asyan.org
добавить свой файл
1

ОБРАЗОТВОРЧЕ МИСТЕЦТВО


5 клас


21 березня 2012 рік


Тема. Види живопису. Імітація мозаїки з яєчної шкаралупи.


Мета: розширити знання про види живопису; навчити розрізняти види монументального живопису, техніки виконання розпису, мозаїки; розвивати відчуття і власне бачення художнього твору, уміння створювати образи, з огляду на призначення і техніку виконання; виховувати акуратність; активізувати творчу ініціативу учнів.


Обладнання: матеріали: тонований картон, клей, яєчна шкаралупа, пензлі; альбом із шаблонами, (с. 51—52); зоровий ряд: монументальний живопис (фрески, вітражі, мозаїка), станковий і мініатюрний живопис; зразки дитячих робіт, які імітують техніку мозаїки.


^ Хід уроку

I. Організація класу


II. Актуалізація навчальної діяльності

Бесіда.

— Що ми називаємо живописом?

— Назвіть головний виражальний засіб живопису.

— Чим живопис відрізняється від графіки?

— Які види живопису ви знаєте?


^ III. Мотивація навчальної діяльності

  1. Слово вчителя.

Монументальний живопис зустрічається всюди: на стінах будинків, станціях метрополітену, в інтер’єрах громадських споруд, театральних фойє, спортивних комплексах. Над створенням цих шедеврів працюють художники-монументалісти. А уявіть, що ви — художники-монументалісти.

- Які будинки ви хотіли б прикрасити?


^ IV. Оголошення теми уроку

На сьогоднішньому уроці ми створимо імітацію мозаїки для громадського будинку.


V. Вивчення нового матеріалу

1. Слово вчителя.

Живопис поділяють на кілька видів. (Під час пояснення вчитель створює на дошці схему «Види живопису»)


Учень: Станковий живопис — найпоширеніший вид живопису. Він виконується на верстаті-мольберті, як основу використовують дерево, картон, папір, але найчастіше полотно. Станкова картина є самостійним твором. Завдяки багатству кольору вона багатогранно й тонко передає красу навколишнього світу.


Учень: Мініатюрний живопис — це твір невеликого розміру, який вирізняється особливо тонкою технікою виконання. Цей вид живопису зазнав розквіту в середні століття, до появи книгодрукування. Рукописні книги прикрашалися найтоншими заставками, кінцівками, детально пророблялися ілюстрації. У зразках індійської мініатюри, які прикрашають u1089 сторінки рукописних мемуарів султана «Бабур-каме», бачимо барвистий колорит, густий непрозорий шар фарб, ювелірно-тонкий малюнок. Мініатюра була розрахована на розгляд зблизька, тому велике значення мали дрібні деталі. Неповторні й гідні захоплення роботи лакової мініатюри Палеха. Образам властиві народність і романтична піднесеність, мініатюра пронизана патріотичною темою.


Учень: Театрально-декораційний живопис (декорації, костюми, грим, бутафорія, виконані за ескізами художників) допомагає глибше розкрити зміст вистави. Художники враховують віддаленість від глядача, освітленість. Декорація дає уявлення про місце і час дії, ескізи костюмів і гриму виражають індивідуальний характер персонажів, їхній соціальний стан, стиль епохи і багато чого іншого.


Учень: Найдавнішим видом живопису вважають монументальний живопис. Це особливий вид живописних творів великого розміру, які прикрашають стіни та стелі архітектурних споруджень. Він прославляє та увічнює, розкриває зміст великих соціальних явищ, які зробили позитивний вплив на розвиток суспільства.


Вчитель: Монументальний живопис може виконуватися у різних техніках. Найчастіше це фреска, вітраж, мозаїка.


Фреска. У перекладі з італійської це слово означає «свіжий», «сирий», тому що зображення наноситься на сиру штукатурку стіни, коли розчин ще не затвердів і добре усмоктує фарбу. Розпис, який виконується на стіні, називається панно, на стелі — плафон.


Вітраж ми сприймаємо як картину з кольорових скелець або іншого матеріалу, що пропускає світло.


Мозаїка ж робиться зі шматочків кольорового каменю або особливого непрозорого скла — смальти. Давні римляни виконували в цій техніці скриньки, стільниці. У середні віки основне призначення таких мозаїк зводилося до прикрашання храмів. Мозаїку складають зі шматків мармуру, з майоліки (шматки кераміки, один бік якої вкритий кольоровою глазур’ю). Такі мозаїки прикрашають архітектурні пам’ятники у містах Середньої Азії: Бухарі, Самарканді, Ташкенті та ін.


^ VI. Практична робота

1. Слово вчителя.

Величність змісту монументально живопису, значні розміри його творів, зв’язок з архітектурою потребує великих колірних плям, строгої простоти, ясності контурів і узагальненості пластичної форми. Усе це необхідно враховувати у підготовчому малюнку для виконання імітації мозаїки. Подібну імітацію вітража виконаємо з паперу. Дуже добре імітацію мозаїки передає яєчна шкаралупа, яка має натуральний колір декількох відтінків (від білого до темно-бежевого). Для яскравих барвистих композицій половинки яєчної шкаралупи покривають фарбами, додаючи кілька крапель клею ПВА, тими кольорами, які передбачені в ескізі. Потім, відламуючи невеликі шматочки шкаралупи, наносять клей, бажано густіше, та виклеюють по підготовчому малюнку так, щоб між шматочками залишався невеликий шов.


  1. Перегляд слайдів – зоровий ряд.


3. Виконання тренувальних вправ.

Завдання 1.

В альбомі із шаблонами представлені ескізи лінійних малюнків для мозаїки. Яка з цих композицій підійде для виконання панно, а яка — для плафона?


4. Створення імітації мозаїки.

Виконайте імітацію мозаїки для оздоблення громадської споруди (Палацу культури, театру, цирку, Палацу спорту, музею тощо.)

Постарайтеся виконати мозаїку так, щоб можна було легко визначити, для якої громадської споруди вона створена. Дайте їй назву.


Етапи виконання роботи.(технологічна картка)

1) Розгляньте підготовчий малюнок (краще на тонованому картоні).


2) Визначте колірну гаму.


3) Підберіть шкаралупу відповідно до колірного рішення усієї композиції. (Шкаралупа має бути із сирих яєць, попередньо вимита і знежирена миючими засобами.)

4) Відламуючи шматочки, наклейте їх на основу відповідно до малюнка, залишаючи між ними невеликі проміжки.

5) Об'єднання частин панно в одну роботу.

^ VII. Завершення уроку

  1. Демонстрація роботи, визначення «чистоти» виконання.

  2. Завдання на наступний урок: принести фарби, пензлі, папір; фотографію своєї родини або її членів.


Курилівська загальноосвітня школа І-ІІ ступенів


Методичне об'єднання вчителів художньо-естетичного циклу


Урок образотворчого мистецтва в 5 класі


Види живопису.

Імітація мозаїки з яєчної шкаралупи.
Вчитель: Смігунова Н. І.


2011-2012 навчальний рік