asyan.org
добавить свой файл
1




Урок з природознавства в 5 класі

Тема: Чисті речовини і суміші

Мета: Сформувати уявлення про різницю між чистими речовинами й сумішами, вміння розрізняти чисті речовини та суміші, практичні навички розділяти суміші.

Розвивати навички роботи з комп’ютером, цікавість по предмету, природниче мислення, сприяти розвитку соціальної компетентності учнів.

Виховувати уважність та охайність.

Обладнання: Комп’ютери, програмне забезпечення: CD Віртуальна хімічна лабораторія, слайди, виконані в програмі Microsoft Office Power Point, йод, чайні склянки, цукор, чайник, заварка чаю, пісок, кухонна сіль, лимонна кислота, пробірки штативи, лійки, фільтрувальний папір, скляні палички, хімічний посуд, картки для поділу на групи; «сторінка блокнота дослідника», яка виконується в програмі Microsoft Office Word та друкується на папері.


Тип уроку: межпредметно інтегрований, комбінований урок з елементами експерименту.

^ ХІД УРОКУ

І. Організація класу 2 хв.

Привітання.

Вправа „Мікрофон»

Учні відповідають на запитання вчителя: Чому вони прийшли на урок?

( Відповіді можуть бути різними: „хочу більше знати”; „виправити оцінку”, „тому що мені цікаво” та ін.)

  • На при кінці уроку ми з’ясуємо, чи справдилися ваші сподівання.

ІІ. Перевірка домашнього завдання 6 хв.

  1. Розумова розминка

    • Що таке проста речовина?

    • Як поділяються прості речовини?

    • Що таке складна речовина?

    • Як поділяють складні речовини?

    • Чим відрізняються прості та складні речовині?

  2. Комп’ютерне тестування.

Проводиться за допомогою програмного засобу для загальноосвітніх навчальних закладів Віртуальна хімічна лабораторія.

ІІІ. Актуалізація знань з опорою на життєвий досвід 2 хв.

  • Якщо я додам в воду йод, що буде відбуватися?

(учитель проводить демонстрацію)

  • Яке явище обумовило поширення забарвлення в склянці води?(Дифузія)

  • Як правильно назвати речовину, що утворилася в склянці після досліду?


(Вода? Чи має вода колір?

Йод? А який колір був у йоду до досліду?

^ А якого ж кольору зараз рідина?)

  • То що ж ми отримали за рідину?

(Суміш йоду та води).

ІV. Повідомлення теми уроку та задач уроку 1 хв.

Проводиться за допомогою слайда на екрані монітора, виконаного в програмі Microsoft Office Power Point. (учні читають в голос)

V. Мотивація навчальної діяльності. 1 хв.

У природі речовини в чистому виді зустрічаються рідко. Вода з річки містить різні домішки. Повітря складається з різних газів: кисню, азоту, вуглекислого газу.

Люди використовують різні суміші для своїх потреб. Наприклад, коли клеять шпалері сухий келій розводять водою. Коли варять борщ використовують суміш води, солі та овочів.

Сьогодні на уроці ми дізнаємось про різні види сумішей, навчимося розділяти їх. Ці знання допоможуть вам краще засвоїти хімію та нададуть практичного досвіду.

VІ. Первинне сприйняття й усвідомлення нового матеріалу

  1. Групова робота «Знайди ознаки» 3хв.

( Учитель поділяє учнів на групи за допомогою карток. І група отримує завдання знайти ознаки чистих речовин, друга – сумішей; заслуховує відповіді лідерів груп; коментує відповіді. )

    • Чиста речовина – це речовина що складається з частинок певного виду: атомів, молекул.

    • Суміш – це сукупність кількох різних чистих речовин, що становлять одне природне тіло.

  1. Проблемне питання (обговорення за допомогою дидактичного прийому «Мікрофон») 2 хв.

  • Якщо на столі розкласти різні олівці, ручки, папір, потім змішати їх, чи буде це сумішшю? (Ні вони не утворюють одне природне тіло)

    1. ^ Бесіда з елементами експерименту 7 хв.

Інструктаж з техніки безпеки:

- Перед вами скляні предмети. Якщо вони розіб’ються, то будуть небезпечними. Тому при роботі треба бути уважними та охайними.

(у кожного учня на столі чайні склянки, чайні ложки та цукорниця з цукром)

  • Цукор – це чиста речовина чи суміш? (Чиста речовина)

Насипте у склянку ложку цукру.

  • А чайна заварка? (Подрібнений чайний лист)

Додайте в склянки одноразові пакетики чаю.

  • Якщо долити води (вчитель додає воду в склянки)та перемішати, отримуємо суміш – смачний чай!

(у кожного учня на столі склянки з піском, колби з водою, скляні палички).

  • Пісок – чиста речовина? (Так)

Додайте в склянку с піском воду. Перемішайте все скляною паличкою.

  • Що ми отримали? (Суміш)

  • Отже, в обох склянках ми отримали суміші.


Фізкультпауза: 2 хв.

Якщо на клавіатурі западає кілька кнопок,

Свідчить це, що ти людина працьовита до снаги

Потихеньку обміняйся їй з неробою сусідом

У таких клавіатури не зітруться ніколи

А зараз скоштуйте чай та поміркуйте:

  • Що ми навчилися робити? (Ми навчилися виготовляти суміші)

  • А чим вони відрізняються?

  • Який був на смак чай?(Солодкий)

  • Якщо змішати сіль та цукор, який смак матиме така суміш?(Солодко-солоний)

  • Якщо змішати цукор та лимонну кислоту? (Кисло-солодкий)

  • Що це доводить?

Прийом «своя гіпотеза»

Це доводить, що у сумішах усі речовини зберігають свої властивості.


VІІ. Закріплення нових знань

Самостійна робота учнів 3хв.

Учні працюють на «Сторінці блокнота дослідника», яка готується учителем загодя, друкується на комп’ютері в програмі Microsoft Office Word.

  • Складання схеми за допомогою слайда на екрані монітора, виконаного в програмі Microsoft Office Power Point.






суміші














Неоднорідні

  • Складові частина видно неозброєним оком.

  • З часом розшаровуються




Однорідні

  • Складові частини не помітні.

  • З часом не розшаровуються











  • Наведення прикладів чистих речовин та сумішей.




чисті речовини

суміші








VІ. Первинне сприйняття й усвідомлення нового матеріалу

  1. Способи розділення сумішей Демонстрація дослідів. 5хв.

Проводиться за допомогою програмного засобу для загальноосвітніх навчальних закладів Віртуальна хімічна лабораторія.

VІІ. Закріплення нових знань 2 хв.

Самостійна робота учнів

Учні працюють на «Сторінці блокнота дослідника», яка готується учителем загодя, друкується на комп’ютері в програмі Microsoft Office Word.

    • Назвати способи розділення сумішей




1.

2.

3.



VІІІ. Узагальнення та систематизація знань 5 хв.

1. Практична робота «Розділення суміші піску з водою за допомогою фільтрації».

Інструктаж з техніки безпеки

Учитель нагадує про обережність та охайність в поводженні зі скляними предметами.

^ Учні оформлюють практичну роботу на «Сторінці блокнота дослідника», яка готується учителем загодя, друкується на комп’ютері в програмі Microsoft Office Word.

2. Дидактична гра «Знайди зайве»

Проводиться за допомогою слайдів на екрані монітора, виконаних в програмі Microsoft Office Power Point.

ІХ. Підсумки уроку 2 хв.

Прийом „Групове інтерв’ю”

    • Про що ви дізналися на уроці?

    • Чого ви навчилися на уроці?

    • Що вам сподобалося на уроці?

    • Що не сподобалося?

    • Як на вашу думку сьогодні працював клас?

Вчитель оцінює учнів та коментує оцінки.


Х. Домашнє завдання 2хв.

Учитель коментує домашнє завдання, яке записано на слайді, виконаному в програмі Microsoft Office Power Point (учні записують до щоденника)

  • Прочитати §8, вивчити висновки с.34…………………………9балів

  • Прочитати §8, вивчити висновки с.34, усно відповісти на запитання 1-2 с.34……………………………………………...10балів

  • Прочитати §8, вивчити висновки с.34, письмово відповісти на запитання 1-6 с.34……………………………………………...11балів

  • Прочитати §8, вивчити висновки с.34, підготувати творче завдання «Де ми застосуємо різні методи розділення сумішей та для чого?»………………………………………………………12балів



^ Концепція використання дидактичних технологій, певних форм і методів роботи на уроці природознавства в 5 класі

Тема: Чисті речовини і суміші

Тип уроку: межпредметно інтегрований, комбінований урок з елементами експерименту.

  1. Для організації класу застосована інтерактивна вправа „Мікрофон” з метою виявлення мотивів навчальної діяльності учнів, утворення доброзичливої психологічної атмосфери і робочого настрою, а також закріплення практичних навичок висловлювання учнями власної думки.

  2. З метою перевірки знань, вмінь, навичок використовується прийом – розумова розминка, яка дає змогу вчителю миттєво оцінити підготовку класу та налаштувати дітей на розумову діяльність. Альтернативно - візуальний тест, який учні виконують, працюючи на комп’ютері в програмі Віртуальна хімічна лабораторія , дає можливість учителю швидко перевірити знання.

  3. ^ Актуалізація знань проводиться з опорою на життєвий досвід учнів з застосуванням елементів демонстрації та бесіди. Це активізує сприйняття учнів та розвиває мислення.

  4. Повідомлення теми уроку та задач уроку проводиться за допомогою слайда на екрані монітора, виконаного в програмі Microsoft Office Power Point, що допомагає учням візуально сприймати завдання уроку.

  5. ^ . Мотивація навчальної діяльності проводиться з метою зацікавити учнів, спонукати до вивчення теми, націлювання на самоосвіту; чітко поставити перед учнями задачі уроку, що б вони знали чого повинні досягти, виконуючи завдання. Використовується прийом А. Гіна „Зацікав!”

  6. В процесі вивчення нового матеріалу застосовуються різноманітні методи: вербальні, репродуктивні, інтерактивні. Проводяться індивідуальні і колективні форми роботи. Використовуються такі педагогічні прийоми, як демонстрація дослідів, групова робота «Знайди ознаки», проблемне питання (обговорення за допомогою дидактичного прийому «Мікрофон»), бесіда з елементами експерименту, «своя гіпотеза».

  7. Фізкультпауза проводиться з метою зняття втоми і отримання позитивних емоцій.

  8. ^ Закріплення нових знань проводиться в вигляді самостійній роботи учнів. Учні працюють на «Сторінці блокнота дослідника», яка готується учителем загодя, друкується на комп’ютері в програмі Microsoft Office Word. Цій репродуктивно – демонстративний прийом застосовується з метою сприйняття і запам’ятовування визначень як аудіалами так і візуалами та дозволяє економити час уроку

  9. ^ Узагальнення і систематизація знань має за мету практичне застосування отриманих на уроці знань - практична робота з елементами дослідницької діяльності, дидактична гра «Знайди зайве», проводиться за допомогою слайдів на екрані монітора, виконаних в програмі Microsoft Office Power Point.

  10. Підсумки уроку дозволяють учителю оцінити роботу учнів на уроці. Інтерактивна вправа „Групове інтерв’ю” розвиває в учнів вміння висловлювати власну думку, допомагає учителю аналізувати свою роботу на уроці і робити певні висновки

  11. Диференційоване домашнє завдання дає учням свободу вибору, спонукає до самоосвіти