asyan.org
добавить свой файл
1

ТЕМА: ПРИКМЕТНИК. ЗАГАЛЬНЕ ЗНАЧЕННЯ, МОРФОЛОГІЧНІ ОЗНАКИ, СИНТАКСИЧНА РОЛЬ.


Мета: повторити та поглибити знання учнів про прикметник, формувати вміння та навички знаходити прикметники в тексті, визначати їх морфологічні ознаки та синтаксичну роль, розвивати пам'ять, увагу, спостережливість, уміння застосовувати набуті знання; виховувати любов до природи, інтерес до народознавства.


Тип уроку: урок засвоєння нових знань

Обладнання. Підручник, таблиці.

Хід уроку.

І. Оголошення теми, мети. Мотивація навчальної діяльності.

ІІ. Підготовка до сприйняття.

За вікнами чарівна пора року – зима. Сьогодні ми з вами почнемо подорож красивими зимовими пейзажами , а завтра прибудемо на далеку північ, де серед вічних снігів і льоду височить крижаний палац Снігової Королеви і будемо сподіватися, що вона запросить нас на свій казковий бал. Отже, розпочнемо нашу подорож, виконуючи таке завдання.

Лінгвістичний експеримент. Порівняти два тексти. Зробити висновок про те, яку роль виконують у тексті прикметники.

1) Лагідна біла дівчина-зима ходить по землі білим лебедем, вкриваючи і прикрашаючи дерева та кущі пухнастим, стильним одягом. Рожевим носиком цього лебедя була прибита морозцем калина, горобина, журавлина та глід.

2) Дівчина-зима ходить по землі лебедем, вкриваючи і прикрашаючи дерева та кущі одягом. Носиком цього лебедя була прибита морозцем калина, горобина, журавлина та глід.


ІІІ. Сприймання й осмислення нового матеріалу.

1.Робота з підручником (ст. 137)

2.Бесіда за питаннями:

 • Що таке прикметник?

 • Які морфологічні ознаки має прикметник? Яку синтаксичну роль виконує?

ІV. Усвідомлення здобутих знань у процесі практичної роботи, удосконалення загально пізнавальних умінь з теми.

1. Спочатку наша дорога пролягає через ліс. Ми позмагаємося в тому, хто швидше знайде дорогу до села, яке знаходиться біля палацу Снігової Королеви. Я пропоную вам лінгвістичну гру «Хто швидше?» Давайте випишемо з тексту прикметники, що описують красу лісу, з іменниками, до яких вони відносяться. Завдання виконується в парах. А потім ми разом визначимо рід, число, відмінок і синтаксичну роль цих прикметників.

Стоять величаві туї. Високі й стрункі їхні силуети чимось схожі на постаті людей, які засунули руки до кишень, щоб зігріти їх, і нахилилися вперед, увібравши голову в плечі. Вони ледь-ледь погойдуються від подиху вітру і ніби промовляють тужно: „Ой-йо-йой”.Особливо зима, мабуть, любить ялинки, бо саме їх вона прикрасила найдужче. Стоять такі собі красуні, розписані білосніжними візерунками. Берізки наділи на себе тендітні інієві прикраси і туляться одна до одної, наче дівчата.
     Як прийдеш до лісу, так і побачиш чарівну казку, з якої і повертатися не хочеться.

2. Далі наш шлях проходить через село. Щоб ви краще уявили село взимку, у тексті вжито прикметники. Їх і потрібно виписати. Але умови змагання трохи змінюються. Виконавши завдання самостійно, ви обміняєтеся зошитами із сусідом по парті та перевірите роботи один одного.

Покрита сніговою ковдрою земля, сиво-блакитна морозна далечінь, безмежна глибина неба – все це зима. Погляд зупиняється на оселях. І, о диво! Вони дихають, живуть, усміхаються. Із димарів стрімко й весело здіймаються в ясну морозну височінь стовпи сизого диму. З тим димом вириваються на волю найрізноманітніші запахи – тут млинців, а он там – смаженої риби, а ще далі пирогів, печені

На мальовничому пагорбі височить Вознесенська церква. Її видно звідусіль, куди не підеш. Сонячні промені, уже не холодні, а теплі й лагідні, блискучим рожевим світлом торкаються куполу церкви, дзвіниці й разом з казковими глибокими тінями блукають схилами пагорба. Лине й котиться над цією неземною красою срібно-кришталевий дзвін. Хочеться стояти і слухати, стояти і слухати, а ще увібрати і запам’ятати всю цю красу кожною часточкою своєї душі.

3. Ми опрацювали тексти, у яких були наявні прикметники. Мабуть, ви вже захотіли створити свій власний опис зими. Така можливість у вас буде вдома. А зараз ви маєте виконати завдання «Пошук втраченої інформації»: для цього потрібно вставити в текст вірша пропущені прикметники та визначити синтаксичну роль прикметників.

^ Красуня зима

Зима красуня, … чарівниця.
В ній стільки дива …, краси
І снігу … нанесено по вінця,
І віхол та хурделиць голоси.
Поглянь, які ялиночки… !
… гілля в … сніжку.
А часом, враз прийдуть тумани …
Як не любити казочку таку!
Летять сніжинки, наче … диво,
Мете пороша, бо її пора.
А в лісі, в полі стало так красиво,
Поглянь, лиш, як змінилася гора!
А сонце блисне — зразу заіскриться,
Сніжок заграє барвами всіма.
Така чарівність навіть не присниться,
Бо це чаклунка, … зима!
А іній на деревах волохато
Розвісив чари — серце завмира.
Зима на казку … багата,
Така … , … пора!


Довідка: чарівна, білая, біла, дивне, чудова, радісна, красиві, зелене, сиві.

4. І наостанок на вас чекає творче завдання. Утворіть від поданих іменників прикметники та підберіть до них синоніми.

Прекрасний, дивовижний, сяючий, білосніжний, зимний.

V. Підсумок.

« Незакінчене речення»

 1. «Прикметник – це…»

 2. «Прикметники змінюються…»

 3. «Прикметники в реченні виконують синтаксичну роль…»

VІ. Інструктаж з домашнього завдання. Вивчити 23. Написати твір-мініатюру з уживанням прикметників - епітетів на тему «Красуня зима»


^ ТЕМА: ГРУПИ ПРИКМЕТНИКІВ ЗА ЗНАЧЕННЯМ


Мета: ознайомити учнів з групами прикметників за значенням, формувати вміння розрізняти якісні, відносні та присвійні прикметники; розвивати пам'ять, увагу, логічне мислення; виховувати в учнів естетичний смак і любов до природи.

Тип уроку: комбінований.

^ ХІД УРОКУ

І.Організаційний момент.

ІІ. Перевірка домашнього завдання.

 • Що таке прикметник?

 • Які морфологічні ознаки має прикметник? Яку синтаксичну роль виконує?

 • Впр. 237.ІІ+ визначити рід, число, відмінок прикметників, синтаксичну роль. (самостійна робота)

ІІІ. Оголошення теми, мети уроку. Мотивація навчальної діяльності

Сьогодні ми з вами продовжимо нашу вчорашню подорож на далеку північ, де серед вічних снігів і льоду височіє крижаний палац Снігової Королеви, і будемо сподіватися, що вона запросить нас на свій бал. Зима – це не тільки красива пора року, а й пора свят. Зрозуміло, що аби дістатися крайньої півночі і опинитися на святковому балу, треба багато знати про зимові свята. А ще ми продовжимо вивчення теми «Прикметник». На сьогоднішньому уроці ви дізнаєтеся про групи прикметників за значенням.

Дінь-дінь, ді-лі-ді-лі-дінь –
Пролунав сріблястий дзвін.
У країну незвичайну
Приведе сьогодні він.

  Чудеса в казках бувають –
Навіть звірі розмовляють,
Чаклуни і чарівниці,
Золоті летять жар-птиці.

Дінь-дінь, ділі-ділі-дінь –
                                   Пролунав сріблястий дзвін.
          У країну незвичайну
                                   Приведе сьогодні він.

Лінгвістичний експеримент. Випишіть словосполучення «прикметник + іменник». Що означають прикметники: а) якість, що може виявлятися більшою(меншою) мірою; б) відношення до предмета; в) належність комусь?

Пухнастий білий сніг налітає за вікном, не чути пташиних голосів. Проте в бабусиній хаті тепло і затишно. Швидко закінчується день і починається ніч. Ось такий грудень, та саме з нього починаються зимові свята. Першим величним святом є Миколая. Хто не знає Миколая? Всі безперечно знають про нього. Хто ж не знає дідуся з сивою бородою, який в ніч на 19 грудня приносить подарунки. Миколай є покровителем усіх знедолених, бідних, заступник і опікун мандрівників і мореплавців.


ІІІ. Сприймання й осмислення нового матеріалу.

1.Робота з підручником (ст. 142)

Бесіда за питаннями:

 • Що означають якісні прикметники?

 • На яку ознаку вказують відносні прикметники?

 • Що ви дізналися про присвійні прикметники?ІV. Усвідомлення здобутих знань у процесі практичної роботи, удосконалення загально пізнавальних умінь з теми.

1. Робота з розподілу прикметників за групами. Випишіть в три колонки якісні, відносні та присвійні прикметники. Прикметник, виділений курсивом,
пропустіть.

^ Новий рік! Його святкування було встановлено 1670 року за наказом Петра І. Раніше діти отримували подарунки тільки на Миколая. Цей обряд перейшов і на Новий рік, а місце Миколая заступив Дід Мороз, у нього з’явилася супутниця – Снігуронька.

Одним із знаменних і величних свят, якими власне починається рік, є Різдво Христове. 6 січня починається Різдво із Святвечора і багатої куті, яку готують з пшеничного зерна з додаванням меду, товченого маку, волоських горіхів І тільки на небосхилі з’являлася перша зірка, сідала сім’я разом за стіл, який налічував до дванадцяти пісних страв, бо до опівночі ще триває піст. Після вечері діти носили кутю хрещеним. У день Різдва ходили з зіркою, вертепом, колядували. Ніхто не розповідав сумних історій, бо Різдво об’єднує усіх злагодою і любов’ю. Зірка – традиційний атрибут колядування, пов’язаний з Євангелієм, бо про народження Христа сповістила віфлеємська зірка.

2. Гра-змагання. Випишіть прикметники, визначте їх групу за значенням. Прикметник, виділений курсивом, пропустіть.


18 січня – вечір перед Водохрещем – голодна кутя. Голодна тому, що готували менше страв, ніж на дві попередні. Ввечері теж святили воду, вона теж мала цілющу силу, деякі вважали її сильнішою за йорданську.
Водохреща, Йордан, припадає на 19 січня. З ним пов’язують хрещення на Йордані Христа. Христу було 30 років. У цей день Бог Син хрестився у воді Йордану, а в той час, коли до нього промовляв Бог-Отець, на Христа сходив Святий Дух. Тому це свято інколи називають Богоявлення.
Зимові свята дуже цікаві. В них багато обрядів, які нам потрібно передати наступному поколінню.

3.Творча робота. Словосполучення «іменник + іменник» замініть на словосполучення «іменник + прикметник», визначте групу прикметників за значенням.

Палац із криги, шуба снігуроньки, пил із снігу, сліди звірів, розсип діамантів, трон королеви, запах ялинок, сани різного кольору, сніг ранку, доріжка із срібла.

4.Впр. 241.

А ось і величний сяючий палац. Його стіни збудувала метелиця, вікна й двері пробили буйні вітри. Тут більше сотні зал, наметених віхолами і всі вони освітлені блискучим сяйвом від тисяч коштовних камінців на стінах. Посередині найбільшої снігової зали озеро. Кришталева крига тріснула на ньому на тисячу шматків, і переливається діамантами. Посередині озера Снігова Королева. Звучить музика завірюхи, білі ведмеді показують свою грацію та вміння ходити на задніх лапах базікають за чашкою кави біленькі кумасі-лисички і вас ми теж запрошуємо на казковий бал!!! А пропуском на цей бал буде повторення вивчених сьогодні правил.


V. Підсумок.

 • « Незакінчене речення»

 • Прикметники розподіляються за значенням на такі групи …

 • Якісними ( відносними, присвійними) є прикметники…VІ. Інструктаж з домашнього завдання. Вивчити 24. Написати твір-мініатюру на тему: «Бал у снігової королеви», вживши в ньому якісні, відносні та присвійні прикметники.