asyan.org
добавить свой файл
1

Тема уроку: Підготовка до написання твору – роздуму на морально - етичну тему:

«Жінка - прикраса роду людського»

Мета уроку: навчити учнів писати твори - роздуми морально - етичної тематики, добираючи мовні засоби відповідно до задуму і форми висловлювання, виявляти власне ставлення до окресленої проблеми;

розвивати творчі здібності учнів;

виховувати почуття поваги до жінки, почуття прекрасного в житті

Тип уроку: урок розвитку мовлення

Обладнання: портрети відомих жінок, пам’ятка « Як складати твори на морально-етичну тему», діаграма

^ Епіграф: Я-жінка,

Я- мати!

Запалена Богом

Одвічна свіча (Г.Чубач)


Хід уроку

  1. Організаційний момент

  2. Ознайомлення з темою та метою уроку

Слово вчителя Сьогодні на уроці ми з вами будемо готуватися до написання твору-роздуму, присвяченого морально-етичній темі «Жінка-прикраса роду людського». Тема уроку дуже актуальна. Ми повторимо структуру творів-роздумів, попрацюємо зі словником, будемо вчитися робити висновки , з метою повторення філософських понять щодо ролі жінки, розвиватимемо усне та писемне мовлення.

  • Запишіть, будь ласка, в зошитах число, тему уроку.

  1. Актуалізація опорних знань

Слово вчителя

Дозвольте розпочати урок твором, який залишився на згадку від випускниці нашої школи. (Учитель читає твір написаний ученицею).

Бесіда :

* Яке враження справив на вас цей твір?

* Чи відповідає він темі нашого уроку?

Слово вчителя А тепер давайте згадаємо типи мовлення.

(Учні називають типи мовлення - розповідь, роздум,опис)

  • Пригадайте, яка будова твору-роздуму.

^ (ВСТУП, ТЕЗА, ДОКАЗИ, ВИСНОВОК)

  • Який обсяг кожної частини?

Слово вчителя Написання цього твору вимагає знання понять «мораль» і «етика».

* Давайте спробуємо дати визначення.

(Діти дають визначення).

* У вас на партах лежать тлумачні словники, відшукайте тлумачення слів «мораль» і «етика».

Робота зі словником

* Мораль - це система норм і принципів поведінки людей у становленні одне до одного та до суспільства.

* Етика - наука про мораль, норми поведінки, сукупність моральних правил.

(Визначення записати в зошити).

Слово вчителя Перед вами пам’ятка « Як складати твори на морально-етичну тему». Пригадати і прочитати пам’ятку про основні вимоги до твору.

IV. Сприйняття і засвоєння учнями навчального матеріалу

Слово вчителя На дошці записані теми твору, який ви будете писати. Я вам даю хвилину подумати, щоб обрати тему, яка вам більш близька.

  • Яку тему обрали і чому? (відповіді декількох учнів).

  1. Жінка - носій і творець життя.

  2. Жінка, мати, Берегиня.

  3. Моє бачення ролі сучасної української жінки.

Слово вчителя Зараз пропоную вашій увазі декілька творчих портретів відомих жінок, над якими працювали учні вдома. Вони вам представлять портрети не називаючи імен, а ви повинні встановити, кому вони належать .

  • «Творчий портрет жінки» (відповіді учнів).

Слово вчителя У нашій невеличкій галереї є портрети жінок, про які ви готували розповідь: Соломії Крушельницької, Катерини Білокур, Лесі Українки та Ліни Костенко. Назвіть, будь ласка, імена інших жінок, про яких ми згадали у галереї. Чим уславлені ці особистості?

( Княгиня Ольга, Роксолана. Учні розповідають про них).

  • У якій хронологічній послідовності, з точки зору історії, можна розташувати портрети в галереї. ( Діти дають відповіді).

Княгиня Ольга(X ст.)- Роксолана(XI ст.)- Леся Українка(1871-1913, XIX-XXст.)- Соломія Крушельницька( 1872-1952, XIX-XXст.)- Катерина Білокур(XX ст.)-

Ліна Костенко(XXI ст.)

Слово вчителя Віктор Гюго писав: «Ніяка зовнішня чарівність не може бути повною, якщо вона не оживлена внутрішньою красою».

  • Як ви розумієте цей вислів? Чи завжди вони збігаються?

  • Назвіть моральні якості жінки. (Доброта, чуйність, щирість, небайдужість, альтруїзм, чесність, правдивість, уміння дотримуватись слова, надійність, працелюбність, почуття власної гідності).

  • Чи повинна жінка відокремлювати особисте щастя, життя від життя суспільства?

«Мозковий штурм»

Слово вчителя На попередньому уроці ми провели з вами анкетування. Вам потрібно було визначити критерії, за якими сучасна жінка має можливість стати щасливою і успішною. Із 20 ознак треба було вибрати лише 7. Результати анкети відтворені на цій діаграмі( показує на дошці). Спробуйте довести, що вибрані критерії дуже важливі в житті жінки.

(Учні доводять важливість вибраних ними критеріїв).

Слово вчителя Отже, з плином часу нічого не змінюється. Ви обрали ті критерії, які завжди будуть важливими для жінки - діти, здоров’я, любов, вірні друзі….

Підбиваючи підсумок всьому сказаному, спробуємо відтворити узагальнений образ сучасної української жінки.

( Схема« Сучасна українська жінка»).

  • І останнє чим би мені хотілося закінчити цей урок це, щоб ви спробували звернутися до своїх матусь зі щирими словами вдячності й любові. Нещодавно було свято 8 Березня.

( Учні висловлюють свої думки).

  1. Висновок уроку, підбиття підсумків

Слово вчителя Підбиваючи підсумки сьогоднішнього уроку я з впевненістю можу сказати, що працювали всі чудово. На наступному уроці ми з вами подовжимо працювати над цією темою, свої думки ви викладете на папері.

  • Але хотілося б почути висновок від вас. Продовжіть речення « Сьогодні на уроці я..».

  • Життя неповторне, й у кожного воно своє. Людина ж, від свідомого свого народження має певні, притаманні тільки їй обдарування, цілком здатна сама витворити собі долю. Але для цього потрібно працювати над собою, формувати характер, волю, набувати умінь та навичок, мати активну життєву позицію.

VI. Оцінювання

VII. Домашнє завдання


Творчий портрет Соломії Крушельницької

У музичному світі кінця XIX- першої половини XX століття вона була символом досконалості й неперевершеності. Найзнаменитіші театри й концертні зали світу запрошували її до себе.50 опер, 50 блискучих жіночих образів. ЇЇ голос захоплював силою звука, дзвінкістю, соковитістю, гнучкістю, досконалою вокальною дикцією, віртуозною технікою, благородним тембром, ліризмом і драматизмом. На оперних сценах світу царювало тоді чотири особи чоловічої статі - Батістіні, Карузо, Тітта Руффо, Шаляпін.


Творчий портрет Катерина Білокур

1954 року всесвітньо відомий маестро Пабло Пікассо побачив на міжнародній виставці в Парижі її картини і був уражений. Кажуть, він довго стояв біля них, а потім назвав її геніальною й порівняв із Серафін Луїз із міста Санлі, відомою художницею, що славилася в мистецтві малювати квіти, згодом він додав: « Якби в нас була такого рівня мисткиня, ми змусили б світ заговорити про неї».


Творчий портрет Лесі Українки

Доля не була поблажливою до неї. Захворівши в дитинстві, поетеса змушена була все життя долати тяжку недугу, вести, за її словами, «тридцятилітню війну» з хворобою. Коротким було її життя – лише 42 роки. Не судилося їй щастя материнства. Але за всі її страждання і втрати була обдарована Богом великим поетичним талантом, який вона віддала Україні, своєму народові.


Творчий портрет Ліни Костенко

ЇЇ називали «царицею поезії в Україні». Усі її твори - це роздуми про сенс людського життя, про загальнолюдські цінності.

У роки застою вона пішла у внутрішню еміграцію. Понад півтора десятиліття не публікувалася, а ім’я поетеси не згадувалося в жодних літературних оглядах і статтях. Але люди всі ті роки чекали її, і тому вона працювала.

ЇЇ поезія була бунтом. Бунтом особистості. Повстання духу. І слава, що до неї приходила , була вистражданою надією на своє відродження, на можливість повернутися до себе.