asyan.org
добавить свой файл
1

Урок з «Основ здоров’я » 8 кл.

Вчитель – Тимощук Людмила Миколаївна


Тема уроку: Екологічна безпека. Вплив екологічних умов проживання на здоров’я людини.

Мета уроку:

 1. Охарактеризувати екологічні проблеми регіону проживання, причини та наслідки забруднення середовища для життя і здоров’я.

 2. Знайомства з альтернативними методами покращення екологічних умов в містах проживання людей.

Обладнання уроку: фотографії, плакати, схеми.

Структура уроку.

І. Організаційний етап.

ІІ. Актуалізація опорних знань та мотивація навчальної діяльності.

ІІІ. Вивчення нового матеріалу.

ІV. Узагальнення, систематизація й контроль знань та вмінь учнів.

V. Підсумок уроку.

Хід уроку.

І. Організаційний етап.

ІІ. Актуалізація опорних знань та мотивація навчальної діяльності.

Пригадайте:

 1. Що таке навколишнє середовище?

(Відповідь учнів. Навколишнє середовище - це частина природи, що оточує людину, з якою людина нерозривно зв’язана та безпосередньо взаємодіє).

 1. Виберіть терміни, які ми можемо віднести до забрудненого навколишнього середовища.

 • Чисте повітря

 • Хімічні підприємства +

 • Чадний газ +

 • Конфлікт

 • Автомобілі +

 • Смітники +

 1. Послухайте оповідання, яке написала учениця 10 класу нашої школи :

Одного ранку Петрик із подружкою Мар’янкою вирушили на прогулянку до лісу. Сонечко яскраво світило, було спекотно і трохи задушливо. Діти йшли, взявши один одного за руки, і весело розмовляли.

Незабаром вони прийшли до лісу. Але що з ним сталося? Замість нього була гола земля, а ті дерева, що залишилися, були сухі та змучені, їхнє листя та голки зів’яли та почорніли, а де-не-де й опали. На галявині замість зеленої травички та густих кущів темніли купи сміття.

 • Який жах! – скрикнула Мар’янка.

 • Що це сталося? – розгублено промовив Петрик, обійнявши подружку, що була готова розплакатися, - А де ж поділися усі тварини?

 • Втекли, - пролунав хриплий голос.

Із-за порожньої консервної банки вистрибнула маленька дивна істота . Вона була наче з води, але виглядала дуже відразливо: сіра, брудна, вкрита масляними плямами.

 • Хто ти? – тільки і змогли спитати діти, вражені такою появою.

 • Хіба не впізнаєте? Я Капітошка? – сумно пояснила істота.

 • Щось не віриться, - із сумнівом промовив Петрик.

 • Так, не схожий зовсім, - додала Мар’янка, - Я тебе зовсім іншим уявляла: прозорим, прудким і веселим.

 • Я раніше таким і був, - ще більш засмучено відповів Капітошка, - Але ж я з води, а вона зараз скрізь забруднена. У водоймах – сміття, масло і паливо з кораблів, відходи з підприємств; у повітрі шкідливі гази, що створюються транспортом і заводами. Навіть дощі зараз отруйні. Тому я такий негарний і сумний, бо як же радіти?

 • А з лісом, що сталося?

 • Його зрубали. А дерева, що вціліли задихнулися від брудного повітря і сміття, що сюди звозили або залишали люди, які тут відпочивали. А звірі не витримали і пішли шукати інші місця.

 • Що ж тепер робити? – засмутилася Мар’янка.

 • Готуватися до наслідків: повеней, зсувів, ураганів, кислотних дощів, різких перепадів температури та забруднення повітря, - сердито кинув Капітошка і зник.

 • Це так сумно і жахливо, - прошепотіла дівчинка, торкаючись зсушеної кори тонкої берізки.

 • Це не може так тривати, - рішуче промовив Петрик, - ми повинні все змінити.

 • Але як?

 • Ми повернемось до міста, покличемо друзів і приберемо тут. А потім позавозимо сажанці дерев і посадимо їх.

 • Але ж це так мало, у порівнянні із скоєним лихом.

 • Море складається з крапель, - зітхнув хлопчик, і діти попрямували до міста.

(Обговорення оповідання).

Проблеми, про які ми зараз говоримо, сьогодні є найголовнішими, актуальними, серйозними.

Сьогодні на уроці ми ознайомимося з поняттям «екологічна безпека» і які альтернативні методи ми можемо запропонувати, щоб поліпшити екологічну ситуацію де живуть люди.

ІІІ. Вивчення нового матеріалу.

Розповідь вчителя з елементами бесіди і самостійної роботи учнів.

 1. Які фактори впливають на забруднення навколишнього середовища?

(Дивимося на таблицю).


Природні фактори

 1. Виверження вулканів

 2. Повені

 3. Урагани

 4. Селі

 5. Зсуви


Техногенні фактори

 1. Промислове виробництво

 2. Теплові електростанції

 3. Сільськогосподарське виробництво

 4. Транспорт

 5. СмітникиВсе це впливає на стан здоров’я людини.

Скажіть, які фактори природні, чи техногенні більш впливають на здоров’я людини в нашому місті.

(Відповідь. Техногенні – це промислові виробництва, транспорт, смітники)

Ми з вами живимо в місті Сєвєродонецьку в якому є хімічне підприємство «АЗОТ», на якому виробляють мінеральні добрива. По вулицям нашого міста їздять машини, автобуси, мотоцикли. Наше місто, як і інші міста мають проблеми зі сміттям, його по місту збирають машинами і вивозять на смітникові звалища за місто.

Як впливають на стан здоров’я наших сєвєродончан хімічне підприємство, автомобілі на дорогах міста, смітникові звалища.

(Учні заздалегідь були об’єднані в групи, які вивчали і готували доповіді про хімічне підприємство і як впливає на стан здоров’я людей; про автотранспорт на дорогах міста; смітники в місті і поза містом, а також працювала група, яка надасть інформацію з альтернативних методів, які дадуть можливість жити в чистому місті і незабрудненому навколишньому середовищі.)

Виступ першої групи: про хімічні підприємства.

Повітряний басейн промислового міста Сєвєродонецька є забрудненим. У місті Сєвєродонецьку найбільш значущими є хімічні забруднення навколишнього середовища. Серед них аерозольні та газоподібні забруднювачі промислового походження. Прогресує і накопичення окису вуглецю в атмосфері. Подальший розвиток цього процесу підсилюватиме небажану тенденцію у бік підвищення середньорічною температури на планеті.

Серйозна проблема виникла з незадовільним станом знешкодження та переробки промислових та побутових відходів, які становлять реальну загрозу для навколишнього середовища і здоров’я людей. Тому ця проблема набуває більшої актуальності і її неможливо розв’язати без запровадження сучасних безвідходних та маловідходних ресурсна зберігаючих технологій.

Необхідна реконструкція і модернізація промислових підприємств, обладнання їх сучасними природоохоронними установками.
Виступ другої групи: про автотранспорт.

Кількість автотранспорту в місті з кожним роком збільшується. Основною причиною великої кількості викидів від автотранспорту є те, що переважна більшість автомобілів не проходить щоквартально перевірку на додержання нормативів викидів, не оснащена нейтралізаторами і фільтрами для очистки відпрацьованих газів двигунів, не використовуються присадки в пальне для зменшення викидів, не переоснащуються автомобілі на більш чистіші види палива (газ), масове впровадження яких гальмується через високу собівартість. Ці принципи не вирішено в сучасних економічних умовах у загальнодержавному масштабі.Виступ третьої групи: про смітники.

Проблема смітників – одна з найважливіших і найактуальніших серед проблем забруднення навколишнього середовища.

У кожному людському помешканні утворюється величезна кількість непотрібних матеріалів та виробів, починаючи від старих газет та журналів, порожніх консервних банок, пляшок, харчових відходів, упаковок, закінчуючи битим посудом, поламаною побутовою технікою. Все це викидається у баки зі сміттям, і вивозиться за місто на смітникові звалища. Відходи, що там розміщені, зазнають складних фізико-хімічних та біохімічних змін під впливом атмосферних явищ. Це призводить до утворення різних сполук, в тому числі токсичних, які, мігруючи до навколишнього середовища, негативно впливають на його компоненти.

Спалення сміття набуло широкого поширення в останні десятиріччя. Перевагою процесу є можливість використати сміття як енергетичну сировину. Теплоту від спалювання можна використовувати для одержання гарячої води чи водяної пари.Виступ четвертої групи.

Наша група працювала над альтернативними методами поліпшення екологічної ситуації нашого міста.

Прослухати новини в світі.

 1. Навколо Москви існує більше 50 великих звалищ і кожне займає площу в декілька десятків гектарів, пише «Незалежна газета».

 2. У Бресті побудують сміттєперероблюючі підприємства за західними технологіями.

 3. У Великобританії скоро з’явиться автобус, що працює на біогазі.

 4. Група вчених з Австралії стверджує, що відкрила вид мікроскопічних водоростей, якими можна заправляти автомобілі, годувати тварин і очищати навколишнє середовище, інформує «Освітній портал».

 5. В Україні, починаючи з 1 січня 2010 року набрав чинності закон, що звільняє від оподаткування прибуток виробників біопалива, отриманий від його продажу.

Що ми пропонуємо для нашого міста.

 1. Збудувати сміттєперероблюючий завод. Для цього треба сортувати сміття. В місті поставити баки окремо для пляшок, та звичайного сміття. 1. Проводити екологічний контроль автотранспорту нашого міста. Використовувати в місті у якості транспорту велосипеди та електромобілі.
 1. Проводити реконструкції та обновлення технологій на хімічному заводі. 1. Пропонуємо проводити канікули, відпустки в екологічно чистих зонах, селах. Вирощувати екологічно чисті овочі і фрукти, і вживати їх в їжу. Пити чисту джерельну воду, дихати чистим повітрям. Набиратися відмінного здоров’я. 1. Слово вчителя.

З інформації, яку ми зараз отримали, ми можемо сказати, що кожен регіон має свої екологічні проблеми. В одних місцях існують проблеми з вивозом сміття, в інших - хімічні підприємства, автотранспорт так забруднює повітря, що людям важко дихати.

Що ж таке екологічна безпека?

Екологічна безпека – це стан захищеності природного середовища й життєво важливих інтересів людини від негативного впливу господарської діяльності, надзвичайних ситуацій природного й техногенного характеру їхніх наслідків.

 1. Вправа «Модель екологічно чистого міста».

Учні об’єднуються в 4 групи (прийом «Пори року»). У їхньому розпорядженні аркуші ватману формату А3, журнали, кольоровий папір, фломастери, ножиці. Задача для кожної групи – створити із запропонованого матеріалу модель екологічно чистого міста. Під час виконання завдання необхідно використовувати знання, отримані на уроці. Після завершення роботи представники груп презентують свої моделі.

Питання для обговорення:

 • Як працювала група?

 • Чи думки всіх учнів враховувалися?

 • Чи виникали труднощі у процесі створення моделі?

 • Які відчуття виникли у вас під час виконання роботи?

ІV. Узагальнення систематизація й контроль знань та вмінь учнів.

 • Що таке екологічна безпека?

 • Як екологічні умови проживання впливають на здоров’я людини?

Учні виконують завдання. На аркуші вертикально написано слово «ЕКОЛОГІЯ». Учні повинні на кожну букву слова «екологія» скласти речення на тему нашого уроку.

Е - енергозбереження, впровадження новітніх технологій та альтернативних джерел енергії.

К - катастрофа екологічна.

О - обов’язки людей захищати природу.

Л – любов до природи і свого міста.

О – очищення повітря і води.

Г – газові вихлопи на автодорогах.

І – інформація, яку ми можемо отримувати з теми екологічна безпека.

Я – «Я» відповідаю за навколишнє середовище.

V. Підведення підсумків уроку.

Що нового для себе ви візьмете з сьогоднішнього уроку?


Список використаних джерел:


 1. Романєєва І.В., Колотій Н.М., Основи безпеки життєдіяльності, 7 клас. Навчальний посібник. – Харків, 2003. – 92с.

 2. Врублевська М.О. Усі уроки з курсу «Основи здоров’я». 8 клас. – Харків: видавнича група «Основа», 2008. – 112с.

 3. Барабанова Н.П Тренінги для вчителів з педагогічної майстерності. – Харків: видавнича група «Основа», 2009. – 104с.

 4. http://ua.tiseco.com.ua