asyan.org
добавить свой файл
1

Етична бесіда . СТ ГР. «А» « Сонечко »


Тема: Читання оповідання В. Сухомлинського "Скажи людині: Доброго дня .»


Мета:

роз'яснювати дітям норми і правила моралі. Допомогти дітям в усвідомленні ними морального досвіду;

формувати свідоме ставлення дітей до виконання правил поведінки;

спонукати до позитивних моральних учинків;

уточнити й закріпити знання про ввічливість;

закріпляти вміння визначати жанр твору;

учити користуватися формулами мовленнєвого етикету;

продовжувати вчити дітей оцінювати власні вчинки, вчинки та поведінку своїх товаришів і героїв твору.




Хід заняття

| частина. Комунікативна діяльність

Із чого, зазвичай, починається ваш новий день?

Так, прокинувшись уранці, ви вітаєтеся з мамою і татом. Що ви говорите їм?

Ви йдете до дитячого садочка, зустрічаєте друзів. Що ви їм говорите? Якими словами ви вітаєтеся з друзями?

Ви прийшли до дитячого садка, вас зустрічає вихователь. Як ви привітаєтеся з нею?

Які ще слова привітання ви знаєте? (П.В. -Доброго дня! Доброго здоров'я! Здрастуйте!

Здорові були! Радий вас бачити!)

Як можна назвати ці слова?

(П.В. - Ввічливі).

Чи знаєте ви, чому ці слова називають ще чарівни Послухайте одну історію.


Частина 2. Етап пізнавальної діяльності

^ Читання оповідання

Василя Сухомлинського "Скажи людині: "Доброго дн.

Герой цієї історії зрозумів усе сам. А ви знаєте, в чо "чарівність" цих таких простих і звичних слів?

Так, одна людина бажає іншій добра, здоров'я, по лає їй свою любов, свою енергію добра й у відлові отримує таке ж щире побажання.

Історія, яку я вам розповіла, - це казка, вірш чи оп відання? Поясніть, чому?

Так, це оповідання. Написав його відомий украї ський педагог Василь Сухомлинський. Як ви гадаєт як він назвав своє оповідання?

Дуже цікаві ваші варіанти назви. А Сухомлинський н звав його так: "Скажи людині: "Доброго дня!".

Які ще чарівні, ввічливі слова ви знаєте? В яких випг ках їх треба вживати?



Частина3. Перетворювальна діяльність

Послухайте ще одну історію.

"Іринка прийшла з дитячого садка й розповідає:

- Мамо! Ганна Іванівна казала, що ми повинні бут ввічливими.

Увесь вечір Іринка намагалася бути уважною, н забувала казати "чарівні" слова.

А другого дня її як підмінили.

Що з тобою, донечко? - питає мама. - Хіба ти забула про ввічливість?

А сьогодні нам вихователька нічого не казала."

Леонід Куліш-Зіньків

Як ви гадаєте, Іринка права?

Уявіть собі, що ви розмовляєте з Іринкою. Що б ви їй сказали?

Чи кожного дня треба бути чемним? Можливо, іноді треба робити вихідні? Поясніть свою думку.

Пограймо в гру "Привітаймося".

(Діти виходять на килимок).

Хлопчики, привітайтеся весело зі своїми друзями.

А тепер дівчатка радісно вітаються зі своїми подружками.

Привітайтеся чемно зі мною.

Молодці, гарно вмієте вітатися!

Ви, можливо, помітили, що в привітанні важливі не лише слова, а й жести, міміка, інтонація, які їх супроводжують.

Чи приємне буде вам похмуре привітання? Тож вітайтеся з усмішкою, не забувайте про неї.

Спробуйте привітатись як українці. Знаєте, як зробити це правильно? Треба покласти руку до серця і сказати привітання, наприклад "Доброго вам здоров'я!". Привітайтесь, як українці, з Надією Миколаївною.

А в Росії, вітаючись, уклоняються. Привітайтеся зі мною, як росіяни.

Індуси/вітаючись, притискають обидві складені разом долоні до грудей. Ось так. Зробімо це разом.

А зараз станьте парами - ми будемо вітатися по- особливому У деяких народів люди для привітання плескають одне одного по плечу. Спробуйте так привітатися одне з одним.

А деякі народи Африки вітаються носами. Зумієте так?

(Діти сідають на місця).

Як ви вважаєте, чи може чемність допомогти?

Можливо, був якийсь випадок із вами або з вашими товаришами, коли чемність допомогла. Розкажіть.

Я знаю теж один такий випадок. Послухайте.

"Наталя Володимирівна винесла на ігровий майданчик лаву. Христина швиденько сіла, розклала посуд по всій лаві й оголосила:

Це моя квартира!

Нікому не можна було сісти навіть на краєчок.

Це моя квартира! Я перша зайняла! Вихователь винесла ще одну лаву і поставила

під старою вербою. Всі "безквартирні" пішли за нею. Почалася гра.

Христина залишилась сама. Трохи погралася, поклала ляльку в коляску і пішла дивитись, як сусіди живуть. А вони увагу на неї не звертають. У кожного своє заняття: хто в магазин, хто на "роботу", хто борщ варить. Ходить Христина з колискою довкола дівчат і бубонить:

Ага, ви не хочете мене взяти до себе.

Не хочемо, - відповідають.

Іде ображена скаржитися до виховательки:

Наталю Володимирівно! А дівчата мене не беруть до себе.

А ти просилася?

Просилася.

А яким голосом?

Нормальним."

Віра Паронова

Як ви гадаєте, що порадила Христині вихователь?

Молодці, ви добре знаєте, що робити в таких випадках. А моя історія закінчилася так:


. Треба було лагідним, - сказала вихователька. - Ось так: "Дівчатка, будь ласка, візьміть мене до себе". Спробуй спочатку мене попросити.

Після третьої спроби вийшло. Пішла Христина до дівчат, попросилася і залишилася з ними гратися."


IV частина. Оцінно-контрольна діяльність

Що ви можете сказати про цю дівчинку? Яка вона?

(П.В. - Нечемна, невихована).

Чи є серед вас такі діти?

Для чемних і вихованих діток я хочу розповісти віршик.

Добрі слова

"Доброго ранку!" Мовлю за звичаєм. Доброго ранку Кожному зичу я. "Доброго дня вам!" - Людям бажаю. "Вечором добрим" Стрічних вітаю, і посміхаються У відповідь люди - Добрі слова ж бо Для кожного любі.