asyan.org
добавить свой файл
1
n=Розробка уроку з теми «Розвиток мовлення. Дискусія за твором М. Куліша «Мина Мазайло» про вплив імені та прізвища людини на її особистість, успіх у житті, кар’єру» Вчитель української мови та літератури гзош І – ІІІ ступенів №6 Гуракова О. Ю. Тема~sz=59615;pg=1;te=Тема: Розвиток мовлення. Дискусія за твором М. Куліша «Мина Мазайло» про вплив імені та прізвища людини на її особистість, успіх у житті, кар’єру~cat=~t=~!~

Горлівська загальноосвітня школа І – ІІІ ступенів № 6


Розробка уроку

з теми

«Розвиток мовлення.

Дискусія за твором М.Куліша «Мина Мазайло»

про вплив імені та прізвища людини на її

особистість, успіх у житті, кар’єру»


Вчитель української мови та літератури

ГЗОШ І – ІІІ ступенів № 6

Гуракова О.Ю.


Тема: Розвиток мовлення. Дискусія за твором М.Куліша «Мина Мазайло» про вплив імені та прізвища людини на її особистість, успіх у житті, кар’єру

Мета: вчити вмінню швидко визначати головні проблеми й зосереджувати зусилля на їх розв’язанні; закріпити вміння проведення дискусії; розвивати властивості гарного оратора, логічне мислення; розвивати навички характеристики героїв драматичного твору, творчі здібності учнів, уміння давати оцінку прочинаному, доводити власні твердження; виховувати доброзичливі стосунки, поступливість, усвідомлення приналежності до рідного народу.

^ Тип уроку: формування вмінь та навичок.

Обладнання : аудіо-, відеозаписи, портрет письменника, видання твору, ілюстрації, інтернет-ресурси, роздатковий матеріал.


^ Хід уроку


Епіграф: «Драматургія мусить весь час напокоїти, збуджувати, загострювати, навіть за іншого разу занадто загострювати деякі проблеми і ніколи не пристосовуватись до міщанських смаків глядача»

Микола Куліш


І. Мотивація навчальної діяльності школярів. Оголошення теми й мети уроку.

1. Вступне слово вчителя.(План уроку в буклеті).

Через 30 років після написання М.Кулішем «Мини Мазайла» літературознавець Юрій Лавріненко висловить думку: «Мина Мазайло»-класичний зразок політичної комедії «дискусійного» жанру. Діалоги, репліки діють «мов шаблі». Багатство специфікованої за персонажами мови надзвичайне. Багатогранне слово Куліша раз у раз розривається, мов бомба, зрушуючи дію на сцені і регіт в залі. Персонажі схоплені в таких найсуттєвіших і оголених їх рисах, що цілий ряд типів остався в пам’яті глядача, немов маски старого вертепного українського театру… Як завше, Куліш виявив тут себе також майстром гротеску і пародії».

На сьогоднішньому уроці ми теж поміркуємо, посміємося над невмирущими типами комедії М.Куліша, подивуємося майстерності автора в їх творенні.

Ви всі знаєте, що у творі відбувається дискусія між персонажами, от і ми з вами сьогодні подискутуємо. А допомагати в оцінці ваших висловлювань буде експерт-аналітик Світлана Василівна.

Для того щоб розібратися з проблемами, які порушені у творі, ми повинні розібратися з персонажами. Тому зараз ми перевіримо домашнє завдання.


ІІ. Перевірка домашнього завдання.

Вдома ви повинні були підготувати характеристики героїв п’єси. А опрацьовувати підготовлений матеріал ви будете в групах. У вас є анкети героів. Герой в них записаний, а інші пункти ви заповнюєте зараз протягом 3 хвилин в групах, а потім нам презентуєте.

  1. Робота в групах. Заповнення анкет на героїв п’єси.

І група- Мина Мазайло

ІІ група – Мокій Мазайло (син)

ІІІ група – Рина Мазайло (дочка)

ІУ група – тьотя Мотя

У група – дядько Тарас

  1. Презентація анкет.

  2. Повідомлення про результати роботи в групах ( аналітик робить висновок про систему образів у сатиричній комедії).


ІІІ. Етап організації, виконання плану діяльності.

  1. Вступне слово вчителя.

Перед тим, як перейти до обговорення питань за п’єсою «Мина Мазайло", я пропоную згадати, які ж важкі негаразди випали на долю М.Куліша і як трагічно закінчилось його життя.

Перегляд відео «Портрет» про життя та творчість М.Куліша.

А тепер пропоную прослухати довідку від наших істориків, про події, які описані у творі і відбувалися в Україні .

  1. Виступ групи істориків з історичною довідкою.

Учитель: досить красномовно описує явище українізації Микола Куліш у своїй п’єсі. Драматург, розкриваючи проблему національної політики радянської держави щодо українців, не говорить за когось, а дає змогу висловитись своїм персонажам – Мині Мазайлу, тьоті Моті, дядьку Тарасові, Мокію.


  1. Інсценування уривку трагикомедії.

Напрошлому уроці ми з вами інсценували уривки з твору, і проводили це у вигляді конкурсу. Тому сьогодні я пропоную переглянути інсценування уривку, який за вашими оцінками посів І місце. А представляють вам його ____________________________________________________________________


  1. Дискусія про вплив прізвища людини на її особистість, успіх у житті, кар’єру «За чи проти». ( Вимоги до проведення дискусії є у кожного учня).

Синтезувавши всі повідомлення, історичні факти, проаналізувавши персонажів і події твору, давайте подискутуємо.

Обговоримо наступні питання:

- Чи справді Мині Мазайлові через його українське прізвище не поталанило в житті?

- Чи є прізвище Мазайло ганебним?

- Чи може прізвище впливати на характер людини?

- Чи можливе фіаско для Мини тільки в літературному творі?

- Чи є у п’єсі позитивні герої?

- Чи дійсно «трагедія доби (тобто українізація) стала комедією доби»?

- Чи є п'єса актуальною сьогодні?

Висновки експерта-аналітика.


5. Інтерактивна вправа «Коло ідей». Визначення ідеї твору.

При обговоренні я почула багато ваших думок. Тому вважаю, що сааме час визначити ідеї твору:

-розвінчання духовної обмеженості на матеріалі українізації, втілене в образах Мини, Мокія, дядька Тараса, тьоті Моті;

- сатиричне викриття бездуховності обивателів, що зрікаються своєї мови, культури, родового коріння.


  1. Повідомлення літераторів та журналістів.

Ви завжди самостійно опрацьовуєте додатковий матеріал, а потім пропонуєте нашій увазі. Так і сьогодні група літераторів і журналістів дібрала цікавий матеріал.

- Сценічна історія комедії «Мина Мазайло».

Виступ літератора.

А я хочу запропонувати вашій увазі видео з Інтернету, про підготовку до вистави «Мина Мазайло» у Лівівському театрі.

Виступ журналіста критика.

- Стаття з Інтернету.

Я хочу запропонувати вашій увазі цікаву статтю «НАД ЧИМ СМІЄТЬСЯ МИКОЛА КУЛІШ?»^ Богдана БАБЕНКО з Кіровоград


ІУ. Підбиття підсумків уроку.

Зробимо висновки. Сьогодні на уроці ми з вами підвели підсумки вивченню творчості М.Куліша та визначились з власною позицією щодо впливу імені та прізвища людини на її особистість, успіх у житті, кар’єру. Хочу звернути вашу увагу на те, що твір М.Куліша «Мина Мазайло» виноситься на зовнішнє незалежне оцінювання.

Ми також закріпили вміння давати характеристики героїв драматичного твору, оцінку прочитаному, доводити власні твердження; усвідомили приналежність до рідного народу.


  1. Інтерактивна вправа «Займи позицію»

- Твір М.Куліша - цікавий і сучасний.


2. Виставлення оцінок в оціночні таблиці з підрахунком смайликів.


У. Домашнє завдання.

Скласти письмовий твір-роздум «Чи може вплинути моє прізвище на мою долю?» та скласти тест за творчістю М.Куліша та п’єсою «Мина Мазайло».