asyan.org
добавить свой файл
1

Запорізька районна державна адміністрація

Відділ освіти
Розробила вчитель історії:

Васильєва Ліна Олександрівна


с. Нове Запоріжжя 2012

Тема: Пам’ятники міста Запоріжжя.

Мета: ознайомити учнів з відомими пам'ятниками нашого міста, з історією створення цих пам'ятників; розвивати кругозір учнів; виховувати повагу до навколишнього світу, бережливе ставлення до пам'яток

Обладнання: фотокартки відомих пам'ятників міста Запоріжжя.

^ Хід заняття.

І.Організаційний момент.

II. Оголошення теми та мети виховної години.

III. Основна частина.

Сьогодні ми з вами розпочнемо екскурсію нашим містом, точніше її історичними місцями.

Як і в кожного гостя нашого міста екскурсія розпочинається ЖД вокзалу. Ось і ми з вами розпочнемо екскурсію з цього місця.Поштовх розвитку міста дало відкриття у 1873 році залізниці Лозова-Олександрівськ, що пізніше продовжено до Криму. В Олександрівську збудували залізничну станцію Південну, яка існує досі під назвою Запоріжжя - І. Саме з Запоріжжя-І ми розпочнемо нашу подорож.

Запоріжжя - одне з найбільших міст України - засноване в серпні 1770 року, коли розпочалось будівництво Олександрівської фортеці. Запоріжжя - майже мегаполіс. За офіційною статистикою народу тут проживає близько 790 000. Хоча насправді мабуть трошки більше. Поступово місто розбудовується протягом XIX ст., але особливо швидкими темпами місто зростає в період індустріалізації 30-40 рр. XX ст. Саме в цей період будується Дніпрогес, багато заводів і фабрик, різко зростає чисельність жителів. Міські забудови досить серйозно розріджуються лініями електропередач, які тут є скрізь. Де б ви не були в місті з будь якої точки можна побачити дроти, які висять якщо не над головою, то трохи в стороні. Як на мене, то саме ці лінії електропередач і створюють в Запоріжжі вільний простір, якого так не хватає в інших містах.

Але всі ці проводи висять тут не просто так. Запоріжжя один з найбільших в Україні як постачальників так і споживачів електроенергії.

Найбільш епохальною подією в історії міста стало будівництво Дніпро ГЕС. В 1920 році була створена комісія ГОЗЛРО (Государственная комиссия по злектрификации России), згідно плану якої за 10-15 наступних років вся або майже вся Росія повинна бути електрифікована. Дніпро ГЕС стала найважливішим об'єктом цього плану електрифікації. Керуючись Ленінським лозунгом - "Коммунизм єсть советская власть плюс злектрификация всей страньї" - гідроелектростанція була споруджена за 5 років.Класична панорама Запоріжжя Дніпрогес ім..Леніна

Під час спорудження ГЕС на Дніпрі були затоплені такі історичні каменюки як пороги. Але після цього Дніпро став доступний судноплавству і разом з цим вирішилася проблема подачі води в засушливі регіони.Гідроелектростанція

Крім економічної вигоди від електростанції, ДніпроГЕС дамбою з'єднує два береги Дніпра, що дає велику зручність у пересуванні містом. Рядом біля ГЕС, на лівому березі, стоїть пам'ятник вождю пролетаріату - Леніну. Ленін має висоту 20 метрів і показує рукою в сторону гідроелектростанції.

З цього місця починається основний проспект, який проходить через все місто і, як не важко здогадатись, називається проспектом Леніна.Проспект Леніна

Продовжуючи тему радянської влади рухаємось далі проспектом Леніна, де в іншому кінці міста знаходимо черговий історичний об'єкт минулої епохи. Пам'ятник під назвою «Героїчна молодість» встановлений в 1968 році на 50-річчя ВЛКСМ (скульптор М.Соболь).«У власти орлиной орлят миллионьї й нами гордится страна.»

Проспект Леніна перетинається з проспектом Металургів. На перехресті цих двох вулиць стоїть досить інформативна стелла, яка дає можливість отримати побільше інформації про промисловість міста Запоріжжя. З усіх боків стелла обліплена кусками металу чи якогось матеріалу, який виробляється чи використовується в процесі роботи промисловими підприємствами міста. Поміж шматків металу також зустрічаються логотипи заводів і підприємств. В народі ж ця стелла називається зовсім по іншому. Так як на цьому місці колись були туалети загального користування, то і назва до стелли приклеїлась досить природна - Памятник погибшим туалетам.Промисловцям ЗапоріжжяЗаповідник о. Хортиця

Паралельно з архітектурою і промисловістю Запоріжжя має і природний заповідник - всім відомий острів Хортиця овіяний легендами далекого минулого, оспіваний народом. Дивовижний краєвид та славна минувшина привертають увагу до нього тисяч туристів. Перебування людей на Хортиці прослідковується з доби палеоліту та мезоліту. З II століття нашої ери починається поступова колонізація Південного Подніпров'я ранньослов’янськими племенами. На острові зупинялись на відпочинок дружини київських князів. Найяскравіші сторінки історії Хортиці пов'язані із запорозьким козацтвом. Перше укріплення козаків побудовано на о. Мала Хортиця Дмитром Вишневецьким у 1556 році. Перебування козаків за дніпровими порогами сприяло заселенню родючих земель та пожвавленню тут господарської діяльності. Під час російсько-турецької війни 1736-1739 рр. на острові була побудована лінія земляних укріплень. Після скасування в 1775 році Катериною II Запорозької Січі, царський уряд роздавав землі козаків російським та українським поміщикам, німецьким колоністам, чиновниками, офіцерам у «рангові дачі». Серед власників був князь Г.Потьомкін, який згодом передав острів казні. Зараз на острові діє Державний заповідник «Хортиця».

Острів Хортиця найбільший острів на Дніпрі. Його довжина 12,5 км, ширина в найширшому місці -- 2,5 км. Хортиця -- національний заповідник і охороняється державою. До острова збудовано три моста. По двох з них крім автомобілів їздить і поїзд. Один з мостів за офіційною версією знаходиться в не дуже доброму стані і не дуже підходить для того, щоб по ньому ганяли автомобілі. Найбільш заворожуючи виглядає двох'ярусний міст Преображенського. По верхноьму ярусу їздить поїзд, а знизу дорога для машин.Міст Преображенського

Блукаючи по Хортиці ми можемо там спостерігати багато пам'ятників, які зведені на честь відомих гетьманів, козаків та князів. Ось перший з яким ми зустрічаємося - це пам'ятник князю Святославу Ігоровичу який імовірно загинув тут у 972 році.Пам'ятник князю Святославу Святослав Ігорович (942 - березень 972) - великий князь київський з 945 по 972 рік, прославився як полководець.

У візантійських синхронних джерелах іменувався Сфендослав (грец. ЕфетбообХофос;).

Російський історик М. М. Карамзін назвав його «Олександром (Македонським) нашої древньої історії ». За словами академіка Б. О. Рибакова: "Походи Святослава 965-968 років представляють собою як би єдиний шабельний удар, прокреслити на карті Європи широке півколо від Середнього Поволжя до Каспію і далі по Північному Кавказу і Причорномор'я до балканських земель Візантії." Формально Святослав став великим князем у 3-річному віці після загибелі в 945 батька, великого князя Ігоря, але самостійно правив приблизно з 960 року. При Святославі Київською державою в значній мірі правила його мати - княгиня Ольга, спочатку через малоліття Святослава, потім через постійне перебування його у військових походах.

При поверненні з походу на Болгарію Святослав був убитий печенігами в 972 році на дніпровських порогах. Також ще один відомий пам'ятник на о.Хортиця - це пам'ятник Байді Вишневецькому.Дмитро Вишневецький (? - 1563 р.) - військовий і політичний діяч, легендарний козацький отаман, перший із достовірно відомих козацьких гетьманів (1552-1563 рр.). Д. Вишневецький - представник старовинного українського князівського роду з Волині (Волинь), який походив від Гедиміновичів. У 1550-х рр., будучи черкаським і канівським . старостою, Дмитро Вишневецький вживав енергійних заходів для зміцнення оборони південного степового порубіжжя. Близько 1552 р. (за іншими даними 1554-1555 рр. або навіть 1556 р.) Дмитро Вишневецький згуртував кілька сотень козаків для боротьби з татарами і збудував на остові Мала Хортиця замок, який став прототипом Запорозької Січі (Запорозька Січ).

Старовіри.

Також на о.Хортиця є місця поклоніння богам. Сюди приходять старовіри - це ті хто обожнюють природу.

Проводять різноманітні обряди, стосовно поклоніння богам природи.

До історико-меморіального комплексу о. Хортиця належить садово-декоративний парк, в якому є галерея пам'ятників видатним отаманам Запорізької Січі: Івану Сірку, Петру Сагайдачному, гетьману Богдану Хмельницькому, керівникам селянських повстань - Северину Наливайку, Тарасу Трясилу, Максиму Залізняку, а також героям повісті Миколи Гоголя - Тарасу Бульбі та його синам. На острові до послуг відпочиваючих - бази відпочинку, пляжі. Історія Запоріжжя тісно переплітається з історією козаччини — української, запорозької, задунайської. У місті багато пам'яток, які нагадують саме прокозацьке минуле краю. В Запоріжжі мешкало і багато відомих та шанованих людей.

^ Пам'ятник Б.Хмельницькому.Один пам'ятник знаходиться на о. Хортиця, а інший меморіальний пам'ятник знаходиться по вулиці Б.Хмельницького, встановлений в 1965 році скульптор Ф.Зайцев.

Бесіда про Е.Хмельницького.

Пам'ятник Йосипу Гладкому.У ньому (колишньому Олександрівську) останні роки свого життя провів останній кошовий отаман Задунайської Січі та перший наказний отаман Азовського козацького війська Йосип Михайлович Гладкий.

Щоправда, сьогодні мало що нагадує про перебування цієї людини в Запоріжжі: від будинку й сліду не залишилось, а на місці старовинного Пилипівського козацького кладовища, де був похований кошовий та члени його родини збудовано будівлі різного призначення. Єдиною згадкою, що нагадує нам про Йосипа Гладкого, є пам'ятний знак, установлений між корпусами Запорізького державного університету. Так нащадки «славних прадідів великих» вшанували пам'ять про кошового — людину складної та доволі суперечливої долі.

У першій половині XIX століття Йосип Гладкий був добре знаною особою в російській державі. Його любили і поважали частина козацтва та царедворці. Водночас нарікали Гладкому і засуджували його вчинки задунайці, ряд науковців та політиків. Минуло більше ніж століття, а ставлення до Й. Гладкого як до людини та діяча і зараз досить не однозначне. Образ останнього кошового отамана Задунайської Січі (а саме так знає більшість нинішнього покоління Й. Гладкого) вмістив у собі як народні уявлення про запорозьких ватажків, героїв, характерників, так і звичайної людини, яка через деякі негативні риси свого характеру робить необдумані, не виважені вчинки, що обертаються трагедією для інших.

- Які пам'ятники нашого міста знаєте ви? Де вони знаходяться?

- Історія створення цих пам'ятників.Пам'ятник апостолу Андрію Первозданномупам’ятник радянським льотчикам в 1941-1943рр (1974 р)Обеліск 60-річчу Перемоги (2005) М.Яценко(1962).

IV. Підсумок уроку.