asyan.org
добавить свой файл
1

Тема: Захист прав та інтересів дітей

Мета : ознайомити учнів з державними органами та установами, що опікуються правами дитини, навчити оцінювати ситуації порушення прав дитини у сім’ї, ознайомити з підставами та процедурою позбавлення батьківських прав, удосконалювати роботу з нормативно-правовими джерелами ( вирішувати правові ситуації за їх допомогою).

Обладнання і матеріали: витяги з Сімейного кодексу України, пам’ятка про правила роботи в малій групі, картки з завданням для груп, епіграф на дошці: “Кращий спосіб зробити дітей гарними – це зробити їх щасливими” Оскар Уайльд.

^ Основні поняття: опіка, усиновлення, піклування, патронат.

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.

Форма проведення: практикум з використанням мультимедійного супроводу.

^ Структура уроку

I. Організаційний момент

II. Актуалізація опорних знань та мотивація навчальної діяльності

III. Вивчення нового матеріалу

  1. Захист прав дитини

  2. Позбавлення батьківських прав

  3. Влаштування дитини, яка залишилась без батьківської опіки

^ IV. Закріплення нових знань і вмінь

V. Підсумки уроку

VI. Домашнє завдання

Хід уроку

I. Організаційний момент

II. Актуалізація опорних знань та мотивація навчальної діяльності

^ Гра “Дуель” (слайд 1)

Створюються дві команди по чотири особи. Протягом 1 хв. команди по черзі дають відповіді на запитання вчителя (спочатку грає одна команда, а потім – інша). Перемагає та, яка за відведений час дасть найбільше правильних відповідей.

^ Запитання для команд:

  1. Шлюбний вік для жінок -17 років

  1. Шлюбний вік для чоловіків – 18 років

  1. Як називається шлюб, який укладається без наміру створити сім’ю- фіктивний

  1. Орган, який вправі визнати шлюб недійсним- суд

  1. Вид прав, які регулюються шлюбним договором - майнові

  1. Вид прав, які не можуть регулюватись шлюбним договором- особисті

  1. Назва органу, який розриває шлюб за спільною заявою подружжя, яке має дітей - суд

  1. Назва органу, який розриває шлюб за спільною заявою подружжя, при відсутності дітей - РАЦС

  1. Строк, протягом якого має бути зареєстрована новонароджена дитина – 1 місяць

  1. Який орган реєструє новонароджених дітей -РАЦС

  1. Мінімальний вік для вступу у шлюб за рішенням суду – 14 років

  1. Вік, до якого дитина вважається малолітньою – 14 років

  1. Вік, з якого дитина може самостійно звернутися до суду за захистом своїх прав – 14 років

  1. До якого віку батьки повинні утримувати свою дитину – 18 років

  1. Час, протягом якого має бути зареєстрований шлюб з моменту подачі заяви – 1 місяць

  1. Максимальний строк чинності заяви про реєстрацію шлюбу – 3 місяці

  1. Назва особи чоловічої статі, яка подала заяву про вступ до шлюбу - наречений

  1. Назва особи жіночої статі, яка подала заяву про вступ до шлюбу - наречена

  1. Якою є періодичність сплати аліментів - щомісячно

  1. Час, з якого сплачуються аліменти- з дня подання позовної заяви

  1. Орган, який вправі змінити шлюбний договір - суд

  1. Особа, яка посвідчує шлюбний договір- нотаріус

  1. Орган, який приймає рішення про розірвання шлюбного договору - суд

  1. Орган, який приймає рішення про визнання шлюбного договору недійсним - суд



Перегляд уривка з художнього фільму “Попелюшка” (слайд 2)

Після перегляду учні дають відповіді на запитання:

  1. Чи були захищені права Попелюшки?

  2. Чи рівні права у доньок та падчерки?

  3. Хто повинен був захистити права Попелюшки?

III. Вивчення нового матеріалу

  1. Захист прав дитини

Метод “Прес”

Я вважаю, що дитина потребує захисту, тому що…

Учні за допомогою статей 152 та 154 Сімейного кодексу складають схему “Шляхи захисту прав дитини”. Після роботи в групах учитель робить узагальнення за допомогою демонстрації слайда 3.

  1. Позбавлення батьківських прав

Розповідь учителя з демонстрацією схеми на слайді 4.

Учні ознайомлюються з суб’єктами, що мають право на звернення до суду щодо батьківських прав ( робота зі схемою в підручнику).

Практична робота в групах

Учні аналізують ситуації та дають відповіді на запитання:

  1. Чи мають місце порушення інтересів дитини? Які саме?

  2. Які правові рішення, на ваш погляд, мають бути прийняті?

^ Приклади ситуацій

1-ша група

Громадянка І. сама виховувала 5-річну доньку. Дівчинка не завжди була доглянута: мати часто залишала її саму вдома, сусіди змушені були годувати дівчинку, слідкувати за нею. Сусіди звернулися до місцевої державної адміністрації з вимогою позбавити матір батьківських прав, оскільки вона веде аморальний спосіб життя, не займається вихованням доньки, коли буває вдома, то часто збирає компанії сумнівної поведінки, змушуючи дівчинку навіть спати в коридорі.

^ 2-га група

Батько 9-річного Сергія покинув сім’ю й ніякої матеріальної допомоги не надає. Мати Сергія ніде не працює, вона жебракує в метрополітені й примушує сина стояти поруч. Якщо він відмовляється, мати лякає його тим, що перестане годувати і вижене з дому.

^ 3-тя група

Богдан часто скаржиться друзям, що йому погано живеться з батьками. Йому вже 15 років, а батьки вимагають, щоб він був удома, не спілкувався з друзями, не дозволяють йому відвідувати спортивні секції, не купують речі, про які він мріє ( нові джинси, мобільний телефон). Коли Богдан сперечається з батьками, вони закривають його у кімнаті, щоб син подумав над своєю поведінкою.

^ 4-та група

Іван заробляє на життя квартирними крадіжками. Цьому “мистецтву” він навчає свого 10-річного сина. За найменший непослух він зачиняє сина у підвалі та не дає йому їсти.

  1. Влаштування дитини, яка залишилась без батьківської опіки

Робота з документами “Пошук істини”

Перед початком роботи учитель ставить проблемне запитання (слайд 5).

-1-ша та 2-га групи визначають за допомогою витягів з Сімейного кодексу поняття “опіки та піклування”, заповнюючи таблицю




Опіка

Піклування

Особи, щодо яких встановлюється







Особи, які мають право здійснити







Орган, який приймає рішення про встановлення







Порядок здійснення (за плату чи безоплатно)







Строк, на який установлюється









- 3-тя та 4-та групи визначають за допомогою витягів з Сімейного кодексу поняття “усиновлення та патронату”, заповнюючи таблицю




Усиновлення

Патронат

Особи, щодо яких встановлюється







Особи, які мають право здійснити







Орган, який приймає рішення про встановлення







Порядок здійснення (за плату чи безоплатно)







Строк, на який установлюється









- Представлення результатів роботи груп .

^ IV. Закріплення нових знань і вмінь

Твір – п’ятихвилинка”

Учні письмово відповідають на запитання ”Чому для дитини є надзвичайно важливим зростати та виховуватися у сім’ї ?”



^ V. Підсумки уроку

Метод “ Уявний мікрофон”

Учні по черзі дають відповіді на запитання, вибираючи фразу з рефлексивного екрана на слайді (слайд 6):

  1. Сьогодні я дізнався (-лась)…

  2. Було цікаво…

  3. Було важко…

  4. Я зрозумів (-ла)…

  5. Тепер я можу…

  6. Я навчився (-лась)…

  7. Урок дав мені для життя…

Учитель підводить підсумки (слайд 7).

^ VI. Домашнє завдання

Опрацювати ? 19 підручника.

Поясніть зміст приказки: “ Ніхто не бачить і не чує, як сирота плаче й горює”.


Використана література:

1. Конвенція про права дитини.- Київ.- 2001.- 71 с

2. Конституція України.- К.: Літера,- 2006.- 111с.

3. Наровлянський О.Д. Правознавство(практичний курс). Підручник для 9 класу загально освітніх навчальних закладів.-К.:Грамота.- 2009.-215 С.

4. Пометун О., Пироженко Л. Сучасний урок: інтерактивні технології навчання.- К.: А. С. К., 2006.- 192 с.

5.Сімейний кодекс України// Звід кодексів і законів України.- К.: Українське агентство інформації та друку “ Рада”, - 2007. -799 с.