asyan.org
добавить свой файл
1



Миколаївська ЗОШ №36


«Я і Україна»

Природознавство

Охорона природи. «Доля планети в наших руках».


підготувала

вчитель вищої категорії

Басараб Світлана Анатоліївна




2012 рік



Урок

природознавства


4 клас


0_60e52_cc86e8aa_l


Тема. Охорона природи. «Доля планети в наших руках".

Мета. Закріпити в учнів поняття "охорона природи", уявлення про роль природи в житті людини. Ознайомити з правилами поведінки на природі. Розвивати пізнавальні інтереси. Виховувати почуття відповідальності за збереження природи.

^ Очікувані результати. Учні повинні знати, яке значення має природа для життя людини, правила поведінки під час відпочинку на природі. Вміти визначати безпечні місця для відпочинку.

^ Тип уроку. Урок узагальнення знань.

Форми і методи роботи. Словесні (бесіда, розповідь), інтерактивні (робота в групах, «мозковий штурм», створення «асоціативного куща», дидактична гра.

Обладнання: книги про природу, предметні малюнки, репродукції із зображенням куточків природи, планети Земля.


Хід уроку

l. Організаційний момент.

ІІ. Перевірка домашнього завдання.

Зачитування дібраних прислів'їв та приказок.

ІІІ. Актуалізація опорних знань

- Подивіться у вікно. Які природні об’єкти ви бачите біля нашої школи?

-А далі від школи?

- Як ви гадаєте, чи завжди так було?

- Чи завжди природа мала такий вигляд?

- Якою, на вашу думку, вона була раніше?

- Отже, природа змінюється. Яка наука охороняє и захищає природу?

— Чим дорога для нас рідна земля?8

— За чим любите спостерігати?

— Що дарує кожному з нас природа?

— Чим зачаровує?


IV. Повідомлення теми і мети уроку.

- Сьогодні ми дізнаємось, як людина впливає на природу і чому потрібно охороняти навколишнє середовище.

^ V. Визначення очікуваних учнями результатів.

VI. Вивчення нового матеріалу.

1.Розповідь учителя з елементами бесіди.

- Поява на Землі людини спричинила великі зміни у тваринному і рослинному світі. Багато тварин ,навіть такі великі,як мамонти виявилися цілком беззахисними перед першими мисливцями,що мали у своєму арсеналі таку грізну зброю,як вогонь.

- Як ви думаєте чому?

(Вогнище,розпалене людьми,лишає на землі опік, що довго не загоюється.)

- Як ви гадаєте,що ще залишає рани на землі?

- Планета Земля пережила у своєму минулому кілька надзвичайно сильних екологічних катастроф, під час яких загинули більшість рослин і тварин, а на їхньому місці з'явилися більш досконалі.

- Хто з вас знає, які тварини існували у давні часи?

- Так, це - динозаври. Слово "динозавр"у перекладі з грецької означає "жахливі ящери". Хоча справжніх динозаврів сьогодні не існує, але ми можемо побачити найближчих їх родичів. (Робота з демонстраційним матеріалом).0_62583_eebdb491_xl

2.Гра "Розкодуй слово"

Р А Х А Ч Е П Е (Черепаха)

З І М Я (Змія)

І Р Я Щ А К (Ящірка)

Л И К О К О Р Д (Крокодил)


3. Індивідуальна робота. Виготовлення орігамі "Мамонт".

4.Віставка виготовлених робіт.

5.Продовження розповіді

Минали часи. Одні види рослин і тварин змінювалися іншими. Але ніколи наш зелений дім не зазнавав таких перевантажень, ніколи людина не брала від природи стільки данини , ніколи не була такою уразливою перед міццю, яку ж сама створила, як в наш час.

Природа землі чарівна і неповторна. Кожен її куточок гарний по – своєму. Щедра і привітна наша земля. Та в останні роки важко їй живеться. Необдуманими діями в природі люди самі пиляють гілку, на якій сидять. Одне-єдине багаття забруднює повітря в лісі, як 5200 чоловік. Багаття на 5-7 років виводить з ладу землю, на якій було розведено.


У весняний березневий теплий день,7384

Що заспівати хоче навіть пень,

Відпочити зібралось троє хлопчаків,

Підсмажить курку, з’їсти шашликів.


Розігрався вмить під вітерцем вогонь

І весь лісок собою охопив,

Огорнув жарким теплом своїх долонь,

І хлопчаків за це він похвалив.


Іскра гаряча моя небезпечна,

В добрих руках для добра є доречна.

А у недбалих - все спалить дотла,

Сила моя благодатна й страшна.

Вести мову сьогодні про охорону природи - це означає розмовляти не тільки про зміну природи, а й про порятунок життя. Тривожний сигнал закликає до розуму.original


Тут уже не лісок,

Тільки тінь,чорна тінь,

Тільки згарок тут лісом блукає.

І самотній в журбі соловей

Ледве-ледве у тиші співає.


6.Фізкультхвилинка.

7.Продовження розповіді.


В умовах забруднення і знищення навколишнього середовища, загибель живої природи стала першою проблемою сьогодення. Природа — це життя. Вічне, таке прекрасне, таке цікаве і загадкове, що скільки б ми його не вивчали, — таємниці завжди залишаються, і скільки б не милувалися його красою, — воно завжди приноситиме радість. От тільки слід свято берегти це життя.

А щоб берегти, треба добре пізнати природу.

Любові до всього, що живе з людиною поруч, ми вчимося з дитинства.

Вчимося у батька, у матері, вчимося у всіх, хто нас оточує, вчимося у всіх добрих людей, вчимося за порогом рідного дому — в полі, в лісі, на річці; пізнаємо науку, коли читаємо книги, сидимо біля телевізора і комп’ютера.

Але найбільше ви одержите від власного спілкування з природою, власних спостережень. І тоді дуже скоро помітите, як з року в рік стаєте багатшими, мудрішими, щасливішими.

Природа — це життя. Вічне, таке прекрасне, таке цікаве і загадкове, що скільки б ми його не вивчали, — таємниці завжди залишаються, і скільки б не милувалися його красою, — воно завжди приноситиме радість. От тільки слід свято берегти це життя.


50435_2


m052


8.Складання таблиці на основі сприйнятого.

— Спробуємо узагальнити. Який же вплив природи на людину?





- Що може стати небезпекою для планети?


9.Складання схеми “Небезпека для планети”





dominikana_13


10.Робота в групах.


  1. Складання правил поведінки під час відпочинку на природі.

  2. Складання правил поведінки під час екскурсії у природу.

  3. Складання правил поведінки біля водоймищ.

11. Виступи лідерів груп.


12.Вправа «Мозковий штурм»

- Як природа може помститися людині за недбалість?

VII. Підсумок уроку.

22 квітня — Міжнародний день Землі. Всі люди на планеті турбуються про долю спільного довкілля, адже воно — джерело тепла, добра і краси. І саме тому пам’ятаймо:

Земля — не рабиня наша, а мати. А ми на своїй планеті — не тимчасові мешканці, а мудрі господарі. Дерева, квіти, пташка і травиця від нас не завжди можуть захиститись.

А якщо будуть знищені вони, чи ж зможемо на планеті жити ми? Людина, яка виростила дерево, виходила пораненого птаха, ніколи не зможе зламати квітучу гілку чи зруйнувати мурашник, розорити пташине гніздо. Постійне і добре спілкування з природою необхідне кожному. Воно має стати найважливішою потребою. І тоді людині відкриються 3 головні заповіді: вона має добре знати природу і її закони, берегти і охороняти її і, звичайно ж, множити природні багатства.


12. Створення «асоціативного куща»

- Які асоціації викликає у вас словосполучення берегти природу?

- Що для цього необхідно робити?

mv429jksu2


Висновок

Людина приходить у світ і отримує безкоштовно у спадок неоціненні дари: землю, води, багатства надр, великі і малі річки, гори і безкраї рівнини, неповторні ландшафти, ліси, квіти, щедрі плоди землі, що годують нас.

Все це належить нам, людям.

Все це — наш з вами дім.

Бережіть його!