asyan.org
добавить свой файл
1


Пилипенко Л.П.

вчитель ВК,

методист,

ЗОШ№3

м. Костянтинівки


гуси лицевая.jpg

Тема: П’єса – казка. Н. Куфко «Гуси - лебеді».

Мета: Удосконалювати навички усвідомленого, виразного художнього читання п’єси – казки; вчити розрізняти і характеризувати позитивних і негативних дійових осіб за їхніми вчинками, інсценізувати уривки тексту, висловлювати судження; розвивати творчі здібності, зв’язне мовлення; виховувати почуття доброти, толерантність до інших культур.

Хід уроку:

  1. Організаційна підготовка учнів

  • Посміхніться, діти,один одному. Сьогодні на уроці ми будемо створювати ситуацію успіху. Щоб наша робота була успішною, пригадаємо закони уроку.

( 1. Вести себе спокійно.

2. Не викрикувати.

3. Бути терплячими.

4. Поважати один одного.

5. Дати можливість висловитись своїм товаришам.)

II. Вправи з розвитку й контролю дихання, дикції та голосу, розширення читацького поля зору.

1.Бесіда

— Який розділ опрацьовуємо?

  • Що таке п’єса – казка?

  • Які особливі прикмети має п’єса – казка?

2.Мовна розминка.

— Щоб ротик був слухняним до виразного читання, треба провести мовну розминку.

а) Читання складів з голосними[ а,у,о]

ТК РД ЛХ ВБ ЛТ ПК


а) Чистомовка.

Та – та – та – веселі каченята.

Ик – ик – ик – чорненький песик.

Ця – ця – ця – хитра лисиця.

Ідь – ідь – ідь – волохатий ведмідь.

б) Прочитати прислів’я на одному мовному видиху. Після короткого видиху – паузи – вдиху прочитати прислів’я повністю, повторити 2 рази.

^ Кожна пригода – до мудрості дорога.

Чия відвага, того й перемога.

2. Перевірка домашнього завдання.

— Про чию пригоду ми читали на попередньому уроці?

— Якої мудрості вона навчає?

(Інсценізація п’єси – казки «Бабусина пригода»)

III. Повідомлення теми і мети уроку .

1. Порівняльний аналіз п’єси-казки Н.Куфко і російської народної казки.

— Здогадайтесь за серією малюнків,якою буде назва твору?

— Якого народу казка?

— Пригадайте зміст і відновіть порядок малюнків?

2. Розповідь про автора.

— Ніна Куфко народилась у 1915 р. Їй випало на долю пережити багато випробувань: війна, голод, життя поза Україною. Вона довгий час працювала вчителем, керівником шкільного театру в школах Києва. Спілкуючись із дітьми, відчула їх потяг до перевтілювання, інсценізації. Бідність репертуару дитячих театрів спонукала її писати дітям п’єси, обробляти для сцени відомі народні казки Авторка сюжет російської народної казки перетворила так, що його персонажі, їх одяг, дії передано через українські звичаї, введені нові обставини вчинки дійових осіб. Стара російська казка заграла новими барвами.


— Основна мета уроку:

IV. Робота над п’єсою.

1.Визначення структури п’єси.

— Відкрийте підручники на с. 120. Розглянемо як оформлена п’єса – казка.

— Що йде за назвою?

— Прочитаємо в голос, хто є дійовими особами. Скільки їх?

— Якою формою вона написана? (У формі вірша, діалогом)

— Порівняйте дійових осіб з російською казкою. Які нові герої в ній з’явилися?

2. Словникова робота.

— Щоб досягти успіху в читанні, потренуємось у читанні слів.(Діти читають слова в парі « луною»)

метке веліла мабуть

котичок кульгає сповіща

крашанки Великдень людожери

— Поясніть значення слів «метке»(швидке,енергійне) , « людожери»(казкові істоти,що можуть з’їсти людину).

— Доберіть слова,близькі зазначенням до « Великдень»(Пасха), « веліла» (наказала), «кульгає» (шкульгає), « мабуть» (можливо,напевне).

— Проінтонуйте слова відповідно розділовим знакам.

! ? .

піду зайду наказ

несіть живуть стеріг

скоріш зловити побіжу

мерщій блукаєш навесні

3.Первинне ознайомлення з текстом(відразу читають в особах).

(Під час читання ремарки діти використовують музичні інструменти)

— Слідкуйте за текстом, я почну читати, а допомагати мені будуть діти, у яких на партах назва відповідної ролі. По закінченні порівняйте зміст з російською народною казкою.

(Читання вчителем і учнями).

4.Бесіда за питаннями.

— Які дійові особи такі самі, як і в російській казці?

— Яких нових героїв ввела Н.Куфко?

Фізкультхвилинка (під музику)

Засиділись в царстві казки.

Встали дружно без підказки.

Лінь,як пил з себе струсили,

Присідання всі зробили.

Починаєм рахувать:

Раз,два,три,чотири,п’ять,

Руки-крила піднялися

І до неба потяглися.

Політали,покружляли,

Дружно сіли й тихо стало.

5.Аналіз змісту п’єси – казки. Вибіркове читання .

—В яку пору року відбувається подія ? Доведіть словами тексту.

— Якою була Орися? Прочитайте.

— Хто викрав Іванка?

— Прочитайте, що наказала Сова дівчинці.

— Прочитайте, хто живе в лісовій хатці?

— Хто пояснив Орисі, як визволити братика? Прочитайте .

6. Робота в групах.

Девіз роботи: Пригадай, поміркуй, інсценізуй! Пропоную роботу в групах. Уважно прочитайте завдання і дайте правильну відповідь.

^ I. Гра «Визбирувач»

Завдання: визбирайте з тексту назви речей українського побуту.

II. Гра «Звукорежисер»

Завдання: знайти і виразно прочитати уривки, які відповідають малюнкам.(Малюнки, наче образи зі сцени)

^ III. Гра «Я-режисер»

Завдання: відтворити ланцюжок подій



Застереження батьків





Викрадення Іванка





Порада Сови





Розмова з Пічкою





Зустріч з Черешнею





Орися і Річка





Допомога Їжачка





Повернення додому




^ IV. Гра «Я – актор»

1.Завдання: інсценізуй діалог Ведучого, Орисі і Сови.

2.Завдання: інсценізуй діалог Ведучого, Орисі і Пічки.

3.Завдання: інсценізуй діалог Ведучого, Орисі і Черешні.

^ V. Гра « Я – критик »

Завдання : запишіть на дошці біля малюнка дівчинки її основні риси характеру. Поясніть свою точку зору.

Вчитель перевіряє виконання роботи. Наприкінці — гру « Я – критик »

7. Характеристика дійових осіб п’єси – казки.

орися.jpg


Позитивні Негативні


— Що можна сказати про Орисю? (Орися – позитивна героїня казки: добра, вихована дівчинка,але невідповідальна).

— Дайте пораду дівчинці як подолати їй негативну рису. (Дотримуватись свого слова)

— Кого ще можна назвати позитивним героєм? (Це …, тому що вони…)

— Хто негативний герой? (Гуси – лебеді, Баба Яга)

— Тоді чому ж так авторка назвала п’єсу – казку саме так? (Гуси – лебеді – це зло, з яким бореться добро.)

— Якої мудрості навчає ця п’єса – казка? (За добро добром платять).

V. Узагальнення набутих знань. Підсумок.

1.Рефлексія діяльності.

— Яким на вашу думку у нас вийшов урок?

— Що сподобалось?

—Я хочу,щоб ніколи не залишав вас світ казковий навіть тоді, коли ви станете дорослими й успішними людьми. Подаруйте ангелочки «успіху» , які ви виготовляли з паперу на уроці праці, один одному. Поділіться своїм гарним настроєм.


2.Домашнє завдання.

— Прочитати п’єсу, вибрати собі роль, поміркувати, з якою інтонацією, жестами, мімікою її краще прочитати.

За вибором:

а) дібрати слова, що римуються до слів травичка, малята.

б) скласти поетичні рядки до слів хати, спати.