asyan.org
добавить свой файл
1

Тема: «Повторення й узагальнення вивченого про займенник»

Мета:

  • Повторити й узагальнити вивчений матеріал про займенник;

  • Закріплювати вміння вживати займенники в усному і писемному мовленні;

  • Розвивати навички використовувати займенники для зв'язку речень у тексті;

  • Удосконалювати вміння роботи з тестами;

  • Виховувати культуру писемного мовлення, логічне мислення дітей.

Обладнання:

Таблиця «Особові займенники» ,відмінки, квіточки, мікрофон, кросворд, тести.


Хід уроку.


І. Організація учнів до уроку.

- Доброго дня! Сьогодні до нас на урок завітали гості. Тож давайте привітаємо їх.

Добрий день!

У добрий час радо ми вітаєм вас.

З миром зустрічаємо,

Щастя вам бажаємо..

.

  • Тож налаштуємося на урок і промовимо вислови аутотренінгу.

Я – учень (учениця).

Я ходжу до школи.

Мене вчать учитися.

Я все розумію.

Я хочу все знати.


ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів.

( Учитель ставить запитання, учні, передаючи мікрофон, висловлюють свою думку щодо поставленого запитання.)


  1. Вправа « Мікрофон»

  • Подумайте і скажіть, яким має бути наш урок.

( Цікавим, навчальним, веселим, продуктивним, ..)

- А ви на уроці якими повинні бути?( Дисциплінованими, уважними, активними,…)

-Отже, якщо ви будете такими, то разом ми створимо цікавий, творчий, продуктивний урок. А він у нас сьогодні дійсно незвичайний. Сьогодні ми пригадаємо і закріпимо все, що вивчили про займенник.

Наша мова була б нудною і довгою, колиб у ній не було займенників.


ІІІ. Створення емоційного фону уроку.

1 Виступи дітей.

1 учень.

Займенник –нечисленна частина мови - менше 100 слів, - але за частотою вживання вона стоїть на третьому місці серед частин мови. Це пояснюється тим, що у процесі спілкування постійно виникає потреба вказувати на осіб і предмети, що оточують нас. І цю роль виконує займенник.


2 учень.

А займенник – що таке?

За іменником іде.

Він ніщо не називає,

бо імен цілком не знає,

Лише вказує на все:


3 учень

І на те, або на це,

І на тебе, і на нього.

І на цього, і на того.

Він показує на всіх!


^ 4 учень

- Хто - такий ?

5 учень.

- Я той самий.

4 учень

- А ти чий?

5 учень.

Його і твій.

Разом.

На особу певну вкаже,

Але імені не скаже.


ІV.Основна частина уроку.

Вчитель.

Який займенник заховався?(Я)

  1. Хвилинка каліграфії .

ЯЯЯ яяя ЯЯЯ яяя

Як ти до людей, так і люди до тебе.

  • Визначте особу, число і відмінок займенників.


2.Проведення бліц - конкурсу

  • Яка частина мови називається займенником?

  • Як називаються займенники, які вказують на особу?

  • Як пишуться займенники з прийменниками?

  • Назвіть займенник, що вказує на особу, яка говорить сама про себе(Я)

  • Назвіть займенники, що вказує на особу, до якої звертаються(ТИ, ВИ)

  • Назвіть слово, в якому сім займенників (сім'я)


3 Вибірковий диктант.

-Послухайте уважно, знайдіть займенники.

Учениця.

Дівчинка я - українка!

А зовуть мене Марійка.

А дідусь мій – козак.

В нього вуса – ось так!

Про здоров'є наше дбає

Гартуватись закликає.

Фізхвилинка.


-Випишіть з вірша займенники.

Займенник

Є добрий друг в іменника,

В числівника й прикметника,

А звуть його –займенником.

Як втомляться іменники

У реченнях стояти,

до себе звуть займенників

від втоми рятувати.

Вивчимо обов'язково,

Бо вона потрібна дуже

і мені, й тобі мій друже.

Я до тебе усміхнусь

І з тобою подружусь.

Усміхнешся ти в отвіт

Ми з тобою цілий світ.

Всі всміхнуться навкруги –

Він, вона, воно, вони.

Бо усмішка всіх єдна,

Жити в дружбі помога.


4..Вчитель.

- Коли ми вживаємо займенник ти, а коли – ви?(Відповіді учнів)

Учень.

Займенник Ви в Україні набув поширення у звертанні дітей до батьків,

молодших віком до старших та до незнайомих людей. Таке звертання засвідчує етичні норми нашого народу, що виробилися протягом віків.


5. Творча робота.

- Спишіть словосполучення, ставлячи займенники в потрібній формі.Визначити відмінок.

^ Просити у (він);

Згадувати (я);

Вдячний (ви)

Спілкуватися з (ми)

Дружити з (ти)

Подорожувати з (вони)


V. Підсумок уроку

1.Тести.

1.Займенник – це..

а) частина слова

б) частина мови

в) службове слово.


2. Займенник –

а) вказує на премет, але не називає його,

б) називає предмет.

3. Які займенники належать до ІІ особи?

а )я, ми

б) ти, ви

в) він, вона, воно, вони.


4.Визначити початкову форму займенника ним

а) він

б) я

в) ми.


5. Займенники з прийменниками пишуться

а) разом

б) окремо.


6. Познач речення , де займенники є підметом

а) Ми посіяли горох.

б) Дівчинка пильно дивилася на нього.


Відповіді:

1 - б, 2 – а, 3 – б, 4 – а, 5 – б, 6- а.


2. Квіточки.

  • на жовтих написати займенники 1 особи,

  • на червоних – 2 особи,

  • на зелених – 3 особи



3. Кросворд

До особових займенників Я додайте букви. Яких не вистачає, і прочитайте слова.

  1. провалля (яр)

  2. заглибина в землі (яма)

  3. орган у порожнині рота (язик0

  4. хижа тварина (ягуар)

  5. плід (яблуко)

  6. житель Японії (японець)




  • Наш урок підійшов до завершення. Якраз час подивитися, чи виправдалися ваші очікування.

(Учитель зачитує очікування учнів, а учні констатують, чи всі очікування виправдалися.)

  • Чого ви навчилися сьогодні на уроці?

  • Дійсно, добре того навчати, хто хоче все знати! Поаплодуємо собі за хорошу роботу.


VІ. Домашнє завдання.

Підготувати відповіді на питання по темі « Займенник»

підручник сторінка 41.