asyan.org
добавить свой файл
1



Нестандартний урок


Усний журнал


Рослини. Охорона рослинного світу.

(Я і Україна)

2 клас


Класовод: Куцько О.Р.


Мета: продовжити формувати в учнів уявлення про рослини, їх значення для людини; розширити й уточнити знання про розмаїття рослин, середовище їх зростання; навчати дітей спостерігати за рослинами найближчого оточення й розпізнавати їх; формувати вміння порівнювати рослини, групувати їх. Ознайомити учнів з рослинами, що охороняються, занесені в Червону книгу України. Розвивати спостережливість. Виховувати любов до природи, бережливе ставлення до рослин.

Обладнання: ілюстрації рослин різних угрупувань, малюнки із зображенням рослин, презентація «Рослини. Охорона рослинного світу», грамзапис П.Чайковський «Вальс квітів», грамзапис «Звуки лісу».

Форма уроку: нестандартний, урок – усний журнал.

^ Хід уроку

І. Оргмомент

Пролунав дзвінок,

Починаємо урок.

Працювати будемо старанно,

Щоб почути у кінці,

Що у нашому другому класі

Діти просто молодці.

ІІ. Повідомлення теми та мети уроку.

- Любі хлопчики й дівчатка! Урок проведемо нестандартний. Він присвячений рослинам. А допоможе нам у вивченні цієї теми усний журнал «Зелені друзі». Ми продовжимо знайомитися з дивовижним світом рослин, їх розмаїттям, угрупуваннями. Будемо вчитися спостерігати за рослинами і розпізнавати їх, бережливо ставитися до рослин, охороняти їх.


ІІІ. Перша сторінка журналу «Таємниці рослин»

  • До якої природи належать рослини?

  • Доведіть, що рослини – живі істоти.

  • Що необхідно рослинам для життя?

  • Яку будову мають рослини?

  • На які групи поділяються рослини за своїм зовнішнім виглядом?

  • На які групи поділяються рослини за місцем їх зростання?

  • Що людина одержує від рослин?

Гра «Яка рослина зайва?»

Береза, каштан, дуб, шипшина, клен.

Троянда, кульбаба, айстра, лілія.

Калина, шипшина, бузок, береза.

Гра «Де росте рослина?»

На магнітній дошці прикріплені ілюстрації із зображенням лісу, городу, саду.

У дітей маленькі картки із зображенням дерев, кущів, овочевих рослин, квітів і т.д. Учні по черзі прикріплюють свої картки, пояснюючи де дана рослина росте.


ІV. Друга сторінка журналу «Лікарські рослини»

- Щоб познайомитися з лікарськими рослинами, помандруємо у ліс, де вони ростуть (на дошці сюжетний малюнок «Ліс влітку»).

Ліс, поле, діброва!

Уклін вам по праву.

Добридень і квіти,

І ягоди й трави!

У дім ваш зелений

Дозвольте зайти,

Ми хочемо стежиною

Здоров`я пройти!

  • Діти! А ви чули як розмовляє ліс? Давайте прислухаємося до лісових звуків.

  • Вітерець у лісі – ш-ш-ш

  • Повзе вуж у траві – с-с-с

  • Прилетів жук – ж-ж-ж

  • Заспівав комарик – з-з-з

  • Пролетів птах – шух-шух

  • Запихкав їж очок – пих-пих

  • Дзюркоче вода у струмочку – дз-дз-дз

  • Забриніла бджілка – дж-дж-дж.

Ось ми і в лісі. Тут ми зустріли юних дослідників природи – юннатів. Вони нам розкажуть про лікарські рослини.


1 учень

Лікарських рослин багато,

Всі хвороби ними можна лікувати.

Трави ми поможем назбирати,

І навчимо вас, як їх упізнати.


2 учень

Первоцвіт, і барвінок, калина,

Звіробій, і любисток, і хміль.

Кропива, і кульбаба, й ліщина

Поглядають на нас звідусіль.


Потурбується про наше здоров’я і кущ шипшини. У ста грамах його сухих плодів міститься 20 добових дох вітаміну С. Хоть цей кущ дуже колючий і інколи завдає нам клопотів своїми колючками, бережімо його, не викорчовуймо зі свого саду.


3 учень

Загадка

Стоять на галявині сестрички

Золотії очі, білі косички.

(Ромашка)

Ромашка лікарська лікує застуду. Відвар квіток використовують для полоскання горла. Відвари і настоянки ромашки покращують травлення.


4 учень

Загадка

Як припустить теплий дощик,

Я згорнусь в зелений кошик.

А коли година гожа,

Я на сонце в небі схожа.

(Кульбаба)

Кульбаба лікує хвороби шкіри, а також хвороби органів травлення.


5 учень

Загадка

Викупана в сонечку

Стоїть собі донечка.

Бджоли сонячний медок

Дістають з її квіток.

(Липа)

Настій липового цвіту дають при простудних захворюваннях.


- Діти! Коли будете збирати лікарські рослини, не виривайте їх з корінням, краще зрізайте ножицями, не ламайте гілок.


^ V. Фізкультхвилинка /звучить музика П.Чайковського «Вальс квітів»/.

Прокидаються квітки,

Розпускають пелюстки.

Вітерець подув тихенько,

Пелюстки гойднув легенько.

Сутеніє, і квітки

Закривають пелюстки.

Тихо засинають,

Голівками гойдають.


^ VI. Третя сторінка журналу «Рослини – символи України»

  • У кожного народу є рослини-обереги. В Україні здавна шанують калину, вербу, липу, вишню, мальви, чорнобривці, барвінок.

  • З якої рослини гілка? (Калина)

Калина – рослина, що росте по всій Україні. Калина – символ дівочої краси, родинного благополуччя, достатку. Калину вишивають на рушниках і сорочках, бо ці вишивки вважаються оберегами людини.

Калина – чудова лікарська рослина. Її плоди – надійні ліки від застуди.

- Які ви знаєте прислів`я та приказки про калину?

1. Любуйся калиною, поки цвіте,

а дитиною, поки росте.

2. Запишалася калина,

наче красная дівчина.

3. Дівчина пишна та красива,

мов червона калина.


4. Весною калина білим цвітом квітує,

а восени червоні ягоди дарує.

Також в Україні шанують вербу. В народі говорять «Без верби і калини нема України». Верба зацвітає першою. Ледь пригріє сонечко, а вона вже вітає своїми пухнастими «котиками».

І криниці копали під вербою. «Де верба, там і вода» - кажуть в народі. Із верби плетуть кошики.

Підсумок:

  • Чи пам’ятаєте ви, які рослини-символи ми щойно бачили на екрані?

/малюнки на дошку/.


VІI. Четверта сторінка журналу «Рослини, що потребують охорони»

  • Чи завжди люди ставляться добре до рослин?

  • Є люди, які виривають лікарські рослини з корінням, навесні безжально обламують черемху і бузок, повертаючись із прогулянок несуть цілі оберемки квітів. Ці люди нівечать природу. Особливо страждають первоцвіти.

  • Послухайте, що нам говорять перші весняні квіти.


1 учень

Підсніжник

З-під снігу я пробився,

Бо силу добру маю.

Своїм біленьким цвітом

Я землю прикрашаю.

Мені морози не страшні,

Повірте, друзі милі!

Ви тільки нас охороняйте,

Й весною в лісі не зривайте.


2 учень

Пролісок

Я - перша квіточка весни,

Я пролісковий цвіт.

Я пережив зимові сни,

І знов родивсь на світ.

Зелені рученьки мої

Листочками зовуть.

Я полюбив ліси й гаї,

Живу я здавна тут.

У мене очі голубі,

Такі, як неба синь.

Росту між кленів, між дубів,

Люблю і сонце, й тінь.


3 учень

Конвалія

В мене квіточки ніжні,

Такі білосніжні.

Тоненькі, тендітні,

Ласкаві, привітні.

Послухай – як срібно

Дзвенить голосок.

«Не треба, не треба

Зривати квіток!»

Є рослини, яких в природі залишилося дуже мало, їм загрожує знищення. Щоб про це було відомо всім, їх заносять в Червону книгу. За останні роки багато рослин потрапило до Червоної книги. Це книга тривоги. Вона попереджає людей, що ці рослини не можна чіпати, бо їх залишилося дуже мало, вона попереджає про небезпеку, що нависла над великим багатством природи. Ця книга звертається до людей зі словами: «Зупинися людино! Подумай! Будь обережною!».

Червону книгу України видано в 1980 році. До кожної статті подані кольорові ілюстрації. Сторінки цієї книги різнокольорові. До неї занесено 923 види рідкісних і зникаючих тварин і рослин.

До Червоної книги України занесені підсніжник білий, сон-трава, біле латаття, півонія вузьколиста.


1 учень

В полі, у лісі, над яром –

Квіти, дерева і трави…

Цвіту не вирви задаром,

Гілки не втни для забави.


2 учень

Оберігайте ж повсюди

Шлях і стежиночку в гаї.

Все те окрасою буде

Нашого рідного краю.


3 учень

Йтиму садом, полем, а чи лугом

Буду я природі вірним другом.

Не столочу навіть і трави

Я скажу їй: «Зеленій, живи!»


4 учень

Коли лісом буду я іти,

Теж посію зерна доброти.

Побажаю дереву і пташці,

Щоб вони жили у мирі й щасті.


Робота в групах.


Гра «Знайди рідкісні рослини».

/Учні вибирають з малюнків ті, на яких зображені рослини, що занесені до Червоної книги/.


Діти! Шануйте й оберігайте рослини! Не ламайте даремно гілок, підв`яжіть до кілочка похилене деревце. Вдома, біля школи посадіть дерева, кущі, квіти. Доглядайте їх.


Гра «Як зберегти природу!»

/Всі встають у коло і роблять те, що скаже вчитель/.

  • Якщо ти не збираєш великих букетів квітів, сплесни у долоні над головою.

  • Якщо ти ніколи не залишаєш сміття у лісі, на березі річки – тупни ногою.

  • Якщо ти хочеш більше знати про природу навколо тебе, то підніми руку.

  • Якщо ти підібрав приблудне кошеня, собачку, або допоміг іншим чином якійсь тварині – простягни руку вперед.

  • Якщо ти переконаний, що треба кожній людині піклуватися про природу, все живе – простягни руки своїм сусідам, візьми їх за руки.

  • Давайте ось так, як ви дружно взялися за руки, ми будемо єдині у прагненні зберегти нашу природу.


VIII. Узагальнення та систематизація знань

1. Ось і закінчилася наша мандрівка по сторінках усного журналу «Зелені друзі»

  • Чому рослини називають зеленими друзями?

  • Що загрожує зеленому другові?

  • Як треба поводитись на прогулянках у лісі, на луках, біля водойм?

  • Які рослини називають лікарськими?

  • Які рослини занесені у Червону книгу України?

ІХ. Підсумок уроку.

  • Доведіть, що рослини – це частина живої природи.

  • Як життя рослин пов`язано з неживою природою?

  • Які органи є у рослин?

  • У якій послідовності вони розвиваються?

  • Які групи рослин ви знаєте?

  • Пісня «Дерево роду»

  • (Сл. Н. Кир`ян, муз. М. Ведмедері)

1. Щоб квітла Україна

Із сонцем, з вітерцем,

Кожнісінька родина

Плекає деревце.

Той вишеньку, той яблуньку,

Той дуб, а той горіх,

Для того, щоб прикрасити

Свій батьківський поріг.


2. У донечки, у сина

Калинонька росте,

Матуся Україна

Всім дякує за те.

За вишеньку, за яблуньку

За сосну, за дубок.

І за такий пахучий

Віночок із гілок.



Наш дивний світ такий як казка:
Он в небі хмаронька пливе,-
тож бережи його, будь ласка,
Все в ньому гарне і живе.
Он квітка полум`ям палає,
І ясне сонечко блищить,
Чарівна пташечка співає –
Все в дивосвіт прийшло щоб жить.