asyan.org
добавить свой файл
1

Міське управління освіти

Макіївська загальноосвітня школа І-ІІІ ст.№53


Практичні матеріали щодо екологічного виховання

в початковій школі


Підготувала учитель

початкових класів

Рогожникова О.Г.


2012

Кросворди

Відгадайте загадки. У виділеному стовпчику прочитайте слово, що означає природне явище, пов’язане з появою води на траві, листі, землі.

(Роса)

1

2

3

4
 • Добре відома кожній дитині водойма. (Річка)

 • «Золота» пора року. (Осінь)

 • Зимою й літом маяче одним цвітом. (Сосна)

 • Садова кущова колюча смачна ягода. (Аґрус)


Які ще природні явища ви знаєте?


Назвати і запитати відповіді по вертикалі зверху вниз.

Прочитати назву місця на землі, де росте найбільша кількість дерев.


1

2

3


ЛІС • листяне дерево, цвіт якого щоліта люди збирають для лікувальних цілей (липа)

 • сестра ялини і сосни, особливо поширена в районах Карпатських гір (піхта)

 • Старша із сестер, що прикрашають наші новорічні свята (сосна).


Розрахункові екологічні задачі

 1. Пластикова пляшка гниє у ґрунті 180 років, поліетиленовий пакет – на 20 років довше, а папір – у 100 разів швидше, ніж поліетилен. За скільки років згниє папір у ґрунті?

 2. Усього 5 г нафтопродуктів затягують плівкою 50 кв. м поверхні води, що викликає кисневе голодування і отруєння водних організмів, а також призводить до загибелі ікри та мальків. Яку поверхню води затягує плівкою 1 кг нафтопродуктів?

 3. Зараз на Поліссі збирають 67 видів лікарських рослин, що на 40 видів менше, ніж збиралось раніше. Скільки видів лікарських рослин збирали тут раніше? Чому, на вашу думку, відбулися такі зміни?

 4. 20 кг макулатури зберігають від зрубування одне дерево. Скільки дерев збереже 1 тонна макулатури?

 5. Втрата лише 1 мм шару ґрунту означає, що гектар поля втратив 80 кг калію, а фосфору – у 3 рази більше. Скільки фосфору втрачає гектар землі?


^ Завдання на складання ланцюгів живлення

 1. Поставте цифри у тій послідовності, у якій здійснюються ланцюги живлення.
Сова

Пшениця

МишаДерева

Синиця

ГусіньЖолуді

Сова

МишіВодорості

Ведмідь

РибаСосна

Дятел

Жук-короїдВовк

Дуб

КабанЗерно

Лисиця

Миші


 1. Стрілочками покажіть, хто чим живиться.

Зразок. Миша, пшениця, орел, гадюка.

Пшениця → миша → гадюка → орел


Попелиці, калина, сонечко семи крапкове.

Вовк, гілка верби, косуля.


Екологічна інформація

 • На один центнер урожаю цукрових буряків треба 10, картоплі – 20, жита – 100 центнерів води.

 • За один рік один автомобіль викидає в повітря 10 кілограмів гумового пилу.

 • Один автомобіль за 100 кілометрів пробігу спалює річну норму кисню для однієї людини.

 • Один гектар лісу може поглинати за одну годину стільки вуглекислого газу, скільки його видихають за одну годину двісті осіб.

 • 20 кілограмів макулатури зберігають одне дерево.^ Випишіть з тексту слова, які відповідають на питання хто? Що?


Лікарські рослини

Колись кожна господиня намагалась, щоб коло садиби росло побільше лікарських рослин. Калина, м’ята, рум’янок, меліса, оман, любисток, мальва, настурція, рута, барвінок, волошки, шавлія, хміль, горобина – на городі, біля доріг, на межах росли ці цінні рослини. Обов’язково садили березу, липу, бузину чорну, глід. Попід тинами оберігали чебрець, чистотіл, золототисячник, дивину, подорожник, лопухи, кропиву, кульбабу, арніку, вероніку, звіробій, материнку, кривавник…

Ліки з цих рослин кожна селянська сім’я завжди мала у хаті.


^ Напишіть, хто чим славиться?


Соловейко - … (піснею).

Джерельце - … (чистотою і прохолодною водою).

Колос - … (зерном).

Сонце - … (теплом).

Квітка - … (красою, ніжним запахом).

А чим же ти на землі прославишся?


^ Випишіть назви птахів.

Допишіть ще 5-6 назв птахів, яких ви знаєте.


Чи не вперше в житті я встав так рано, вийшов на подвір’я і побачив досі небачене мною диво – ранкову заграву сонця. В левадах перекликалися горлиці, щебетали на різні голоси птахи. Десь вистукував своїм дзьобом дятел. Закувала зозуля. Прилетів із саги лелека й приніс лелечатам на сніданок якусь поживу.

Я стояв заворожений. Потім схаменувся і побрів по ранковій росі, що густо впала на зелений спориш, яким заросло наше подвір’я. роса блищала сріблом різнобарвних, немовби скляних намистинок і змочувала мені ноги.

І. Цюпа


^ Поясніть, у скількох значеннях вживається слово «земля».


Багато є значень у слова «земля»,

Земля – це Вітчизна твоя і моя,

І грунт, що орють весняної пори,

І наша планета, де ми живемо,

І суша, що вабить мандрівника в морі

І кличе його в водяному просторі.


^ Випишіть прикметники.


Ось Дніпро спокійний і тихий; у його водах, як у чистому кришталевому дзеркалі, відбивається ясне, синьо-голубе й безхмарне небо. Та цей спокій оманливий. Не мине і кількох годин, як Дніпро почорніє, над ним дико завиє поривчастий вітер, і вмить вся поверхня води зловісно зачорніє, швидко захвилюється й закипить білою перловою піною. Найстрашніший буває у таких випадках Дніпро у нічну пору!..

Д. Яворницький.


^ Попереджувальний диктант


Рослини навесні

З кожним весняним днем стає тепліше. Рослини пробуджуються від зимового сну. Крізь торішнє листя пробиваються проліски, ряст.

До появи листя зацвітають верба і ліщина. Це – кущі. А з дерев – вільха. Після вільхи зацвітає осика, потім – тополя. Інші дерева й кущі вкриваються ніжним зеленим листям, а потім зацвітають.

(з «Журавлика»)


^ Попереджувальний диктант

Господар землі


Дерево, кущ, чагарник, квіти, зілля, розмай – без них не уявити життя на землі. Ми, мешканці землі, повинні вирішувати долю зеленого друга, захистити його. Треба тільки не заплющувати очей на неподобства. Нехай ніколи не в’яне в наших душах світ яворів, любистків, лелек і зозуль. Думаймо, шукаймо, діймо, борімось гуртом, громадою, не будьмо байдужими, сліпими і глухими. Хто збайдужів, не бачить і не чує, що екологічна біда – не результат емоцій, не міф. Час отямитися.

(За М. Міщенком)


^ Контрольний диктант

Сосна


Сосна – дуже витривале дерево. Воно може рости як на піщаному ґрунті, так і в горах, на скелях, в сухих степах і в заболочених низинах. Вічнозелена сосна добре переносить і північний холод, і південну спеку.

У сосновому лісі можна зустріти багатьох звірів і птахів. Серед товстих соснових сучків білки влаштовують гнізда. Тут дощ їх не мочить.

Дятли прилітають за насінням, довбуть соснові шишки, скидають їх вниз.

Взимку в сосновий молодняк заходять лосі погрітися. Дерева одягнуті глицею і не пропускають холодного вітру.

(Ю. Єлін)

^ Контрольний диктант

Підсніжники


… Ще біліє сніг, з відлигами чергуються морози, а під сніговою ковдрою вже пробуджується нове життя. І ось з’являються перші посланці зеленоокої весни. Здається, грунт у весняному лісі прикритий тонкою мереживною скатертиною, зітканою з безлічі дзвоникоподібних сніжно-білих квіток. Підсніжники – провісники тепла, символ сподівань на краще майбутнє. У народі їх називають квітами надії. Завдяки своїй красі і тому, що вони одними з перших відкривають весняний карнавал цвітіння, підсніжники майже повністю винищені. Вони занесені до Червоної книги і потребують охорони.

(Б. Завірюха)


^ Контрольний диктант

Ліс


Ліс – диво природи, регулятор клімату, постійно діючий фільтр повітря. Дерево – унікальне творіння природи. Воно має свою біографію і географію. Назви влучно відбивають основні властивості рослин.

З часу появи на землі розвиток людини відбувався у нерозривному зв’язку і повній гармонії з Природою. Крім того, ліс – невід’ємна частина історії, побуту і культури українців. Але стан лісів залежить від поведінки людей, їх екологічної грамотності і культури.

Якби не було рослин, загинули б люди, вони отруїлися б газом, який викидається в атмосферу заводами, транспортом.

(З газети)


Конкурс – вікторина

«Земля у нас одна»


Що означає термін «екологія», хто і коли уперше ввів його до наукового вжитку? (У бук­вальному перекладі з грецької ойкос — дім, житло, логос — знання, вчення, тобто екологія — це домоведення, домознання. Та й справді, природа є нашим домом, нашим обійстям з річками, горами, степами, повітрям. Термін «екологія» першим вжив німецький біолог Е. Геккель у 1866 р. Нині під екологією розу­міють науку, що вивчає взаємовідносини живих організмів між собою і навколишнім середови­щем).

Карпати — природна перлина нашої республі­ки. Що ви знаєте про екологічну ситуацію в цьому РЕГІОНІ?

Охорона природи— це... (система науково обгрунтованих заходів, спрямованих на збере­ження, раціональне використання і відтворення природних багатств країни).

Що таке «Червона книга»? Чому така назва книги — «Червона»? (Бо вона, ніби червоний сигнал світлофора, мас повідомити про небезпе­ку, збудити в людей тривогу за долю природи. Мовляв, зупинися, людино, подумай, будь обе­режною!).

На карті Української РСР відшукайте місця, де розміщено державні заповідники республіки. Назвіть хоча б декілька рослин і тварин, які а них

охороняються. Чи випадало в заповідників побувати?

Державні заказники — це... (території, виділені на тривалий час, терміном збереження до 10 р. для збереження цінних та рідкісних рослин і тварин, занесених до Червоної книги).

Всього на України понад 1,5 тис. заказників. Який державний заказник міститься поблизу міста чи села, де ви живете?

У національних природних парках охорона природи поєднується з масовим туризмом. На Україні таких парків 2: ... (Карпатський — створе­ний у 1980 р, у Верховинському та Надвірнянському р-нах Івано-Франківської обл., площею 50,3 тис. га; і Шацький — створений у 1983 р. на Волині, на його території в 32,5 га — 22 озера, у тому числі знамените Світязь і не менш гарні Пулемецьке, Кримне та ін.).

Окремі природні об'єкти (рідкісне дерево, скеля тощо) заслуговують на увагу своєю красою, віком, незвичністю. Вони оголошуються пам'ят­ками природи і також охороняються державою-Нині на Україні статус державної пам'ятки природи мають понад 2600 окремих природних об'єктів і територій. Які з відомих вам цікавих природних об'єктів слід було б оголосити пам'ят­ками природи?

Розкажіть про свої конкретні справи з охорони рідкісних рослин, старих, могутніх дерев, гарних куточків природи, які знаходяться поруч із вашим будинком, у вашій місцевості.


^ Тематика подорожей у природу та прогулянок

Місяць вересень.

Місяць жовтень.

Місяць листопад.

Життя під снігом.

Зимуючі птахи чекають нашої допомо­ги.

Зима у лісі.

Пробудження природи.

Ліс — наше багатство.

Аптека під ногами.

Якщо подивитись довкола.

Увійдемо в природу друзями!

У природі — в ріднім домі.

Під час екскурсій та подорожей у природу, різноманітних видів робіт на навчально-дослідній ділянці школярі мають змогу пересвідчитись у влучності народних прикмет.

Осінь. У небі літає павутиння — на гарну погоду.

На дубі багато жолудів, а на горобині ягід — буде сувора зима.

Пізній листопад — чекай довгої та суворої зими.

Якщо мурашки споруджують високі купи, зима буде холодною.

Зима. Сніг, що випаде вночі, лежить довго, а той, що вдень, швидко розтане.

Хмари пливуть проти вітру — на сніго­вицю.

Уночі іній на дерева ліг — удень не випаде сніг.

У небі воронячий «хоровод» — чекай снігопаду.

Голосно пищать синиці — вночі буде мороз.

Кіт згорнувся клубочком й ховає мордочку в лапки — чекай холоду.

Весна. Якщо зранку темні хмари, удень чекай дощу.

Якщо квітневий дощ починається великими краплями, то він ненадовго.

Рясна роса віщує суху і ясну погоду.

Загадки

Які ключі до неба добираються? {Журавлині) Дихнув Морозко на посіви. А по деревах угорі,

Де вчора яблука висіли,

Сидять червоні... {снігурі)

Маленький хлопчик у сірій свитці

По деревах стрибає, крихти збирає. (Горобець)

Дивувались довго ми —

Збудували міст громи.

Та по ньому я і ти

Не зумієм перейти. (Веселка)

~ Кузня є?

 • Та ні, немає.

 • Де куєш?

 • А в лузі, гаї...

 • По ковадлу молоточком?

 • Я кую ... лиш голосочком. (Зозуля)

Ніс, як у свинки, та колючі щетинки. (їжак)

Співанка про місяці

Ой місяць січень кличе мороза.

Морозить лиця, щипає носа.

А місяць лютий вітрами дує.

На водах з льоду мости

Березень місяць льоди поломить.

Весняну пісню річка задзвонить.

Квітами квітень всіх привітає.

Усі садочки порозквітає.

Гей, травень прийде у дні чудові.

Простелить всюди трави шовкові.

А місяць червень луги покосить,

Червоним соком ягідки зросите.

А місяць липень гарячим літом

Обсипле лили пахучим цвітом.

А місяць серпень серпом задзвонить,

Достиглий колос додолу склонить.

Вересень місяць добре газдує

Овоч смачненький дітям дарує.

А місяць жовтень мряку розвіє,

В лісах, садочках лист пожовтіє.

А листопад - той жалю не має,

З дерев останнє листя зриває.

А місяць грудень, на радість людям.

Сніжком присипле замерзле груддя...

^ Марійка Підгірянка

Народні ігри, веснянки

Коники

У цю гру охоче бавляться діти. Одні з них — за коників, а інші — за їздових. На майданчику проводять лінію. По один бік стають коники, по другий — їздові. Коники, взявшись за руки, підходять до лінії, промовляючи:

Тара, тара-тору,

вийшли коні з двору.

Сказавши це, вони розбігаються, при­мовляючи: «Цок, цок, цок», а їздові ловлять їх. Спіймавши, відводять у певне місце, яке називають двором.

Коли всіх коників переловлять, діти міняються ролями.

Прийди до нас, весно,

із радістю!

Із великою до нас

із милістю!

Із житом зернистим,

і пшеничкою золотистою,

і вівсом кучерявим,

з іменем вусатим,

і просом, із гречкою,

з калиною-малиною,

і чорною смородиною,

і грушами, з яблуками,

Я усякою садовинкою,

з квіточками лазуровими, і травою-муравою!

Ой весна, весна — днем красна

Ой весна, весна — днем краска.

Що ти нам, весно, принесла?

— Принесла я вам літечко.
Ще й рожеву квіточку.
Хай вродиться житечко,
Ще й озимая пшениця,

[ усяка пашниця.

Ой весна, весна, ти красна.

Що ти, весна красна, нам принесла?

— Принесла я вам літечко,
Ще й запашненьке зіллячко.
Ще й зеленую травицю,

І холодную водицю. Принесла я вам ягнятко

Ще й маленькеє телятко.

Грушка

Співаючи пісню, дівчата та хлопці беруться за руки і йдуть по колу помірним кроком, а посередині одна дівчинка відтворює рухами все, про що співається.

По закінченні пісні всі підбігають до неї і смикають з усіх боків — «трясуть грушку». Дівчина пручається і тікає. Далі на її місце стає інша дівчина чи хлопець, і гра продовжується.

Ой вийду я за вороточка,—

Свою грушку посаджу, посаджу.

Ой вийду я за вороточка,—

Свою грушку піділлю, піділлю.

Ой вийду я за вороточка,—

Моя грушка вже росте, вже росте.

Ой вийду я за вороточка,—

Моя грушка вже цвіте, вже цвіте.

Ой вийду я за вороточка,—

Моя грушка відцвіла, відцвіла.

Ой вийду я м вороточка,—

Моя грушка вже паліє, паліє.

Ой вийду я за вороточка,—

Свою грушку потрясу, потрясу.

Ой ти, вишне

Солодкувата,

Чого ти довго

В полі стоїш?

— Я в полі стою

І літечко жду.

Літечко прийде —

Сильно зацвіту,

Сильно зацвіту,

Вишеньку зроджу,

Зроджу вишеньку Чорнявеньку,

Поливайте мене.

Хоч і раненько.


^ Практична природоохоронна діяль­ність учнів (крім тієї, що в 1 класі)

Догляд за шкільним квітником; виро­щування кімнатних квітів: з гілочки — традесканції або пеларгонії; з цибули­ни — цибулі на перо, з листка — фіалки (сенлолії).

^ Дидактичні ігри

Куди підемо, що знайдемо?

Дерева, кущі, трав'янисті рослини.

Літає — не літає.

Бігає, літає, ходить, скаче, повзає.

Свійські і дикі тварини.

^ Тематика бесід

Ми — твої друзі, природо!

Поради друзям природи.

Я розкажу вам про комах (птахів, звірів).

Парки й ліси — окраса землі.

Одну ягоду беру, а іншу — обходжу.

^ Тематика ранків

Свято квітів. Свято зими. День зустрічі птахів.

Конкурси

На кращий малюнок «Звірятка», «Ми оберігаємо природу»; на краще усне оповідання «Птахи летять у вирій», «Як я допомагаю птахам узимку», «Голоси тварин» тощо.


ЛІТЕРАТУРА

 1. Важеніна О.Г. Сучасні диктанти з української мови для учнів 1-4 класів. Основні відомості шкільного курсу. – Донецьк: ВКФ «БАО», 2002.

 2. Кидисюк Н.П. Збірник диктантів з української мови для початкових класів. – Харків: Ранок, 1999.

 3. Сапун Г.М. Збірник диктантів з української мови для початкових класів. –Тернопіль: Підручники і посібники, 1997.Журнали

 1. «Початкова школа» №5-6, 1993.

 2. «Початкова школа» № 1, 1989.

 3. «Початкова школа» №5, 1991.

 4. «Початкова школа» №10, 1990.