asyan.org
добавить свой файл
1




Ганна Роган,

вчитель початкових класів вищої категорії

ЗОШ І-ІІІ ст. с.Мшанця Зборівського р-ну Тернопільської області


Урок образотворчого мистецтва




3 клас


Тема: Зображення композиції « Усі дерева в інеї ». Монотипія.


Мета: Вчити дітей прийомів і методів художнього відтворення образів довколишнього середовища, користуючись технікою монотипії; розвивати уміння бачити в різноманітних лініях, плямах, в заданій кольоровій гамі задуману композицію (зимовий пейзаж); формувати охайність, самостійність, бажання творити прекрасне довкола себе. Виховувати любов до зимової природи, дбайливе ставлення до навколишнього середовища, інтерес до творчості, наполегливість, старанність.

Обладнання: Таблиці, зимові пейзажі, фарби, мило, скло, намистинки кольорів веселки, малюнок Незнайка, газети.


^ Тип уроку: комбінований.


Хід уроку

  1. Організаційна частина.


Продзвенів дзвінок, кличе на урок.

Ось і ми часу не гаймо—

урок образотворчого мистецтва починаймо.

Фарби й пензлі приготуйте,

красу і радість тут відчуйте.


  • Діти, я думаю, ви вже зрозуміли, що урок у нас сьогодні буде незвичайним.

  • Що ви помітили особливого?

  • Що у вас на партах є таке, чого не було на попередніх уроках?

(Скло, мило)

-Так, діти, ми будемо малювати на склі, а потім цей малюнок будемо передруковувати на папір.


    1. Повідомлення теми і мети уроку.

1. Вступна бесіда.

- Яка зараз пора року?

- Які зимові місяці?

- Діти, а ви любите зиму?

- Давайте запросимо її до нас до класу, нехай хоч трішки порадує нас.

- А якою ви уявляєте собі зиму? (відповіді дітей.)


Кожна людина сприймає цю пору року по-своєму. Для когось вона холодна, сувора снігова королева, що хоче всіх заморозити. А для когось - добра фея - чарівниця, яка принесла із собою веселощі, зимові забави, новорічний маскарад, різдвяні свята, подарунки. Часто художники зображають зиму у вигляді Баби, як ось на ц их малюнках.

- То яка ж вона, ця загадкова Зима? Якого кольору? (Білого.)

- Як ви гадаєте, чи завжди сніг білий?

- Коли він буває рожевого відтінку, блакитного, фіолетового, жовтувато-сірого? (Відповіді дітей підтверджуються демонстрацією картин, де Зима зображена у різних колірних гамах.)

  • То від чого залежить колір снігу? (Від погоди, тобто від світла, яке на нього падає, і

від того, який той сніг - чи він щойно випав, чи лежить кілька днів.)

- А які дерева взимку? ( Голі.)

- А коли вони білі? (Під час снігопаду.) А ще коли? (Коли іній.)

( Показ малюнків зимових пейзажів та дитячих малюнків.)


    1. ^ Оголошення теми і завдань уроку.




  • Снігопад ми з вами уже малювали, тому сьогодні попросимо зиму, щоб допомогла нам збразити дерева в інеї, бо саме така тема композиції, яку ми сьогодні створимо „Всі дерева в інеї".


ІІІ . Вивчення нового матеріалу.


  1. Робота з альбомом.

Відкрийте альбоми - Урок 19.

а) словникова робота;

б) перегляд демонстраційного матеріалу;

в) декламування вірша А. Камінчука «Усі дерева в інеї.»


- Продовження бесіди.


  • Чому ми вибрали таку техніку?

( Тому що, коли дивитись на малюнок художника і дитини, то можем побачити, що у картинах митців зримо присутній простір - бачимо небо і землю, дерева і будинки. А в дитячому малюнку простору немає.)

  • Наповнити малюнок простором досить складно - потрібні час і майстерність. І саме монотипія така техніка, за допомогою якої можна створити просторове тло малюнка,

тобто заповнити, замалювати його.


2. Пояснення послідовності виконання композиції .


Слово «монотипія» грецького походження. Воно складається з двох слів: «монос» - один, єдиний і «типос» - слід, відбиток. Отже, монотипія - це така художня техніка, коли друкуванням дістають тільки один відбиток.


Монотипію можна виконувати аквареллю, олією, друкарською фарбою.

Зображення друкують на різноманітному папері, який добре вбирає в себе воду. Для виконання монотипії потрібні: пластинка зі скла, кераміки чи пластмаси, папір для чернетки і для чистого відбитка, олівець, акварель, мило, кілька газет. Найзручніша для роботи пластинка із скла або прозорої пластмаси, бо крізь них добре видно рисунок олівцем.

Аркуш на декілька годин помістити в посудину з водою, щоб він міг вільно плавати, не згинаючись і не мнучись.

Для друкування папір повинен бути вологим, але не мокрим; зайву воду промокають газетами або промокальним папером. Підготовлений аркуш використовуютъ зразу, оскільки напівсухий папір не вбирає фарби і може покоробитись.

Для монотипії акварельними фарбами спочатку треба виконати на папері контурний рисунок олівцем. Робота олівцем - допоміжна, проте ми повинні виконувати її на папері такого розміру, якого задумана композиція.

Закінчену чернетку кладемо під скло. Беремо акварельні фарби, пензель, воду і дитяче мило. Розводимо фарбу мильною водою. Для роботи над монотипією фарба повинна бути густа, а не така прозора, як в акварельному живопису. Нею малюємо на склі, крізь яке повинно бути добре видно рисунок олівцем. Треба тільки стежити, щоб скло (чи плівка) не пересувались.

Фарби, розведені мильною водою, досить швидко сохнуть, і тому вони не зливаються одна з одною. Коли ми все ж таки поспішили і фарби змішались, треба зразу ж те місце акуратно витерти чистою ганчіркою, почекати, щоб просохло і намалювати ще раз. Помилку треба завжди виправити, бо найменший недолік може зіпсувати цілу роботу.

Якщо все готово - малюнок сухий і папір вологий - можна друкувати. Кладемо скло на дошку. Виймаємо з газети вологий папір. Найкраще, коли цю роботу виконують двоє людей. Вони беруть аркуш паперу за чотири ріжки і прикладають до скла, але не зразу, а починаючи, наприклад, з верхньої частини малюнка. На папір кладеться газета і злегка притискується пальцями по всій площі аркуша. Якщо папір добре промок цього вистачить, щоб дістати відбиток. Але якщо він недостатньо вологий - беремо будь-який гладкий предмет (ручку від зубної щіточки, гребінець, ложку) і, злегка натискуючи, акуратно посуваємо ним по паперу зліва направо по всій площі, яку займає малюнок. Треба слідкувати, щоб папір не зсунувся, бо робота буде зіпсована. Закінчивши друкування, треба підняти ріжок паперу і подивитися, чи добре відбито малюнок. Якщо слабо - знову натискуємо предметом на папір. Одержавши якісний відбиток, обережно піднімаємо його і кладемо на рівну площу - стіл, дошку, навіть підлогу - для просихання.

Після друкування на склі залишається слід від малюнка. На нього можна ще раз нанести фарбу і зробити другий відбиток. Він буде подібний до першого, але не однаковий,

3. Фізкультхвилинка.

Ми малесенькі сніжинки піднімаємось з-за парт (діти стають біля парт)

І сідаєм на стежинки, (присідають) запорошуючи сад.

А весна, як завітає, вмить струмочками розтанем.

І до неба позлітаєм (піднімають руки вгору).

Полинем в хмари дощові .

Лий, дощику, лий (руки витягнуті вперед, кулачки донизу)

Дощик на земдо ллє, ллє, ллє, (стріпують кистями рук)

Житечко в полі п'є, п'є, п'є. (Сідають за парти.)

Пройшов дощ і над землею сонечко покотилося (Лікті на

парті, колові рухи кистями рук.)

Наше дивне колесо закрутилося.

Поясок ясний зіткало, небеса оперезало (Руки вгору - малюють півколо).

Поясок той непростий - різнобарвний, чарівний.


Вчитель.

-- А що ж то, діти, за поясок такий чарівний? (Веселка.)

-- А чи пам' ятаєте ви скільки кольорів має веселка? ( 7 )

-- А зараз побачимо, чи знаєте ви, як розміщені ці кольори.

До вас завітав Незнайко. Він має намистини і шнурочки. Він хотів нанизати намистини в такому порядку, в якому розміщені кольори веселки. Але йому це не вдалося. Він хоче, щоб ви йому допомогли. Але робити це треба якомога швидше, (Діти працюють.).

( Після закінчення перевіряю, чи правильно розміщені намистини, визначаємо переможців.)


(Демонстрація веселки на картині).

^ 4. Бесіда про основні та похідні кольори, теплі й холодні.

5. Правила техніки безпеки.

ІV. Практична діяльність учнів і вчителя. (Колективна робота).

Послідовність виконання композиції:

а) приготуйте скло і малюнок. Положіть його під скло; ( додатки )

б) нанесіть на поверхню скла фарби необхідних тонів, змішайте їх з милом (використовуємо холодні кольори);

в) накладіть чистий аркуш паперу на скло і притисніть – і монотипія готова; пензликом можна домалювати деякі деталі: хатинку, сніговичка, ялинку тощо.

---То ж будьте уважні, старанно працюйте.

----Плоди нашої старанності ми зможемо побачити в кінці нашого уроку.

V. Підсумок уроку.

  1. Перегляд і демонстрування дитячих малюнків.

2. Оцінювання робіт.

3. Створення композиції.

Вчитель

-Чи сподобався вам урок?

- Чим саме?

4.Сю рприз ( Діти виконують пісню « Зимонька» )

Вчитель


- За роботу по заслузі щиро дякую вам , друзі .


( Додатки - малюнки на наступних листках)


c:\docume~1\admin\locals~1\temp\finereader10\media\image1.png


1 1!1


c:\docume~1\admin\locals~1\temp\finereader10\media\image2.png


c:\docume~1\admin\locals~1\temp\finereader10\media\image3.png


c:\docume~1\admin\locals~1\temp\finereader10\media\image4.png


c:\docume~1\admin\locals~1\temp\finereader10\media\image5.png


c:\docume~1\admin\locals~1\temp\finereader10\media\image2.png


c:\docume~1\admin\locals~1\temp\finereader10\media\image1.png