asyan.org
добавить свой файл
1


Зміст


Ст.


  1. Обґрунтування вибору об’єкта проектування 2
  1. Розробка технічного завдання

2.1 Призначення проектованого виробу 3

2.2 Вимоги до конструкції виробу 3

2.3 Вимоги до матеріалів 4


3. Розробка технічної пропозиції

3.1 Аналіз зразків аналогів 5-7

3.2 Висновок за технічною пропозицією 8


4. Ескізне проектування 8


5. Розробка технічного проекту

5.1 Визначення вихідних даних для побудови шаблонів

деталей 9

5.2 Розробка шаблонів для виготовлення деталей виробу

та елементів оздоблення 10-11


  1. Розробка робочої документації

6.1 Визначення витрат матеріалів 12

6.2 Технологічна карта виготовлення виробу 13-14

7. Добір матеріалів, інструментів та устаткування 15

8. Розрахунок собівартості і ціни виробу 15-16

9. Висновок 17  1. Обгрунтування вибору об’єкта проектуванняВ житті кожна людина, думаю, попадала в таку ситуацію , коли необхідно швидко вирушити з дому по невідкладним справам, але в цей час не можемо відшукати десь залишені ключі. Тільки що ми їх бачили , але в потрібний момент вони наче зникають. Ми нервуємо , втрачаємо час, перевіряємо всі можливі і неможливі місця. Подібне відбувалося зі мною і членами моєї родини. Тому я вирішив навести певний порядок із зберіганням ключів. Спочатку я думав виділити окреме місце в верхній шухляді тумбочки, але це не зручно, тому що необхідно постійно нахилятися. Настінна поличка також мене не задовольняла ,через те, що ключі з неї постійно падають. Також я ставив за мету виготовити виріб , який би захищав ключі від сторонніх поглядів. Тому я вирішив виготовити виріб у вигляді скриньки, що закривається.

Але будь-який виріб повинен органічно вписуватися в інтер’єр помешкання, та доповнювати його згідно законів дизайну та композиції. Стіни в приміщенні де я планував розмістити скриньку обклеєні шпалерами стилізованими під деревину, тому виріб я вирішив виготовити з деревини.

Подібні вироби , що я бачив у знайомих, не мали особливого декорування, тому виконували лише свою конкретну функцію і не більше.

Я вирішив прикрасити скриньку різьбленням, щоб вона набула естетичної цінності.


2.Розробка технічного завдання


2.1Призначення проектованого виробу


2.1.1. Визначити призначення виробускринька призначена для зберігання ключів в квартирі чи приватному будинку. Для зручності в користуванні встановлюється поряд з вхідними дверима чи закріплюється на стіні помешкання.


^ 2.1.2 Експлуатаційні показники застосування виробу (виду роботи) на практиці - в скриньці вільно розміщуються ключі середніх розмірів. Вона поділена на дві секції, в залежності від призначення ключів. Надійно їх утримує, проста в користуванні, має привабливий зовнішній вигляд.


2.1.3 Вплив виробу на якість і ефективність реалізації ним експлуатаційних показників – виріб надійний в користуванні, не створює перешкод при покладанні та забиранні ключів, універсальний в розміщенні ( може використовуватися на горизонтальній та вертикальній поверхні ). Крім основного призначення скринька підходить для зберігання дрібних предметів, які використовуються в побуті.

2.1.4 Вимоги до виробів (видів робіт) даного призначення - основними вимогами до скриньки для ключів є насамперед експлуатаційні характеристики: габаритні розміри, внутрішній об’єм. Опорядження різьбленням створює святковий, піднесений настрій у людей. Також точність виготовлення, виразність малюнка, охайність роботи, її якість, витримка певних законів композиції при декоративному оздобленні.


    1. Вимоги до конструкції виробу


2.2.1 Обґрунтування конструкції виробу з точки зору його призначення і експлуатаційних показників – виріб повинен мати оптимальний корисний об’єм, привабливий зовнішній вигляд, матеріал бажано природного походження. Для зручності у користуванні скринька повинна мати два відділення та закриватися кришкою, що знаходиться у горизонтальній площині. Необхідно передбачити можливість закріплення скриньки на вертикальні поверхні


2.2.2. Вибір відповідної конфігурації виробу – проектований виріб, що задовольняє перераховані вимоги – скринька прямокутної форми виготовлена з деревини. З метою підвищення декоративних якостей виробу можливе застосування одного з різновидів різьблення. Виріб повинен мати опорні поверхні в горизонтальній та вертикальній площині з можливістю закріплення. Рельєф виробу вибираємо закруглений, без різких переходів та виступаючих частин.


2.2.3. Вимоги до основних частин виробу, інших елементів, які враховуватимуть експлуатаційні показники – елементи виробу повинні відповідати загальним характеристикам призначення виробу, з’єднання складових частин виробу – надійне. З метою збереження декоративної цінності використати клейове з’єднання.


    1. Вимоги до матеріалів


2.3.1 Техніко-економічні чинники, які визначають вимоги до матеріалів, придатних для виготовлення виробу – з метою декоративного оздоблення вибираємо деревину з дрібною структурою волокон, що дає змогу рівномірно обробляти в різних напрямках різьбленням ( липа, осика, вільха, груша ). За критерієм відбору ціна – якість перевагу надаємо деревині вільхи. Короблення при висиханні, характерного для цієї породи, не буде через незначні габарити виробу.


2.3.2. Санітарно-гігієнічні вимоги до виробу - частини виробу повинні відповідати санітарно-гігієнічним вимогам , нормам техніки безпеки праці , а саме : не повинні мати шкідливого випромінювання , хімічного забруднення , алергенних подразників , краї не повинні завдавати ушкоджень .


2.3.3 Експлуатаційні вимоги до виробу – виріб повинен мати декоративно-захисне лакове покриття з метою захисту від вологи та спрощення догляду. З метою забезпечення стійкості до перекидання центр мас необхідно змістити вниз.


2.3.4 Вимоги до матеріалів для основних частин виробу - матеріал повинен бути міцним , стійким до стирання , з красивою однорідною текстурою , екологічно чистим , мати помірну ціну. Металеві елементи, з метою захисту від корозії, бажано виготовити з нержавіючої сталі або латуні. Клей повинен бути прозорим, стійким до дії вологи, надійно з’єднувати деревину. Таким вимогам відповідає ПВА. Деревина при прорізанні орнаменту не повинна давати сколювання. Лакова плівка прозора, стійка до механічних та хімічних ушкоджень. Подібні показники має лак ПФ 283.


3.Розробка технічної пропозиції


3.1 Аналіз зразків-аналогів


3.1.1 Аналіз форми та габаритних розмірів зразків-аналогів:

а)
б)
в)


г)


Рис. 1. Зразки-аналоги для аналізу.

- види матеріалів для виготовлення деталей: використані різні породи деревини, придатні для різьблення . Як елементи з’єднань використаний тонколистовий метал та дріт.


- вид конфігурації: вироби мають складну конфігурацію зовнішніх та внутрішніх частин (два варіанти скриньок для ключів містять ажурне різьблення, одна – геометричне )


- вид конструкції частин та способів їх з’єднання між собою: дерев’яні частини мають калібровану товщину. Використовуються з’єднання за допомогою шурупів ( тильні частини виробів ), та стикові клейові з’єднання . Шарніри кришок скриньок виконані з використанням металу.


3.1.2. Аналіз конструктивної побудови зразків-аналогів.

^ Таблиця 1

Аналіз конструкції зразків-аналогів.
Вимоги до конструкції

Характеристика втілення вимог

Зразок

а)

Зразок

б)

Зразок

в)

Зразок

г)


1. кількість деталей у виробі


5


10


812


2. Призначення деталей


Зберіг.

ключів


Зберіг.

ключів


Зберіг.

ключів


Зберіг.

ключів3. Матеріал деталей


Деревина,

метал


Деревина,

метал


Фанера


Фанера


4. Габаритні розміри виробу


150х170


220х105х

125

200х100х

70

450х300х

65

5. Складність конструкції деталей


простасередня


складна


складна


6. Надійність роботи у виробісереднявисокависока


висока

7. Відповідність вимогам пропорційності форми і ліній (вимогам дизайну)


-


+


+


+

8. Естетичний і оригінальний вигляд


-+


+


+

9. Технологічність виготовлення деталей


високасередня


середнясередня

10. Простота і надійність з’єднань деталей


клей


клей,

шурупи


клей,

шипи

клей,

шипи3.1.3. визначення конструкції виробу

^ Таблиця 2

Визначення майбутньої конструкції виробуВимоги до конструкції

Зразки, де вимога реалізована

найкраще

1. кількість деталей у виробі


Зразок б

2. Призначення деталей


Зразок а, б, в

3. Матеріал деталей


Зразок а, б, в, г

4. Габаритні розміри виробу


Зразок б, в

5. Складність конструкції деталей


Зразок б, в, г


6. Надійність роботи у виробі


Зразок б, в, г

7. Відповідати вимогам пропорційності форми і ліній (вимогам дизайну)

Зразок б, в, г

8. Естетичний і оригінальний вигляд


Зразок б, в, г

9. Технологічність виготовлення деталей


Зразок а, б

10. Простота і надійність з’єднань деталей


Зразок а


3.1.4. Аналіз методів технологічної обробки деталей та їх з’єднань в зразках-аналогах

^ Таблиця 3

Аналіз технології виготовлення виробуНазва оброблюваних деталей

В яких зразках-аналогах використовуються


1. Днище

Зразки б, в


2. Передня та задня стінки

Зразки б, в, г

3. Бічні стінки


Зразки б, в, г

4. Кришка


Зразки а, б, в, г

5. Декоративні елементи


Зразки а, б, в, г3.2. Висновок за технічною пропозицією:


відповідність зразків-аналогів своєму призначенню:

^ Представлені зразки повністю відповідають призначенню. Зразки а, г – використовуються на вертикальних поверхнях, зразок в – на горизонтальних, б - універсальний.


технологічність запропонованих зразків:

Вироби в, г складні у виготовленні через велику кількість деталей та досить дрібний орнамент оздоблення. Виріб а – простий у виготовленні тому що містить мінімальну кількість деталей та прості з’єднання. Зразок б посідає середню сходинку , хоча має багато деталей, складність виготовлення не висока.


- вигляд, якого надають виробам використані в зразках кількість, форма і розміри деталей та ін.:

Форми зразків оригінальні, розміри оптимальні, естетичність додає оздоблення. Малюнок орнаменту не перевантажує дизайн виробу, а доповнює його.


зразок, який ви обираєте в якості зразка-прототипу для подальшого проектування:

Зразок б по співвідношенню основних технологічних критеріїв. Крім того цей виріб має привабливий вигляд та низьку матеріалоємність.


4.Ескізне проектування


4.1 Опис зовнішнього вигляду:


- назва виробу: скринька для ключів


- види і сортамент матеріалів для виготовлення деталей:

використовується деревина вільхи, як матеріал що піддається різьбленню. Дошка товщиною 12мм, гарно висушена, постругана та зашліфована. Для шарніру використаний стальний дріт Ø 2.0 мм.


кількість, форма, розміри деталей, інші елементи і деталі конструкції:

виріб складається з 10 деталей: (днище 180х75 мм, передня стінка 180х45 мм, задня стінка 180х135 мм, 2 бічні стінки 105х55 мм, кришка 180х85мм,декоративні накладки 60х40мм (2 шт.) та 140х40 (1 шт.), перегородка 70х35 (1 шт.), шарнірне з’єднання (2 шт.) , товщина деталей

стала – 10 мм. Форма деталей прикрашена пропильним різьбленням з закругленням кромки та гладко відшліфована наждачним папером. Поверхня виробу лакована.


види з’єднань деталей у виробі:

використане з’єднання на шурупах (невидимі сторони деталей) та клейове з’єднання в стик (видимі ділянки). Кришка скриньки з’єднується з основою за допомогою торцевого шарніру, що дає можливість отримувати під час руху значний ступінь свободи.


види обробки деталей:

заготовки на виріб шліфуються насадкою на електродриль. Випилювання орнаменту проводимо ручним лобзиком з послідуючим підрізанням орнаменту ножем-косячком. Склеювання деталей в струбцинах за допомогою клею ПВА. Опоряджувальні роботи проводимо м’яким пензлем та прозорим лаком ПФ 283


вимоги до матеріалів:

деревина екологічно чиста, з якісно обробленою поверхнею та відсутністю природних вад. Клей повинен давати прозору плівку, не забруднюючи матеріал. Лак повинен рівномірно розтікатися по поверхні виробу не створюючи пропусків та потовщень.


- рекомендовані габаритні розміри деталей: 220х105х125 мм..


5.Розробка технічного проекту


5.1 Визначити вихідні дані для побудови шаблонів деталей виробу та елементів оздоблення


Скринька буде використовуватися для зберігання ключів середніх розмірів в квартирі або приватному будинку. Виходячи з цих міркувань визначаємо корисний об’єм – 2 відсіки, розміром 80х75х40 мм кожний .З метою захисту від сторонніх поглядів, на скриньці обладнуємо кришку, що відкривається на шарнірному з’єднанні. Для створення привабливого зовнішнього вигляду виріб декорується накладками пропильного різьблення, зачищається наждачним папером та лакується.


^ 5.2. Розробити шаблони для виготовлення деталей виробу та елементів оздоблення

2. Бічна стінка (2 шт.)

1. Задня стінка (1 шт.) 3. Декоративна накладка (2 шт.)
4. Передня стінка (1 шт.)

5. Днище (1 шт.)
7. Передня декоративна накладка (1 шт.)


6. Кришка (1 шт.)

5.3 Виконати схеми з’єднання деталей та вузлів виробу

Клейовий стиковий шов Штифтовий шарнір кришки


6. Розробка робочої документації


6.1 Визначення витрат матеріалів на зразок виробу

Таблиця 4.
^

Специфікація виробу

п/п


Найменування деталей


Кількість


Матеріал


^ Розміри ,мм


1.

Задня стінка

1 шт.

вільха

180х135 мм


2.

Бічна стінка

2 шт.

вільха

105х55 мм


3.

Декоративна накладка

2 шт.

вільха

60х40 мм


4.

Передня стінка

1 шт.

вільха

180х45 мм


5.

Днище

1 шт.

вільха

180х45 мм


6.

Кришка

1 шт.

вільха

180х85 мм


7.

Передня накладка

1 шт.

вільха

140х40 мм


8.

Вісь

1 шт.

сталь

Ø20х40 мм^ 6.2 Скласти технологічну карту на виготовлення виробу

Таблиця 5


Технологічна карта виготовлення виробуп/п


Послідовність виконання робіт


Зображення операції


Інструменти і

Обладнання
1.Підготовка деревини

Електродриль, шліфувальний круг

2.Розмічання деталей
Кутник, лінійка, олівець, шаблони орнаменту

3.Нарізання деталей
Ножівка, стусло, столярний верстак

4.Засвердлювання отворів під пилочку лобзика та шарнірне з’єднання

Електродриль, свердло Ø 2 мм, шило

5.Випилювання орнаменту

Лобзик, підставка, струбцина

6.Прорізання кромки

Ніж косячок

7.Виготовлення шарнірів

Ножівка по металу, лещата, лінійка

8.З’єднання на шурупах
Викрутка, свердла Ø 2 мм, Ø 3мм, електродриль

9.З’єднання на клею

Клей ПВА, струбцини, пензлик

10.Зачищання виробу


Наждачний папір, надфілі

11.Лакування виробу

Лак ПФ 283, пензлик
7. Добір матеріалів, інструментів та устаткуванняМатеріалиІнструменти та пристроїДеревина ( вільха )


Стальний дріт


Лак ПФ 283


Клей ПВА


Наждачний папір


Електродриль

Лінійка

Кутник

Ножівка по металу

Ножівка по дереву

Лобзик

Викрутка

Ніж-косячок

Струбцини

Стусло

Слюсарні лещата

Шліфувальна насадкаВерстатне обладнання при виконанні роботи не задіяне.


8. Розрахунок собівартості і ціни виробу


8.1. Визначення собівартості виробу, для виробництва якого потрібні наступні витрати .

8.1.1. Розрахунок матеріальних витрат
^

Таблиця 6

Розрахунок витрат матеріалів

Назва матеріалів

Ціна одиниці вимірювання, (грн)

^ Витрати матеріалів

Вартість витрат, (грн)
Деревина

700 грн. м3

0.0011 м3

0.75 грн.

Дріт

0.6 грн. м

0.04 м

0.02 грн.

Клей

3.00 грн. 100 гр.

20 гр.

0.6 грн.

Наждачний папір

0.5 грн. листок

1 листок

0.5 грн.

Лак

22.00 за 1 кг

0.05 кг

1.1 грн.
8.1.2. Вартість витрат на електроенергію при роботі на верстатному обладнанні: робота електродрилем при свердлінні отворів та шліфуванні t = 0.3 год. Р = 700 Вт

Ціна спожитої електроенергії = 0.7 х 0.3 х 0.1560 = 0.04 грн.


8.1.3. Розрахунок оплати праці на підставі, що оплата працівника 3 розряду складає 1 грн. за годину: Ропл ═ 3грн. х 7.5 год. ═22.5 грн.


8.1.4 Розрахунок податку на заробітну плату: податок складає 13 % від суми заробітної плати, виходячи з цього - 2.93 грн.


8.1.5. Визначення амортизаційних відрахувань на інструменти і обладнання: амортизаційні відрахування відсутні, тому що основні засоби виробництва при виготовленні виробу не задіяні.


8.1.6. Визначення загальної собівартості виготовлення виробу за пунктами 8.1.1 –8.1.5. Собівартість = 2.97 + 0.04 +22.50 + 2.93 = 28.44 грн.


8.1.7. Визначення величини прибутку внаслідок реалізації виробу, який складає 10-25 % від собівартості: Прибуток при 25 % = 7.11 грн.


8.1.8. Визначити договірну ціну реалізації виробу як суму за пунктами

8.1.6.-8.1.7 Договірна ціна = 28.44 +7.11 =35.55 грн.


9. висновок


Скринька пройшла перевірку у власному помешканні та показала себе зручною в користуванні. Крім того вона має стильний вигляд та органічно вписується в домашній інтер’єр завдяки декоративному оздобленню та лакуванню.


Порівнявши ціну свого виробу з цінами на аналогічні вироби в магазинах та на ринку, можу стверджувати, що мій виріб конкурентноздатний.

Крім цього він має незначну матеріалоємність і може виготовлятися з відходів столярного виробництва.


Виріб та його виробництво не містить шкідливих для здоров’я матеріалів і речовин, тобто є екологічно чистим..