asyan.org
добавить свой файл
1

Тема уроку: У зоопарку ( 1 клас)

Мета: Вдосконалювати навички діалогічного мовлення, практикувати вживання лексичних одиниць в усній формі; розвивати пам’ять, увагу, фонематичний слух;

виховувати дбайливе ставлення до живої природи.

Обладнання:шкільне приладдя, касети, картки, мультимедійна дошка, магнітофон

Хід уроку

I.Організаційний момент

1.Привітання

Teacher:-Good morning, children!

Pupils:-Good morning, good morning!

Good morning to you!

Good morning , good morning

I am glad to see you!

2.Фонетична зарядка

Teacher:- Let’s listen and sing the song.


^ Elephats and Fishes


How many elephants?

Elephants, elephants.

How many elephants?

One, two, three.


How many fishes?

Fishes, fishes.

How many fishes?

One, two, three.


Hello elephants!

Hello fishes!

Elephants and fishes.

One, two, three.

^ II.Основна частина уроку.

T:The topic of our today’s lesson is “ At the Zoo”. Today we have to learn the new words. We have to repeat the colours and the animals.

T: Тема сьогоднішнього уроку ‘’ У зоопарку”. Ми повинні познайомитися із назвами тварин, які живуть у зоопарку. Повторити назви кольорів і закріпити їх у мовленні, пригадати рахунок. Нові слова і ті, що ви вже знаєте нам необхідні для спілкування.

  1. ^ Гра ’’Guess the name’’

T: - Зараз я запрошую вас на прогулянку в зоопарк, де ми зможемо побачити багато цікавих тварин. Давайте згадаємо їх назви.

(Учитель називає першу букву назви тварини, учні відгадують слово).

T:- Its name begins with the letter B. What’s this?

Pupils: It’s a bear.

T:- Its name begins with the letter T. What’s this?

Pupils: It’s a tiger.

T:- Its name begins with the letter G .What’s this?

Pupils: It’s a giraffe.

T:-Its name begins with the letter L. What’s this?

Pupils: It’s a lion.

T:- Its name begins with the letter M. What’s this?

Pupils: It’s a monkey.

T:- It’s name begins with the letter E. What’s this?

Pupils: It’s an elephant.

T:- It’s name begins with the letter D. What’s this?

Pupils: It’s a dolphin.

T:- It’s name begins with the letter W. What’s this?

Pupils: It’s a wolf.

T:-It’s name begins with the letter K.

Pupils : It’s a kangaroo.

(Учитель розміщує на дошці малюнки з назвами тварин).

  1. ^ Гра ‘’ Missing animals”.

(Учитель забирає 1-2 малюнки з дошки. Учні повинні назвати зниклих тварин)

T:-Now children , look. Some animals are missing. Let’s help the zookeeper to find them.

^ 3.Гра ‘’Guess the animal’’

(Учитель включає звуки тварин . Учні повинні сказати якій тварині цей голос належить).

T:-Children, guess the animal.

4.Фізкультхвилинка


One, two,

Look at my shoe.


Three, four,

Point to a door.


Five, six,

Pick up sticks.


Seven, eight,

Open a gate.


Nine, ten,

A yellow hen.


^ 5.Робота в парах ‘’ Ask the zookeeper”.

В нашому зоопарку багато цікавих тварин. Частина учнів буде відвідувачами зоопарку, інші- працівниками, що доглядають за тваринами і добре їх знають, а тому можуть відповісти на запитання про них.

P1:- Is it a lion? P2:- No, it isn’t a lion.

P1:- Is it a tiger? P2:- Yes, it is.

P1:- And what’s this? P2:- It’s a bear.

^ 6.Зараз, діти, ми спробуємо описати тварин, яких ми зустріли у зоопарку. Для цього ми повинні запам’ятати такі слова:

Big tall small

(Вчитель показує картинки і пояснює значення нових слів)

Open your books on page 42. Look listen and say.

A tiger- a big tiger – It’s a big tiger.

A giraffe- a tall giraffe- It’s a tall giraffe.

A lion – a big lion – It’s a big lion.

A monkey- a small monkey- It’s a small monkey.

^ 7.Наступне наше завдання “Name the colour of the animal”

Let’s repeat the rhyme “Colours”

One, two,

Red and blue.

Up and down,

Yellow and brown.

Bow to a queen,

Orange and green.

Look at a kite,

Black and white.

Look at the blackboard.You can see the colours and the animals. Make up sentences.

A frog is green ( a crocodile)

A parrot is bright

A fox is orange (squirrel)

A bare is white (hen)

^ 8.Гра ‘’One or many’’

(Учитель називає назви тварин у множині чи однині. Учні плескають у долоні, коли чують іменник у множині).

A dog cats a dolphin lions tigers a monkey a zebra hens a fish an insect elephants pigs

T:- Let’s play another game. Listen the names of animals. Clap hands if it’s not one animal but many.

^ 9.Робота в парах ‘’How many animals?’’

Для наступного нашого завдання ми повинні повторити рахунок.

Let’s listen the song.

One, two,three,

Clap, clap, clap.3t

Listen to the numbers.


Four, five, six.

Tap, tap, tap.3t

Listen to the numbers.


One, two, three,

Four, five, six.

Clap, clap, clap.

Tap, tap, tap.

One, two, three,

Four, five, six.

Listen to the numbers.

Учні по черзі запитують один одного про кількість тварин на малюнку.

P1: -How many monkeys? P2:- One monkey.

P2:- How many lions? P3:- Two lions.

P3:- How many insects? P4:- Three insects.

P4:- How many fishes? P5:- Four fishes.

10. Виконання письмового завдання.

Workbook p.39 Find and circle

Учні обводять правильну відповідь.

Is it a bear? Yes, it is.

Is it an elephant? No, it isn’t.

Is it a lion? Yes, it is.

III.Підсумок уроку.

Яких тварин ви зустріли в зоопарку?

Let’s sing the song.


Lions and cats, lions and cats.

Lions and cats and a kangaroo.

All the animals in the zoo.


Parrots and bats, parrots and bats.

Parrots and bats and a kangaroo.

All the animals in the zoo.


Elephants, elephants.

Elephants and a kangaroo.

All the animals in the zoo.


Що вам сподобалося на уроці найбільше?