asyan.org
добавить свой файл
  1 2 3
Тема: Одиниці вимірювання маси. Кілограм.

Мета: Ознайомити учнів з одиницею вимірювання маси -1 кілограм. Показати практичне використання цієї одиниці. Поглибити вміння розв’язувати приклади і задачі. Розвивати творче мислення.

Обладнання: таблиці, терези, гирі, хлібина, цукор, крупа, яблука.

Хід уроку.

^ 1) Організаційний момент.

Пролунав шкільний дзвінок,

Починаємо урок.

Працюватимемо старанно,

Щоб почути у кінці,

Щоб у нашім 1 класі

Діти – просто молодці.

  • Діти, у нас сьогодні дуже цікавий урок. Ми будемо грати в різні ігри. Але для цього нам потрібно запросити на урок такі слова: «уважність», «старанність» і «пам’ять».(учитель на дошці прикріплює ці слова)


уважність

пам’ять

старанність



^ 2) Повторення і закріплення вивченого матеріалу.

Усний рахунок.

а) Задачі – вірші.

  • Швидко їде Федір

На велосипеді,

А за ним – ще п’ять хлоп’ят.


Скільки хлопців їде в сад? (1+5)

  • У Надійки три копійки,

А Світланка має п’ять.

Допоможемо дівчаткам

Гроші всі порахувать. (3+5)

б) Знайти приклади з відповіддю 9.


4+5

8+0

10-1

6+3

10-4



Математичний диктант.

Перший доданок 4, другий 6. Обчисліть суму.

На скільки 6 більше за 4?

На скільки 3 менше за 7?

8 збільшити на 1.

5 зменшити на 2.

3) Вивчення нового матеріалу.

а) Бесіда

  • Усі предмети мають різну масу. Візьміть в одну руку підручник, а в другу олівець. Що важче? Що легше? У цьому випадку говорять, що маса підручника більша за масу олівця. Різні предмети мають різну масу. Масу визначають зважуванням. Щоб виміряти величину, треба знати одиницю її вимірювання. Однією з одиниць вимірювання маси є кілограм. Зважують кілограмами на терезах. Терезами користуються в магазинах, на базарі.

  • Хто працює в магазині? (Продавці)

  • Як звати тих людей, які купують товари? (Покупці)



sam_0865

б) Гра «Магазин»

Щоб зважити товар продавці мають терези і гирі.

  • Давайте зважимо на терезах пакет з крупою. На ліву шальку кладемо пакет з крупою, а на праву – гирі. Гирі бувають вагою 1 кг, 2кг,5 кг. На письмі слово кілограм записують скорочено: 1кг,2кг,3кг.

  • Отже , ставимо стільки гир, щоб терези зрівноважились. Яку масу мають гирі, таку і крупа.

  • А тепер зважимо хлібину, підручник, яблука. (Діти виступають в ролі продавців і покупців)

sam_0864

в) Робота в зошитах.

- Каліграфічна хвилинка: прописати 1кг, 2 кг, 5кг.

- Розв’язання прикладів

10-6+4 8-4+2 3+7-8 9-4+3


^ 4) Фізкультхвилинка

Ноги ширше, руки в боки -

Ліс зійшов в короткі строки.

Вітру лісу не зламати.

Для звірят ліс – їжа й хата.

Гілля – руки підняли,

Сонцю шану віддали.

А земельці поклонились,

Гіллям долу нахилились.

sam_0873


^ 5) Робота з підручником.

а) Завдання №1

Розгляньте малюнок і скажіть, яка маса рису і яка маса гранатів.

б) Розв’язування задачі за технологіями «Два – чотири – всі разом», «Мікрофон».

Хлопчик упіймав 5 окунів, а дівчинка – на 2 окуні менше. Скільки окунів упіймала дівчинка? Скільки окунів упіймали діти разом?

(Учитель вивчає умову задачі з учнями за звичайною методикою(2хв), потім говорить:

Подумайте, і розв’яжіть задачу спочатку самостійно (1хв), потім обговоріть з сусідом по парті(1хв), а потім у четвірках (1хв). Після цього один учень із четвірки


представляє розв’язання задачі за допомогою технології «Мікрофон».

Після того, як учні прийшли до спільного рішення, вчитель пропонує комусь із дітей записати задачу на дошці, а решті – у зошитах.

в) Порівняння виразів і числа за технологією «Робота в парах».

Учитель пропонує самостійно виконати завдання, а потім об’єднатися в пари з сусідом по парті і зробити взаємоперевірку.

7+3 9 9-4 6 4+4 10

9-2 7 9-3 5 5+5 9

Представлення результатів за допомогою технології «Мікрофон».

sam_0872

6) Закріплення вивченого матеріалу.

а) Складання виразів та задач за малюнком.

cat53003

1кг 3кг 2кг ? 4кг

  • Яка маса курки? Яка маса двох курок?

  • На скільки маса індика більша за масу курки? А за

масу двох курок?(однакова)

  • Складіть задачу. Яка б розв’язувалась так: 3+1=

(Маса кота 1кг, маса кроля 3 кг. Яка маса кота і кроля разом?

sam_0868

б) Цікаві квадрати.

4









5







1

6

4







9

5










6



7) Підсумок уроку.

  • Що ми сьогодні вивчали на уроці? (Кілограм)

  • В яку гру ми з вами грали? ( Магазин)

  • Які слова ми запросили на урок? (старанність , пам’ять,уважність)

  • Ви сьогодні добре старались, були уважними та гарно запам’ятали матеріал, тому ці слова вам підготували різні цікавинки, загадки.

  • Отже, загадка від «уважності»

На ганку гралися п’ять мишенят. Прибігла кішка і сіла на ганку. Скільки звірів стало? (Одна кішка, бо мишенята повтікали)



  • Загадка від «старанності»

Їжак важить 1кг, а заєць – на 5кг більше. Скільки важить заєць?(6 кг)

  • Загадка від «пам’яті»

  • Що важче: 1кг борошна чи 1кг заліза?(маса однакова)

  • А зараз до вашої уваги цікавинка.

Курка півню каже: «Друже,

Бачу ти поправивсь дуже…»

Півень згодився: « Угу ».

І подибав на вагу.

Став Петько двома ногами

І затяг два кілограми.

  • Ого - го,- гукнув, - ану,

Стану тільки на одну…

Скільки зараз півень важить? (теж три).

sam_0869


^ 3.Математичний КВК 2 клас

(на кінець навчального року)

Тема: Підсумковий урок за рік

Мета : Поглибити знання з математики, навчити учнів доводити, пояснювати, одстоювати свою думку; розвивати логічне мислення, інтерес до математики, творчу особистість; виховувати дружелюбність, старанність, любов до математики.

Обладнання: картки із завданнями, аркуші паперу, ручки.

Хід заходу.

^ 1) Вступне слово вчителя.

- Сьогодні у нас незвичайний урок. Ми проведемо КВК.

- Що означає це слово? (КВК- конкурс винахідливих і кмітливих).

- До цього заходу ви готувалися заздалегідь. Отже, у нас є дві команди, ви вже обрали капітанів команд. Тому я пропоную капітанам представити свої команди.

Перша команда «Винахідливі»

Друга команда «Кмітливі».

А зараз давайте разом складемо правила гри.

а) Не викрикувати.

б) Не перебивати іншого.

в) Чекати своєї черги.

г) Поважати інших учасників.

д) Бути активними.

е) Радіти успіхам своїх товаришів.

(На окремих листочках вчитель прикріплює до дошки правила)


2) Проведення конкурсу.

(^ На дошці висить листочок для кожної команди, на якому вчитель виставляє бали за відповіді.)

Перший конкурс. Розминка (за кожну правильну відповідь 1 бал)

1 команда

Котенят двох хлопчик взяв,

Молока їм в мисці дав.

Вісім в кошику сидять,

Їсти хочуть та нявчать.

Годувати треба всіх –

Скільки разом буде їх? (2+8)

2 команда

У живім куточку в школі

Є три рибки у воді,

Ще сім риб рибок дасть Миколка.

Скільки буде риб тоді? (3+7)

^ Другий конкурс. Домашнє завдання.

(Команди підготували запитання один одному.

За кожну правильну відповідь 1 бал)

Команда «Кмітливі» задає питання команді «Винахідливі»

  • Як називається число, яке отримуємо в результаті ділення?(Частка)

  • Що таке прямокутник? (Це чотирикутник, у якого всі кути прямі)

  • Василько задумав число. Якщо його зменшити у 3 рази, то дістанемо 6. Яке число задумав Василько? (18)

  • Назвіть найменше двоцифрове число. (10)



  • Скільки ніжок у трьох кішок? (12)

Команда «Винахідливі задає питання команді «Кмітливі»

  • Як називаються числа при множенні? (перший множник, другий множник, добуток).

  • Як знайти невідомий від’ємник? (від зменшуваного відняти різницю)

  • Що таке квадрат? (Прямокутник, у якого всі сторони рівні)

  • Назвіть найбільше двоцифрове число. (99)

  • Що таке периметр? (Сума довжин всіх сторін прямокутника)

Третій конкурс. Цікаві квадрати.( Час 3 хвилини. За правильну відповідь 5 балів)


10










25

5







40

18










12




10




6


sam_0882


Четвертий конкурс. Ребуси. ( Час 1 хвилини. За правильну відповідь по 1 балу за ребус.)

  • 100 ляр (столяр) 7’я (сім’я)

  • 40 а (сорока) ті100 (тісто)

  • Ві 3 на (вітрина) ак 3 са (актриса)



П’ятий конкурс. Розв’яжи задачу.

  • У зоопарку 13 видів таких тварин: слонів, мурахоїдів, і лінивців. Слонів – 2 види. Лінивців – 7 видів. Скільки у зоопарку видів мурахоїдів? (4 види).

  • У молодого бегемота язик, легені й серце важать 20 кг. Язик – 5 кг, легені – 8 кг. Скільки кілограмів важить серце? (7кг).

Шостий конкурс. Завдання на картках.

  • У саду 12 яблунь, груш – на 7 менше. Скільки груш росте у саду? (12-7=5 груш).

  • У магазин привезли 11 кг цукру, а муки – на 6 кг менше. Скільки кг муки привезли у магазин? (11-6=5 кг).

Сьомий конкурс. Загадки.

  • У книжці 6 сторінок простих, а сьома золота. (Дні тижня)

  • 12 братів один за одним ходять, один одного обходять. (Місяці).

  • На початку року товстий, цілий рік тоншає, а на кінець року схудне. (Календар).

  • У мами два сини, у кожного є сестра. Скільки дітей у мами? (3).

Восьмий конкурс. «Кращий обчислювач» (До дошки виходять по одному учню з команди. Хто першим зробить завдання, той отримає 3 бали)

61+3 = 64 14+…=56

4+28= 32 …-24= 78

71-10= 61 26-…=17


sam_0881

Дев’ятий конкурс. Для капітанів команд. (За правильну відповідь по 1 балу)

  • На груші росло 7 груш, а на вербі – 5. Скільки груш росло на вербі?

(На вербі груші не ростуть).

  • Що спільного у днях тижня, нотах, кольорах веселки і чудесах світу? (7).

  • Горіло 7 свічок, 2 з них згасли. Скільки залишилося? (Дві, які згасли, а інші згоріли).

  • Через 2 роки Тетяна буде у 4 рази старша за свого трирічного брата. Який вік Тетяни зараз? (20 років).

Десятий конкурс. Мислення (За правильну відповідь по 1 балу)

  • У столі 4 кута. Один спиляли. Скільки залишилось? (5)

  • Двоє коней за 1 годину прибігли 14 км. Скільки км пробіг кожен кінь? (14).

  • Що буде з козою, коли їй мине 5 років? (піде шостий)

  • Один віслюк віз 10 кг цукру, а другий – 10 кг вати. У кого вантаж важчий? (Однаковий)

^ Одинадцятий конкурс. «Уважність» (На дошці вивішується таблиця, на якій записані числа від 1 до 50 не по порядку. Один учень з кожної команди виходить і по порядку показує числа. Хто правильно покаже за менший проміжок часу, той переможе).



9

16

44

12

40

1

17

21

31

37

27

35

42

46

50

8

22

49

7

26

38

32

2

43

10

19

11

28

39

34

30

33

47

3

20

45

4

13

23

29

14

41

48

36

15

25

6

18

24

5


ІІІ. Підсумок гри.

Визначення переможців.

Нагородження.


^ 4. Урок – казка. 3 клас


Тема: Підсумковий урок з теми «Табличне множення і ділення»

Мета: Поглибити знання учнів з математики,закріпити табличне множення і ділення. Розвивати мислення, увагу, пам’ять. Виховувати зацікавленість, допитливість, інтерес до математики.

Обладнання: ілюстрація до казки «Ріпка», таблиці, картки, таблиця з геометричним матеріалом.

^ Хід уроку.

1) Організація учнів до роботи.

Сьогодні у нас незвичайний урок

У казку сьогодні ми зробимо крок.

Із казкою ми зустрічались не раз

І знову вона завітала до нас.

^ 2) Вступне слово вчителя.

  • Діти, послухайте загадку і скажіть з якої це казки.

Всіх важніше вона в загадці,

Хоч і в погребі жила:

Ріпку витягти із грядки

Бабі з дідом помогла. (Мишка із казки Ріпка)

  • Назвіть головних героїв казки. Так от , дітки, ці герої завітають до нас сьогодні на урок. Всі, крім мишки. А мишку ми повинні покликати самі. Але вона дуже принципова, і прийде тільки тоді, коли ви впораєтесь з усіма завданнями, які вам запропонують інші герої казки.



^ 3) Закріплення вивченого матеріалу.

  • Отже, хто ж посадив ріпку? (дід) . Так, дід є першим героєм казки, тому він перший пропонує вам своє завдання.

иллюстрации к сказке репка

а) Вправа «Мозковий штурм»

  • Як називається число, яке отримуємо у результаті ділення? (частка)

  • Як знайти невідоме зменшуване? (треба до різниці додати від’ємник)

  • Як називаються числа при множенні?(перший множник, другий множник, добуток)

  • Що таке прямокутник? (це чотирикутник, у якого всі кути прямі)

  • Двоє грали у шахи 2 години. Скільки часу грав кожен шахіст?

(2 години)

  • Назвіть найменше двоцифрове число. (10)

  • Скільки ніжок у чотирьох кішок? (16)

  • Молодці, діти, справились із завданням. Дідусь задоволений вами і тому гукає бабусю. А бабуся дуже любить своїх внучат. Тому вона вам пропонує пограти в гру.



иллюстрации к сказке репка иллюстрации к сказке репка


б) Гра «Знайди помилку»

На дошці ви бачите завдання. Знайдіть помилку.


39+26

27+36

19+44

17+46

43+20

63

25+38




  • Так добре, діти. Але щось бабуся не хоче кликати наступного героя казки – свою внучку. Вона ще приготувала вам казкову задачу.

в) Казкова задача.

Лисичка потай від хазяїв з’їла курочку, а потім гусочку. Маса обох – 12 кг. Маса гуски – 9 кг. На скільки кілограмів маса курки менша від маси гуски? (12-9=3(кг);9-3=6(кг)).

  • Молодці, дітки. Тепер бабуся кличе свою внучку. А внучка, звичайно як і всі діти, любить грати в різні цікаві ігри. Тому вам приготувала декілька ігор.



иллюстрации к сказке репка

г) Гра «Не скажу»

Учні рахують від 20 до 50 по одному, але замість чисел, що діляться на 5 , вони говорять «не скажу». Ці числа вчитель записує на дошці.20, 25, 30, 35, 40, 45, 50 і т.д.

д) Гра “Естафета»

Клас ділиться на дві команди. На дошці записано стільки прикладів, скільки учнів присутніх на уроці. Приклади містять табличне множення і ділення, додавання та віднімання в межах 100. За сигналом перші учні виходять до дошки, записують відповідь і передають крейду іншому. Якщо учень бачить помилку гравця своєї команди він може виправити неправильну відповідь, коли прийде його черга. Після розв’язування всіх прикладів перевіряється правильність виконання завдань і визначаються переможці.

6х7= 87-45=

81:9= 85+7=

67+19= 54:9=

64:8= 4х8=

9х4= 45:5=

  • Молодці. Гарно справились із завданням. Тепер до вас завітає Жучка. А Жучка дуже любить бігати, плигати.



Тому вона вам підготувала фізкультхвилинку.

иллюстрации к сказке репка

^ 4) Фізкультхвилинка « На зеленій галявині»

На зеленій галявині (діти ходять по колу)

Де рясна трава,

Дзюркотить криниченька, чиста, лісова.

До води схиляються (нахил тулуба вперед)

Квіти запашні. (руки витягнуті вперед)

Камінці поблискують

В темній глибині. (поглядом слідкують за витягнутими пальцями)

Ми збирали ягоди, забрели сюди. (збирають ягоди)

Відпочити в затишку сіли край води. (присідають)

Ходять в лісі шелести, дзюркотить вода – (ходьба)

Це казки криниченька нам розповідає.

а) Гра «Знайди зайве»

У рядок – записані числа – добутки.

14, 21, 35, 42,45, 49, 63.

Потрібно визначити, яка це таблиця, яке число зайве, яких добутків бракує. (28, 56)

б) Робота в парах.

Гра «Магічна сімка» (із розсипаних слів потрібно скласти прислів’я)

Сім раз відмір ,а раз відріж.


Сім п’ятниць на тиждень.

Семеро одного не ждуть.

Один із сошкою, а семеро із ложкою.

Добре, діти, постарались. Порадували Жучку, і тепер зустрічайте Мурку.

иллюстрации к сказке репка

Мурка вам підготувала цікаві задачі.

а) Цікаві задачі.

На дереві сім гнізд було,

По вісім птахів в них жило.

Не полохайте ви їх,

А порахуйте. Скільки всіх? (8х7=56)


9 стрічок у Марічки,

Втроє менше у сестрички.

Скільки стрічок

У двох сестричок? (9:3+9=12)


9 олівців у Валі.

Більше вчетверо у Галі.

Порахуйте зразу. Скільки буде разом? (9х4+9=45)


Сім стручків гороху взяли,


По сім зернин ми з них дістали.

Усі міркуйте, як один,

Скільки буде горошин? (7х7=49)

Молодці. І ось, нарешті, ми дійшли до головного героя казки – Мишки. Це вона допомогла витягти ріпку.

  • иллюстрации к сказке репка иллюстрации к сказке репка

Ось завдання Мишки.

б) Гра «Що зайве»


- Яка фігура зайва?(трикутник)

-Який порядковий номер вона має? (П’ятий)

в) Гра «Цікаві квадрати»

Потрібно знайти суму чисел по діагоналі. Потім вставити у порожні клітинки такі числа, щоб сума їх чисел дорівнювала числу по діагоналі.

18









12




10




6







17




14




11




5



Діти, а якщо добре подумати, то як же вдалося нашим героям витягти ріпку? Чи змогли б вони витягти її поодинці? (Ні)


Тільки разом, дружно можна подолати будь – які труднощі. І ви сьогодні гарно, дружно працювали. Тому і прийшли до вас усі герої казки.

^ 5) Підсумок уроку.

Зробимо останній крок –

Підсумуємо урок.

Гості в нас були чудові –

І завдань у них доволі.

Та додому вже пора.

Вам, спасибі, дітвора!

Не лінуйтесь, гарно вчіться –

Вам наказує ця Мишка.

иллюстрации к сказке репка


^ 5. Подорож по Математичному океані.

Урок – змагання. 4 клас




<< предыдущая страница   следующая страница >>