asyan.org
добавить свой файл
1

Ти серед людей


Мета: навчання учнів на конкретних прикладах, як можна впливати на людей, удосконалювати взаємини між ними, формувати світогляд школярів, навички культури поведінки, об'єктивно аналізувати свої вчинки і вчинки оточуючих, виховувати людяність, чемність етичні норми поведінки.

Тип: бесіда з елементами дослідження.

Обладнання: музичне оформлення, «сонце-іграшка», завдання.

Хід заняття

I. Організаційний момент
Поділ учнів на команди

  1. команда - «Сонце»

  2. команда - «Посмішка»

II. Оголошення теми та мети роботи

III. Основний зміст роботи

1. Вступна частина

Людина, яке красиве й багате слово. З давніх-давен люди берегли своє ім'я і намагалися зробити так, щоб воно жило якомога довше. Одні прославляли його своїми справами, інші - висікали на скелях, а про інших згадували з негативних вчинків. Людина - згадка, пісня, роман, сонце, посмішка, дощ, грім, блискавка, веселка. На сьогоднішній зустрічі ми спробуємо дослідити в групах нашу тему «Ти серед людей».

2. Тож пропоную виробити правила нашої роботи
(учні пропонують, а вчитель доповнює)

  • Умій слухати й поважати свого співбесідника

  • Спілкування для всіх повинно бути корисним і приємним

  • Доброзичливе ставлення в колективі

Дотримання толерантності З нами культура мовлення Не перебивай співрозмовника Доводь свою думку тактовно Намагайся не виявляти поганого настрою Не вживай грубих слів

3. Для того, щоб дослідити якою ж повинна бути людина, щоб серед суспільства себе почувати достойно нам потрібно розкрити прислів'я і зробити висновки із їх змісту.


І команда

Сказанного не наздоженеш.

Погане слово краще проковтнути, ніж промовити.

Добре слово людині, що дощ в посуху.


II команда

Слово інколи пече дужче за вогонь. Від щирого слова світ радіє. Будь господарем свого слова.

Бесіда

  1. Яку людину ви б поважали?

  2. Які люди вам до вподоби - усміхнені чи похмурі?

  3. Ви часто буваєте привітні чи похмурі?

  4. Кому ви віддаєте перевагу - людям, які цікавляться вашою справою чи для яких вона байдужа?

  5. Яким людям ви надаєте перевагу?

  6. Як ви думаєте, що цінується у стосунках з членами родини?

  7. Чи розуміють вас близькі та друзі?

  8. Як ви думаєте, що необхідно зробити для того, щоб вас краще розуміли й поважали?

  9. Що корисного ви зробили для людей нашого села, родини, сусідів, літніх людей, малечі?

Завдання

а) На ватмані накресліть модель позитивної людини. Обгрунтуйте її.
(Групова робота)

б) Чи згодні ви з думкою Сухомлинського, що ввічливість прикрашає
світ? Поясніть свою думку.

в) Назвіть знаки ввічливості. (Завдання командам)

Бліц - турнір

Хто вітається першим?

  • Жінка чи чоловік?

  • Старші чи молоді?

  • Начальники чи підлеглі?

  • Вихована людина поважає ім'я своє чи чуже? Які риси характеру ви ціните в людині?

Які звички в людині вам подобаються, а які для вас є негативними?

За що поважаєте і любити своїх батьків?

Чи можна оцінити людину за її зовнішнім виглядом?

Гра «Людина-сонце»

Пояснення гри. Наше сонечко - (іграшка), чарівне, воно уміє дарувати добрі якості і навпаки, віднімає у них все погане. Але, щоб побачити це, потрібно дивитися чарівними очима на того, хто тримає його.

Під час звучання мелодії, сонечко передається із рук в руки. При зупинці музики, учень із сонцем стає в коло і кожен повинен сказати про нього що-небудь хороше і добре.

Підсумок

Колективна робота

1. Кожен продовжує речення.

Я б змінив у собі..., щоб жити серед людей ...

2. Учні стають у коло і кожен із них говоре про те, які люди
потрібні нашому суспільству, щоб життя стало кращим,
щасливішим, добрішим.

^ Тема. Мій рідний краю, Україно, найкраще місце на землі!


Мета: подорожуючи рідним краєм, від зупинки до зупинки, розкрити красу та багатство краю, де ми народилися і живемо. У формі літературної гри навчити учнів бачити перемоги, вдачі нашої держави, пам'ятати про історичних персон країни; розвивати увагу, культуру мовлення, виразне читання вголос віршів поетів-емігрантів. Виховувати любов до рідного краю, формувати риси сучасного громадянина України.


^ Тип уроку. Диспут з елементами гри-подорожі.


Обладнання. Музичне оформлення, епіграф, літературні зупинки із завданнями.


Хід уроку-подорожі.


І. Вступна частина. Оголошення теми та мети, завдань

роботи.

(Організаційний момент поділ учнів на команди). Вчитель.

Доленько світла, моя Україно, Край чебрецю й барвінкових пісень, Сонцем налиті жита і калина, Радість дарують, звеличують день, Сонцем вбирають красу до краплини, Мову перлину і спів солов'я, Ти, наче ненька, у світі єдина, Чолом я низенько вклоняюсь тобі.


Учень.

Мій край чудовий - Україна! Тут народився ти і я, Чарівна пісня солов'я Все найдорожче в цілім світі Бо тут почався наш політ Звідсіль веде дорога в світ.

^ II. Мандрівка


Перший ведучий. Розпочинаємо подорож рідним краєм -Україною.


Зупинка «Географічна». Завдання.

  1. Яку площу займає територія України?

  2. Яка кількість населення України?

  3. Яка протяжність кордонів держави?


Зупинка «Історична». Завдання.

  1. Як називалася Русь за часів Ольги і Володимира?

  2. Коли ж утворилася назва Україна?

  3. Кому належить велика заслуга в утвердженні назви нашої держави України?

  4. Яка історія походження назви Україна?

  5. Кого із Київських князів ви знаєте?


Зупинка «Літературна». Завдання.

  1. Коли і ким був виданий указ про заборону книгодрукування українською мовою?

  2. Про що йде мова у такому вислові: «Кордони можна відновити. А якщо втратити, то це навічно». Що втрачається навічно?

  3. Яка обов'язкова вимога до того хто вступав до козацького війська?


^ III. Поетична сторінка.

Вчитель. Багато українців живе у різних країнах світу. Трепетно завмирає їх серце, коли почують українське слово. Рідна земля, як далека зірка, світить їм у чужих краях. Таких людей називають - емігрантами. Та душа їхня завжди залишатиметься на Україні. Тож давайте звернемося до поетичних зернинок поетів-емігрантів.

  1. Чи дослідили ми тему уроку?

  2. Діти ви щасливі? Обґрунтуйте відповідь.


Творча сторінка

  1. Зачитайте домашні твори-мініатюри.

  2. Поетична сторінка вашої творчості.

  3. Що гласить народна мудрість про дитячий скарб?


III. Рефлексія

Створення правил життя дитини в родині.


IV. Оцінювання. (Взаємооцінювання відповідей).
Домашнє завдання.

Вивчити на пам'ять поезію Андрія Малишка «Рідна мати моя».