asyan.org
добавить свой файл
1


Пропедевтика фізичних знань в початковій школі

"Нехай той, хто знає, розповість тому, хто не знає".

Ходжі Насреддин

Слово "пропедевтика" у перекладі з грецької означає "навчаю попередньо". У цьому випадку - "введення в науку".

З проблемою наступності стикаються вчителі та науковці давно. Зараз в освіті нагромадився деякий досвід. Починати знайомити учнів з фізикою можна вже з третього класу, а може й з першого.

Краще для цього підходить відео матеріал студії «Берг Саунд» Союз Відео, Росія, 2008 рік «Энциклопедия Всезнайки» (http://www.ex.ua/view/917422) перша та друга частина по 40 хвилин кожна, хоча цей матеріал більш загальний, але в ньому є елементи, що відносяться до фізики та астрономії. Діти у молодшому шкільному віці дуже допитливі. У них постійно виникає безліч запитань на різноманітні теми, у тому числі й з фізики. Якщо вчитель фізики виявиться далекоглядним, то він може мати відданих прихильників, допитливих учнів у майбутньому.

Якщо раптом комусь із молодших школярів "пощастить" побувати в кабінеті фізики, та ще й під час демонстрації дослідів (наприклад, при підготовці до уроку), напевно він захоче побувати тут ще раз, щоб більше довідатися про цю загадкову науку, чиїм "ім'ям" названий кабінет. Молодших він притягує як магніт. Стихійний інтерес дітей до нового предмету необхідно підтримувати й направляти. Для цього можна знайти велику кількість методів і прийомів.

Вчитель фізики повинен налагодити активну співпрацю з учителями початкових класів, наприклад: пропонувати тематику науково-популярних бесід з учнями; проводити огляди науково-популярної літератури з фізики, техніки, астрономії (ця робота може здійснюватись і бібліотекарем школи, але й учитель фізики не повинен залишатися осторонь); проводити інструктажі вчителів по використанню на заняттях найпростіших конструкторів й т.д..

Програма вивчення «Я і Україна» у 4 класі пропонує розгляд таких тем як «Сонячна система», «Земля – планета сонячної системи», «Як обертається Земля» і т.д. Такі теми є фундаментом для подальшого вивчення предмету астрономія. Учитель фізики може використовувати уроки природознавства, працюючи в співдружності із учителем природознавства.

Зв'язок фізики й математики теж можуть відкрити більші можливості для пропедевтики фізики в 4-5 класах. На уроках математики вчитель дає багато фізичних термінів, звертає особливу увагу на переклад величин, на вираження однієї величини через інші, пропонує учням завдання з фізичним змістом. Це й багато чого іншого дозволяє учням ближче познайомитися з фізикою ще до початку її вивчення. В програмі з математики 3 клас починається ознайомлення учнів з поняттям швидкість, час. В 4 класі діти вже розв’язують задачі з використанням одиниць вимірювання швидкості, часу та пройденого шляху. На цих темах корисно було би використати матеріал «Книга 1. Я.И.Перельман «Занимательная физика», 1 глава».

Практикувати проведення "Години відкритих дверей у кабінеті фізики", екскурсій у кабінет фізики. Ці заходи звичайно треба включати в програму «Тижня фізики» в школі, запрошувати учнів 3 - 5 класів. Розповідати про те, що вивчає фізика, переконувати в тому, що знання цієї науки необхідні людям багатьох професій. Розповідь обов'язково супроводжувати демонстрацією моделей, нескладних дослідів (краще із застосуванням найпростіших предметів), демонстрацією матеріалу з диска "Фізика для самих маленьких". Можна домогтися більшого ефекту, якщо подібні заходи будуть проводити учні 7-9 класів. Зросте їхній авторитет серед молодших школярів й однокласників.

Дуже подобаються дітям початкової школи науково-популярні бесіди з фізики. Вони, як правило, супроводжуються дослідами ("Грім небесний - не гнів божий", "Чарівний світ сузір'їв", "чарівна паличка" й ін.). Якщо захотіти, можна знайти чимало тем для наукових бесід.

Більшими можливостями володіє й кружок технічного моделювання для молодших школярів. Тут в учнів виробляються певні навички роботи із приладами, виховується, наполегливість, акуратність, працьовитість, дисциплінованість.

Кружок "Введення у фізику" теж відіграє певну роль у пропедевтиці фізики. Заняття розвивають інтерес до предмета, дають певні навички, знання, спонукають до самостійних дій.

Програма кружка "Введення у фізику" може бути такою:

 • Що вивчає фізика. Техніка. Природа.

 • Вимір фізичних величин. Стародавній і сучасний.

 • А що усередині? (Про будову речовини). Три стани речовини.

 • Механічний рух. Чому заєць "петляє"?

 • Дуже важливий закон (про взаємодію тіл), ця загадкова маса.

 • Про пух, цвяхи й багато іншого (щільність тіла).

 • Чому камінь падає вниз?

 • Для чого потрібний підшипник? Для чого - лижі?

 • Закон Паскаля. Вода. Вода ...

 • Про водолазів і глибоководних риб. Підводне царство з погляду фізики.

 • Хитромудрий фонтан (про сполучені посудини).

 • Виготовлення кросвордів, лото, вікторин по фізиці й техніці.

На допомогу вчителю пропоную Інтернет ресурси:

http://moikompas.ru/compas/eksperimenty.moikompas.rucompas - фізичні досліди в домашніх умовах;

http://moikompas.ru/search?q=Занимательные+опыты+по+физике&by=cn – цікаві експерименти з фізики;

http://www.afizika.ru/ - цікаві експерименти з фізики;

http://www.babylessons.ru/category/zanimatelnye-opyty/ - цікаві досліди з фізики для дітей.

В серії книг «Абетка науки для юних геніїв» німецький учений Бруно Донат за допомогою своєї книги «Фізика в іграх» допоможе вам відкрити для себе всі грані фізики! Ви познайомитесь із найголовнішими фізичними законами природи й навчитеся майструвати найпростіші прилади для проведення експериментів. Книга корисна не тільки юним аматорам фізики, але й батькам, які хочуть прищепити своїм дітям любов до природничих наук, а також шкільним вчителям і керівникам кружків, що бажають різноманітити й збагатити навчальний процес.

У книзі Я.И. Перельмана «Чи знаєте ви фізику?» представлені оригінальні завдання різного ступеня складності, які допоможуть по-новому поглянути на фізику, але вона більше розрахована на середній вік учнів тому я порадив би використовувати її фрагментально. Цікаві факти, приклади подій, що піддаються дії законів фізики, і багато інші цікаві явища не залишать байдужими жодного читача. Задачник спрямований на те, щоб розвивати логічне мислення, звернути вашу увагу на помилковість багатьох фізичних подань і підштовхнути вас до критичного перегляду ваших знань в області фізики.

Пропедевтичний курс, потрібно будувати на основі методу наукового пізнання, який сприяє початковому формуванню й подальшому розвитку фізичних понять у системі безперервної фізичної освіти що забезпечує формування в учнів цілісного уявлення про світ.