asyan.org
добавить свой файл
1

Тема уроку Розв’язування задач.

Мета уроку

навчальна: навчитись розв’язувати задачі з використанням одновимірних числових масивів.

виховна: виховувати культуру роботи за комп’ютером.

розвивальна: розвивати логічне мислення учнів.

Хід уроку

  1. Організаційний момент.

  2. Актуалізація опорних знань учнів (фронтальне опитування класу).

    • Перерахуйте основні правила техніки безпеки в комп’ютерному класі.

    • Які типи даних ви знаєте?

    • Які значення можуть приймати змінні типу longint?

    • Які значення можуть приймати змінні типу int64?

    • Які значення можуть приймати змінні типу real?

    • Яку структуру даних називають одновимірним масивом?

    • Знайдіть помилку:

      1. type mas:=array[1..n] of real;

var a: mas;

      1. for i:=1 to 15

read(a[i]:4);

      1. for i:=1 to 10 do

write(a[1],a[2],a[3]);

    • Які дії ви вмієте виконувати з елементами масиву?

    • Поясніть алгоритм знаходження суми елементів.

    • Поясніть алгоритм знаходження кількості елементів з певними ознаками.

  1. Повідомлення теми і мети уроку

І так, тема нашого уроку «Розв’язування задач». На сьогоднішньому уроці ми будемо вчитися будувати математичні моделі до нестандартних задач з теми «Одновимірні масиви», складати алгоритми для розв’язування цих задач та реалізовувати алгоритми за допомогою мови програмування Pascal.

4 ^ План робити

Кожен учень отримує картку з алгоритмом роботи з задачею:


Алгоритм роботи з задачею:

              1. Читаємо умову.

              2. Будуємо математичну модель поставленої задачі.

              3. Розв’язуємо задачу за допомогою комп’ютера.

              4. Тестуємо готову програму.

              5. Зберігаємо програму в пам’яті комп’ютера


5. Розв’язування задач

Задача1. 8 березня Сашко, приготувавши квіти для поздоровлення однокласниць, пішов до школи. У класі він зустрів n дівчаток, яким подарував відповідно а12,…,аn квіточок. Скільки квіток подарував Сашко дівчаткам?

(Учні аналізують задачу. Умова, математична модель та алгоритм розв’язування демонструється на презентації)

Задача 2. Хлопчик Тарасик пішов на рибалку, прихопивши вудку і n хробаків. На кожного хробака він витягнув по рибині, довжина яких була відповідно а12,…,аn см. Скільки рибин приніс додому Тарасик, якщо лишав лише рибу більшу за 15 см?

(Учні аналізують задачу. Умова, математична модель та алгоритм розв’язування демонструється на презентації)

              1. Фізкультхвилинка

Вправа-розминка «Австралійський дощ»

Учасники стають у коло. Ведучий запитує: «Чи знаєте ви , що таке австралійський дощ? Ні? Тоді давайте разом послухаємо який він. Зараз по колу ланцюжком ви будете передавати мої рухи. Коли вони повернуться до мене, я передам наступні. Будьте уважні».

  • В Австралії піднявся вітер (ведучий тре долоні).

  • Починає накрапати дощ (клацання пальцями).

  • Дощ посилюється (почергове плескання долонями по плечах).

  • Починається справжня злива (плескання по стегнах).

  • А ось і град та справжня буря (тупіт ногами).

  • Але що це? Буря стихає (плескання по стегнах).

  • Дощ стихає (плескання долонями по плечах).

  • Лише рідкі краплі падають на землю (клацання пальцями)

  • Тихий шелест вітру (потирання долонь).

  • Ура! Сонце! (руки догори).

7. Розв’язування задач

Задача3. На домашнє завдання вчитель математики задав учням розв’язати n номерів: а12,…,аn . Учень вирішив розв’язати лише ті номери, які закінчуються цифрою 3. Скільки номерів виконав юний математик?

(Учні аналізують задачу. Умова, математична модель та алгоритм розв’язування демонструється на презентації)

Задача 4. Медсестра зважила учнів 8 класу, отримані дані а12,…,аn записала до таблиці. Допоможіть медсестрі підрахувати кількість учнів з вагою від 35 кг до 55 кг.

(Учні аналізують задачу. Умова, математична модель та алгоритм розв’язування демонструється на презентації)

Задача 5. (для самостійного виконання). У січні кожного дня учень записував температуру повітря у календар. Вчителька географії дала завдання визначити середню місячну температуру.

8. ^ Підсумки уроку та оцінювання учнів.

На сьогоднішньому уроці ми навчилися розв’язувати нестандартні задачі з використанням одновимірних числових масивів. Протягом уроку ми будували математичні моделі до кожної задачі, розбирали алгоритм розв’язування цих задач та реалізовували алгоритми за допомогою програмного середовища. Вчитель оцінює роботу учнів.

9. ^ Домашнє завдання

Розв’язати задачу. В журналі майстра на заводі зберігається інформація про те, скільки деталей виготовив кожен з n працівників цеху а12,…,аn. Підрахувати загальну суму премії, яку отримає цех, якщо відомо, що премію отримають працівники, які виготовили більше ніж 100 деталей по 0,5 грн. за кожну деталь зверху.


Робоча картка учня

Розв’язування задач


Алгоритм роботи з задачею:

              1. Читаємо умову.

              2. Будуємо математичну модель поставленої задачі.

              3. Розв’язуємо задачу за допомогою комп’ютера.

              4. Тестуємо готову програму.

              5. Зберігаємо програму в пам’яті комп’ютера



Задача1. 8 березня Сашко, приготувавши квіти для поздоровлення однокласниць, пішов до школи. У класі він зустрів n дівчаток, яким подарував відповідно а12,…,аn квіточок. Скільки квіток подарував Сашко дівчаткам?


Математична модель

Алгоритм








Задача 2. Хлопчик Тарасик пішов на рибалку, прихопивши вудку і n хробаків. На кожного хробака він витягнув по рибині, довжина яких була відповідно а12,…,аn см. Скільки рибин приніс додому Тарасик, якщо лишав лише рибу більшу за 15 см?


Математична модель

Алгоритм








Задача3. На домашнє завдання вчитель математики задав учням розв’язати n номерів: а12,…,аn . Учень вирішив розв’язати лише ті номери, які закінчуються цифрою 3. Скільки номерів виконав юний математик?

Математична модель

Алгоритм








Задача 4. Медсестра зважила учнів 8 класу, отримані дані а12,…,аn записала до таблиці. Допоможіть медсестрі підрахувати кількість учнів з вагою від 35 кг до 55 кг.

Математична модель

Алгоритм








Задача 5. (для самостійного виконання). У січні кожного дня учень записував температуру повітря у календар. Вчителька географії дала завдання визначити середню місячну температуру.

Математична модель

Алгоритм








Домашнє завдання. В журналі майстра на заводі зберігається інформація про те, скільки деталей виготовив кожен з n працівників цеху а12,…,аn. Підрахувати загальну суму премії, яку отримає цех, якщо відомо, що премію отримають працівники, які виготовили більше ніж 100 деталей по 0,5 грн. за кожну деталь зверху.