asyan.org
добавить свой файл
1

Тема: Україна – наш спільний дім.

Мета: Розширити і поглибити знання учнів про свою країну. Розвивати у дітей прагнення бути свідомим громадянином України. Вчити цінити рідний край, його традиції та обряди. Формувати високі громадянські якості: патріотизм, людяність, доброту, милосердя та працьовитість. Розвивати увагу, творчу уяву учнів, навички зв’язного висловлювання своїх думок. Виховувати в учнів почуття поваги до минулого українців, любові до рідного слова, шанобливої поваги до національних і народних символів та обрядів.

Обладнання: карта України,пісні «Родина» Т. Повалій, Гімн України, «Пісня про рушник» сл.. А. Малишко, вишиті рушники, калина, верба, скоч, вислови.

^ Форма проведення: урок – прес – конференція

Епіграф: Не хилися, червона калино –

Маєш білий цвіт.

Не журися, славна Україно,

Маєш добрий рід.

Хід уроку

Вступне слово вчителя

Історія краю – явище таке ж незвичайне, як і українська історія, український народ чи українська пісня. За визначенням одного з геніальних синів України Миколи Гоголя, українці – народ одчайдушний, все життя якого було повите і виплекане війною за свободу та незалежність. Але в тім то й загадка нашого народу, що в коротких проміжках між битвами, походами і кочуванням, поміж канчуком і бунчуком, поміж колискою і палею він устиг вибороти свободу, за яку боролося не одне покоління наших предків. Дорогі діти! І ось уже 24 серпня 2011 року весь український народ відзначає 20 – річчя Дня Незалежності України! Тож давайте згадаємо, як нелегко було стати вільною країною, вибороти право говорити рідною мовою, носити вишиті сорочки та співати милих пісень.

Наш урок ми проведемо у формі прес – конференції. Сьогодні у нас в гостях доктор історичних наук, геральдист, мовознавець, композитор, письменник. Також у нас присутні журналісти зарубіжних країн, які представляють найвідоміші світові видання.

Тема прес – конференції: «Україна – наш спільний дім».

^ Виступ доктора історичних наук «Боротьба за незалежність»

Скрутно жилося українському народові під пануванням чужих володарів – скрізь в Україні заведено панщину. Вся земля у власності панів. Селяни до виснаження працюють на панських землях. Пан міг продати, побити або й убити свого кріпака. А як з панством судитися, як суддями є ті ж багаті вельможі. Волелюбні люди не вміючи миритися з такими порядками, втікають в степи за Дніпровські пороги. Не було там ні сіл, ні міст, ні панської влади. Тож гуртувалися ті люди, кували собі зброю, полювали на дикого звіра і так і жили. Ці озброєні вояки не раз боронили наші землі від нападів татар і турків. І стали називатися ці люди «козаками». Вибрали вони собі острівець, який назвали Січ. Тут вони відпочивали від походів, проводили воєнні навчання, змагалися в ловкості. П’єр Шевальє французький математики так характеризував козаків: «Мешканці України, які називають себе козаками і з гордістю носять це ім’я, мали гарну статуру, бадьорі, спритні до всякої роботи, щедрі й мало дбають про нагромадження майна, дуже волелюбні й не здатні терпіти ярма, невтомні, сміливі й хоробрі. »

Журналіст з США:

  • ^ Як виникло слово «козак»?

  • Князь Алчан – Бог, створив загін кінноти з добровольців і викликаючи їх вигукував: «Кажись, хто піде, кажись!», тобто, покажись, вийди наперед. Тих, хто «казався» й назвали «казаки», пізніше це слово українізувалося на «козак».

Журналіст із Греції

  • ^ Чому козаків вважали борцями за волю?

  • Говорять, що слово «козак» походить ще й від татарського «кайзак», що означає «вільний чоловік», «безстрашний вояк», «борець за волю». Можливо звідси й пішла така слава.

Журналіст з Росії

  • Хто з гетьманів, на вашу думку, вніс свій вклад в створення держави, яка отримала назву Україна?

  • Майже всі гетьмани України боролися за її незалежність. Тому можу відмітити декількох: ^ Богдана Хмельницького вважають національним героєм, завдяки якому Україна стала вільною і незалежною. Тобто він звільнив Україну від панування Польщі та Литви. Петро Конашевич – Сагайдачний є одним з найталановитіших козацьких ватажків, державний діяч, дипломат, захисник української культури та поборник освіти. Петра Дорошенка називали «Сонцем Руїни». Так як Україну прагнули розшматувати три іноземні держави, окрім того, існували величезні суперечки і внутрі держави. Головною метою свого гетьманування Дорошенко вбачав у поступовому об’єднанні земель України. Павло Полуботок належав до патріотів України, які робили все для збереження її автономії.

^ Виступ політолога «Отримання незалежності»

Ми, українці, повинні пишатися тим, що наша Україна ніколи не поневолювала інші народи, не вела загарбницькі війни, а лише захищала себе від ласих на чуже добро близьких і далеких сусідів. Відомий французький вчений Й. Г. Коль у 1841 році писав: «Немає найменшого сумніву, що колись велетенське тіло російської імперії розпадеться, і Україна стане вільною державою. Час цей наближається поволі, але неухильно. Українці є нація з власною мовою, культурою та історичною традицією. Україна роздерта поміж сусідами. Але матеріал для Української держави готовий: коли не нині, то завтра з'явиться будівничий, що збудує з тих матеріалів велику незалежну українську державу».

І довгожданий час настав. 16 липня 1990 року Верховна Рада Української республіки приймає важливий документ - Декларацію про державний суверенітет України. Декларація стала першим кроком до незалежності нашої держави, відчутним рушієм у боротьбі за волю.

24 серпня 1991 року назавжди залишиться пам'ятним днем. У цей день проголошено Акт про незалежність України. Акт проголошення незалежності завершив тисячолітні прагнення українського народу до волі, до створення своєї суверенної держави.

А 1 грудня цього ж року відбувся Всеукраїнський референдум, на якому Акт проголошення незалежності дістав переконливе людське підтвердження і схвалення.


Журналіст з Франції

  • ^ Що означає слово «держава»?

  • Держава – це країна з певним політичним устроєм, яка має свої герб, прапор та гімн. Звичайно, це і певний народ, який проживає на одній території.

Журналіст з Італії

  • Звідки пішла назва вашої держави?

  • Колись нашу державу називали Малоросією, тобто Мала Росія. Потім стали називати Окраїною, тобто, місцем, яке розміщене скраю Російської імперії. Слово "украяти" — значить одрізати від цілого шмат, який уявляє сам собою після цього окремий, самостійний предмет з своїми краями, межами, кінцями, з своїми окраїнами. Слово "україна" — це спеціальне поняття про шматок землі, який одрізано (вкраяно, украяно) з цілого і який після цього сам стає окремим цілим і має самостійне значення, сам уявляє собою окрему землю, територію, з своїми межами, окраїнами, границями.

^ Виступ геральдиста «Державні символи України»

У статті 20 Конституції України записано, що Державними символами України є Державний Прапор України, Державний Герб України і Державний Гімн України.

Герб – символічний знак, ключ до історії, роду, міста, держави. Ще герб – це відмітний знак, картинка. Герби бувають різні: на них зображують рослини, звірів, птахів. Знак свідчить про те, чим славна держава, що символізує її могутність.

^ Державний прапор України - це національний прапор України, що являє собою прямокутне полотнище, яке складається з двох рівних за шириною горизонтально розташованих смуг – синього та жовтого.

Гімн - це головна пісня, яка виконується в державі на всіх урочистих подіях. Гімном України стала урочиста пісня «Ще не вмерла Україна», автор слів Павло Чубинський, композитор Михайло Вербицький.

Журналіст з Великобританії

  • ^ У нас пройшла чутка, що слова до Державного Гімну України були написані Т. Шевченком?

  • Ні, Павло Чубинський є автором тексту пісні «Ще не вмерла Україна», яка була надрукована у 1863 році без вказівки автора, разом з віршами Великого Кобзаря, тому весь світ помилково приписує їх Тарасу Григоровичу.

Журналіст з Швеції

  • ^ Чому Державний прапор України поєднав у собі лише два кольори: синій і жовтий?

  • Жовтий колір – є кольором сонця, без лагідних промінців якого неможливо життя на землі, це колір пшениці, хліба, зерна. Загалом, це – символ достатку нашого народу.

Блакитний, синій колір – колір води, ясного, чистого неба, символ миру.

Журналіст з Польщі

  • ^ Чи знаєте ви історію походження тризуба?

  • Існує близько сорока версій походження гербу України: від рибальського знаряддя, так як Україна вважається морською державою до уособлення трьох стихій – повітря, води, землі.

^ Виступ письменника «Україна серед держав Європи»

За час незалежності Україна подолала дуже тернистий шлях входження в світовий простір. Від формальної республіки у складі колишнього СРСР до відомої у світі держави. Більше 120 країн визнали її, а майже з 90 країнами встановлено дипломатичні відносини. Багато видатних українців прославляють її на весь світ. Це і відомі спортсмени, співаки, політики.

Журналіст з Чехії

  • ^ Кого з відомих спортсменів України ви можете назвати?

  • Брати Клички прославили нашу державу завдяки своєму боксерському професіоналізму. Андрій Шевченко заявив про Україну завдяки футболу. А 5 років тому на олімпіаді в Атланті (США) наша українська гімнастка Лілія Підкопаєва отримала золоту медаль і на честь її перемоги було піднято наш синьо-жовтий, "златом тканий".

Журналіст з Молдови

  • ^ А як, на вашу думку, можуть прославити Україну співаки?

  • Виступами на Євробаченні. Руслана Лижичко виборола на Євробаченні І місце, а Ані Лорак – ІІ. Саме завдяки їм Україну знає весь світ.

^ Виступ мовознавця «Таланти твої, Україно!»

Ви знаєте, жителі кожної країни мають талант, яким наділив їх Господь. А пішла ця легенда з звичайної історії. Якось Господь вирішив наділити людей світу талантами: французи отримали елегантність і красу (Францію , по праву вважають країною моди), угорці – любов до господарювання (Угорщина – країна різних сільськогосподарських сортів), німці - дисципліну і порядок (Німеччина є країною пунктуальності), росіяни – владність, поляки – здатність до торгівлі (Польща є однією з країн, в якій процвітає торгівля), італійці одержали хист до музики (ось чому Італія має так багато відомих композиторів).

Журналіст зі Швейцарії

  • ^ А що ж отримали українці?

  • Обдарувавши всіх, підвівся Бог зі святого трону і раптом побачив у куточку дівчину. Вона була боса, одягнута у вишивану сорочку, руса коса переплетена синьою стрічкою, а на голові багряний вінок з червоної калини.

- Чого плачеш, дитино? – запитав Господь Бог.

- Я з України, а плачу, бо стогне моя земля від пролитої крові і пожеж. Сини мої на чужині, на чужій роботі, вороги знущаються з удів та сиріт, у своїй хаті нема правди й волі.

-Чого ж ти не підійшла до мене скоріш? Я вже всі таланти пороздавав. Як же зарадити твоєму горю?

Дівчина хотіла вже йти, та Господь Бог, піднявши правицю, зупинив її:

-Є у мене найцінніший дар, який уславить тебе на цілий світ. Це – пісня.

Узяла дівчина – Україна – дарунок і міцно притиснула його до серця. Поклонилася низенько Всевишньому і з ясним обличчям і вірою понесла пісню в народ.

Зараз ми на підтвердження цих слів заспіваємо пісню «А я - україночка»

Підсумок уроку

Ви – майбутнє нашої держави. Тож своїми знаннями, працею, здобутками підносьте її культуру. Будьте гідними своїх предків, любіть рідну землю, бережіть волю і незалежність України, поважайте наш народ і нашу мелодійну мову. Давайте візьмемось за руки, щоб довести, що ми є один народ, що ми - українці!