asyan.org
добавить свой файл
1

Індивідуальне заняття з розвитку слухового сприймання та корекції вимови, 2 клас.

Тема. Постановка звука «Р». Диференціація звуків «Ш-Ж» в прямій позиції в складах, словах та фразах. Лексична тема:

«Моя родина». Оповідання: В. Сухомлинський «Мокра та суха сорочка».


Мета: продовжувати працювати над формуванням вміння змінювати силу голосу та коригувати артикуляцію відповідного звуку. Продовжувати відпрацьовувати тренувальні статичні та динамічні артикуляційні вправи для звука «р», розпочати постановку цього звука. Розрізняти вимову звуків «Ш-Ж» в прямій позиції на мовному матеріалі складів, слів та фраз. Закріпити знання з теми: « Моя родина». Познайомити з оповіданням (1 заняття). Працювати над осмисленим слуханням та читанням. Формувати вміння виконувати доручення, відповідати на запитання, робити звіт та вчити складати речення. Розвивати слухо-зорову пам`ять, довільну увагу, логічне мислення. Виховувати інтерес до навчання. Коригувати звуковимову.


Обладнання: картки, картинки, текст, таблички.


Хід заняття

^ I. Організаційний момент.

- Привітання з вчителем та гостями.

II. Вправи для голосу.

- Підбери правильну артикуляцію. Прочитай тихо-голосно.





^ II. Постановка звука «р».

  • Зараз ти будеш вчити звук «р»

  • Що ти будеш робити?

  • Я буду вчити звук «р».

  • Подивись на профіль.



  • Де знаходиться язик? (Язик вгорі та вібрує)

  • Сьогодні ти будеш вчитися вібрувати язиком.

  • Спочатку правильно подихаємо.

  1. Вправи на дихання. (Метелик, жаба виготовлені з картону)

  • Як пересувається жаба? Жаба стрибає. Переривчасто дути на жабу, щоб вона стрибала.

  • Як пересувається метелик? Метелик літає. Довгий сильний видих, щоб метелик полетів.

  1. Статичні артикуляційні вправи.

  • «Лопатка» - рахунок до 10. Рот відкритий, широкий розслаблений язик лежить на нижній губі.

  • «Чашечка» - рахунок до 10. Посміхнутись. Напіввідкрити рота, покласти широкий передій край язика на нижню губу. Потім загнути вгору бокові краї язика і кінчик язика так, щоб утворилося кругле заглиблення.

  1. Динамічні артикуляційні вправи.

  • « Неслухняний язичок». Рот напіввідкритий, спокійно покласти язик на нижню губу і поплескати його губами, вимовляючи пя-пя-пя.

  • «Смачне варення». Рот відкритий. Широким переднім краєм язика облизати верхню губу, виконуючи рух язиком згори вниз.

  • «Грибок». Посміхнутись, показати зуби, напіввідкрити рота, присмоктати язик до піднебіння, широко відкрити рота. Язик має нагадувати тонкий капелюшок грибочка, а розтягнута, яскраво виражена під’язикова складка – його ніжку.

  • «Гармошка». Посміхнутись, напіввідкрити рота, присмоктати язик до піднебіння і, не відриваючи язика від нього, широко відкривати і закривати рота, як розтягуються міхи гармошки.

  • «Фокус». Посміхнутись, напіввідкрити рота, покласти широкий передній край язика на верхню губу так, щоб бокові краї його були притиснуті, а посередині язика був рівчачок. Здути шматочок вати, який утримується на кінчику носа. Ватка має полетіти вгору.

  • «Папірець». Рот широко відкритий, язик в формі чашечки, на кінчик язика кладеться шматочок паперу, язик заводиться за верхні зуби до альвеол. Потрібно в цій позиції виштовхнути папір із-за зубів.

  • «Брррррр». Язик між губами, сильний видих, щоб губи і язик завібрували.

^ 4. Постановка звука «р».

Язик в формі чашечки піднімається на верхню губу, на верхні зуби, за верхні зуби. Треба відтворити сильний струмінь повітря з голосом, який чимось нагадує вимову звука «з». В цей час вчитель заводить під язик зонд або мізинець, і робить швидкі рухи зліва на право, внаслідок чого кінчик язика починає коливатися, тобто з’являється звук «р».

  • Молодець, завтра продовжимо працювати над цим звуком.


^ IV. Диференціація звуків «ш - ж».

  • Зараз ти будеш говорити звуки «ш - ж».

  • Що ти будеш робити?

  • Я буду говорити звуки «ш – ж».

  1. Прочитай склади. Пальчик веди по лінії. Спочатку прочитай повільно, потім швидко.

Ш А Повільно

Ж А

Ш О

Ж О

Ш Е

Ж Е


Ш А Швидко

Ж А

Ш О

Ж О

Ш Е

Ж Е

- Що ти зробив? ( Я прочитав склади).

2. Назви картинки і постав до потрібної букви.



Ж Ш






За екраном.

- Покажи де? Жаба, шапка, жук, шафа.

- Візьми жабу, дай мені.

- Це ти називав слова, а тепер склади речення.

- Як звати хлопчика?

- Скільки слів має бути в реченні.

Женя







Женя катається на машині.

- Що ти зробив? (Я склав речення).


^ V. Розвиток слухового сприймання.

1. Фрази, пов’язані з навчальною діяльністю.

Повтори.

1. Зараз пізня осінь.

2. Сонце гріє мало.

4. Часто йдуть дощі.

5. З дерев опало все листя.

6. Птахи відлетіли в теплі краї.

2. Лексична тема: « Моя родина».

- Розкажи про свою родину.

Монолог.

Мене звати Даньшин Женя. Мені 8 років. Я живу в місті Запоріжжя. У мене велика родина: мама Катерина Сергіївна, тато – Леонід Леонідович. Сестра – Аня, брат – Саша ходить в школу. Бабуся – Таня, дідусь – Леонід. Я дуже люблю свою родину.


  1. ^ Текст: « Мокра та суха сорочка» В. Сухомлинський.

Мокра та суха сорочка

У матері двоє синів – Іван і Сергій.

Мати сказала синам:

- Беріть, хлопці, сапи та йдіть на роботу.

Взяли вони сапи й пішли прополювати соняшники.

Увечері хлопці повернулися. В Івана мокра

сорочка, в Сергія – суха.

Лягли сини спати. А мати сидить над ними. Подивиться на Івана – усміхнеться, подивиться на Сергія – тяжко зітхне.

1 заняття:

а) читання тексту вчителем (без екрану). Учень слідкує по тексту;

б) запитання по тексту:

- Як називається оповідання?

- Про кого розповідається в тексті?

- Скільки у матері було сині?

- Як їх звати?;

в) повторне читання вчителем ( за екраном);

г) визначення послідовності картинок в серії з опорою на текст:

- Я буду читати речення. Послухай. Вибери потрібне речення. Прочитай. Підбери відповідну картинку. Приклей її біля речення.

- Що ти зробив? Я приклеїв картинку.

- А зараз зберемо всі аркуші по порядку і в нас вийшла дитяча книга. З нею ми будемо працювати на наступних заняттях.

- Ти слухав і читав текст.

- Що ти робив? ( Я слухав і читав текст).

3. Розрізнення мовного матеріалу без звукопідсилюючої апаратури.

- Зніми апарат. Послухай.

- Женя.

- Женя, до побачення!

- До побачення, Леся Володимирівна.

- Надінь апарат.

VI. Підведення підсумків заняття.

  • Який звук ти вчив?

  • Які звуки ти розрізняв?

  • Яке оповідання читав?

Молодець, ти добре працював можеш іти до класу.