asyan.org
добавить свой файл
  1 2 3
ТЕМА: Подорож по математичному океані.

МЕТА: В ігровій формі закріпити вивчений матеріал. Удосконалювати обчислювальні навички і вміння розв’язувати задачі. Розвивати логічне мислення, кмітливість. Виховувати любов до математики.

Обладнання: вислови вчених про математику, таблиці, картки, малюнок із зображенням океану, якорі.

Хід уроку.

І. Організаційний момент.

Ось і дзвоник пролунав,

Для навчання час настав

Дітки, сядьте всі зручненько,

Ручки покладіть гарненько,

Бо урок у нас незвичний,

Чарівний, математичний!

Любі діти, сьогодні ми будемо змагатись у плаванні по Математичному океану. Ось перед вами карта цього океану.

А хто знає, як називається змагання на вітрильниках? Так, це регата. Щоб відправитись в подорож, ви маєте підготувати свої кораблі до великого плавання. У нашому


змаганні беруть участь дві команди кораблів: “ Кмітливий” та “ Винахідливий”. Кожна команда ( 6 чоловік) має свого капітана. Давайте познайомимося з учасниками команд.



ІІ. Представлення команд.

1 капітан: Команда! Рівняйсь струнко!

Команда корабля “ Кмітливий до регати готова. Наш девіз:

Кмітливі труднощі долають,

Вони завжди перемагають.

Перемогу ми здобудемо,

В боротьбі ми перші будемо.


2 капітан: Команда! Рівняйсь струнко!

Команда корабля “ Винахідливий” до регати готова. Наш девіз:

Винахідливі завжди

Сухими вийдуть із води.

Важких завдань для нас немає,

Сьогодні ми перемагаєм.

Учитель: А тепер я вам представлю журі.

ІІІ. Змагання між командами.

- Діти, за кожну правильну відповідь ви будете отримувати якорі. В кінці змагання ми підрахуємо їх. В якої команди буде більше – той переміг. Ну що, вперед?!


^ Конкурс “ Підготуй корабель”.

Щоб вирушити командам у дорогу, треба підготувати кораблі. Для цього кожен учасник має розв’язати приклад, щоб відкрити частину корабля. ( Команда, яка краще впоралася із завданням отримує 2 бала, інша – 1)

^ Кмітливий” “ Винахідливий”

23 х 3 – 9 260000 : 100 15 х 4 + 40 80000 : 10

33 х 2 + 34 500 х10 х 10 24 х 4 - 6 7000 х 100

240 : 3 – 10 180 х 100 720 : 9 – 20 500 х 10 : 100

Вчитель: - Добре. Перше завдання ви виконали. Кораблі готові, але у кожної команди є свої шанувальники. Чи візьмуть їх із собою у плавання капітани?

Капітани: Так.

Вчитель: Але для того, щоб потрапити на корабель, кожному пасажирові треба придбати квиток, на якому написаний приклад. Його потрібно розв’язати. ( по 3 – 5 шанувальників) .

^ Кмітливий” “ Винахідливий”


64 : 8 х 3

340 + 120

36 : 4 х 5

48 : 6 х 7

450 + 240

72 : 8 х 7



Учитель: Нарешті, команди та пасажири кораблів готові, і ми вирушаємо в подорож. Мета нашої подорожі – досягти порту Перемоги.


^ Конкурс “ Обчислювальний острів”. Робота в парах.

Учитель: На нашому шляху Математичним океаном буде чимало несподіванок та труднощів. Давайте поглянемо на карту Регати і вирушимо до першого пункту змагань – Обчислювальний острів.

Тут мешкають гноми, які дуже люблять цікаві математичні завдання. Вони підготували для кожної команди Магічні квадрати, які вам потрібно розв’язати. ( 2 чол. від команди)

^ Кмітливий” “ Винахідливий”



24


  1. 36


20



35


  1. 5


25



( За правильно виконане завдання 1 бал, хто швидше – ще 1 бал)

Вчитель: Наступне завдання веселих Гномів таке: учасникам команд потрібно доповнити до кожного числа потрібне число, щоб утворилася потрібна сума. ( До дошки підходять гравці по черзі і вставляють по одному числу)

^ Кмітливий” “ Винахідливий”


220 730 400

800

180 550 760



150 620 350

700

230 440 580





(За правильно виконане завдання по одному балу, хто швидше – ще один бал).

Конкурс “ Мис Задачний”

Учитель: Увага! Ми наближаємось до мису Задачного. Тут розташоване рибальське селище. На березі ми зустріли двох рибалок, які попросили нас порахувати вагу спійманої риби. Задачу першого рибалки розв’яже команда “ Кмітливий”, а другого – команда“ Винахідливий”.

Два – чотири – всі разом”

( Спочатку діти обговорюють задачу вдвох ( 1 хв), потім у четвірках( 1 хв).Після цього іде обговорення всієї команди)



Кмітливий ”

Винахідливий”


Рибалка спіймав 756 рибин: окуні становили , карасі – всієї риби, а решту – щуки. Скільки окремо спіймав рибалка окунів, карасів і щук.

Рибалка спіймав 840 рибин: становили лящі, всієї риби – скумбрія, а решту товстолобик. Скільки окремо кожної риби спіймав рибалка?


( За правильно виконане завдання по 1 балу, хто швидше – ще 1 бал).


Учитель: Старий рибалка, який багато ходив Математичним океаном на вітрилах, пропонує командам розв’язати такі задачі.



Кмітливий”

Винахідливий”


На пошиття 6 вітрил пішло 48 м тканини. Скільки потрібно тканини, щоб пошити 4 вітрила?


На виготовлення 3 човнів потрібно 27 колод. Скільки потрібно колод для виготовлення 5 човнів?

( За правильно виконане завдання по 1 балу, хто швидше – ще 1 бал)

Вчитель: А тепер ми перевіримо, чи уміють розв’язувати задачі шанувальники команд?

Задачі для к – ди “ Кмітливий”

  1. Зграя із семи дельфінів пропливла 14 км. Скільки км проплив кожен дельфін? ( по 14 км)

  2. У порт пливли 3 судна, а назустріч їм - 5 катерів. Скільки суден прибуло в порт? ( 3., бо катери пливли в інший бік).

Задачі для команди “ Винахідливий”.

  1. В один кінець ставка човен доплив за 80 км, а назад – за 1 год 20 хв. В який кінець ставка човен плив довше? ( однаково, бо 1 год 20 хв = 80 хв).

  2. Білосніжка та семеро гномів чекали прибуття пароплава 8 годин. Скільки годин чекав пароплава кожен з них? ( по 8 год).

(За кожну правильну відповідь болільників команді додається по 1 балу).


^ Конкурс “ Геометрична бухта”.

Вчитель: Наступний пункт регати – бухта Геометрична. Подивіться уважно на нашу карту. Чий це прапор майорить


тут? Це мабуть пірати!!!! Допоможемо врятуватися від них жителям бухти. Для цього необхідно виконати піратські вимоги, а саме розв’язати геометричне завдання. Командам обох кораблів треба назвати зображені фігури і показати скільки їх тут всього зображено.

^ Кмітливий “ Винахідливий”


7 5


( За правильну відповідь – 2 бали)

Вчитель: А тепер випробовування для капітанів команд. За допомогою палетки виміряти площу геометричних фігур.

( За правильну відповідь 1 бал).


Конкурс “ Острів чисел”.

Вчитель: І знову в путь. На горизонті з’явився острів чисел. Мабуть ви здогадались хто мешкає на цьому острові? Числа теж підготували для вас цікаві конкурси. Ось перший з них.

  1. Назвіть дроби у порядку зростання.

Мікрофон”

( Кожний учасник команди по черзі говорить дріб у мікрофон, передає іншому)


Кмітливий” “Винахідливий”

, , , , , , , , , ,

  1. Конкурс для капітанів.

Розстав знаки, щоб отримати правильні рівності.

36 . 4 .8 = 17 8 . 3 . 6 = 4

3 . 4 . 6 = 18 5 . 8 . 7 = 47

( За правильно виконане завдання отримують по 1 балу)

  1. Працює вся команда.

Полічити від 1 до 50. Але замість чисел, що діляться на 5 треба сказати полундра. Мовою моряків – вигук “ Готуйся до небезпеки!”

( Якщо команда виконала правильно завдання отримує по 1 балу)


Конкурс “ Старовинна пляшка” .

Вчитель: Скільки ж математичних кілометрів ми сьогодні пропливли , все ближче та ближче наближаючись до порту

“ Перемога”. А що ж це за незнайомий предмет на нашому шляху? Це, мабуть, старовинна пляшка. А в ній цікаве повідомлення.

Певно, якийсь математик вирішив повідомити нам про те, як за часів Київської Русі вимірювали різні відстані.

Давайте розглянемо плакат:

1 п’ядь = 17 см 8 мм

1 лікоть = 38 – 46 см

1 сажень = 2 м 13 см

У давні часи існували чотири основні довжини: п’ядь, лікоть, сажень, верста.


^ П’ядь – відстань між великим пальцем та мізинцем.

Лікоть – відстань від ліктьового суглоба до середніх пальців рук, розведених у різні боки на рівні плечей.

Верста – відстань у 500 сажнів.

  • Діти, а хто хоче спробувати виміряти п’ядями парту? У ліктях – дошку, за допомогою сажня дошку?

- Діти, як ви вважаєте, чи були ці міри довжини точними? (НІ) Тому люди були змушені придумати інші міри, саме ті, якими ми користуємося зараз. Які це міри?

ІV. Підсумок уроку – змагання.

  • Нарешті ми досягли порту “ Перемога”. Залишилося найцікавіше – дізнатися, яка команда найкмітливіша і найвинахідливіша. Поки журі підбиває підсумки, я хочу звернути вашу увагу на вислови видатних вчених про таку чудову науку, як математика.

^ Математику тому вивчати слід, що вона розум до ладу приводить”

М. Ломоносов.

Математика – наука, яка вимагає найбільше фантазії”.

С. Ковалевська.

  • Діти, як ви їх розумієте? ( Діти висловлюють свої думки за технологією “ Мікрофон”

  • А хто з вас знає вірші про математику?

( Діти розповідають)

  1. Краса математичної науки –

Магія цифр, стрімкі польоти думки.

Безмежність чисел, витонченість формул,

Багатство змісту, лаконічна форма.


Веселки барви, алгоритми звуків –

Краса математичної науки

У лабіринти інтелекту ллється,

Краса математичного джерельця.

  • Діти, чи сподобався вам цей незвичайний урок?

  • Що найбільше сподобалося?

  • Що ви дізналися нового?

V. Оголошення результатів. Нагородження команд.


IV. Література

  1. Бакан Н. В., Шост Н. Б.

Уроки математики. 4 клас: Посібник для вчителя. – Тернопіль: Навчальна книга – Богдан, 2006. – 320 с.

ISBN 966 – 692 – 415 – 3


  1. Богданович М. В.

Математика : Підруч. для 4 кл. – К.: Освіта, 2004. – 159 с.

ІSBN 966 – 04 – 03 – Х.


  1. Богданович М. В. та ін.

Методика викладання математики в початкових класах: Навч. посібник/ М. В. Богданович, М. В. Козак, Я. А. Король. К.: А. С. К., 1999. _ 352 с. : іл.

ISBN 966 – 539 – 165 – 8


  1. Програми для середньої загальноосвітньої школи.

1 – 4 класи . К.: “ Початкова школа”. – 2006. – 132 с.


  1. Стребна О. В., Соценко А. О.

Інтерактивні методи навчання в практиці роботи початкової школи, - Х.: ВГ “ Основа”, 2005 р.


books


<< предыдущая страница