asyan.org
добавить свой файл
1

Урок з основ здоров’ я в 8 класі

Тема: Поняття про оздоровчі системи.

Оздоровче харчування. Сучасні і традиційні системи харчування.

Цілі:

- навчальна: ознайомити учнів з поняттями «оздоровчі системи», «оздоровче харчування»; навчити порівнювати сучасні та традиційні системи харчування.

- розвивальна: формувати в учнів здоров’ язбережувальні компетентності .

- виховна: виховувати повагу до національної культури та толерантне ставлення до інших народів.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

Обладнання та матеріали:

- презентація з теми «Оздоровчі системи. Оздоровче харчування. Системи харчування».

Хід уроку:

1.Організаційний етап.

2. Актуалізація опорних знань.

- Перед тим, як я оголошу тему нового уроку ми повинні згадати деякий матеріал за попередні роки:

 • Назвіть основні складові здоров’ я.

 • Від чого залежить фізичний розвиток людини?

 • Що ми розуміємо під поняттям «здоровий спосіб життя»?

 • Які способи зміцнення здоров’ я ви знаєте?

 • Які особливості харчування підлітків?

 • Як попередити захворювання травної системи?

^ 3. Мотивація навчальної діяльності, оголошення теми уроку.

- Як ми побачили, ви дуже багато знаєте про те, як зберегти та зміцнити своє здоров’ я. Але чому ж так багато людей, і дорослих, і дітей страждають від захворювань, набутих, а не вроджених? Як зорієнтуватися у великій кількості оздоровчих систем та модних дієт, що пропонують нам засоби масової інформації? І взагалі – як не зашкодити собі і на протязі життя залишатися здоровою, успішною і впевненою у собі людиною?

Ось тому сьогодні ми вивчаємо…(Оголошення теми і мети уроку).

^ 4.Вивчення нового матеріалу.

(Розповідь вчителя з використанням презентації).

2-й слайд:

- Оздоровчі системи (ОС) – це комплекс вправ і методів, спрямованих на поліпшення стану здоров я, забезпечення нормального розвитку й активного способу життя. (Запишемо це визначення в зошиті).

^ 3-й слайд:

Оздоровчі системи формувались з моменту зародження людських цивілізацій. Відомі оздоровчі системи прийшли до нас з країн спадкоємного розвитку культури – Індії та Китаю (наприклад, йога). Всі оздоровчі системи використовують для поліпшення фізичних (1 група) і психологічних показників (2 група). Так, для зміцнення фізичного здоров’ я використовуються: фізичні вправи, дихальна гімнастика, оздоровче харчування та загартовування. У другу групу входять релаксація, аутотренінг, арт-терапія, іпотерапія, дельфінотерапія тощо. (Робота зі словником у кінці підручника, гіперпосилання). Роздивимось, коли використовуються і як впливають на здоров’ я деякі з них (арттерапія, іпотерапія та дельфінотерапія). Бажаючі можуть підготувати матеріал з релаксації, аутотренінгу та йоги на наступний урок (доповіді,презентації).

А зараз ми можемо використати невеличку гімнастику для очей, які втомились під час перегляду презентації: заплющуємо очі якщо я називаю корисні для здоров’ я дії та широко відкриваємо, якщо ці дії шкідливі для здоров’ я. (Учням пропонуються наступні поняття, наприклад: плавання, паління, туристичні походи…)

^ 4-7 слайди:

- Сьогодні я пропоную детальніше зупинитись на оздоровчому харчуванні, важливому чиннику збереження і зміцнення здоров’я. У літературі виділяють сучасні і традиційні системи харчування. Почнемо з розгляду традиційного харчування. У кожного народу світу існує своя неповторна національна кухня. Так наші предки щодня варили кашу, борщ, робили вареники тощо. Каші змащували салом, лляною олією, молоком, медом. Популярною їжею була квасоля. Пізніше, завдяки старанням Петра Першого в нашім раціоні з’ явилися картопля, кукурудза та інші цінні харчові продукти. Деякі дослідники вважають, що прадавні українці були вегетаріанцями, але більшість схиляється до того, що і м’ ясні страви теж були розповсюджені. Широко використовувались різноманітні рослини у вигляді приправ, що надавало стравам неповторного смаку. Але, мабуть, чільне місце на столі посідав хліб. «Хліб – всьому голова», - так с повагою говорять в народі.

Цікаві і інші національні кухні. Так, в узбецькій кухні, як і в багатьох східних (японській, китайській тощо), перевага надається стравам із рису. Дуже незвичною для нас є національні кухні інших народів, наприклад, естонців та іспанців. Хоча слід зауважити, що деякі страви стали інтернаціональними - наприклад піца італійців.

^ 8-11 слайди:

Але треба пам’ ятати, що не всі харчові продукти однаково корисні. Найбільш корисними є продукти, які вважаються натуральними – овочі, фрукти, м’ ясо тощо. Чим більше при приготуванні страви використано консервантів, барвників, стабілізаторів та інших речовин, тим шкідливіша для нас страва.

^ 12-й слайд:

Які з продуктів повинні бути на нашому столі, щоб забезпечити наш організм всім необхідним? Яке співвідношення м’ яса, молочних продуктів, овочів, фруктів, круп’ яних виробів буде доречним? Відповісти на це запитання нам допоможе ця піраміда. Легко побачити, що найбільшу частину раціону повинні складати круп’ яні , макаронні вироби та хліб – 6-8 порцій на добу, овочі – 3-5 порцій, фрукти – 3-4 порції, риба, м’ ясо та птиця - 2-4 порції, молочні продукти – 2-3 порції, жир та олії – 2-3 ст.л., солодощі -- 20-30 г.

^ 13-14 слайди:

Як же правильно розподілити ці продукти на протязі доби? Скільки разів приймати їжу і коли яку? На слайдах можна побачити, що спеціалісти-дієтологи пропонують вживати їжу 5-7 разів, серед них основними повинні бути сніданок, обід та вечеря, а між ними повинні бути перекуси. Розглянемо уважно зразки меню для учнів вашого віку. (запишіть один приклад у зошит).

^ 15-й слайд:

Зрозуміло, що навички раціонального харчування повинні закладатися з раннього дитинства.

16-18 слайди:

Але що робити, якщо захворювання вже виникли? Як повернути собі здоров’ я? Звичайно, дуже цікавими є сучасні системи оздоровчого харчування, наприклад, роздільне харчування за Г.Шелтоном, голодування за Полем Брегом та спеціальні білкові дієти для спортсменів. Кожна з цих оздоровчих систем заслуговує на детальний розгляд, але зараз ми розглянемо тільки їх основні положення, а їх докладне вивчення пропоную у вигляді творчого завдання додому. А зараз заповнимо таблицю:

^ Характеристика системи

Роздільне

харчування

Голодування

Білкова дієтаНаприклад, розроблений Г.Шелтоном (1991) принцип роздільного харчування полягає в сумісності деяких харчових продуктів. Наприклад, диню треба їсти окремо від усіх продуктів, а м’ ясо не сумісне з хлібом. Перевагами цієї оздоровчої системи є покращання роботи органів травного тракту, поліпшення зовнішнього вигляду, позбавлення зайвої ваги. Недоліками є незвичність та незручність такого способу харчування, використання його потребує від людини значних зусиль.

Голодування за П.Брегом пропонує періодичну відмову від їжі за певним графіком. Існують певні докази зцілення людей від важких хвороб після лікування за цією системою. Але на жаль як і попередній спосіб вона дуже складна для повсякденного життя і потребує постійного нагляду лікаря.

Всілякі дієти, наприклад білкова для спортсменів (збільшення кількості білків в їжі за рахунок інших речовин), теж мають свої переваги та недоліки і тому перед використанням якої завгодно з них треба обов’ язково проконсультуватись з лікарем та пройти ретельне медичне обстеження.

^ 19-й слайд:

Взагалі, здоров я людини залежить від того способу життя, який вона собі обрала. Так що давайте правильно харчуватись, бо: «Ми є те, що ми їмо».

^ 5. Закріплення набутих знань.

 • Що таке оздоровча система?

 • Які оздоровчі системи ви знаєте?

 • Назвіть традиційні системи харчування.

 • Які системи оздоровчого харчування ви знаєте?

^ 6. Підсумки уроку.

 • Висновки.

 • Оцінювання.

 • Домашнє завдання:

- вивчити відповідний параграф підручника, підготувати доповіді за запропонованими темами.


Використані джерела:

 1. Бойченко Т.Є.,Василашко І.П., Коваль Н.С. Основи здоров’ я.

8 клас. К.,2008.

 1. Сучасні і традиційні оздоровчі системи.

http://refs.co.ua/74872_Sovremennye_i_tradicionnye_ozdorovitel_...

 1. Традиційне харчування українців – історія і етнографія.

http://greatfire.ucoz.ua/publ/istorija/tradicijne_kharchuvannja_ukra...