не проси у Бог хліба, а проси здоров’я»?

• Чому здоров’я людини важливіше за її матеріальний добробут?

ІІІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ УРОКУ.

Ви вже зрозуміли, що наша сьогоднішня розмова присвячена здоров’ю. Тема звучить так: «Як пов’язані довкілля і здоров’я людини». сл № 4

Ми поговоримо сл № 5 про те, як пов’язані здоров’я і навколишнє середовище; що означає бути здоровим і що потрібно робити для цього; які звички є шкідливими. Пояснимо взаємозв’язок фізичного і духовного здоров’я

людини, поговоримо про те, як формувати здоровий спосіб життя, виховувати екологію душі. Познайомимося з музикотерапією.

^ IV.ОСНОВНА ЧАСТИНА

1.Як пов'язані спосіб життя та здоров'я людини

сл № 6 Спосіб життя - сукупність певних дій і прийомів, які дають можливість людині здійснити що-небудь і досягти чогось.

сл № 7 Здоров’явідчуття повного фізичного, психічного та суспільного благополуччя.

Колективна робота по підручнику.

Читання учнями тексту підручника "Як пов'язані спосіб життя і здоров'я людини". сл № 8

1) Чи згодні ви з твердженням, що "найціннішим для кажної людини є її здоров'я"? Чому?

2) Поясніть, як ви розумієте українські прислів'я: " Здоров′я -- усьому голова"; "Не проси у Бога хліба, а проси здоров′я ".

3) Як пов'язані між собою духовний і фізичний стан людини?

Наведіть приклади.

^ 2.Що означає бути здоровою людиною.

сл № 9 Показниками здоров’я є: висока працездатність, творча активність, радісне світовідчуття, гармонійний розвиток фізичних і душевних сил, моральних якостей людини, її інтересів і потреб. Що ж потрібно робити, щоб бути здоровим? сл № 10

Діти обмірковують питання і складають правила здорового способу життя.

Щоб бути здоровим, потрібно: сл № 11

• Дотримуватися розпорядку дня.

• Займатися спортом, фізичною працею.

• Не переїдати.

• Дотримуватися правил особистої гігієни.

• Стежити за чистотою квартири, свого робочого місця, одягу, взуття.

• Не лягати спати пізно. (^ Не засиджуватися біля комп’ютера або елевізора).

• Дотримуватися розпорядку дня, бути організованим, не марнувати часу.

• Загартовуватися.

• Щодня бувати на свіжому повітрі.

• Не мати шкідливих звичок.

сл № 12 Здоровий спосіб життя — постійне дотримання людиною певної сукупності дій, спрямованих на зміцнення свого організму, підвищення якості життя.

Відомий хірург М. Амосов уважав, сл № 13 що для того, аби зберегти здоров’я, потрібні п’ять умов. Знайдіть їх у завданні 7 на сторінці 66. (Фізичні навантаження, здорова їжа, загартовування час та вміння відпочивати, щасливе життя).

Останнім часом учені говорять про здатність класичної музики впливати на здоров’я людини. Відомі випадки, коли людині, що була в комі, весь час вмикали найкращі зразки класичної музики — і вона з коми виходила. сл № 14

Науку, яка вивчає дію музики на організм людини, називають музикотерапією. (^ Учитель знайомить дітей із цікавою інформацією про

корисний вплив музики на живий організм.)

Музика може

• іноді замінити ліки. У Японії та Китаї навіть випускають диски з назвами «Безсоння», «Серце», «Легені». Від кожної хвороби — свій «музичний рецепт».

• Найкращим звуковим «лікарем» визнана музика В. А. Моцарта. Вона налаштовує організм на здорову хвилю, знімає втому, заспокоює.

• Деякі квіти, наприклад мімоза та петунія, швидше ростуть і раніше

розцвітають від мажорних мелодій.

• Корови, які «слухають» класичну музику, дають більше молока.

^ 3. Які звички є шкідливими.

Життя у людини всього одне. Завдяки своїм зусиллям людина здатна прожити досить довго і залишатися при цьому здоровою.

Проте дуже часто своїми безрозсудними діями люди скорочують собі життя. Небезпечні для життя людини дії, руйнуючі її здоров'я і що мають систематичний характер, називаются шкідливими звичками. (Учитель пропонує учням назвати звички, які вони вважають шкідливими.)

Найнебезпечнішими серед шкідливих звичок є вживання спиртних напоїв, куріння і наркоманія. сл № 15

Пристрасть до алкоголю зменшує життя людини на 15-20 років. сл № 16

За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я, від третини до половини хворих, що лікуються в психіатричних лікарнях і клініках, це алкоголіки або люди із загостренням інших нервово-психічних захворювань, викликаних вживанням спиртного. Алкоголізм став третьою причиною смертності людей, по кількості смертності поступаючись лише злоякісним пухлинам і захворюванням сердечно-судинної системи. Люди, що вживають спиртне, хворіють на 20-30 % частіше, ніж зазвичай. У 18 разів частіше під дією алкоголю у людей розвиваються захворювання органів травлення.

Видатний давньоримський мислитель Сенека свого часу помітив, що пияцтво - це добровільне божевілля. Не дивно, що і більшість правопорушень, злочинів, травм, катастроф і аварій відбувається в стані сп'яніння.

Страшним є те, що зловживання спиртним стає причиною народження

неповноцінних дітей. Болгарський лікар привів такі дані своїх спостережень : у 23 хронічних алкоголіків народилось 15 мертвих дітей і 8 виродків.

Куріння тютюну також має жахливі наслідки. По даним Всесвітньої організації охорони здоров'я, від хвороб, які воно викликає, щорічно помирає близько мільйона людей, недарма його звуть "чумою ХХІ століття". сл № 17 Курці, наприклад, в дев'ять разів частіше помирають від раку, вдесятеро частіше хворіють на виразку шлунку, удвічі частіше помирають від інфаркту,

ніж люди, які не палять.

Хронічні розлади органів дихання, важко піддаються лікуванню, виснаження нервової системи, погіршення пам'яті, порушення смакових відчуттів, зору, слуху, розвиток багатьох інших недуг - ось результат перебування тютюнового диму в організмі людини . До того ж немало цих захворювань розвиваються приховано, і тютюнова інтоксикація може позначитися на здоров'ї людини навіть через десятки років.

Учені стверджують, що одна викурена сигарета скорочує життя людини на 12 хвилин, а систематичне куріння віднімає не менше п'яти років життя. Американські учені досліджували, що у юноши, що приохотилися до тютюну, на 5 % знижується об'єм пам'яті, на 4,5 - здатність до навчання, на 5,5 - точність у виконанні математичних дій.

Російські учені обстежували 50 учнів 7-8 класів. Серед них ті, що палять складали більше третини, з яких не устигали в навчанні 26,4 %.

Куріння тютюну дуже згубно впливає на жіночий організм. Німецькі вчені дійшли висновку, що жінки, що палять, старіють майже вдесятеро швидше.

Наркотики цілком виправдовують іншу назву, що закріпилася за ними у світі, - "біла смерть". сл № 18 Адже від наркотичних засобів людина деградує в 15-20 разів швидше, ніж від алкоголю. Вони атрофують мозок, руйнують кров, у тих, хто вдихає їх разом з цигарковим димом, з'являються злоякісні пухлини дихальних шляхів.

Людина, що один раз спробувала наркотики, як правило, цим не обмежується, і повертається до цього заняття знову і знову, постійно

тішачи себе ілюзією, що за першого ж бажання зможе покінчити з цією

зубною пристрастю. Але з мереж "білої смерті" вирватися дуже і дуже непросто.

Як мінімум 90 % хворих, прагнучих вилікуватися від наркоманії, стверджують, що ніколи б не ступили на цю стежку, якби знали, що їх чекає. Термін "наркоманія" походить від двох грецьких слів: "нарке" - заціпеніння, оніміння і "манія" - безумство, божевілля. Насправді, вживання наркотиків викликає штучний підйом настрою, при якому спотворюється сприйняття кольору, форм предметів, звуків, часу, простору, життєвих ситуацій, стосунків між людьми і т. д. Порушується увага, послідовність мислення. Для того, щоб досягти наркотичного підйому, їх дозу кожного разу збільшують, і усі думки наркомана зводяться до того, як і де дістати чергову порцію дурману. Без неї він вже не може існувати, тому здібний на будь-який вчинок, навіть на злочин, аби лише задовільнити свою потребу в наркотиках.

Оскільки наркотики паралізують волю людини, допомогти йому можуть друзі, товариші. Тільки вони зможуть переконати наркомана в необхідності лікуватися від згубної звички. Від їх принциповості залежить життя людини.

^ IV. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА.

Підводячи підсумки уроку, учитель пропонує учням порівняти, як змінилися їх уявлення про взаємозв'язок між здоров'ям і середовищем, а також що нового вони дізналися про здоровий образ житті і шкідливих звичках. сл № 19

1) Як фізичне здоров'я людини пов'язане з його духовним состоянням?

2) Які звички властиві людині, що дотримується здорового способу життя?

3) В чому полягає небезпека шкідливих звичок для людини?

V.ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ. сл № 20

Прочитати параграф (с. 63—69). Вивчити визначення ключових понять уроку. Прочитати на сторінці 68 поради психолога, як сказати «ні» тим, хто

пропонує вам тютюн, алкоголь, наркотики. Виконати завдання в робочому зошиті з теми «Як пов’язані здоров’я та моральність людини».