asyan.org
добавить свой файл
1

ІНТЕГРОВАНИЙ УРОК-ПРОЕКТ, 2 КЛАС


Тема. Калина - символ краси та дівочої вроди.


Читання. Г.Демченко, "Калинка" (казка).

Я і Україна. "У царстві рослин". Охорона природи.


Мета. Розширити знання учнів про калину – символ України та символ дівочої вроди, лікарську рослину. Вдосконалювати читацькі навички, уміння добирати заголовки до частин тексту; збагачувати словниковий запас учнів образними висловами. Формувати інтерес до навколишнього середо­вища.

Розвивати зв’язне мовлення, комунікативні здібності, творчість, спостережливість; вміння обмінюватися думками, слухати товариша, працювати в групах; сприяти розвитку критичного та продуктивного мислення, презентувати свої дослідження.

Виховувати щирість, доброзичливе ставлення до навколишніх, любов і бережливе ставлення до природи, рідного краю.

Обладнання: гілочки з кетягами калини, малюнки та ілюстрації із зображенням калини, портрет Г.Демченко, заголовки до кожної частини казки, книжка "Калинка".


^ Хід уроку.


І. Організаційний момент. Привітання гостей.

Вчитель. Діти, сьогодні до нас завітали гості. А коли в домі гості — це свято. Тож проведемо урок так, щоб нашим гостям було цікаво і радісно.

Учні.

  • Доброго ранку травам росистим!

  • Доброго ранку квітам барвистим!

  • Доброго ранку сонечку ясному! (Повертаються до гостей)

  • Людям усім і усьому прекрасному!


- Діти, давайте скажемо хором девіз нашого уроку!


Учні (хором).

  • Ми всі господарі природи, тож збережемо її вроду.


ІІ. Повідомлення теми і мети уроку.

Вчитель.

  • Сьогодні у нас звітний урок за про­ектом "Калина — символ краси та дівочої вроди", про свої здобутки звітуватимуть наші групи: "Журналісти", "Фотокореспонденти", "Літератори", "Творці".

  • А щоб наш урок був вдалим, пропоную ознайомитися з планом проведення уроку.




ПЛАН

  1. Звіт груп.

  2. Калина – частина природи.

  3. Асоціативний кущ.

  4. Передбачення.

  5. Слухання казки.

  6. Робота з казкою.

  7. Складання книжки.



Отже, слово надається капітанам груп. Звітуйте тема­тичними девізами про готовність до уроку.


Журналісти. З природою живи у дружбі, то буде вона тобі у службі.

Ми розповімо вам про калину, її лікувальні властивості.


Літератори. Ми вміємо красою милуватися, берегти її, примножувати, оберігати.

Ми побували у бібліотеці, працювали з додат­ковою літературою і підготували літературний матеріал про калину.


Фотокореспонденти. Нехай земля квітує всюди, природу збережемо, люди.

Ми підготували фотовиставку, яка відображає красу калини.


Творці. Люби природу й бережи — ми ж на планеті не одні.

Ми віршики і описи про калину складали,

Нам батьки ну дуже трішки допомагали.


ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.


  • Що таке природа? (Це все, що нас оточує: рослини, тварини, людина. Крім тих предметів, які зроблені руками людини).

  • Діти, сьогодні ми будемо вести розмову про яку рослину? (калину).

  • Скажіть, це – дерево, кущ чи трав`яниста рослина? (кущ)

  • Калина – дикоросла чи культурна рослина? (культурна)

  • А чи занесена калина до Червоної книги? Чому?

  • Чи це означає, що Калину можна рубати, ламати, знищувати? Чому?

  • Отже, перед нами стоїть завдання: не тільки навчитися бачити красу природи, а й берегти її і не завдавати лиха!

  • Сьогодні на уроці ми будемо милуватися калиною, розповідати багато цікавого про калину і читатимемо казку.


^ IV. Фронтальна робота.


Створення асоціативного куща.

- Що ви бачите, коли пригадуєте, уявляєте, чуєте слово калина?





Вчитель. А зараз про свою роботу прозвітує наша перша група "Журналісти".

Журналісти.


  1. На нашій планеті росте понад 200 видів калини, а в Україні найбільше поширена калина цілолиста.




  1. Це високий гіллястий кущ заввишки 2—4 мет­ри з сірою корою. Плоди червоні фарбу, а кора — чорно-зелену.

  2. Калина — це символ рідної землі, батьківської хати. Калина — це символ України та символ дівочої краси.




  1. 3 плодів калини готують начинку для пирогів, киселі, мармелад.




  1. Калина - лікарська рослина. Свіжі ягоди з медом вживають при кашлі, серцевих захворюваннях.




  1. Вона регулює тиск крові. Соком калини вми­ваються, щоб обличчя рум'янилось.


Вчитель. Дякую, діти, за вашу роботу. Всі матеріали, підготовлені вами ми розмістили в папці про калину.


^ V. Робота над казкою Г.Демченко "Калинка".


1. Короткі відомості про Г.Демченко. Показ портрета.

  • Сьогодні ми будемо знайомитися з казкою «Калинка», яку написала українська письменниця і поетеса Галина Демченко.


2. Складання передбачення.

Малюнкове передбачення. Слайд № 6


Читання "луною":

ласкава дівчинка

посадила край шляху

носила та поливала

щире серце


3. Слухання аудіозапису казки.


  • Послухайте, будь ласка, казку. Подумайте, чи справдилося ваше передбачення? Чи зможете ви прочитати казку так, як буде звучати в записі?


аудіозапис


  • Сподобалася казка? А чи зможете ви її прочитати так, як читець?

  • Чи справдилося ваше передбачення?




  • Як звали головну героїню казки?

  • За що всі люди в селі любили Калинку?

  • Яка головна думка?

4. Лексична робота. * Слайд № 9 (обрати слово з дужок)


З’єднай значення зі словом

– Діти, Гарнюня підготувала для вас цікаві слова, але Спритко їх переплутав. Давайте їм допоможемо!

Курний під вікном

Крислатий зраділо, повеселішало

Звеселилося в пилюці, в куряві

Попідвіконню розложистий


5. Чистомовка


На городі в нас картопля,

Кавуни і кабачки.

Є калина, є капуста,

Є червоні бурячки.


6. Читання тексту учнями, що краще читають.


І частина –...

ІІ частина —...

ІІІ частина —...

VI частина –...


  1. Фізкультхвилинка.


Діти виконують пісню "Ой у лісі калина" й іміту­ють рухи.


8. "Вибіркове читання".

Вчитель. Зараз я дам запитання.

Ваше завдання – знайти в тексті відповідь на моє запитання.


І - "Як дівчинка ставилася до квітів?".

ІІ - "Як Калинка доглядала за стебельцем?".

ІІІ — "Що сказав подорожній?".

VI — "Що кущ сказав дівчинці?".


  1. Підбір заголовків до кожної частини.


Кожна група вибирає частину тексту і вирішує, як її назвати. ( складання плану казки )


Орієнтовний план

  1. Ласкава дівчинка Калинка.

  2. Тоненьке стебельце.

  3. Вдячність подорожнього.

  4. Подароване ім'я.


^ VI. Звіт групи "Літератори".


Вчитель. Продовжимо презентацію наших груп. Про свою роботу прозвітує група "Літератори".


«Літератори».


  • Вірш Марії Познанської "Калинонька".


^ Ось калина над водою

віти стеле по воді.

Хто це щедрою рукою

їй намистечко надів?


Червонясте, променисте,

розцвітає, як вогні.

Дай хоч трішечки намиста,

калинонько, і мені.



  • Загадка про калину.

^ Стоїть дід над водою

з білою бородою.

Тільки сонечко пригріє,

борода почервоніє.




  • Прислів'я:

Калина у дворі — у хаті достаток.

Вчитель. Ви теж гарно впоралися зі своїм зав­данням. Вмістили і ваш матеріал у нашу папку.


^ VIІ. Звіт групи "Фотокореспонденти".

Фотокореспонденти.

  • Краса калини може зачарувати кожного. Взимку чи влітку, весною чи восени ми бачимо її неповторну чарівність.


Вчитель. Ваші сторінки з фотографіями теж вмістили до нашої книги.


^ VIІІ. Звіт групи '"Творці".

Вчитель. Зараз презентуватимуть свою роботу "Творці", які зробили перші спроби пера.


  • Познайомте нас, будь ласка, із своїм творінням. ( казка, кросворд, опис калини)




  • Учениця демонструє КРОСВОРД, загадує свою ЗАГАДКУ.


Вчитель. Вашу творчість ми теж вмістимо у нашу папку-книжечку.


ІХ. Підсумок уроку. Оцінювання.

  • Погляньте, яку ми книжку створили завдяки наполегливій роботі.




  • Діти, вам сподобався урок? Зафарбуйте того ПУШИСТИКА, який відповідає вашому настрою.


Х. Домашнє завдання.

С. 84 – 87, читати виразно в особах, відповідати на питання;

* придумати свої запитання до казки.


^ ХІ. Висновок уроку.

  • Існує добрий давній народний звичай — садити калину біля кожної хати. Вона, кажуть, при­носить щастя людям.




  • Шановні гості, ми вам пропонуємо почастуватись джемом з калини, який приготувала сім`я Олега Петрова. Нехай він вам несе щастя і достаток!




  • Отож, щоб росла у вас черво­на калина, будьте самі гарні не лише зовнішньо, а й внутрішньо, будьте щедрими на добро, бережіть його у своїй душі.



Ірина Василівна Казакевич,

вчитель початкових класів

Зеленодольської ЗШ № 1 І-ІІ ст.,

Апостолівського району

Дніпропетровської області

2011-2012 н.р.